Постанова № 40871112, 06.10.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2014
Номер справи
813/6129/14
Номер документу
40871112
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2014 року № 813/6129/14

зал судових засідань № 8

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Луценко Ю.С.,

за участю:

представника позивача Завалишина Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ДГТО «Львівська залізниця» до Ужгородської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ДГТО «Львівська залізниця» до Ужгородської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 24.07.2014 року №21/17-2, від 24.07.2014 року №22/17-2, від 24.07.2014 року №23/17-2, від 24.07.2014 року №24/17-2, від 24.07.2014 року №25/17-2, від 24.07.2014 року №26/17-2.

Позов обґрунтовує тим, що висновки ДПІ у м. Ужгороді Закарпатської області за наслідком проведеної документальної планової перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" ДТГО щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу не ґрунтується на вимогах податкового законодавства. ВП "Ужгородська дистанція електропостачання" нараховує, утримує та сплачує до бюджету податок з доходів фізичних осіб до бюджету м. Ужгород, тобто за своїм місцезнаходженням відповідно до вимог пп. 168.4.3 п.168.3 ст.168 ПК України.

Відповідач подав заперечення на позовну заяву від 29.09.2014 р. Заперечення мотивовані тим, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" в порушення вимог п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м. Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та в письмових поясненнях, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника позивача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд робить висновок, що позов слід задовольнити, з огляду на наступне.

Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" зареєстрований розпорядженням виконавчого комітету Ужгородської міської ради 28.05.2009р. Місцезнаходження суб'єкта господарювання відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію: м. Ужгород, вул.Пирогова,1. Взято на податковій облік в органах державної податкової служби 02.04.1997р. за № 01-15-12/483. На момент проведення перевірки перебував на обліку в ДПІ у м. Ужгороді.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" від 18.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу "Служба електропостачання" ДТГО.

Ужгородською ОДПІ проведено документальну планову перевірку Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" ДГТО (ЄДРПОУ - 05391324) щодо правильності нарахування та сплати податку на прибуток за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р., за результатами якої складено акт від 04.07.2014 р. №1817/07-01/22-00/05391324.

У висновках акту встановлено порушення позивачем:

1. пп. 147.1.27, пп. 14.1.36 п. 14.1 ст.14, п.138.2, п.138.10.2 та пп. 139.19 п. 139.1 ст.139 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України) завищено витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування на суму 779 грн. за 4 кв. 2012р.;

2.пп 198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПК України, завищено податкового кредиту на суму 156 грн. за грудень 2012р.;

3.п.168.4 ст.168 ПК України в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходжень дільниць, які входять до складу ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДГТО «Львівська залізниця» в сумі 1046578,60 грн., в т.ч.:

по Ужгородському району в сумі 58017,66 грн.,

по Мукачівському району в сумі 194521,98 грн.,

по Воловецькому району в сумі 142653,39 грн.,

по Свалявському району в сумі 80258,42 грн.,

по Турківському району в сумі 11358,78 грн.,

по Берегівському району в сумі 71512,98 грн.,

по Сколівському району в сумі 135831,89 грн.,

по Перечинському району в сумі 10793,18 грн.,

по Виноградівському району в сумі 46615,67 грн.,

по Великоберезнянському району в сумі205014,65 грн.

Окрім того, на ст. 44 Акту зазначено, що податок з доходів фізичних осіб утриманий і перерахований до бюджету м. Ужгорода в повному обсязі за період з 01.10.2010 по 31.12.2012р. податковим агентом ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДГТО «Львівська залізниця» утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 6412299,00 грн. та перераховано до бюджету 6434460,00 грн. Сальдо станом на 31.12.2012 р. становить - 151999,41 грн.

На підставі акта перевірки винесені податкові повідомлення-рішення від 24.07.2014 року №21/17-2, від 24.07.2014 року №22/17-2, від 24.07.2014 року №23/17-2, від 24.07.2014 року №24/17-2, від 24.07.2014 року №25/17-2, від 24.07.2014 року №26/17-2 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання за платежем податок з доходів з фізичних осіб із застосуванням штрафних санкцій.

Не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями, позивач подав скаргу від 05.08.2014 року, яке рішенням ГУ Мін доходів у Закарпатській області 21.08.2014 р. залишено без задоволення, податкові повідомлення-рішення без змін.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Як вбачається з акта перевірки, у склад ДГТО "Львівська залізниця" - юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання", яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі цехи, оборотні депо, чергові пункти, електродиспетчерські групи, виробничі дільниці, які знаходяться на території інших територіальних громад.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Згідно з ст. 64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Платниками податків, згідно з п. 15.1 ст. 15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Податковим агентом, відповідно до п. 18.1 ст. 18 ПК України, визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Відповідно до п. 14.1.180 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до пп. 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Підпунктом 168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Як встановлено судом, відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" від 18.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу "Служба електропостачання" ДТГО. Взятий на податковій облік в органах державної податкової служби 02.04.1997р. за №01-15-12/483. На момент проведення перевірки перебував на обліку в ДПІ у м. Ужгороді.

З урахуванням наведеного, відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» відповідно до пп. 168.4.3 п.168.4 ст. 168 ПК України, уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб. До місцевого бюджету за місцезнаходженням підрозділу було перераховано суми податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2010р. по 31.12.2012р. податковим агентом ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДГТО «Львівська залізниця» утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 6412299,00 грн. та перераховано до бюджету 6434460,00 грн.

Що стосується посилань відповідача на порушення відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання» Львівської залізниці ДТГО «Львівська залізниця» пп. 168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, то суд зазначає, що оскільки окремі дільниці, які входять до складу відокремленого підрозділу не являються самостійними відокремленими підрозділами, тому платник податку не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням даних дільниць.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи те, що судом не встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства в межах цього спору, то застосування до нього штрафних санкцій є протиправним.

З огляду на викладене вище, податкові повідомлення-рішення Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області від 24.07.2014 року №21/17-2, від 24.07.2014 року №22/17-2, від 24.07.2014 року №23/17-2, від 24.07.2014 року №24/17-2, від 24.07.2014 року №25/17-2, від 24.07.2014 року №26/17-2 є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до ст. 94 КАС України на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області від 24.07.2014 року №21/17-2, від 24.07.2014 року №22/17-2, від 24.07.2014 року №23/17-2, від 24.07.2014 року №24/17-2, від 24.07.2014 року №25/17-2, від 24.07.2014 року №26/17-2.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (ЄДРПОУ - 01059900) судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 10.10.2014 року.

Суддя Братичак У.В.