Ухвала суду № 40869654, 24.09.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2014
Номер справи
821/2265/14
Номер документу
40869654
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2014 р. Справа № 821/2265/14

Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Кравченка К.В.

- Жука С. І.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 23 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом Білозерського районного центру зайнятості до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування рішення, про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,-

ВСТАНОВИЛА:

Білозерський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування рішення, про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позову зазначається, що сплату єдиного внеску за вересень 2013 року, позивач здійснив з дотриманням вимог та строків передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Порядком казначейського обслуговування операцій, пов'язаних з використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженого Постановою КМУ №303 від 22.04.2013 року.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 23 липня 2014 року позов задоволено.

Скасовано рішення Цюрупинської ОДПІ ГУ Міндоходів (Білозерського відділення) №00001951700 від 17.06.2014 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 1577.12 грн. та нарахування пені у розмірі 126.17 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В апеляційній скарзі, Цюрупинська ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 23 липня 2014 року - скасувати, прийняти нову постанову якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 17.06.2014 року Цюрупинською ОДПІ (Білозерське відділення) ГУ Міндоходів у Херсонській області проведено камеральну перевірку Білозерського районного центру зайнятості з питання дотримання встановлених чинним законодавством граничних строків сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено акт перевірки №221/17-021/22738019.

За висновками перевірки відповідачем прийнято рішення від 17.06.2014 року №0001951700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Згідно з рішенням від 17.06.2014 року №0001951700 до Білозерського районного центру зайнятості Херсонської області застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 1577,12 грн. та нарахована пеня у розмірі (0,1 % від суми недоїмки) 126.17 грн. за період з 22.10.2013 року до 29.10.2013 року.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачем своєчасно, до закінчення граничного строку сплати, подані платіжні доручення для перерахування єдиного внеску за вересень 2013 року у розмірі 15781 грн. 77 коп. , кошти для його сплати були в наявності. Відтак несвоєчасне їх перерахування на рахунок відповідача сталось не з вини позивача.

В апеляційній скарзі Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області вказується, що списання коштів з рахунку Білозерського районного центру зайнятості відбулося 29 жовтня 2013 року і саме ця дата є датою сплати позивачем єдиного внеску, тому незважаючи на те, що позивач подав платіжні доручення за 19 днів до закінчення строку сплати, він повинен нести відповідальність за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Також, вказується, що Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " не містить норми, яка передбачає звільнення платника єдиного внеску від фінансової відповідальності за порушення вимог цього Закону у вигляді штрафної санкції за наявності будь-яких обставин та/або вини.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та не приймає доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " , сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування (ч.5).

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Розрахункове обслуговування органу доходів і зборів здійснюється відповідно до умов договорів між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, і власниками рахунків (ч.6).

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (ч.7).

Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (ч.10).

Таким чином, встановлений Законом порядок сплати єдиного внеску передбачає участь у цьому процесі органу державного казначейства (або банку), який є посередником між платником і отримувачем та який виконує, зокрема, завершальну стадію процесу сплати - списує кошти з рахунку платника на відповідний рахунок органу доходів і зборів.

При цьому, Законом передбачена відповідальність виключно платника за несвоєчасну сплату єдиного внеску (без встановлення відповідальності посереднику за неналежне виконання своїх обов'язків).

Отже, платник знаходиться в таких умовах, за яких можливо притягнення його до відповідальності за бездіяльність (або неналежні дії) посередника, що суперечить принципам права, згідно з якими, особа не повинна нести відповідальність, за відсутності вини в її діях.

Крім того, згідно з ч.2 ст. 218 ГК України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що 01 жовтня 2013 року позивачем сформовані та подані до Управління Державної казначейської служби України у Білозерському районі Херсонської області платіжні доручення №№ 831,832,833,834,835 на суму 15781,77 грн. для перерахування єдиного внеску за вересень 2013 року.

З метою контролю за своєчасністю перерахування зазначених коштів 17 жовтня 2013 року Управлінню Державної казначейської служби України у Білозерському районі Херсонської області було направлено лист №06-42/421 з проханням підтвердити наявність платіжних доручень. У відповідь на цей лист Управління Державної казначейської служби України у Білозерському районі Херсонської області від 18 жовтня 2013 року надало відповідь за №04-12/361, що платіжні доручення зазначені у запиті, щодо перерахування заробітної плати за другу половину вересня 2013 року, єдиного соціального внеску знаходяться на виконані.

Отже, позивачем повністю доведено завчасне виконання ним всіх обов'язків щодо нарахування та сплати єдиного внеску та наявність на його рахунку коштів, достатніх до сплати.

Несвоєчасна сплата єдиного внеску відбулася не з вини позивача, однак зазначене помилково не було враховано відповідачем при прийнятті оскарженого рішення .

З огляду на викладені обставини, колегія суддів вважає, що оскаржуване не відповідає критеріям правомірності (ч.3 ст. 2 КАС України), у зв'язку з чим, висновки суду першої інстанції про необхідність його скасування є правильними.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області - залишити без задоволення, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 23 липня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Лук'янчук О.В.

Суддя: Кравченко К.В.

Суддя: Жук С.І.