КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/17303/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Мельничука В.П., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 07 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, комунальне підприємство з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, за участю прокуратури м.Києва, про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 07 березня 2014 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Київської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, комунальне підприємство з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким скасувати рішення Київської міської ради №383/8667 від 01 листопада 2012 року. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що рішення Київської міської ради про виділення комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» земельної ділянки для будівництва багатоповерхових будинків по АДРЕСА_1 суперечить чинному законодавству України, галузевим нормативно-правовим актам та громадським інтересам, тому таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Судом встановлено, що рішенням Київської міської ради X сесії VI скликання від 01 листопада 2012 року №383/8667 «Про надання комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» земельної ділянки для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1» надано комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», за умови виконання пункту 2 цього рішення, в постійне користування земельну ділянку площею 0,7834 га для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1 за рахунок земель, переданих відповідно до рішення Київської міської ради від 26 липня 2007 року №123/1957 «Про передачу приватному підприємству «Укррембудінвест» земельних ділянок для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1, право користування яких посвідчено договором оренди земельної ділянки від 06 березня 2008 року №75-6-00386 (лист-згода від 26 січня 2012 року №102) (справа №А-19856).
Відповідно до п.2 вищевказаного рішення, визначено ряд вимог, за умови виконання яких вищенаведена земельна ділянка буде надана КП «Спецжитлофонд», зокрема, виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог ст.96 Земельного кодексу України; у місячний термін звернутися до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) із клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) та виготовленню документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою; забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки; виконати вимоги, викладені у висновку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 22 травня 2012 року №05-8501.
КП «Спецжитлофонд» отримано висновок Головного управління земельних ресурсів від 22 травня 2012 року №05-8501 до технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, відповідно до якого земельну ділянку площею 0,7834 га передбачається надати КП «Спецжитлофонд» в постійне користування за рахунок земель, відведених відповідно до рішення Київської міської ради від 26 липня 2007 року №123/1957 «Про передачу ПП «Укррембудінвест» земельних ділянок для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1». Межі земельної ділянки встановлені відповідно плану до договору оренди земельної ділянки від 06 березня 2008 року №75-6-00386.
На замовлення КП «Спецжитлофонд», ТОВ «Геометікс-плюс» підготовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 27 серпня 2013 року, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12 вересня 2013 року.
25 жовтня 2013 року на виконання вимог рішення Київської міської ради від 01 листопада 2012 року №383/8667 КП «Спецжитлофонд» зареєстровано у Реєстраційній службі Головного управління юстиції у м.Києві право постійного користування земельною ділянкою на АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.
31 жовтня 2013 року КП «Спецжитлофонд» отримало дозвіл №1У114133050633 від 31 жовтня 2013 року на виконання будівельних робіт по об'єкту будівництва: «Будівництво житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1».
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, дійшов висновку щодо безпідставності позовних вимог з огляду на недоведення порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також відсутності порушень державних будівельних норм.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:
Згідно ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Згідно ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
В силу ч.1 ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, надавалась КП «Спецжитлофонд» на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Рішенням Київської міської ради від 15 липня 2004 року №457/1867 «Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві» затверджено Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві (в редакції, що була чинною на час прийняття оспорюваного рішення), який визначає загальні положення і встановлює особливості та процедуру надання в постійне користування, встановлення сервітуту (права на обмежене користування), передачі в оренду та у власність земельних ділянок в м. Києві, оформлення права користування землею, встановлення сервітуту (права на обмежене користування) та посвідчення права власності на землю на підставі прийнятих Київською міською радою рішень.
В силу п.3 ст.1 вищезазначеного Тимчасового порядку його чинність поширюється на випадки надання (передачі) Київською міською радою земельних ділянок в постійне користування, серед іншого, підприємствам, установам та організаціям, що належать до державної та комунальної власності; підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління багатоквартирними житловими будинками державної або комунальної власності та будівлями і спорудами, що належать їм, а також в оренду або в постійне користування у разі, зокрема, будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено.
Відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №785 від 20 травня 2011 року «Про будівництво житлового будинку на АДРЕСА_1» Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) доручено вирішити на договірних засадах в установленому порядку питання будівництва житлового будинку на АДРЕСА_1 за участю комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд».
Згідно п.3 ст.3 Тимчасового порядку передача земельних ділянок в оренду або надання їх в постійне користування на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, здійснюється у разі передачі (надання) в користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості) відповідно до документів, що посвідчують право користування (власності) земельною ділянкою, або матеріалів земельно-кадастрової інвентаризації, без зміни її цільового призначення і якщо така земельна ділянка не потребує викупу у власників для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності.
Статтею 12 Тимчасового порядку (в редакції, що була чинною на час звернення КП «Спецжитлофонд» з клопотанням про надання земельної ділянки в користування) врегульовано процедуру розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою (без проекту її відведення), згідно якої зацікавлена особа з метою одержання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення або встановлення сервітуту (права на обмежене користування) на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, звертається до Київської міської ради. До заяви про надання у користування такої земельної ділянки додаються: документи, що підтверджують встановлення у натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та її цільове призначення, матеріали фотофіксації земельної ділянки та розташованих на ній будівель і споруд; письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі наявності землекористувача) у випадках, встановлених законодавством; нотаріально посвідчені документи щодо правового статусу будівель та споруд, якщо такі розташовані на земельній ділянці, зареєстровані у встановленому законом порядку; засвідчені нотаріально копії установчих документів, витяг або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо заява подається представником). Секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження заяви або протягом наступного робочого дня надсилає її разом з доданими до неї документами до Головного управління земельних ресурсів для опрацювання у встановленому порядку та надання зацікавленим особам за їх зверненнями вихідних даних на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Підставою для розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, є клопотання про надання у користування земельної ділянки з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради та видані Головним управлінням земельних ресурсів за зверненням зацікавленої особи вихідні дані на розроблення такої технічної документації.
Як вбачається з матеріалів справи, за клопотанням КП «Спецжитлофонд» з дорученням заступника міського голови - секретаря Київради Гереги Г.Ф. Головним управлінням земельних ресурсів видано вихідні дані на підготовку документації із землеустрою (технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою) ВХД-0984 від 16 березня 2012 року.
У відповідності до ст.13 Тимчасового порядку (в редакції, що була чинною на час прийняття оскаржуваного рішення) розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою (при передачі земельної ділянки у користування) подається до Головного управління земельних ресурсів для підготовки висновку про можливість передачі (надання) земельної ділянки або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки. Головне управління земельних ресурсів здійснює комплексний аналіз технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, та, за умови її відповідності законодавству і цьому Порядку, надає висновок про можливість передачі (надання) земельної ділянки, або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки. Зацікавлена особа, на підставі розробленої технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, та висновку Головного управління земельних ресурсів про можливість передачі (надання) земельної ділянки, звертається в дозвільний центр до державного адміністратора з заявою на одержання документа дозвільного характеру за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України (рішення Київської міської ради про передачу (надання) в оренду або постійне користування земельних ділянок), до якої додаються: клопотання до Київської міської ради про передачу (надання) у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення; технічна документація із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою; висновок Головного управління земельних ресурсів про можливість передачі (надання) земельної ділянки; висновок Головного управління містобудування та архітектури (тільки у випадку, передбаченому частиною 13 статті 12 цього Порядку); копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо заява подається представником). Державний адміністратор дозвільного центру у день реєстрації заяви на одержання документа дозвільного характеру або протягом наступного робочого дня передає заяву з доданими до неї документами до секретаріату Київської міської ради, який разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження заяви або протягом наступного робочого дня надсилає її разом з доданими до неї документами до Головного управління земельних ресурсів для розгляду та підготовки проекту рішення Київської міської ради про надання (передачу) земельної ділянки у користування або про відмову в наданні (передачі) земельної ділянки (у разі невідповідності технічної документації вимогам законів та прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам). Рішення про надання (передачу) земельної ділянки в користування або про відмову в наданні (передачі) земельної ділянки приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Згідно ст.56 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об'єднання земельних ділянок, включає: пояснювальну записку; технічне завдання на складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку; копії заяв фізичних або клопотання юридичних осіб; матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки; рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди; акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання; акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути.
Розділом 6 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві (в редакції, що була чинною на час прийняття оспорюваного рішення) встановлено вимоги до складу документації із землеустрою.
Так, текстова частина технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, має містити: пояснювальну записку; клопотання про надання у користування земельної ділянки з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради; вихідні дані на розроблення документації із землеустрою, видані Головним управлінням земельних ресурсів; технічне завдання зацікавленої особи землевпорядній організації на складання технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою; документи щодо правового статусу земельної ділянки; документи, що підтверджують встановлення у натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та її цільове призначення (у випадку надання (передачі) земельної ділянки без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки); розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки; документи щодо існуючих та можливих обмежень (обтяжень) за їх наявності; акт приймання-передачі межових знаків на зберігання; акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди; засвідчені нотаріально копії установчих документів, витяг або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; висновок Головного управління земельних ресурсів щодо можливості передачі (надання) земельної ділянки; інші матеріали, передбачені законодавством (п.3 ст.14).
Графічна частина документації із землеустрою має містити: викопіювання з кадастрового плану міста; чинний топографічний план у масштабі 1:500 з варіантом розміщення об'єкта та нанесеними підземними і наземними інженерними мережами (у разі передачі (надання) земельної ділянки для містобудівної діяльності); план земельної ділянки з ситуаційною схемою розташування об'єкта в районі забудови; план земельної ділянки з визначенням обмежень (обтяжень) у разі їх наявності; фрагменти схеми економіко-планувальних зон із зазначенням місця розташування земельної ділянки, номера, назви економіко-планувальної зони та базової вартості 1 кв. м землі; креслення, що відображає місця розташування поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (п.6 ст.14 Тимчасового порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваним рішенням Київської міської ради від 01 листопада 2012 року №383/8667 надано комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» в постійне користування земельну ділянку площею 0,7834 га для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1 за рахунок земель, переданих відповідно до рішення Київської міської ради від 26 липня 2007 року №123/1957 ПП «Укррембудінвест», право користування якими посвідчено договором оренди земельної ділянки від 06 березня 2008 року №75-6-00386.
26 січня 2012 року ПП «Укррембудінвест» надало згоду на розірвання договору оренди земельної ділянки по АДРЕСА_1 (кадастровий номер №8000000000:75:122:0020), укладеного між Київською міською радою та ПП «Укррембудінвест», який зареєстрований в Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) 06 березня 2008 року №75-6-00386, та подальше переоформлення права користування цією земельною ділянкою на користь комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд».
На вимогу суду апеляційної інстанції, відповідачем надано та залучено до матеріалів справи копію технічної документації із землеустрою щодо складання документа, який посвідчує право користування земельною ділянкою комунальному підприємству по утриманню та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1, на підставі якої Київською міською радою прийнято оскаржуване рішення від 01 листопада 2012 року №383/8667.
Серед документів, які містяться в технічній документації, частина видана та погоджена ПП «Укррембудінвест», зокрема, топографічний план у масштабі 1:500 з нанесеними на ньому погодженнями, наданими в 2010 році, акт визначення меж земельної ділянки в натурі від 11 жовтня 2007 року, акт перевірки та прийомки виконаних робіт по перенесенню в натуру меж земельних ділянок ПП «Укррембудінвест» на АДРЕСА_1 від 08 жовтня 2007 року.
У відповідності до п.5 ст.13 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві (в редакції, що була чинною на час прийняття оспорюваного рішення) до заяви на одержання документа дозвільного характеру додається, серед іншого, висновок Головного управління містобудування та архітектури (тільки у випадку, передбаченому частиною 13 статті 12 цього Порядку), тобто у разі передачі (надання) земельної ділянки для забудови (здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації), якщо таке будівництво не передбачалось наявними документами, що посвідчують право на землю, а також у випадку внесення змін до документації із землеустрою в зв'язку із визначенням (зміною) землекористувачем або власником землі виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель відповідно до статті 20 Земельного кодексу України готується технічна документація, до якої додається висновок Головного управління містобудування та архітектури щодо відповідності заявленої ініціативи містобудівній документації або ситуації та наявним містобудівним умовам та обмеженням, що мають бути враховані при розробці документації із землеустрою, яка затверджується рішенням Київської міської ради. Така технічна документація розробляється на підставі та у порядку, передбаченому цією статтею.
Як вбачається з матеріалів справи, КП «Спецжитлофонд» з посиланням на те, що будівництво передбачалось наявними документами ПП «Укррембудінвест», висновок Головного управління містобудування та архітектури до Київської міської ради не надавався та в технічній докуменації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, не міститься.
Разом з тим, згідно містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки та висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 24 квітня 2007 року №19-3872 щодо використання земельної ділянки, наявних містобудівних обмежень та умов, які мають враховуватись при розробці проекту відведення земельної ділянки, виданого ПП «Укррембудінвест», підставою для розробки містобудівних умов та обмежень та видачі позитивного висновку є наявність (у власності та користуванні) у заявника (ПП «Укррембудінвест») земельної ділянки загальною площею 0,8334 га, на якій має розміщуватись забудова.
Однак, під час прийняття Київською міською радою оскаржуваного рішення від 01 листопада 2012 року №383/8667, відповідачем комплексно не розглянуто та не вирішено питання щодо можливості будівництва згідно розробленого проекту на земельній ділянці, що надається КП «Спецжитлофонд», за наявності в межах цієї ділянки іншої площею 0,05 га, що належить ПП «Укррембудінвест» на праві власності. Згідно проекту «Будівництво житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом по АДРЕСА_1» з наявними погодженнями, виданими ПП «Укррембудінвест», будівництво планувалось на земельній ділянці площею 0,8334 га, що була надана ПП «Укррембудінвест», при цьому, розмежування щодо будівництва будинків, облаштування прибудинкових територій, будівництва майданчиків, автостоянок, озеленення території між земельною ділянкою, що знаходиться у власності ПП «Укррембудінвест», та земельною ділянкою, що перебувала у ПП «Укррембудінвест» в оренді та передана в користування КП «Спецжитлофонд», не вбачається, проект будівництва та експертний звіт щодо розгляду проектної документації (позитивний) №00-786-11/ЦБ від 22 листопада 2011 року затверджені, виходячи з наявності у забудовника загальної площі земельної ділянки 0,8334 га.
Згідно ст.1861 ЗК України (в редакції, що була чинною на час прийняття оскаржуваного рішення) для розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, в районах та містах обласного значення, містах Києві та Севастополі функціонують постійно діючі комісії. До повноважень Комісії належить забезпечення погодження документації із землеустрою відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. До складу Комісії входять уповноважені представники районного (міського) органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини. Документація із землеустрою, погоджена Комісією, вважається такою, що погоджена органами, представники яких входять до її складу. Комісія здійснює свою діяльність у формі засідань, що проводяться не рідше одного разу на тиждень. Результати роботи Комісії оформлюються висновком, який підписується всіма її членами та скріплюється печатками органів, представники яких входять до її складу. У разі незгоди члена Комісії з погодженням документації із землеустрою він підписує висновок з поміткою «із зауваженнями» та додає до висновку Комісії свій висновок із викладом цих зауважень. Підставою відмови у погодженні документації із землеустрою може бути невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Комісія у разі необхідності має право залучати до роботи представників органів, уповноважених погоджувати документацію із землеустрою, та безоплатно отримувати від них інформацію і документи, необхідні для виконання покладених на неї повноважень.
Враховуючи, що в силу п.і) ст.25 Закону України «Про землеустрій» (в редакції, що була чинною на час прийняття оскаржуваного рішення) одним з видів документації із землеустрою є технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, у відповідності до ст.1861 ЗК України погодження технічної документації мало проводитись Комісією, до якої входять уповноважені представники органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини, з видачею висновку, який підписується всіма її членами та скріплюється печатками органів, представники яких входять до її складу.
Разом з тим, з наданої відповідачем до матеріалів справи копії технічної документації із землеустрою щодо складання документа, який посвідчує право користування земельною ділянкою комунальному підприємству по утриманню та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1, вбачається, що вищезазначений висновок комісії відсутній.
Не зважаючи на те, що Тимчасовим порядком передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві (в редакції, що була чинною на час прийняття оспорюваного рішення) не передбачено подання такого висновку під час надання земельної ділянки в постійне користування на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, колегія суддів дійшла висновку щодо необхідності застосування в даному випадку ст.1861 ЗК України, як нормативно-правового акту вищої юридичної сили. Неотримання зазначеного висновку особою, якій надається земельна ділянка, фактично свідчить про відсутність комплексного розгляду технічної документації та відсутність погоджень органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини, які перевіряють в межах їх компетенції дотримання вимог законодавства.
При цьому, враховуючи, що земельна ділянка надана для будівництва багатоповерхових будинків, при прийнятті цього рішення Київська міська рада мала керуватися також іншими нормативними актами щодо забудови земельної ділянки.
У відповідності до ч.1 ст.2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: прогнозування розвитку територій; забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об'єктів; встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності; розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; реконструкцію існуючої забудови та територій; збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об'єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень; створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури; створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; проведення моніторингу забудови; ведення містобудівного кадастру; здійснення контролю у сфері містобудування.
Згідно ст.8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Відповідно до ст.26 вищезазначеного Закону забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені, серед іншого, розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про архітектурну діяльність» громадяни та громадські організації, які не беруть безпосередньої участі у створенні об'єктів архітектури, мають право: одержувати в органах влади інформацію щодо підготовки і прийняття рішень з планування, забудови та реконструкції населених пунктів, окремих територій і конкретних об'єктів архітектури, додержання при цьому вимог законодавства про збереження пам'яток історії та культури, довкілля; брати участь в обговоренні архітектурних рішень проектів у встановленому порядку; захищати свої інтереси під час проектування і будівництва нових та експлуатації існуючих об'єктів архітектури відповідно до законодавства. Порядок громадського обговорення містобудівної документації та проектів будівництва, а також порядок урахування в них пропозицій громадськості визначаються законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 липня 2010 року в газеті «Хрещатик» надруковано оголошення про початок громадського обговорення проекту містобудівної документації будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1, строк подання пропозицій (зауважень) встановлений до 04 серпня 2010 року.
05 серпня 2010 року проведено громадське обговорення проекту містобудівної документації будівництва багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1, що підтверджується наданим протоколом, згідно якого обрано погоджувальну комісію для вирішення спірних питань. Натомість, на громадських слуханнях не було погоджено проект будівництва, а також відсутній реєстр осіб, що брали участь у громадських слуханнях, що є порушенням прав власників та користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва, на участь в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій. Крім того, доказів щодо засідання створеної погоджувальної комісії, прийняття нею відповідних рішень, а також повторних громадських слухань щодо обговорення проекту містобудівної документації з урахуванням висловлених зауважень та пропозицій, а також прав власників та користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва, не надано.
У відповідності до ст.15 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємства, установи, організації та громадяни при розробленні і використанні нових технологій, проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції та технічному переобладнанні підприємств, виробничих об'єктів і споруд будь-якого призначення, плануванні та забудові населених пунктів, курортів, проектуванні і будівництві каналізаційних, очисних, гідротехнічних споруд, інших об'єктів зобов'язані дотримувати вимог санітарного законодавства. Планування і забудова населених пунктів, курортів повинна передусім передбачати створення найбільш сприятливих умов для життя, а також для збереження і зміцнення здоров'я громадян. Затвердження норм проектування, розроблення, виготовлення і використання нових машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, впровадження нових технологій здійснюються за погодженням з органами державної санітарно-епідеміологічної служби.
Згідно п.2.4 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених Міністерством охорони здоров'я України від 19 червня 1996 року №173, при виборі земельних ділянок під будівництво, затвердженні норм проектування, проектів планування і забудови населених пунктів, введенні в експлуатацію житлових будинків, будівель культурно-побутового призначення, промислових та інших підприємств і споруд потрібен обов'язковий експертний висновок органів та установ санітарно-епідеміологічної служби за встановленою формою.
Як вбачається за матеріалів справи, під час надання земельної ділянки ПП «Укррембудінвест» в матеріалах проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки міститься висновок №763 від 17 травня 2007 року, однак, на час прийняття відповідачем оспорюваного рішення строк його дії сплинув.
Колегія суддів дійшла висновку, що подана КП «Спецжитлофонд» проектна, технічна та інша документація щодо надання в постійне користування земельної ділянки для будівництва багатоповерхових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1 не є належним та допустимим доказом дотримання норм чинного законодавства, оскільки переважна більшість даної документації виготовлена на ім'я ПП «Укррембудінвест», натомість, не надано доказів щодо наявності належно оформленої документації на ім'я КП «Спецжитлофонд», акт прийому-передачі вищевказаної документації не є правовою підставою виникнення права у КП «Спецжитлофонд» на документацію, що виготовлена на користь ПП «Укррембудінвест».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Київської міської ради від 01 листопада 2012 року №383/8667 «Про надання комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» земельної ділянки для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1», згідно якого надано комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» в постійне користування земельну ділянку площею 0,7834 га для будівництва багатоповерхових житлових будинків, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте всупереч вимог чинного законодавства, без отримання від КП «Спецжитлофонд» усієї необхідної проектно-технічної та будівельної документації, виданої на користь останнього, погоджень відповідних органів, а також без врахування громадських інтересів.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності порушення прав позивача, оскільки в силу ст.5 Закону України «Про основи містобудування», ст.25 Закону України «Про архітектурну діяльність» надання під будівництво земельної ділянки по АДРЕСА_1 безпосередньо стосується прав та законних інтересів ОСОБА_2, як мешканки одного з будинків, що оточують місце будівництва.
Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача до вирішення питання щодо надання в оренду земельної ділянки площею 0,7834 га на АДРЕСА_1 вирішити питання по винесенню в натурі меж прибудинкових територій будинків АДРЕСА_2 та будинку АДРЕСА_3, а також зобов'язання відповідача внести до проекту договору оренди земельної ділянки площею 0,7834 га на АДРЕСА_1 обмеження та обтяження (сервітут) щодо благоустрою прилеглої території: відновлення дренажних систем, захисту від підтоплення та облаштування локальної зони відпочинку вздовж розчищеної частини русла р.Ірпінки, не підлягають до задоволення з огляду на відсутність проекту договору оренди земельної ділянки, враховуючи, що КП «Спецжитлофонд» земельна ділянка передана в постійне користування, та в цій частині позивачем постанова суду першої інстанції не оскаржувалась.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 07 березня 2014 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 07 березня 2014 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Скасувати рішення Київської міської ради №383/8667 від 01 листопада 2012 року «Про надання комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» земельної ділянки для будівництва багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на АДРЕСА_1».
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 08 жовтня 2014 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді В.П.Мельничук
І.О.Лічевецький
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Мельничук В.П.