Постанова № 40868998, 07.10.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2014
Номер справи
9101/83096/2012
Номер документу
40868998
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

"07" жовтня 2014 р. справа 2а/0470/11339/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)

судді Головко О.В. Ясенова Т.І.

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкон Маркет» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2011 в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкон Маркет» до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Алкон Маркет» 08.09.2011 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції, в якому просить визнати протиправними і скасувати податкове повідомлення-рішення №0000781701 від 29.08.2011 про податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 3873гр10коп та податкове повідомлення-рішення №0000832330 від 29.08.2011 про застосування штрафних санкцій за неоприбуткування готівки в сумі 475' 734гр83коп (ас3).

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2011 в задоволенні позову відмовлено (ас157).

В апеляційній скарзі ТОВ «Алкон Маркет» просить постанову суду скасувати та позовні вимоги задовольнити. Вказують на безпідставність висновків про додаткове благо компенсацію за використання працівниками в роботі власних автомобілів. Суд першої інстанції не дав належної оцінки документам, підтверджуючим своєчасне та повне оприбуткування готівки (ас168).

Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, заслухавши представника відповідача, котрий з'явився в судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Згідно акту №3230/23/36839189 від 12.08.2011 документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Алкон Маркет» за період з 10.12.2009 по 31.03.2011, проведеної Лівобережною МДПІ, на підприємстві працювали ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 з використанням особистих автомобілів. Зазначиним особам виплачувалась компенсація за використання транспортних засобів з утриманням податку на доходи фізичних осіб. Однак до перевірки не надано договорів оренди транспортних засобів, згідно шляхових листів, перевозились особи, які не працюють у позивача. Готівка, видана водіям для оплати пального, розцінюється як додаткове благо та повинно оподатковуватись за ставкою 15 відсотків. Магазини, в яких здійснює діяльність ТОВ «Алкон Маркет», є відокремленими підрозділами та в кожному має бути встановлений ліміт залишку готівки в касі відповідно до пункту 5.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.2004. Відповідно до пункту 5.8 Положення, якщо підприємством ліміт каси не встановлений, то ліміт такої каси вважається нульовим. В цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною. Згідно наданої касової книги такого підрозділу складено розрахунок понадлімітних залишків готівки в касі, що за період з 15.03.2011 по 31.03.2011 становить 161' 378гр49коп. Перевіркою встановлено неоприбуткування до касової книги відокремленого підрозділу готівкових коштів на загальну суму 30595гр57коп: згідно Z-звіту №860 від 15.03.2011 через операцію «службова видача» видано 13644гр74коп, а до касової книги оприбутковано 12790гр06коп; згідно Z-звіту №861 від 16.03.2011 через операцію «службова видача» видано 24852гр82коп, а до касової книги оприбутковано 14674гр92коп; згідно Z-звіту №862 від 17.03.2011 через операцію «службова видача» видано 24335гр05коп, а до касової книги оприбутковано 14676гр17коп; згідно Z-звіту №863 від 18.03.2011 через операцію «службова видача» видано 26282гр55коп, а до касової книги оприбутковано 16378гр44коп (ас25).

Лівобережною МДПІ 29.08.2011 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000781701, яким визначено податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб основний платіж 3490гр53коп, штрафні санкції 382гр57коп, а всього 3873гр10коп (ас15); та податкове повідомлення рішення №0000832330 про застосування штрафних санкцій за неоприбуткування готівки в сумі 475' 734гр83коп (ас13).

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», який діяв на час спірних правовідносин, додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку його працедавцем (самозайнятою особою), якщо такий дохід не є заробітною платою чи виплатою, відшкодуванням чи компенсацією за цивільно-правовими угодами, укладеними з таким платником податку (далі - інші виплати і винагороди). Виплата (надання) платнику податку додаткових благ третьою особою від імені та/або за дорученням працедавця (самозайнятої особи) за її рахунок прирівнюється до надання таких додаткових благ таким працедавцем (самозайнятою особою). Для цілей цього Закону під терміном «заробітна плата» розуміються також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Громадяни ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 прийняті на роботу до позивача за власними заявами та виданими наказами. Суттєвими умовами трудових договорів у відповідності до статті 21 КЗпП України є використання в роботі власних автомобілів для службових поїздок з придбанням паливно-мастильних матеріалів за кошти підприємства. Наказами директора ТОВ «Алкон Маркет» встановлені норми витрачання бензину А-95 з розрахунку 10л на 10км по місту (ас66-82).

На думку колегії суддів є доведеним що працівника підприємства використовували свої власні автомобілі для виробничих потреб. Відтак виплата за використання транспортних засобів не може бути додатковим благом, а є компенсацією, передбаченою статтею 125 КЗпП України. Відсутність договорів оренди транспортних засобів та відомості про перевезення осіб, які не працюють у позивача, не спростовують факти використання власних автомобілів у роботі. Для цього достатньо укладання трудового договору з відповідними умовами його виконання. Характер діяльності ТОВ «Алкон Маркет - торгівля, передбачає здійснення контактів з великим колом осіб.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Податковою інспекцію не надані документи, в яких саме магазинах (адреса, назва тощо) не встановлений ліміт каси та не оприбутковувались готівкові кошти. В акті перевірки не зазначено касова книга якого саме магазину досліджувалась. Необхідні відомості не були надані і під час судового розгляду справи, хоча для цього оголошувалась перерва та представнику відповідача пропонувалось представити докази правомірності прийнятих рішень (ас196).

Натомість, ТОВ «Алкон Маркет» надані докази виконання пунктів 2.6, 5.2, 5.8 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.2004, про встановлення лімітів каси магазинів та оприбуткування готівки: ліміти залишку готівки структурних підрозділів (ас83-104), відомості щоденних інкасацій (ас105-116), щоденні звіти РРО (ас117-123), прибуткові касові ордери (ас124-134).

Відповідно до пункту 5.1 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.2004, строки здавання підприємством готівки для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком за таких вимог: а) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки щодня (в день надходження готівки до їх кас); б) для підприємств, в яких час закінчення робочого дня не дає змогу забезпечити здавання готівки в день її надходження - наступного за днем надходження готівки до каси дня.

Відповідно до пункту 5.1 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.2004, готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку.

Точки роздрібної торгівлі, належні ТОВ «Алкон Маркет», працюють з 08:00 до 22:00, а тому кошти, що надходять в кінці робочого дня, не можуть інкасовуватись до банку в день надходження. Інкасація грошових коштів позивача проводиться щоденно з 17:00 до 19:30.

Відповідно до пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.2004, вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно, в день одержання готівкових коштів, та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. В разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових розрахункових документах.

Відповідно до пунктів 1, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари, послуги, затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000, Внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту. Не проводиться через РРО видача готівки, не пов'язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та до виконання операції «службове внесення».

На підставі наданих Х та Z звітів, копій квитанцій сум інкасації, касової книги, всі суми, які надходили до кас торговельних точок, своєчасно оприбутковувались. Операції «службове внесення» використовувались для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків в момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту та внесення залишкової суми грошових коштів, що залишились після інкасації банку.

Керуючись пунктом 3 статті 198, статтями 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкон Маркет» задовольнити.

Скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2011 та прийняти нову постанову.

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкон Маркет» задовольнити.

Визнати протиправними і скасувати податкове повідомлення-рішення №0000781701 від 29.08.2011 про податкове зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкон Маркет» з податку на доходи фізичних осіб в сумі 3873гр10коп та податкове повідомлення-рішення №0000832330 від 29.08.2011 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкон Маркет» штрафних санкцій за неоприбуткування готівки в сумі 475' 734гр83коп, прийняті Лівобережною міжрайонною державною податковою інспекцією.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 07.10.2014.

В повному обсязі постанова складена 09.10.2014.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: О.В. Головко

Суддя: Т.І. Ясенова