ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/12386/14 09.10.14 р.
За позовом Київського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної
прокуратури в інтересах держави
в особі Київської міської ради
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про внесення змін до договору
Суддя Зеленіна Н.І.
При секретарі судового засідання Пархоменко Ю.Л.,
за участю представників сторін:
від прокуратури: Греськів І.І., посвідчення № 002668 від 05.09.2012 р.;
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Київський міжрайонний екологічний прокурор Дніпровської екологічної прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору.
Позовні вимоги у даній справі мотивовані незгодою відповідача на внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 01.10.2004 р. щодо розміру орендної плати, встановленої рішенням Київської міської ради від 26.02.2010 р. № 90/3468.
Ухвалою суду від 26.06.14 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 22.07.2014 р.
Ухвалою від 22.07.2014 р. розгляд справи відкладено на 04.08.2014 р.
24.07.2014 р. від позивача надійшли письмові пояснення по справі.
Розпорядженням Заступника голови господарського суду міста Києва від 04.08.2014 р. у зв'язку з перебуванням судді Зеленіної Н.І. на лікарняному справу передано для розгляду судді Прокопенко Л.В.
Ухвалою від 04.08.2014 р. суддею Прокопенко Л.В. справу прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 10.09.2014 р.
Від відповідача через відділ діловодства суджу 04.08.2014 р. надійшли пояснення по справі.
Розпорядженням Заступника голови господарського суду міста Києва від 11.08.2014 р. у зв'язку з виходом з лікарняного справу передано для розгляду судді Зеленіній Н.І.
Ухвалою суду від 11.08.2014 р. справу прийнято до провадження судді Зеленіної Н.І.
09.09.2014 р. від прокуратури надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою від 10.09.2014 р. розгляд справи відкладено на 23.09.2014 р.
Ухвалою від 23.09.2014 р. розгляд справи відкладено на 09.10.2014 р.
24.09.2014 р. від прокуратури надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У судовому засіданні 09.10.2014 р. представник прокуратури не заперечив проти розгляду спору у справі по суті, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
З поданих відповідачем 04.08.2014 р. пояснень по справі вбачається, що на розгляді у господарському суді міста Києва знаходиться справа № 57/479-52/363-2012 за позовом Київського прокурора захисту прав громадян та інтересів держави в екологічній сфері в особі Державного агентства земельних ресурсів України до Київської міської ради та Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Кабінет Міністрів України, Лісопаркове господарство «Конча-Заспа», Колективне сільськогосподарське підприємство «Хотівське», про визнання протиправним та скасування рішення, визнання недійсним договору, визнання відсутності права користування земельною ділянкою та повернення земельної ділянки.
Дослідивши наявні у матеріалах справи документи, суд дійшов висновку про те, що спір щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки на підставі рішення Київської міської ради може бути вирішений по суті у даному судовому засіданні.
Крім того, суд вважає за доцільне зауважити, що у разі встановлення господарським судом під час розгляду справи № 57/479-52/363-2012 певних обставин, що можуть вплинути на вирішення спору у справі № 910/12386/14, учасники судового процесу не позбавлені можливості звернутись до суду у встановленому законом порядку із заявою про перегляд даного рішення.
У судовому засіданні 09.10.2014 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, заслухавши пояснення прокурора, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
01.10.2004 р. між Київською міською радою (надалі - позивач, Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір).
Пунктом 1.1 Договору, визначено, що Орендодавець на підставі п. 1 рішення Київської міської ради від 10.07.2003 р. № 638-26/798, за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі - об'єкт оренди або земельна ділянка), визначену цим Договором.
Згідно з п. п. 2.1, 2.2 Договору, об'єктом оренди відповідно до цього Договору є земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування - о. Жуків у Голосіївському районі м. Києва,
- розмір - 0,6474 га,
- цільове призначення - для реконструкції, експлуатації та обслуговування комплексу короткочасного відпочинку,
- кадастровий номер 8000000000:90:332:0007.
Згідно з витягом з технічної документації Ю-29083/2004 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 13.08.2004 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1488816 грн. 96 коп.
У відповідності до п. 4.1, 4.2 Договору, визначена цим Договором орендна плата за земельну ділянку становить грошовий платіж, який орендар вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 1,5 відсотка від її нормативної грошової оцінки.
Пунктами 4.3, 4.4 Договору передбачено, що розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
26.02.2010 р. Київською міською радою прийнято рішення № 30/3468 «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок», зі змінами від 04.07.2011 р., яким встановлено річну орендну плату у трикратному розмірі земельного податку, встановленого Податковим кодексом України.
Вказане рішення станом на час розгляду справи являється чинним та не скасоване у встановленому законом порядку.
14.11.2011 р. ГУ земельних ресурсів у м. Києві направило відповідачу лист № 05-358/31672, у якому останнього повідомлялось про встановлення нового розміру орендної плати та встановлення порядку внесення змін до договору оренди.
Проте, станом на час судового вирішення спору у даній справі, Договір в частині сплати орендної плати не приведено у відповідність до вимог чинного законодавства України.
Зобов'язанням, згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Стаття 15 Закону України "Про оренду землі" встановлює, що істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
У відповідності до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно положень ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; тане не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі", розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до приписів ст. ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
За таких обставин, законодавча зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами Договору.
При цьому, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Аналогічна позиція відносно спірних правовідносин викладена в постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 р. № 2-1/10068-2008, від 27.12.2010 р. № 27/15-10, в п. 9 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2011 р. № 01-06/249 "Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів", п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", постанові Вищого господарського суду України від 13.10.2011 р. № 5002-21/1425-2011).
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
В порядку, передбаченому ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими наявними у матеріалах справи доказами та не спростованими належним чином і у встановленому порядку відповідачем, а відтак такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 43, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до п. 4.2 договору оренди земельної ділянки, укладеного Київською міською радою з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 25.11.2004 за № 79-6-00261 у книзі записів державної реєстрації договорів, виклавши його у такій редакції: «п. 4.2 Річна орендна плата за земельну ділянку, відповідно до положень ст. 288 Податкового кодексу України», встановлюється у трикратного розміру земельного податку та становить 3 (три) відсотки від її нормативної грошової оцінки».
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в доход Державного бюджету України (одержувач Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код ЄДРПОУ 37993783, МФО 820019, р/р 31215206783001) 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 13.10.2014 р.
Суддя Н.І. Зеленіна