Рішення № 40868008, 09.10.2014, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
09.10.2014
Номер справи
904/6011/14
Номер документу
40868008
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09.10.14р. Справа № 904/6011/14За позовом Прокурора Амур-Нижньодніпровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж", м. Дніпропетровськ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі Дніпропетровської області Державної податкової служби м. Дніпропетровська

про зміну умов Договору оренди земельної ділянки площею 0,2015 га від 06.02.2003р.

Суддя Петренко Н.Е.

секретар судового засідання Завалєй Я.О.

Представники:

прокурор: Ягольник Г.В. №016143 від 12.04.13р.

від позивача: Харитонова Л.В., представник за довіреністю № 4/10-337 від 21.07.14р.

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Ухвалою господарського суду від 12.08.14р. порушено провадження у справі № 904/6011/14 за позовом прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (далі-позивач) до Публічного акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж" (далі-відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі Дніпропетровської області Державної податкової служби м. Дніпропетровська (далі-третя особа) про зміну умов Договору оренди земельної ділянки площею 0,2015 га від 06.02.2003р. Справу призначено до розгляду на 11.09.14р.

11.09.14р. у судовому засіданні оголошено перерву до 29.09.14р.

Ухвалою господарського суду від 29.09.14р. відкладено розгляд справи на 09.10.14р.

09.10.14р. прокурор заявлені позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі. Крім того, прокурор надав для долучення до матеріалів справу письмові пояснення на заперечення відповідача та заяву, відповідно до якої прокурор уточнив, що 27.01.11р. на підставі рішення Дніпропетровської міської ради № 5/26 від 26.12.07р. було затверджено "Нормативну грошову оцінку земель с. Дніпропетровська" та відповідно змінено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, від якого залежить розмір земельного податку.

Повноважний представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

В свою чергу, повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився, жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджує протокол судового засідання від 29.09.14р.

Враховуючи зазначене, господарський суд прийшов до висновку, що повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явилися без поважних причин, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 09.10.14р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши пояснення прокурора та повноважного представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

06.02.2003 року між позивачем та відповідачем був укладений Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір оренди), відповідно до умов п. 1.1. якого позивач передає, а відповідач приймає в оренду на умовах цього договору земельну ділянку площею 0,2015га, що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ по пр. Газети «Правда», 3-Б, для фактичного розміщення адміністративного будинку, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63866022 згідно з планом земельної ділянки.

Підставою для передачі земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 06.11.2002 №115/4 (п. 1.2 Договору оренди).

Згідно з п. 1.3 Договору оренди грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладання цього договору 762 206,33 грн.

В п. 2.1. Договору оренди зазначено про те, що земельна ділянка передається до 06.11.17р.

Відповідно до п. 3.1. Договору оренди сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 114 330,95 грн.

Як зазначено у п. 3.3. Договору оренди, розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставки земельного податку.

06.02.2003 року вищезазначений Договір оренди був посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зареєстрований в реєстрі № 1159. В книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вищевказаний Договір оренди був зареєстрований за № 3048 від 12.03.2003 року.

Прокурор зазначає про те, що з 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, стаття 288 якого встановила інший, ніж визначено у Договору оренди розмір орендної плати за землю.

Так, пп. 288.5.1 п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України визначає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Таким чином, прокурор вважає, що з моменту набрання чинності Податковим кодексом України, до спірного Договору оренди повинні були бути внесені зміни щодо розміру орендної плати у відповідності до норм законодавства.

Крім того, прокурор звертає увагу суду на те, що 27.01.2011р. на підставі рішення Дніпропетровської міської ради № 5/26 від 26.12.2007р. було затверджено «Нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська» та відповідно змінено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, від якого залежить poзмip земельного податку. Так, відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:068:0078 від 14.12.2012р., виданого Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області нормативна грошова оцінка орендної земельної ділянки становить 2 210 043,95 грн.

Оскільки на даний час розмір нормативної оцінки земельної ділянки, від якого залежить розмір земельного податку змінився, то прокурор та позивач вважають, що є підстави для внесення змін до Договору оренди щодо розміру нормативної оцінки земельної ділянки.

З метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011року, відповідно до умов п. 1 якого встановлено річну орендну плату за користування ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленого Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Poзміp земельного податку визначено ст. 274 Податкового кодексу України, яка зокрема, визначає, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у poзмipi 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Тобто, як зазначає прокурор, з врахування положень ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати має становити:2 210 043,95 грн. X 1% X 3= 66 301,32 грн.

Прокурор та позивач зазначають про те, що зміна умов договору відповідно до чинного законодавства України та умов спірного Договору оренди можлива лише за взаємною згодою сторін, тому міський голова 18.02.2011 р. звернувся до відповідача, як орендаря земельної ділянки комунальної власності у м. Дніпропетровську (лист від 18.02.2011р. № 7/22-185 «Про приведення договорів оренди землі у відповідності до вимог законодавства»), з пропозицією привести договір оренди землі, укладений з відповідачем у відповідність до вимог Податкового кодексу України та Рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 № 216/8. Пропозиція міського голови була опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради (газета «Наше Micтo від 22.02.2011р. №26 (3306)) в офіційному повідомленні. Відповідно до повідомлення відповідачу необхідно було у двотижневий строк, з моменту опублікування повідомлення (до 08.03.2011р.) звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди відповідно до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткового договору.

Посилаючись на ст. 641 ЦК України, прокурор та позивач зазначають про те, що пропозиції Дніпропетровської міської ради опубліковані в газеті «Наше Micтo» є публічною офертою та породжують відповідні правові наслідки для орендарів земельних ділянок комунальної власності до яких вони були адресовані.

Kpiм того, прокурор звертає увагу суду на те, що з метою встановлення наявності підстав для внесення змін до спірного Договору оренди прокуратурою Амур-Нижньодніпровського району було проведено перевірку в порядку нагляду за додержанням i застосуванням законів ПАТ «Дніпроелектромонтаж».

Враховуючи вищевикладене, прокурор та позивач просять внести зміни до п.п. 1.3, 3.1, 3.2 спірного Договору оренди, виклавши їх в такій редакції:

« 1.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.12.2012р. становить 2 210 043 грн. 95 коп.

3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у poзмipi 66 301 грн. 32 коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлюється та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному poзмipi, що встановлюється цим кодексом.

3.2. Оренда плата за користування земельною ділянкою сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця».

Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити прокурору в їх задоволенні у повному обсязі, виходячи з наступного.

Посилаючись на ч. 3 ст. 7 ЗУ "Про оренду землі" відповідач зазначає про те, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Крім того, відповідач зауважує, що листом від 19.12.12р. позивача було повідомлено про розірвання договору оренди землі у зв'язку із переходом права власності на будівлю до іншої особи.

Прокурор вважає, що відповідачем не доведено те, що відчужений об'єкт нерухомості розташований саме на земельній ділянці означеної площі та вказаного кадастрового номеру. Так само як не доведено, що позивач не є власником інших приміщень на вказаній земельній ділянці.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та повноважних представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно з статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін;

умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (стаття 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 5, 9 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (надалі - Типовий договір), договір оренди землі повинен містити відомості про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки; форми та розміру орендної плати, при цьому розмір орендної плати: грошової - у гривнях із зазначенням способів внесення, а за земельні ділянки комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (стаття 14.1.147. Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата) (стаття 14.1.136. Податкового кодексу України).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (стаття 14.1.125. Податкового кодексу України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (стаття 271.1.1. Податкового кодексу України).

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до пункту 4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 08.04.2011 року №445/2011, Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Так, в силу статті 271.1.1. Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати з земельні ділянки комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (частина 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до частини 1 статті 15 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами (частина 2 статті 23 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради віднесені питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, зміна розміру ставки орендної плати та прийняття нової нормативної грошової оцінки землі є підставою для внесення змін до спірного Договору оренди.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ДАСУ від 21.08.14р. у справі № 904/2933/14.

Господарський суд не бере до уваги доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву, оскільки вони не підтверджені належними та допустимими доказами. Крім того, господарський суд зазначає про те, що відповідачем не надано доказів переходу право власності на об'єкт, що розташований на спірній орендованій земельній ділянці та відповідачем не доведено те, що відчужений об'єкт нерухомості розташований саме на спірній ділянці.

Також суд не бере до уваги направлений відповідачем на адресу позивача лист з вих. № 1-177 від 18.12.12р., оскільки до вказаного листа не було додано доказів підтверджуючих продаж нерухомого майна.

Викладене є підставою для задоволення позову у повному обсязі.

Судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 6, 509, 632, 651, 653, 654, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 193 Господарського кодексу України, Податковим кодексом України, Законом України "Про оренду землі", ст.ст. 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Внести зміни до п.п. 1.3, 3.1, 3.2 Договору оренди земельної ділянки від 06.02.2003 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, буд 75) та Закритим акціонерним товариством "Дніпроелектромонтаж" (49000, м. Дніпропетровськ, пр. ім. Газети "Правда", буд. 3-Б, код ЄДРПОУ 01416903), посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі за № 1159 виклавши їх в такій редакції:

« 1.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.12.2012р. становить 2 210 043 грн. 95 коп.

3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у poзмipi 66 301 грн. 32 коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлюється та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному poзмipi, що встановлюється цим кодексом.

3.2. Оренда плата за користування земельною ділянкою сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця».

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж" (49000, м.Дніпропетровськ, пр. ім. газети "Правда", буд. 3-Б, код ЄДРПОУ 01416903) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, буд. 7; код ЄДРПОУ 37989269, р/р 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, призначення платежу "Судовий збір, код 03499891, Пункт 2.2") судовий збір у розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 13.10.14р.

Суддя Н.Е. Петренко