Справа № 760/13669/14-а
2-а-610/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2014 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Коробенко С.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Солом'янського району в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач у липні 2014 року звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання незаконними дій Відповідача, зобов'язання здійснити з 27.12.2013р. перерахунок та виплату їй пенсії згідно з вимогами ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях національної економіки за 2009 рік.
Позивач зазначає, що 01 жовтня 2010 році їй було здійснено перерахунок пенсії на підставі ст.ст.40,42 Закону з урахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, проте з січня 2014 року Відповідач, як вона вказує, стала отримувати меншу пенсію, а в подальшому дізналась, що Відповідач протиправно, на її думку, здійснив перерахунок її пенсії з 27 грудня 2013 року з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Не погоджуючись з такими діями Відповідача Позивач просить зобов'язати його здійснити перерахунок належної їй до виплати пенсії з урахуванням саме показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.
Ухвалою суду від 03 липня 2014 року відкрите скорочене провадження у справі.
Відповідач по справі подав письмові заперечення на позов, у яких наполягав на правомірності своїх дій.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Встановлено, що Позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва, у зв'язку з чим отримує пенсію за віком, при цьому з дня призначення йому пенсії продовжував працювати.
З матеріалів справи вбачається, що 11 жовтня 2010 року Позивач зверталась УПФ із заявою про перерахунок їй пенсії на підставі ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника за 2009 рік, проте перерахунок їй було здійснено із застосуванням показника за 2007 рік, з чим вона не погодилась і звернулась до суду з відповідним позовом.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 20 квітня 2011 року позов ОСОБА_1 було задоволено і зобов'язано Відповідача перерахувати та виплатити Позивачу пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях національної економіки за 2009 рік з 01 жовтня 2010 року. Постанова була допущена до негайного виконання.
Разом з тим, під час перегляду зазначеної постанови в апеляційному порядку вона була скасована, і постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2011р. у задоволенні позову ОСОБА_1 було відмовлено.
Мотивуючи підстави для відмови у задоволенні позову суд апеляційної інстанції виходив з наступного.
Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ - у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
За змістом ч. 1 ст. 40 Закону - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенси, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину 4 статті 42 Закону № 1058-ІУ викладено в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенси здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій, статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».
Між тим, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказане положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України - Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 в їх первинній редакції.
Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. п. 3 п. 11 якої визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти: Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ГУ та постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року, які регулюють спірні правовідносини.
При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІУ в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону,
Таким чином, суд прийшов до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні.
Крім того, не підлягав застосуванню для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам і середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону вказаний показник застосовується лише при призначенні пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону перерахунок пенсії здійснюється виключно із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. При цьому застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній перед перерахунком працюючому пенсіонеру пенсії рік законом не передбачено.
Таким чином, перерахунок пенсії Позивачу із застосуванням показника за 2007 рік було здійснено у зв'язку зі скасуванням постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 20.04.2011р., а підстав для перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік з 27.12.2013р. немає.
Відтак, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 11, 12, 17, 89, 92, 94, 98, 158-163, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання стороною копії постанови.
Суддя: