Ухвала суду № 40842244, 29.09.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
29.09.2014
Номер справи
820/8263/13-а
Номер документу
40842244
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2014 року м. Київ К/800/63500/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Вербицької О.В.

Моторного О.А.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2013

та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2013

у справі № 820/8263/13-а

за позовом Підприємства об'єднання громадян «Всесвіт-2» Харківської обласної громадської організації «Союз інвалідів ЧАЕС та Афганістану»

до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Підприємство об'єднання громадян «Всесвіт-2» Харківської обласної громадської організації «Союз інвалідів ЧАЕС та Афганістану» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № 0000202240 від 23.04.2013 та № 0320302203 від 31.07.2013.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2013, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2013, позов задоволено; визнано протиправними та скасовано спірні податкові повідомлення-рішення, з мотивів обґрунтованості позовних вимог.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій; прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ПОГ «Всесвіт-2» Харківської обласної ГО «Союз інвалідів ЧАЕС та Афганістану» з питань достовірності нарахування від'ємного значення з податку на додану вартість по декларації за грудень 2012 року, складено акт № 1366/2240/33119696 від 04.04.2013, в якому встановлено порушення: п. 197.6 ст. 197, п. 8 підр. 2 Перехідних положень Розділу XX, ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено залишок від'ємного значення суми податку на додану вартість попереднього (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 335 502 грн. за 2012 рік.

На підставі результатів вказаної перевірки, 23.04.2013 відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення:

- № 0000202240 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 82 048 грн.;

- № 0000212240 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 652 319,50 грн., в т.ч.: 253 454 грн. основного платежу та 398 865,50 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

За наслідками адміністративного оскарження було скасовано податкове повідомлення-рішення від 23.04.2013 № 0000212240, та залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 0000202240 від 23.04.2013.

31.07.2013 податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення № 0320302203 від 31.07.2013 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 253 454 грн.

Підставами для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень слугували висновки податкового органу, що витрати зі збору складових частин, комплектуючих фільтрів складають 0,36%, що не надає позивачу права на застосування 0% ставки податку на додану вартість постачання товарів згідно п. 8 підр. 2 Перехідних положень Розділу ХХ Податкового кодексу України.

Судами попередніх інстанцій встановлено з підтвердженням матеріалами справи, що дозволом № 17 Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів за підписом Голови комітету Верховної ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, співголови комісії, Підприємству об'єднання громадян «Всесвіт-2» Харківської обласної громадської організації «Союз інвалідів ЧАЕС та Афганістану» з 01.07.2012 по 01.07.2013 було надано право на користування пільгами з оподаткування згідно з п. 154.1 ст. 154 та п. 8 підр. 2 Перехідних положень Розділу ХХ Податкового кодексу України, на підставі рішення від 12.06.2012 № 2 Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.

В грудні 2012 року на підприємстві працювало 12 осіб, з яких 6 інвалідів, що складає 50% середньооблікової кількості штатних працівників та фонд оплати праці таких інвалідів складає більше 25%, що підтверджується дослідженими судами обох інстанцій матеріалами справи, а саме: штатним розкладом підприємства на 01.12.2012, наказами на призначення інвалідів на підприємство, платіжною відомістю № ВЗП-000001 за грудень 2012 року, платіжною відомістю № ВЗП-000008 за грудень 2012 року, розрахунково-платіжною відомістю № НЗП-000013 за грудень 2012 року.

Відповідно до умов договору поставки № 27100814 від 27.10.2008 позивач отримує саме комплектуючі вироби для виготовлення в подальшому фільтра, який придатний для продажу та споживання, адже сам по собі комплектуючий виріб - виріб, який являє собою деталь (складову одиницю) або їх сукупність, має конструктивну цілісність, не виконує без з'єднання з іншими деталями (складовими одиницями) самостійної цільової функції.

Окрім цього, позивач відповідно до договору купівлі-продажу № 44 від 01.08.2011 та доповнення № 1 до даного договору купує в ТОВ «Ленд компані» бумагу - картон з малюнком фільтрів, що є сировиною, яка в подальшому передається відповідно до договору поставки № 300712 від 30.07.2012 ТОВ «Транс-Ліберо», яке з даного картону виготовляє коробки для упакування фільтрів.

Працівники-інваліди в межах досліджених податковим органом виробничих процесів, збирають комплектуючі вироби фільтрів для води: водоочисник Глечикмодель, Аквафор Океан, Модуль зм. Фільтр. В-100-6 2 шт., модуль зм. Фільтр. В100-6, модуль змінний В100-8, модуль змінний В100-8, модуль змінний фільтруючий Аквафор, зокрема, складають вказані фільтри з комплектуючих частин, упаковують їх в пакети, складають в коробки, заклеюють скотчем, після чого фільтр для води придатний для продажу на ринку товарів та послуг.

Реалізація продукції (у тому числі імпортних товарів) без маркування національним знаком відповідності та/або без сертифіката відповідності чи декларації про відповідність забороняється.

Факт виготовлення підприємством кінцевого продукту судами попередніх інстанцій встановлено з підтвердженням матеріалів справи, а саме: видатковими накладними та накладними на передачу матеріалів у виробництво.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Відповідно до п. 8 підр. 2 Перехідних положень Розділу ХХ Податкового кодексу України, на період до 1 січня 2015 року за нульовою ставкою оподатковується податком на додану вартість постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва. Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, внаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни таких виготовлених товарів. Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному органі державної податкової служби, яка здійснюється на підставі подання відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу та позитивного рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». При порушенні вимог цього пункту платником податку податковий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов'язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Кодексом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій. Податкова звітність таких підприємств та організацій надається у порядку, встановленому законодавством.

Згідно з п. 19 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» продукція - будь-які виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб.

Відповідно до ч. 4 ст. 14 цього Закону продукція, на яку актами законодавства або іншими нормативними документами встановлено обов'язкові вимоги щодо забезпечення безпеки для життя, здоров'я споживачів, їх майна, навколишнього природного середовища і передбачено нанесення національного знака відповідності, повинна пройти встановлену процедуру оцінки відповідності. Виробник має право маркувати продукцію національним знаком відповідності за наявності декларації про відповідність та/або сертифіката відповідності, виданих згідно із законодавством.

Згідно з абз. 2 п. 197.6 ст. 197 Податкового кодексу України безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.

Відповідно до пп. 14.1.27 п. 14.1 ст. 14 ПК України витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).

Згідно вимог п. 15.5 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 318 від 31.12.1999, до загальновиробничих витрат відносяться витрати на вдосконалення технології й організації виробництва (оплата праці та відрахування на соціальні заходи працівників, зайнятих удосконаленням технології й організації виробництва, поліпшенням якості продукції, підвищенням її надійності, довговічності, інших експлуатаційних характеристик у Виробничому процесі; витрати матеріалів, купівельних комплектуючих виробів напівфабрикатів, оплата послуг сторонніх організацій тощо).

Таким чином, платник правомірно застосував у грудні 2012 року ставку податку на додану вартість 0 % з витрат на переробку складових частин та інших покупних товарів згідно п. 8 підр. 2 Перехідних положень Розділу ХХ Податкового кодексу України.

Враховуючи вказані обставини, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області відхилити.

Ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2013 та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2013 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. Кошіль Судді О.В. Вербицька О.А. Моторний