Ухвала суду № 40814304, 30.09.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
638/430/14-а
Номер документу
40814304
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2014 р.Справа № 638/430/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.05.2014р. по справі № 638/430/14-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення та визнання протиправною бездіяльності,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся 16.01.2014 р. до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області підготувати та надати списки до Харківського обласного військового комісаріату на ім'я ОСОБА_1 для складання Харківським обласним військовим комісаріатом довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 01.11.2010 р. та з 01.06.2011 р. Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат скласти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням підвищення премії відповідно до наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 р. № 576 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 р. № 380" та наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50 „Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік" і наказу Міністра оборони України від 26.06.2011 р. № 355 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25.01.2011 р. № 50". Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат надати вище вказані довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2010 р. по 01.06.2011 р. та з 01.06.2011 р. по 31.12.2013 р. згідно з довідками Харківського обласного військового комісаріату, пенсійна справа НОМЕР_1. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої премії, яка за його розрахунками складає: з 01.11.2010 р. по 01.06.2011 р. - 3244,50 грн., - 55 % премії (наказ Міністра Оборони (МО) України від 05.11.2010 р. № 576 з урахуванням одержаної 10 % премії) та з 01.06.2011 р. по 31.12.2013 р. - 25544,00 грн., - 90 % премії (наказ МО від 25.06.2011 р. № 355 з урахуванням одержаної 10 % премії), загальна сума - 28788,50 грн. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 заподіяну йому моральну шкоду в розмірі 50000,00 грн. В подальшому довічно з 01.01.2011 р. виплачувати йому пенсію з урахуванням підвищень до настання обставин, які передбачають підстави для здійснення нового перерахунку пенсій. Визначити строки виконання судових рішень відповідачем. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 компенсацію за відрив від звичайних занять у розмірі 180,00 грн. Провести негайне виконання в частині стягнення суми підвищеної пенсії за один місяць з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 Судові витрати покласти на відповідача.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.05.2014р. було залишено без задоволення позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення та визнання протиправною бездіяльності.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.05.2014р. та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надало заперечення на апеляційну скаргу, виклав свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, апелянтом надано заяву про розгляд справи без його участі.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.02.2014 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишений без розгляду за період з 01.11.2010 р. по 15.07.2013 р.

ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.

В листі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.12.2013 р. № 16720 - 14/20 зазначається, що пенсія ОСОБА_1 виплачується з додержанням норм та вимог чинного законодавства, підстав для перерахунку пенсії немає.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що накази Міністра оборони України, якими встановлювались конкретні розміри премій військовослужбовців, не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивачу.

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з ч.2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Ст. 117 Конституції України встановлює, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" №279-УІ від 16.05.2008 року Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції та законів України здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на його засіданнях більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.52 цього Закону Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Тобто, перерахунок пенсії на підставі п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, призначених раніше відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", може бути проведений у разі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, виданого як нормативний акт у формі постанови Кабінету Міністрів України.

Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України після проведення перерахунку пенсій з 01.01.2008 року на підставі Постанови N 1294 від 07.11.2007 року, рішень стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців не приймалось, достатні правові підстави для перерахунку пенсій з виданням Міністром оборони України Наказу "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік" N 380 від 22.07.2010 року зі змінами та доповненнями, Наказу «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» N 576 від 05.11.2010 року, Наказу "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" N 50 від 28.01.2011 року, Наказу №355 від 25.06.2011 року, які не зареєстровані в Міністерстві юстиції України, відсутні.

Крім того, колегія судів зазначає, що як свідчать вказані накази, мова у них йдеться про преміювання у 2010-2011 роках діючих військовослужбовців в межах виділених асигнувань, передбачених для грошового забезпечення. Тобто, перелічені Накази не поширюються на пенсіонерів.

Разом з цим суд апеляційної інстанції, що премія, яку позивач просить врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010, 2011 роках.

Право на перерахунок пенсії військовослужбовця виникає у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, встановленого Кабінетом Міністрів України. Керівники інших державних органів наділені правом визначати посадові оклади військовослужбовцям виключно в межах розмірів, затверджених урядом.

На підставі вищенаведеного колегія судів робить висновок, що Наказ Міністра оборони України "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік" N 380 від 22 07.2010 року зі змінами та доповненнями, Наказ Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» N 576 від 05.11.2010 року, Наказ Міністра оборони України "Про бюджетну політику Міністра оборони України на 2011 рік" N 50 від 28.01.2011 року, Наказ Міністра оборони України №355 від 25.06.2011 року не є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій та не є обов'язковим до виконання нормативним актом.

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції було вірно застосовано ст. 99 КАС України та правомірно залишено без розгляду позовні вимоги за період з 01.11.2010 р. по 15.07.2013 р.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.05.2014р. по справі № 638/430/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.