УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2014 р.Справа № 818/903/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калитки О. М.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Запара Е.В.
за участю представника позивача: Макаренко Н.М.
за участю представника відповідача: Білер Ю.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2014р. по справі № 818/903/14
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі Сумської області
до Військової частини 2276
про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі, звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини 2276 в якому просило суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій списком № 2 в сумі 7158,99 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач всупереч вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003 року № 21-1 не відшкодував у встановлений строк та розмірі фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за лютий та березень 2014 року в розмірі 7 158 грн. 99 коп.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22.04.2014 року по справі № 818/903/14 задоволено адміністративний позов.
Стягнуто з військової частини 2276 (с. Климентове, м. Охтирка, Охтирський район, Сумська область, 42700, ідентифікаційний код 14323534) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі (вул. Жовтнева, 23, м. Охтирка, Охтирський район, Сумська область, 42700, ідентифікаційний код 37761543) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за лютий та березень 2014 року в розмірі 7 158 грн. 99 коп. (сім тисяч сто п'ятдесят вісім грн. 99 коп.)
Сумський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, не погодившись із рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову. Апелянт зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Представник позивача надала до суду апеляційної інстанції письмові заперечення на апеляційну скаргу, в якій просила залишити без задоволення апеляційну скаргу відповідача, а рішення суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримала вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, просила суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що військова частина 2276 є юридичною особою та внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 5-7). 06.02.2014 року позивач надіслав відповідачу для відшкодування розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з лютого 2014 року. Цим розрахунком нараховано до сплати 5191 грн. 92 коп. (а.с. 8,9). 07.03.2014 року направлено розрахунок з березня 2014 року, яким визначено до сплати 1967 грн. 07 коп. (а.с. 10,11).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач відповідно до чинного законодавства повинен відшкодовувати управлінню пенсійного фонду фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон № 1058-ІV) Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На момент набрання чинності Законом № 1058-ІV питання щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-ХН. було врегульовано Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " ( далі - Закон 400/97-ВР). Пунктом 1 статті 1 цього закону встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_4 працював у військовій частині 2276 на посаді електрогазозварювальника як вільнонаймана особа.
Відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" №21-1 визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Підстави, суб'єкти, розмір відшкодування врегульований Законом №400, відповідно до якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та має обов'язок відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону "Про пенсійне забезпечення" (список №2). Інструкція ж № 21-1 врегульовує процедуру сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, порядок відшкодування пільгових пенсій відповідно до прикінцевих положень Закону № 1058 (за списком №1). Проте, при складанні розрахунків відшкодування органи Пенсійного фонду керуються також нормами Інструкції №21-1, так як вона врегульовує загальний порядок відшкодування пільгових пенсій, зокрема складання розрахунків, їх надсилання, строки сплати, затверджує самі форми розрахунків.
В законі № 1058 та Інструкції № 21-1 окремо виділені підприємства, установи, організації, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору та військові частини, які виплачують заробітну плату, грошове забезпечення, винагороду та особи, за яких вони сплачують страхові внески. Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" роботодавцями є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, - для осіб, зазначених у пунктах 7 - 9, 12 - 14, 17 і 18 статті 11 цього Закону. ОСОБА_4 не відноситься до категорії осіб, визначених у пунктах 7 - 9, 12 - 14, 17 і 18 статті 11 цього Закону, оскільки працював у військовій частині як вільнонаймана особа.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Сумського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2014р. по справі № 818/903/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О. Повний текст ухвали виготовлений 06.10.2014 р.