Постанова № 40810170, 02.10.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2014
Номер справи
367/4037/14-а
Номер документу
40810170
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 367/4037/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Мікулін А.В.

Суддя-доповідач: Ганечко О.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Ганечко О.М.,

суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.

при секретарі: Біднячук Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ірпінської міської ради Київської області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 29.07.2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ірпінської міської ради Київської області про визнання протиправним рішень та розпоряджень, їх скасування, поновлення на посаді та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Ірпінської міської ради Київської області про визнання протиправним рішень та розпоряджень, їх скасування, поновлення на посаді та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 29.07.2014 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 року № 4124-57-VI «Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_2»;

Визнано протиправним та скасовано рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 р. №4125-57-VI «Про обрання ОСОБА_3 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання»;

Визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №119-о «Про дострокове припинення повноважень»;

Визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №120-о «Про виконання обов'язків»; поновлено ОСОБА_2 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області з 27.06.2014 р.;

В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Представники апелянта ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судовому засіданні 18.09.2014 року підтримали апеляційну скаргу, просили її задовольнити. Постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі.

А в судовому засіданні 02.10.2014 року представник відповідача Махновський М.О., заперечував проти задоволення вказаної апеляційної скарги.

Представники апелянта ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судове засіданні призначене на 02.10.2014 року не з'явилися, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України

Представники позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги, просили залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ст. ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Як вбачається з матеріалів справи, в зв'язку із достроковим припиненням повноважень Ірпінського міського голови Скаржинського В.Д., рішенням від 25.02.2014 року № 3871-54- VI на 54 позачерговій сесії шостого скликання Ірпінської міської ради ОСОБА_2 обрано на посаду секретаря Ірпінської міської ради.

Відповідно до Рішення №4124-57-VI від 27.06.2014 р. 57 позачергової сесії Ірпінської міської ради достроково припинено повноваження секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_2, звільнивши його з посади з 27.06.2014 р.

Рішенням №4125-57-VI від 27.06.2014 р. на 57 позачерговій сесії шостого скликання Ірпінської міської ради ОСОБА_3 обрано на посаду секретаря Ірпінської міської ради.

Також встановлено, що Розпорядженням №119-о від 02.07.2014 р. припинено повноваження секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_2 на підставі рішення сесії від 27.06.2014 р. №4124-57-VI, розпорядженням №120-о від 02.07.2014 р. ОСОБА_3 приступив до виконання обов'язків секретаря Ірпінської міської ради.

Законом України Закону України «Про місцеве самоврядування», передбачено певний порядок скликання та підготовки сесії міської ради.

Колегією суддів встановлено, що при скликанні депутатами Ірпінської міської ради сесії на 27.06.2014 року, такого порядку та підготовки дотримано не було, виходячи з наступного.

Згідно ч.ч. 1, 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» ( далі - Закон), у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради. Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Таким чином, з 25.02.2014 року ОСОБА_2 виконував обов'язки голови Ірпінської міської ради.

Згідно п.п. 1-4 ч. 3 ст. 50 Закону, секретар сільської, селищної, міської ради у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови.

- скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;

- веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;

- організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.

Відповідно до ч. 5 ст. 46 Закону, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до ч. 7 ст. 46 Закону, сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Таким чином, Законом передбачено обов'язок скликати сесію ради, коли на це є пропозиція не менш, як 1/3 депутатів від загального складу міської ради.

Встановлено, що 24.06.2014 року депутат Ірпінської міської ради ОСОБА_3 подав до загального відділу виконавчого комітету Ірпінської міської ради звернення до всіх депутатів Ірпінської міської ради про термінове скликання позачергової сесії Ірпінської міської ради на 27.06.2014 року з наступним порядком денним:

- оголошення недовіри ОСОБА_2, як депутату, який незаконно перебуває на посаді секретаря ради;

- про обрання секретарем Ірпінської міської ради ОСОБА_3

Вказане звернення підписано 23 депутатами Ірпінської міської ради (не менше третини депутатів від загального складу) та датоване 09.06.2014 роком.

Як вбачається із апеляційної скарги, під незаконним перебуванням на посаді вважається обрання ОСОБА_2 на посаду секретаря без таємного голосування. Однак, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_2 перебуває на посаді з 25.02.2014 року, рішення про його обрання в суді не оскаржувалось і не визнавалось незаконним, тобто є чинним.

Тому, колегія суддів приходить до висновку, що виняткових обставин для скликання вказаної сесії саме 27.06.2014 року, через 3 дні після звернення депутатів, не було.

У такому разі, для скликання сесії міської ради, чинним законодавством встановлено двотижневий строк, а саме.

Відповідно до ч. 8 ст. 46 Закону, у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

Тобто, вимогами чинного законодавства, передбачено, що у виконуючого обов'язки голови Ірпінської міської ради ОСОБА_2 був двотижневий термін на скликання та проведення такої сесії, який відраховується з дня отримання відповідного звернення, і тільки, у разі неможливості або відмови ним скликати сесію міської ради, сесія може бути скликана не менше, як одною третиною депутатів від загального складу цієї ради.

Відповідно до ч. 9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», рішення про скликання сесії ради, відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті, доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Крім того, статтею 3 Регламенту Ірпінської міської ради, визначено порядок організації підготовки сесії Ірпінської міської ради.

В п. 2 ст. 3 зазначеного Регламенту, зазначено, що про дату, час та місце проведення засідань сесії депутати повідомляються телефонограмою або факсограмою, про що фіксується у відповідному журналі, як правило, працівниками апарату ради, а в випадку, передбаченому ч. 6 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та даного Регламенту - секретарем ради, а у випадку передбаченому ч.8 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та даним Регламентом - депутатами ради, які становлять не менше як одну третину від загального складу депутатів ради, або постійною комісією ради не пізніше як за 10 днів до сесії;

- населення повідомляється не пізніше як за 10 днів до початку сесії через засоби масової інформації (газету «Ірпінський вісник») шляхом оприлюднення розпорядження про скликання сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради або в інший спосіб, а також шляхом розміщення повідомлень на офіційному сайті Ірпінської міської ради.

Як встановлено судом, звернення про термінове скликання позачергової сесії було подане до Ірпінської міської ради лише за два дні до зазначеної дати проведення сесії.

Призначення дати проведення сесії у самому звернені 27.06.2014 р., без зазначення часу та місця проведення засідання сесії, а також відсутність відповідного повідомлення про скликання позачергової сесії на 27.06.2014 р. в газеті «Ірпінський вісник», на офіційному сайті Ірпінської міської ради або в інший спосіб, колегія суддів вважає порушенням порядку скликання та підготовки для проведення сесії ради, що порушує права та інтереси громадськості та депутатів.

Тобто, прийняття депутатами рішення про скликання сесії Ірпінської міської ради на 27.06.2014 року не було доведено до відома депутатів і населення у встановлені строки та у встановлений спосіб, що є порушенням вимог закону.

Також колегія суддів враховує, що третина депутатів вимагали від виконуючого обов'язки голови Ірпінської міської ради , фактично за три дні вчинити усі дії по скликанню та підготовці сесії, на що йому Закон відводить два тижні.

Порушення порядку скликання сесії призвело до порушення порядку її проведення, що в свою чергу свідчить про протиправність прийнятих на ній рішень, не дивлячись на те, що на сесії була присутня не менше одна третина депутатів від загального складу ради, що давало можливість їм приймати відповідні рішення.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 року № 4124-57-VI «Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_2»; визнання протиправним та скасування рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 р. № 4125-57- VI «Про обрання ОСОБА_3 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання»; визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. № 119-о «Про дострокове припинення: повноважень»; визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №120-о «Про виконання обов'язків» прийняті не у спосіб передбачений вимогами чинного законодавства.

Щодо позовної вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу із відповідача на користь позивача, суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні такої вимоги, так як суду не було надано розрахунку такого середнього заробітку.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування», постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

Згідно ч.10 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування», за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації.

Встановлено, що в матеріалах справи міститься висновок постійно депутатської комісії Ірпінської міської ради ( Т. 1 а.с. 118), однак колегія суддів критично ставиться до нього, оскільки не можливо ідентифікувати по відношенню до якого порядку денного цей висновок складено, також у ньому відсутня дата складання та належним чином не посвідчені виправлення.

Суд першої інстанції відмовив в задоволенні позовної вимоги щодо негайного виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області, з посиланням на те, що його посада є виборною, колегія суддів не може погодитись з таким висновком виходячи, з наступного.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Тобто, з вимог вказаної статті вбачається, що рішення суду в частині поновлення на посаді у відносинах публічної служби підлягає негайному виконанню, а тому вказана вимога підлягає задоволенню, не залежно від будь-яких обставин справи.

Суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, що оскільки вказана посада є виборною тому рішення не підлягає негайному виконання.

Оскільки судом першої інстанції допущено частково неправильне застосуванням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині вимог, то постанова Ірпінського міського суду Київської області від 29.07.2013 року в частині відмови в задоволенні вимоги щодо негайного виконання постанови щодо поновлення ОСОБА_2 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області - підлягає скасуванню, з постановленням в цій частині нової постанови про задоволення такої вимоги.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Ірпінської міської ради Київської області - залишити без задоволення.

Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 29.07.2013 року - скасувати в частині відмови в задоволені вимог щодо негайного виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області та постановити в цій частині нову.

Допустити негайне виконання постанови Ірпінського міського суду Київської області від 29.07.2013 року в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М.Ганечко

Судді: А.Ю.Коротких

О.Г. Хрімлі

Повний текст постанови виготовлений 08.10.2014 року.

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді: Коротких А. Ю.

Хрімлі О.Г.