ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2014 року м. Київ К/9991/22567/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому
на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13.10.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2010
у справі №2-а-3441/09/0270
за позовом Кредитної спілки «Альянс Україна»
до Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому
про визнання недійсною податкової вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 13.10.2009, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2010, позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано першу податкову вимогу ДПІ у м.Хмельницькому №1/629 від 27.05.2009 в частині визначення Хмельницькому відділенню кредитної спілки «Альянс Україна» пені по податку з доходів найманих працівників в сумі 1262,00 грн.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено планову виїзну документальну перевірку Хмельницького відділення кредитної спілки «Альянс Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 по 31.12.2008, за результатом якої складено акт № 3725/22-0/34588092 від 23.04.2009.
За висновками акта перевірки Хмельницьким відділенням кредитної спілки «Альянс Україна допущено порушення вимог пп.8.1.2 п.8.1 ст.8, п.16.1, пп. 16.3.4 п.16.3 ст.16, п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» внаслідок несвоєчасного перерахування податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету м.Хмельницького за період з 01.04.2007 по 29.02.2008 в сумі 4519,20 грн.
27.05.2009 податковим органом за несвоєчасну сплату позивачем до місцевого бюджету м.Хмельницького податку з доходів фізичних осіб виставлено першу податкову вимогу №1/629 на суму 1262,38 грн. пені.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається відповідач у касаційній скарзі, та вважає, що судами повно встановлені обставини у справі, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні відносини.
Порядок сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету врегульовано ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Відповідно до п.16.3 ст.16 Закону цей порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами юридичних осіб, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - уповноважений підрозділ).
Згідно пп.16.3.1 цього пункту сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу.
Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України (пп. 16.3.2.).
Як встановлено судами попередніх інстанцій, та визнається відповідачем, Хмельницьке відділення кредитної спілки «Альянс Україна» є відокремленим підрозділом Кредитної спілки «Альянс Україна», повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахуванню) до бюджету податку з доходів фізичних осіб надані відділенню з 01.02.2008. До цього часу такі функції здійснювала Кредитна спілка «Альянс Україна», як юридична особа, відповідні суми податку з доходів фізичних осіб, у т.ч. по Хмельницькому відділенню, у період з 01.04.2007 по 29.02.2008 перераховувались спілкою до місцевого бюджету за місцем її реєстрації у м.Вінниці.
З огляду на встановлене, судова колегія вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій, що утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб за період з 01.04.2007 по 29.02.2008 по Хмельницькому відділенню Кредитної спілки «Альянс Україна» було здійснено юридичною особою Кредитною спілкою «Альянс Україна» у встановлені строки.
Недотримання юридичною особою вимог пп.16.3.1 п.16.3 ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» у періоді здійснення нею повноважень щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку не може бути підставою для визначення податкового боргу з цього податку уповноваженому підрозділу, яким є Хмельницьке відділення кредитної спілки «Альянс Україна», нарахування на цю суму пені та відповідно прийняття оспорюваної першої податкової вимоги.
Доводи касаційної скарги вищезазначеного не спростовують та не можуть бути підставою для скасування рішень суду першої та апеляційної інстанцій з наведених в ній мотивів.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому відхилити, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13.10.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2010 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун