РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" жовтня 2014 р. Справа № 903/1148/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Миханюк М.В.
суддя Савченко Г.І. ,
суддя Олексюк Г.Є.
при секретарі судового засідання Кушніруку Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" на рішення господарського суду Волинської області від 22.08.14 р.
у справі № 903/1148/13
за позовом Волинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області
до Державного підприємства "Цуманське лісове господарство"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
1. Берестянської сільської ради
2. Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області
про стягнення 108 637,50грн. заподіяних державі збитків
за участю представників:
позивача - не з'явився
відповідача - Мельник О.В. (дов. № 537 від 19.05.2014 р.)
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Берестянської сільської ради - не з'явився
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області - не з'явився
прокурора Гіліс І.В. посв. № 027062 від 01.07.2014 р.
Судом роз'яснено представнику відповідача, прокурору права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22, 29 ГПК України.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
Рішенням господарського суду Волинської області від 22.08.2014 р. у справі № 903/1148/13 (суддя Слупко В.Л.) задоволено позов Волинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: 1. Берестянської сільської ради, 2. Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області про стягнення 108 637,50грн. заподіяних державі збитків. Стягнуто з Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області 108 637,5грн. заподіяних державі збитків на аналітичний рахунок №33110331700132, код класифікації доходів бюджету 24062100, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ отримувача 38051994, банк отримувача коштів ГУДКСУ у Волинській області МФО 803014 в сумі 108 637,5грн. для подальшого перерахування Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області на спеціальний фонд Державного бюджету України, Берестянського сільського та Волинського обласного бюджетів. Стягнуто з Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" в доход Державного бюджету України судовий збір по справі в сумі 2 172,75 грн.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що відповідачем в результаті недотримання вимог ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" при здійсненні в 2012 р. санітарно-оздоровчих заходів в заказнику "Кормин" порушено природоохоронне законодавство саме з вини відповідача.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням, відповідач Державне підприємство "Цуманське лісове господарство" звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Волинської області від 22.08.2014 р. у справі № 903/1148/13 і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Волинської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" про стягнення 108 637,50 грн.
Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції через порушення та неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального прав, невідповідності висновків, викладених у рішенні господарського суду Волинської області обставинам справи. Відповідач вважає невірним висновок суду першої інстанції, що рубки догляду, пов'язані із санітарно-оздоровчими заходами належать до спеціального використання лісових ресурсів та відповідно до ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на їх здійснення повинні бути встановлені ліміти та надані дозвола. Скаржник стверджує, що недоцільність здійснення даних рубок проведеними перевірками не встановлена, а отже здійснення даних рубок було доцільним з огляду здійснення заходів з формування та оздоровлення лісів відповідно до узгоджених планів. Відповідач також зазначає, що піддав вирубці дерева, які були ушкоджені (буреломні) та інфіковані кореневою губкою та сухостійні дерева, діючи на підставі лісорубочних квитків та в межах погоджених Планів на проведення санітарно-оздоровчих заходів з метою запобігання поширенню патологічних процесів. Державне підприємство "Цуманське лісове господарство" вважає, що як постійний лісокористувач цілком правомірно проводило спірні рубки на підставі та в межах лісорубних квитків.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 12.09.2014 р. у складі колегії суддів: головуючий суддя Миханюк М.В., суддя Савченко Г.І., суддя Олексюк Г.Є. апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 06.10.2014 р.
22.09.2014 р. до Рівненського апеляційного господарського суду надійшли пояснення на апеляційну скаргу від Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області (вх. № 18923/14), в яких третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача вважає, що рішення суду першої інстанції є обгрунтованим, винесеним з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а вимоги апелянта є безпідставними та необгрунтованими.
Головне управління Державної казначейської служби у Волинській області також подало до Рівненського апеляційного господарського суду клопотання (вх. № 18925/14 від 22.09.2014 р.), в якому просить розглядати апеляційну скаргу Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" без участі свого представника та надіслати винесений процесуальний документ у справі на адресу Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області.
03.10.2014 р. до Рівненського апеляційного господарського суду від Волинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх. № 19955/14), в якому прокурор повідомляє, що не визнає апеляційну скаргу, вважає рішення господарського суду Волинської області від 22.08.2014 р. законним та обгрунтованим і таким, що скасуванню не підлягає. Враховуючи викладене, прокурор просить відхилити апеляційну скаргу Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" та залишити в силі рішення господарського суду Волинської області від 22.08.2014 р.
06.10.2014 р. до Рівненського апеляційного господарського суду надійшло клопотання від апелянта - Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" (вх. № 20054/14), в якому відповідач просить долучити до матеріалів справи № 903/1148/13 Висновок науково-правової експертизи щодо правового регулювання з питань виконання заходів, пов'язаних з веденням лісового господарства в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду від 27.08.2013 № 126/74-е, наданий Радою науково-правових експертиз при Інституті держави і права імені В.М.Корецького НАН України, який долучено до матеріалів справи, однак не є додатковим доказом, оскільки на вказаний висновок містяться посилання в постанові прокуратури м.Луцька про закриття кримінального провадження (а.с. 78, Т.1).
Представник Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" Мельник О.В. та прокурор Гіліс І.В. у судовому засіданні 06.10.2014 р. надали пояснення по суті спору.
Державна екологічна інспекція у Волинській області, Берестянська сільська рада, Головне управління Державної казначейської служби у Волинській області не забезпечили явку представників у судове засідання 06.10.2014 р., хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги (а.с. 20-22). Явка представників сторін, третіх осіб у судове засідання не вимагалась. Враховуючи вищезазначене, колегія суддів визнала за можливе здійснити розгляд апеляційної скарги за відсутності представників позивача та третіх осіб.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, прокурора, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Рівненський апеляційний господарський суд
ВСТАНОВИВ
10 березня 1995 року Міністром охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України затверджено Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Кормин" Ківерцівського району Волинської області (далі - Положення) (а.с. 29-30, Т.1). Заказник, загальною площею 549 га., розташований на території Цуманського держлісгоспу лісогосподарського об'єднання "Волиньліс", у Берестянському лісництві, кв.2, 4, 7, 12, 15, 10, 25, 29, 35, 36, 43, 44, 52 (п. 2 Положення). Територія, оголошена ландшафтним заказником, не вилучається із землекористування Цуманського держлісгоспу, який здійснює на ній свою діяльність у відповідності з цим положенням та іншими нормативними документами, несе відповідальність за належне дотримання встановленого заповідного режиму (п. 3 Положення).
Згідно акту від 03.06.2013р., проведеної позивачем позапланової перевірки дотримання природоохоронного законодавства при збереженні природно-заповідних об'єктів і територій загальнодержавного значення під час здійснення спеціального використання природних ресурсів ДП "Цуманське ЛГ" (а.с. 12-13, Т.1) у 2012 році на території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин", утвореного відповідно до Указу Президента України від 10.12.1994 року №750/94 на площі 549 га проведено санітарно-оздоровчі заходи (рубки дерев), а саме: вибірково санітарна рубка у кв.35 вид.33 пл.2,6 га, причому зрубано 121 сироростуче дерево та 67 сухостійних дерев; вибірково санітарна рубка - у кв.44 вид.35 пл.3,2 га причому зрубано 29 сироростучих дерев та 5 сухостійних дерев; очистка лісу від захаращеності у кв.15 вид.36,37 пл.3,6 причому зрубано 38 сироростучих дерев та 6 сухостійних дерев; очистка лісу від захаращеності у кв.29 вид. 32 пл. 4,1 причому зрубано 69 сироростучих дерев та 53 сухостійних дерева; під час іншої господарської рубки у кв.25 вид.14 пл. 0,1 га зрубано 85 сироростучих дерев та 4 сухостійних дерева. В даному акті також вказано, що вищезазначені рубки проведені з недотриманням статті 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд" та Інструкції про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 №27, а саме без наявного затвердженого в установленому порядку ліміту та дозволу, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинський області. У згаданому акті також вказано суму завданої шкоди навколишньому природному середовищу - 108637,50 грн.
У польових перелікових відомостях від 26.04.2013 року (а.с. 14-22, Т.1) зазначено породу дерев, їх технічну придатність, діаметр пня в корі, см., діаметр.
Згідно розрахунку, проведеного у відповідності до додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 року №521 та польових перелікових відомостей від 26.04.2013 року: розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення господарської рубки (розширення дороги) 2012 року в кв.25, вид.14, 0,1га у межах території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" без ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду та без дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, складає 6030,50грн. (а.с. 23, Т.1); розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення очистки лісу від захаращення 2012 року в кв.29, вид 32, пл.4,1 га. у межах території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" без ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду та без дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища складає 17840,50 грн. (а.с. 24, Т.1); шкода заподіяна очисткою лісу від захаращення 2012 року в кв.15, вид. 36, 37, пл.3,6 га. у межах території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" без ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду та без дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища складає 23998,00 грн. (а.с.25, Т.1); розмір шкоди внаслідок проведення вибірково санітарної рубки 2012 року в кв.44, вид. 35, пл.3,2 га у межах території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" без ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду та без дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища складає 26431,50 грн. (а.с. 26, Т.1); розмір шкоди внаслідок проведення вибірково санітарної рубки 2012 року в кв.35, вид. 33, пл.2,6 га у межах території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" без ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду та без дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища складає 34337,00 грн. (а.с. 27, Т.1).
Відповідно з копією Плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах природно заповідного фонду ДП "Цуманський лісгосп" на 2012 рік, погодженого з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища по Волинській області (а.с. 214-230, Т.1), вбачається, що у Берестянському лісництві передбачалось проведення санітарно-оздоровчих заходів, зокрема, через причину - сухостій, вітровал всього по лісництві 241,7 га, у тому числі у кв.2, 4, 7, 12, 15, 25, 29, 43, 44, 52; через причину - трутовик, сухостій всього 9,1 га; через причину - сухостій, губка, сухостій, стовбурна гниль всього 2,0 га у тому числі у кв. 35, виділі 19 площею 0,7 га; через причину - березова губка у кв. 35, виділі 2, 0,9 га.
Згідно з листом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 12.08.2011 р. № 15015/09/10-11-МП (а.с. 148, Т.1), адресованого державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в областях, було повідомлено, що заготівля деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів, у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту, при цьому план санітарно-оздоровчих заходів являється додатком до проекту ліміту.
Згідно листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області від 03.04.2012р. №678/05 (а.с.34, Т.1) ДП "Цуманське лісове господарство" управління повідомляє про те, що заготівля деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів України та просить забезпечити оформлення матеріалів щодо проведення рубок формування та оздоровлення лісів в межах ПЗФ загальнодержавного, як ліміт на використання природних ресурсів, відповідно до переліку обгрунтовуючих матеріалів згідно з "Інструкцією про застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів ПЗФ загальнодержавного значення", затвердженою наказом Мінприроди України від 24.01.2008р. №27; управління роз'яснює, що плани санітарно-оздоровчих заходів та інші заходи рубок формування та оздоровлення лісів, оформлені, погоджені та затверджені згідно чинних нормативних актів, являються додатком до проекту ліміту на використання природних ресурсів.
Відповідно до копій лісорубних квитків серії 02 ЛКБ від 10.07.2012 року (№384867), від 15.03.2012 року (№384784 та №387785), від 27.01.2012 року (№343848 та №384741) рубка проводилася вибірково згідно плану санітарно-оздоровчих заходів на 2012 рік (а.с. 40, 42, 37, 46, Т.1).
Згідно листа Міністерства екології та природних ресурсів від 17.09.2013р. №513/09/3-13 (а.с.52, Т.1) на адресу Державної екологічної інспекції у Волинській області роз'яснено, що для заготівлі деревини у ході рубок формування та оздоровлення лісів лісогосподарське підприємство має отримати ліміт на використання природних ресурсів у межах відповідного об'єкту ПЗФ та дозвіл територіального органу Мінприроди, при цьому зазначено, що ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" не розділяє спеціальне використання природного ресурсу на лісові чи нелісові ресурси.
Звернувшись в суд з даним позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області, Волинський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері просив стягнути з Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" (далі - відповідач) 108637,50 грн. збитків. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач без відповідного дозволу та затверджених лімітів всупереч приписів законодавства про природно-заповідний фонд здійснив вирубку дерев.
Рішенням господарського суду Волинської області від 13.01.2014р., залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 19.02.2014р., в позові відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 16.07.2014 р. постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 19.02.2014р. та рішення господарського суду Волинської області від 13.01.2014р. у справі № 903/1148/13 скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Як зазначалося вище, рішенням господарського суду Волинської області від 22.08.2014 р. у справі № 903/1148/13 позов Волинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: 1. Берестянської сільської ради, 2. Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області про стягнення 108 637,50грн. заподіяних державі збитків задоволено.
Перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом з урахуванням висновків, викладених у постанові Вищого господарського суду України від 16.07.2014 р у даній справі, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 65 Лісового кодексу України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Загальне використання лісових ресурсів регулюється статтею 66 Лісового кодексу України, згідно якої громадяни мають право в лісах державної та комунальної власності, а також за згодою власника в лісах приватної власності вільно перебувати, безоплатно без видачі спеціального дозволу збирати для власного споживання дикорослі трав'яні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби тощо, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України. Максимальні норми безоплатного збору дикорослих трав'яних рослин, квітів, ягід, горіхів, грибів тощо встановлюються органами виконавчої влади відповідно до цього Кодексу за поданням органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, погодженим з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями. У разі прийняття рішення про встановлення максимальних норм безоплатного збору дикорослих трав'яних рослин, квітів, ягід, горіхів, грибів тощо обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями таке рішення погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Громадяни під час здійснення загального використання лісових ресурсів зобов'язані виконувати вимоги пожежної безпеки в лісах, користуватися лісовими ресурсами, зазначеними у частині першій цієї статті, способами і в обсягах, що не завдають шкоди відтворенню цих ресурсів, не погіршують санітарного стану лісів.
Спеціальне використання лісових ресурсів регулюється статтею 67 Лісового кодексу України, згідно якої у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: 1) заготівля деревини; 2) заготівля другорядних лісових матеріалів; 3) побічні лісові користування; 4) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.4 статті 70 Лісового кодексу України деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
Статтею 100 Лісового кодексу України передбачено, що порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", цього Кодексу та інших актів законодавства.
Об'єкт, на якому проводились спірні рубки, є ландшафтним заказником загальнодержавного значення.
Частиною 3 статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передбачено, що на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Статтею 9 вказаного Закону визначено, що території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися: у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях; в освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.
Встановлені частиною першою цієї статті основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів.
Статтею 9-1 вищевказаного Закону передбачено, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища. Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України. Видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється на безоплатній основі. Здійснення господарської та іншої діяльності за декларативним принципом заборонено.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком місцевого господарського суду, що передбачене статтею 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" поняття "спеціальне використання природних ресурсів в ПЗФ" є більш ширшим, ніж поняття "спеціальне використання лісових ресурсів", визначене у Лісовому кодексі України, а тому на рубки, пов'язані з веденням лісового господарства, до яких відносяться рубки догляду та санітарні рубки в межах територій заповідного фонду поширюються саме вимоги ст.9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" як спеціального Закону щодо об'єктів ПЗФ.
Статтею 16 вказаного Закону передбачено, що для збереження і відтворення корінних природних комплексів, виконання інших завдань у природному заповіднику відповідно до проекту організації його території та охорони природних комплексів допускається здійснення протипожежних і санітарних заходів, що не порушують режиму заповідника.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник. Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог охорони навколишнього природного середовища. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Статтею 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
Цією ж статтею передбачено, що законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.
В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України,- на пільгових умовах.
Статтею 10 Закону України "Про рослинний світ" також визначено, що спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Пунктом 2 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. №555, (далі - Санітарні правила) визначено, що санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами.
До санітарно-оздоровчих заходів належать: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб (пункт 4 Санітарних правил).
В Додатку 1 до Санітарних правил затверджено форму Плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах, в якому, зокрема, вказується причина призначення заходів, запас деревини, що підлягає вирубуванню.
Санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів незалежно від віку лісонасаджень у лісах усіх груп і категорій захисності (п.5 Санітарних правил).
Відповідно до п.10 Санітарних правил вибіркові санітарні рубки здійснюються лісокористувачами шляхом вилучення з насаджень сухостійних, усихаючих, сильно ослаблених, пошкоджених шкідниками, хворобами та внаслідок стихійних природних явищ і техногенних впливів окремих дерев або їх груп запасом 5 і більше куб. метрів з гектара за умови, що вилучення цих дерев не призведе до зменшення повноти (всіх ярусів) нижче ніж 0,5 пристигаючих, стиглих та перестійних деревостанів і нижче 0,4 - інших насаджень. З метою збереження цінних насаджень орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового та мисливського господарства, територіальні органи Держлісагентства можуть визначати з урахуванням породного складу, цільового призначення лісів, природних особливостей регіону інші граничні величини повноти насаджень та їх запасу. На територіях природно-заповідного фонду таке визначення здійснюється за погодженням з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Згідно до пункту 40 Санітарних правил під час вибіркових і поступових рубок головного користування, рубок догляду за лісом насамперед здійснюється вирубування дерев III і lV категорій стану з місцевим пошкодженням і відмиранням коренів, стовбура та його частини, грубих сучків або всієї крони, заселені чи відпрацьовані стовбуровими шкідниками і уражені хворобами.
Відповідно до лісорубних квитків від 10.07.2012 року, 15.03.2012 року, 27.01.2012 року, актів освідчення заготівельної деревини і місць рубок від 21.12.2012 року, 29.03.2012 року, 29.11.2012 року, 11.12.2012 року, 18.11.2012 року рубка проводилася вибірково згідно плану санітарно-оздоровчих заходів на 2012 рік. Як вбачається із змісту лісорубних квитків в графі "системи рубок" зазначено - інші заходи, пов'язані з веденням лісового господарства, вибіркова санітарна рубка, назва заходу - формування і оздоровлення лісів відповідно до завдань 2012р.
Згідно акту від 03.06.2013р. відповідачем проведено вибіркову санітарну рубку, очистку лісу від захаращеності, іншу господарську рубку.
При цьому, під час проведення іншої господарської рубки зрубано 85 сироростучих дерев та 4 сухостійних дерева.
Відповідачем проводилась також вибіркова санітарна рубка, під час якої було зрубано, зокрема, кв.35 - 121 сироростуче дерево, кв.44 - 29 сироростучих дерев. Проте, у Плані проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах природно заповідного фонду ДП "Цуманський лісгосп" на 2012 рік відсутні будь-які дані щодо запланованої на 2012 рік рубки 150 сироростучих дерев.
Апелянт не довів належними та допустимими доказами, що ці сироростучі дерева були сильно ослаблені, пошкоджені шкідниками, хворобами, що б спричиняло необхідність їх вирубування під час санітарних рубок.
Згідно акту від 03.06.2013р. відповідачем також провадилось очистка лісу від захаращеності.
Проте, апелянтом не доведено необхідності рубки 69 сироростучих дерев, які до поваленого сушняку не відносяться.
Згідно пунктів 19 та 20 Правил поліпшення якісного складу лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. №724 (в редакції станом на момент здійснення рубок) санітарні рубки спрямовуються на оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню. Санітарні рубки призначаються на підставі матеріалів лісовпорядкування, санітарного або лісопатологічного обстеження, а на територіях природно-заповідного фонду (за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків) - за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, Мінприроди.
Положенням про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Кормин" передбачено, що усі роботи в заказнику здійснюються з дозволу Держуправління Мінприроди України в межах лімітів, встановлених Мінприроди України. Також в Положенні зазначено, що на території заказника "Кормин" забороняється проведення рубок головного лісокористування. Всі роботи в заказнику здійснюються з дозволу Держуправління Мінприроди України в області та в межах лімітів, встановлених Мінприроди України.
Однак, всупереч вказаним вимогам Положення, відповідачем здійснювалась рубка дерев без відповідного дозволу та лімітів, а лише на підставі лісорубних квитків.
Із врахуванням вищенаведеного, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем в результаті недотримання вимог ст.9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" при здійсненні в 2012р. санітарно-оздоровчих заходів в заказнику "Кормин" порушено природоохоронне законодавство саме з вини відповідача.
Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища " встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
У відповідності до примітки до додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду України" під незаконною рубкою слід розуміти рубку без спеціального на те дозволу або за наявності дозволу, але не тих рослин, не на тих площах, ділянках, не в тій кількості (понад ліміт), не в ті терміни, що передбачені дозволом.
На підставі викладеного, відповідно до додатку 1 вказаної постанови Кабінету Міністрів України, Державною екологічною інспекцією в області проведено розрахунок розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства ДП "Цуманське лісове господарство" внаслідок порушення природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, який становить 108 637,5грн.
Розрахунок заявлених до стягнення збитків відповідає приписам постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521 "Про затвердження такс обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів ПЗФ України" та здійснений із врахуванням польових перелікових відомостей.
Місцевим господарським судом вірно враховано, що розподіл грошових коштів від стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, повинен здійснюватись з урахуванням приписів статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та вимог пункту 7 частини 3 статті 29, пункту 7 частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України, які визначають, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Враховуючи встановлені обставини, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи відповідача - Державного підприємства "Цуманське лісове господарство", викладені в апеляційній скарзі є безпідставними та необгрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню.
Місцевим господарським судом повністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи. Висновки, викладені в рішенні місцевого господарського суду відповідають обставинам справи. Судом не порушені та правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, відтак у апеляційного суду відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 99,101,103,105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Волинської області від 22.08.14 р. у справі № 903/1148/13 залишити без змін.
2. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" на рішення господарського суду Волинської області від 22.08.14 р. у справі № 903/1148/13 залишити без задоволення.
3. Матеріали справи № 903/1148/13 повернути до господарського суду Волинської області.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя Миханюк М.В.
Суддя Савченко Г.І.
Суддя Олексюк Г.Є.