Постанова № 40780926, 30.09.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
2а-2184/11/0970
Номер документу
40780926
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" вересня 2014 р. Справа № 2a-2184/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Григорука О.Б.

при секретарі Мельничуку Є.С.,

за участю: представник позивача - не з'явився, представника відповідача - Багриновської С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області

до відповідача: Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго"

про стягнення коштів в сумі 51972,75 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Івано-Франківській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про стягнення коштів в сумі 51972,75 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що за наслідками проведеної перевірки з питань дотримання дисципліни цін при формуванні та застосування тарифів на послуги з теплопостачання, позивачем виявлено порушення державної дисципліни цін допущені відповідачем та отримання ним необґрунтованої виручки у розмірі 17324, 75 грн. Позивачем прийнято рішення від 03.06.2011 року №130, яким вилучено у Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" необґрунтовану виручку у розмірі 17324, 75 грн. та застосовано економічні санкції у розмірі 34648,50 грн. Однак, рішення не виконано, сума штрафних санкцій та вилученої виручки, відповідачем не відшкодована.

Ухвалою суду від 02.08.2011 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №2а-2261/11/0970 за позовом Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" до Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області про визнання недійсним та скасування припису №132-5.1р/35 від 03.06.2011 року, та рішення №130 від 03.06.2011 р. Відповідно до ухвали від 09.09.2014 провадження у справі поновлено та призначено до судового розгляду.

Судом встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 р. №346 "Про ліквідацію урядових органів" та наказу Міністерства економіки України від 08.06.2011 року №484 "Деякі питання ліквідації Державної інспекції з контролю за цінами та її територіальних органів" Державна інспекція з контролю за цінами та її територіальні органи припинені шляхом ліквідації, без визначення правонаступника. Указом Президента України від 19.01.2012 р. №19 "Про Державну інспекцію України з контролю за цінами" утворено Держцінінспекцію України. На адресу суду, надійшло клопотання від Держцінінспекції України про розгляд даної справи без участі представника за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача щодо заявленого позову заперечила, вважає що Державне міське підприємство "Івано-Франківськтеплокомуненерго" при встановлені тарифів на послуги діяло правомірно, не порушуючи вимоги законодавства, стягнення з відповідача суми у розмірі 17324,25 грн. та застосування економічних санкцій є незаконним та безпідставним.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представника відповідача, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, одним із видів діяльності відповідача є виробництво теплової енергії, її транспортування, постачання, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Порядок надання послуг з постачання теплової енергії регулюється Законами України "Про житлово-комунальні послуги" та "Про теплопостачання", а також постановами Кабінету Міністрів України: "Про затвердження Правил користування тепловою енергією" за № 1198 від 03.10.2007 року; "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" за № 630 від 21.07.2005 року; "Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води" за № 955 від 10.07.2006 року.

Згідно з положеннями ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, що виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.

Відповідно до ч. 7 ст. 20 зазначеного Закону регулювання тарифів на теплову енергію, що виробляється теплоелектроцентралями, іншими установками з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії, здійснюється Національною комісією регулювання електроенергетики України з урахуванням того, що ціни на теплову енергію від теплоелектроцентралей, установок з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії не повинні перевищувати ціни на теплову енергію від інших теплогенеруючих об'єктів на відповідній території.

Отже, ціна на послуги централізованого теплопостачання є регульованою ціною, щодо якої встановлено її граничний рівень - тариф.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю станом на момент проведення перевірки була Державна інспекція з контролю за цінами, яка діяла у складі Мінекономіки і підпорядковувалась йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

У відповідності до статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) та граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Стаття 9 вказаного Закону України передбачає, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Судом встановлено, що на підставі посвідчення від 10.-05.2011 року №186 Державною інспекцію з контролю за цінами в Івано-Франківській області у відповідності до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", постанови Кабінету Міністрів України "Питання Державної інспекції з контролю за цінами"за №1819 від 13.12.2000 року, пункту 4.1.4 плану роботи на ІІ квартал 2011 року проведено планову перевірку Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" щодо дотримання ним державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на послуги теплопостачання.

За наслідками перевірки складено акт за № 0000215 від 27.05.2011 року. Перевіркою встановлено порушення відповідачем державної дисципліни цін, а саме застосування завищених тарифів при розрахунку з споживачами за лютий 2011 року розрахунок та застосування середнього тарифу у розмірі 275, 00 грн./гкал для споживачів, які розраховуються за одноставковим тарифом та 155, 29 грн./гкал для споживачів, які розраховуються за двоставковим тарифом, замість економічно обґрунтованих тарифів за лютий 2011 року у розмірі 273, 43 грн./гкал для споживачів, які розраховуються за одноставковим тарифом та 153, 72 грн./гкал для споживачів, які розраховуються за двоставковим тарифом, що призвело до порушення п. 1 рішення виконавчого комітету від 21.10.2008 року № 503 "Про тарифи на послуги теплопостачання та підігріву води для населення" та п. 1 рішення міськвиконкому від 08.02.2011 року № 81 "Про тарифи на послуги теплопостачання для населення". У результаті чого підприємством за період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року необґрунтовано нарахована плата в розмірі 54759, 05 грн., з яких необґрунтовано отримано 17324, 25 грн. (а.с.6-16).

Статтею 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", передбачено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

На підставі виявлених порушень, 03.06.2011 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Івано-Франківській області, прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін за №130, яким вирішено вилучити в дохід державного бюджету кошти у розмірі 17324, 25 грн. та стягнути 34648, 50 грн. штрафу (а.с. 18).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не погодився із висновками позивача щодо допущення порушень законодавства при встановлені тарифів на послуги, рішенням про застосування економічних санкцій та стягнення коштів, звернувся до суду із позовною заявою щодо їх оскарження .

Так, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2014 (яка набрала законної сили відповідно до ст. 254 КАС України), скасовано в частині постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2011 року по справі №2а-32261/11/0970 за позовом Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" до Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області про визнання недійсним та скасування припису №132-5.1р/35 від 03.06.2011 року, та рішення №130 від 03.06.2011. Судом у вказаній справі досліджувалося питання правомірності застосування до відповідача економічних санкцій та стягнення коштів у розмірі 17324, 25 грн., як необґрунтовану виручку та встановлено факт застосування відповідачем завищених тарифів на послуги з централізованого опалення для населення, що призвело до порушення п. 1 рішення виконавчого комітету від 21.10.2008 року № 503 "Про тарифи на послуги теплопостачання та підігріву води для населення" та п. 1 рішення міськвиконкому від 08.02.2011 року № 81 "Про тарифи на послуги теплопостачання для населення", у результаті чого підприємством за період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року було необґрунтовано нараховано споживачам 54759,05 грн., з яких необґрунтовано отримано 17324,25 грн.

Частиною 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, під час судового розгляду встановлено та підтверджено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Івано-Франківській області рішення про застосування економічних санкцій від 03.06.2011 №130 прийнято на підставі, у межах та у спосіб передбачений законодавством.

За таких обставин, враховуючи те, що рішення позивача про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни №130 від 03.06.2011 року є правомірним, на момент розгляду справи будь-яких доказів сплати суми економічних санкцій не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про стягнення виручки у розмірі 17324, 25 грн. та економічних санкцій у розмірі 34648,85 грн. є обґрунтованими, а позов підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", код 03346058, у дохід Державного бюджету України економічні санкції у сумі 51972 (п'ятдесят одну тисячу дев'ятсот сімдесят дві ) грн. 75 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 06.10.2014 року.