ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 802/587/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Вільчинський О.В.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Крутнівський кар'єр" до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України про скасування приписів , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України про скасування приписів.
Відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю, а саме: скасовано припис Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 1730-14/06 від 08.11.2013р. та скасовано припис Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 1731-14/06 від 08.11.2013р.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, Державна служба геології та надр України подала апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити .
Учасники процесу в судове засідання не з'явились, однак надали суду апеляційної інстанції заяви про розгляд даної справи у їх відсутність.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року- без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, звертаючись до суду першої інстанції та на аргументацію позовних вимог, позивач вказав на те, що відповідачем за наслідками проведеної перевірки ТОВ "Крутнівський кар'єр" з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), результат якої відображено у актах за № 06-03/26/2013-107/п(347) та за № 06-03/26/2013-108/п(348), встановлено порушення ст. ст. 17, 24, 40 Кодексу України про надра, пп. 1 п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України № 615. З урахуванням даних обставин, Державною службою геології та надр України 08.11.2013р. сформовано приписи за № 1730-14/06 та за № 1731-14/06, якими позивача зобов'язано усунути виявлені порушення, водночас не погоджуючись з даними приписами позивач і звернувся до суду першої інстанції для захисту своїх прав та інтересів.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач необгрунтовано дійшов висновку про наявність порушень, зафіксованих в приписах № 1730-14/06 та № 1731-14/06, відтак останні підлягають скасуванню.Також суд першої інстанції зазначив, що неможливо встановити однозначної позиції суб'єкта владних повноважень, оскільки акти від 2009р., 2011р. та 2012р. суперечать приписам від 08.11.2013р.
Судова колегія апеляційної інстанції повністю погоджується з даним висновком суду першої інстанції та надаючи правову оцінку публічно - правовому спору, зазначає наступне.
Статтею 11 Кодексу України про надра встановлено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011 від 06.04.2011р., Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно п.3 Положення основними завданнями Держгеонадр України є внесення пропозицій щодо формування державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з частиною 1 статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Надра надаються у користування зокрема для видобування корисних копалин (стаття 14 цього Кодексу).
Частиною 1 статті 19 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно з частиною 8 статті 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
Статтею 25 Кодексу України про надра установлено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.
Відповідно до частини 1 статті 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.11 №615 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (надалі - Порядок №615), який регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами.
Згідно з підпунктом 4 пункту 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби зокрема у разі наявності заборгованості з плати за користування надрами.
Відповідно до абзаців 11 - 14 пункту 22 Порядку №615 після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв'язку із зупиненням дії дозволу.
Пунктом 25 Порядку №615 передбачено, що про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ.
З метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання дозволів орган з питань надання дозволу або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень утворює комісію з питань надрокористування. До складу комісії з питань надрокористування, що утворюється органом з питань надання дозволу, включаються спеціалісти Секретаріату Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Положення про зазначену комісію та її персональний склад затверджуються органом з питань надання дозволу.
Згідно з п.1, пп.13 п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України №391/2011 від 06.04.11, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Крутнівський кар'єр" зареєстроване за адресою с. Крутнів, Хмільницький район, Вінницька область за ідентифікаційним кодом 31346501.
ТОВ "Крутнівський кар'єр" на підставі спеціального дозволу на користування надрами № 3778 від 30.12.2005р. переоформленого замість № 1997 від 17.08.1999р., здійснює видобування мігматитів у Крутнівському родовищі, що знаходиться у Хмільницькому районі Вінницької області (а.с. 12). Окрім того, на підставі спеціального дозволу на користування надрами № 3779 від 30.12.2005р. переоформленого замість № 1918 від 02.07.1999р., позивач здійснює видобування граніту у Лознянському родовищі, що знаходиться у Хмільницькому районі Вінницької області (а.с. 31).
Так, відповідачем 08.11.2013р. проведено перевірку ТОВ "Крутнівський кар'єр" з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) у Крутнівському та Лознянському родовищах.
Зокрема, стосовно Крутнівського родовища встановлено наступні порушення: 1) не проведено на протязі 6 місяців з часу отримання дозволу аналіз фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища за програмою, погодженою з Держуправлінням екоресурсів у Хмельницькій області, з метою визначення його фізичних параметрів на час надання дозволу; 2) не проведено моніторинг екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, грунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, включаючи ведення радіаційного контролю, у відповідності з програмою, погодженою з Держгірпромнаглядом України, на протязі 18 місяців з часу реєстрації спеціального дозволу; 3) не надано щорічну інформацію до Міністерства (Держгеонадра України) щодо стану виконання Програми робіт; 4) відсутній акт передачі Крутнівського родовища мігматитів для промислового освоєння; 5) межі гірничого відводу (акт про надання гірничого відводу від 07.10.2008р. № 62) для розробки Крутнівського родовища мігматитів не відповідають контурам запасів мігматиту, оцінених у ДКЗ, з урахуванням розносу бортів кар'єру та відповідно ліцензійній ділянці за спеціальним дозволом на користування надрами від 30.12.2005р. № 3778; 6) не вийшло на проектну потужність з видобування мігматитів в обсязі 90 тис. куб. м. на рік не пізніше 30 місяців від дня реєстрації дозволу; 7) не відкориговано технічний проект освоєння ділянки надр, відповідно до вимог промислової безпеки, раціонального використання надр і природоохоронного законодавства в частині технології розробки кар'єру, кар'єрної техніки та об'ємів видобувних робіт.
Результат вказаної перевірки відображено у акті перевірки від 08.11.2013р. за № № 06-03/26/2013-107/п(347) (а.с. 13-25).
На підставі даних обставин, контролюючим органом прийнято припис про порушення вимог законодавства у сфері надрокористування № 1730-14/06, яким ТОВ "Крутнівський кар'єр" зобов'язано усунути виявлені порушення у строк до 20.11.2013р. та подати письмові матеріали про виконання даного припису (а.с. 10-11).
Окрім того, щодо Лознянського родовища встановлено наступні порушення: 1) не проведено на протязі 6 місяців з часу отримання дозволу аналіз фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища за програмою, погодженою з Держуправлінням екоресурсів у Вінницькій області, з метою визначення його фізичних параметрів на час надання дозволу; 2) не проведено моніторинг екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, грунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, включаючи ведення радіаційного контролю, у відповідності з програмою, погодженою з Держгірпромнаглядом України, на протязі 18 місяців з часу реєстрації спеціального дозволу; 3) не надано щорічну інформацію до Міністерства (Держгеонадра України) щодо стану виконання Програми робіт; 4) відсутній акт передачі Лознянського родовища мігматитів для промислового освоєння; 5) не вийшло на проектну потужність з видобування мігматитів в обсязі 50 тис. куб. м. на рік не пізніше 30 місяців від дня реєстрації дозволу; 6) не відкориговано технічний проект освоєння ділянки надр, відповідно до вимог промислової безпеки, раціонального використання надр і природоохоронного законодавства в частині технології розробки кар'єру, кар'єрної техніки та об'ємів видобувних робіт.
Результат вказаної перевірки оформлено актом за № 06-03/26/2013-108/п(348) від 08.11.2013р. (а.с. 32-44).
У зв'язку з чим, відповідачем сформовано припис про порушення вимог законодавства у сфері надрокористування за № 1731-14/06, яким позивача зобов'язано усунути виявлені порушення у строк до 20.11.2013р. та подати письмові матеріали про виконання даного припису (а.с. 29-30).
Відповідно п.16 Порядку здійснення державного геологічного контролю у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Дана норма є імперативною та зобов'язує орган державного геологічного контролю винести припис або відповідне розпорядження у разі виявлення порушень вимог законодавства, що і було зроблено контролюючим органом.
Однак, вимоги ,(дозволи ТОВ "Крутнівський кар'єр" отримано в 2005р., переоформлених замість дозволів від 1999р.), щодо порушень встановлені особливими умовами спеціального дозволу.
Так, вказаними умовами передбачено: на протязі одного року виконати оцінку сировини в надрах родовища на її відповідність вимогам НРБУ - 97. Результати оцінки апробувати в ДЗК України, виконання умов Держуправління екоресурсів у Вінницькій області/екологічна картка від 24.01.2003р. № 1564, щорічний радіаційний контроль за породами в кар'єрі та продукцією з них на відповідність вимогам НРБУ - 97, своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів (в тому числі, відрахувань за георозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством, щорічна звітність перед ДНВП "Геоінформ України" згідно з формою 5-гр., отже, виявлені в ході проведення перевірки порушення не відповідають умовам спеціальних дозволів.
Щодо посилання апелянта на те, що позивачем порушено вимоги законодавства у сфері надрокористування, яке полягає у відсутності акту передачі Крутнівського та Лознянського родовища для промислового освоєння (п. 4 припису № 1730-14/06 та п. 4 припису № 1731-14/06) , судова колегія зазначає, як саме ТОВ "Крутнівський кар'єр" має здійснити передачу родовищ у 2013р., які експлуатуються з 1958р. та з 1970р.
Що стосується посилання апелянта на не проведення позивачем на протязі 6 місяців з часу отримання дозволу аналізу фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища за програмою, погодженою з Держуправлінням екоресурсів у Хмельницькій та Вінницькій області, з метою визначення його фізичних параметрів на час надання дозволу, не проведення моніторингу екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, грунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, включаючи ведення радіаційного контролю, у відповідності з програмою, погодженою з Держгірпромнаглядом України, на протязі 18 місяців з часу реєстрації спеціального дозволу; не виходу на проектну потужність з видобування мігматитів в обсязі 90 тис. куб. м. на рік не пізніше 30 місяців від дня реєстрації дозволу (п.п. 1, 2, 6 припису № 1730-14/06, п. п. 1, 2, 5 № 1731-14/06)., натомість ТОВ "Крутнівський кар'єр" позбавлено можливості виконати вимоги припису в частині проведення на протязі 6 місяців з часу отримання дозволу аналізу фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища, проведення моніторингу екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, грунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, виходу на проектну потужність з видобування мігматитів в обсязі 90 тис. куб. м. на рік не пізніше 30 місяців від дня реєстрації дозволу, оскільки спеціальний дозвіл, що дає право на користування надрами, датовані 30.12.2005р., а відтак вищезазначене не може встановлювати факт порушення позивачем вказаних приписів.
Натомість дослідивши звітний баланс запасів корисних копалин за 2012р. ТОВ "Крутнівський кар'єр" від 25.01.2013р., копія опису листа на ім'я Геоінформ України із вкладенням акту списання запасів корисних копалин Крутнівського та Лознянського родовищ та звіту Ф 5ГР від 25.01.2013р., акт на списання запасів корисних копалин з обліку гірничого видобувного підприємства (Крутнівського родовища) від 23.01.2013р., протокол № 48 спільного розгляду плану розвитку гірничих робіт по гранітному кар'єрові Крутнівського родовища мігматитів ТОВ "Крутнівський кар'єр" на 2012р. від 26.12.2011р., протокол № 50 спільного розгляду плану розвитку гірничих робіт по гранітному кар'єові Крутнівського родовища мігматитів ТОВ "Крутнівський кар'єр" на 2013р. від 27.12.2012р., а також акт списання запасів корисних копалин з обліку гірничого видобувного підприємства (Лознянське родовище) від 23.01.2013р., протокол № 49 спільного розгляду плану розвитку гірничих робіт по гранітному кар'рові Лознянського родовища мігматитів ТОВ "Крутнівський кар'єр" на 2012р. від 26.12.2011р., протокол № 51 спільного розгляду плану розвитку гірничих робіт по гранітному кар'рові Лознянського родовища мігматитів ТОВ "Крутнівський кар'єр" на 2013р. від 27.12.2012р., судова колегія повністю погоджується з рішенням суду першої інстанції на рахунок того, що позивачем дотримано обов'язок щодо надання щорічної інформації до Міністерства (Держгеонадра України) щодо стану виконання Програми робіт та здійснення коригування технічних проектів освоєння ділянок надр.
Як досліджено з матеріалів справи, акти перевірки свідчать про порушення позивачем пп. 1 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., відповідно до якого, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Дані положення регулюють право контролюючого органу зупиняти дію спеціальних дозволів, суб'єктом застосування якої є Державна служба геології та надр України, відтак позивач не може порушити вказану норму, отже, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції , що відповідач необгрунтовано дійшов висновку про наявність порушень, зафіксованих в приписах № 1730-14/06 та № 1731-14/06, відтак останні є скасуванню.
Що стосується правил користування надрами і дотримання вимог спеціального дозволу при проведенні розробки і вивчення родовищ корисних копалин ТОВ "Крутнівський кар'єр" від 26.03.2009р. за № 11 Крутнівського родовища, від 26-27.03.2009р. за № 8 Лознянського родовища, від 12.12.2011р. за № 435 Лознянського родовища, від 08.12.2011р. за № 428 Крутнівського родовища станом на 2009р., 2011р. та 2012р. вказані порушення контролюючим органом не виявлено, а відтак неможливо встановити однозначної позиції суб'єкта владних повноважень, оскільки акти від 2009р., 2011р. та 2012р. суперечать приписам від 08.11.2013р.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 159 КАС України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198 та статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, судова колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України, - залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О.
Загороднюк А.Г.