Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 жовтня 2014 року справа № 927/1155/14
Прокурор Щорського району Чернігівської області,
вул. К.Маркса, 6, м. Щорс, Чернігівська область, 15200 в інтересах держави
В особі: Головного управління Держземагенства в Чернігівській області,
пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14000
Відповідач: Приватне сільськогосподарське підприємство "Прогрес",
вул. Шевченка, 42, с. Хотуничі, Щорський район, Чернігівська область, 15220
Предмет спору: про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної
ділянки 51828 грн.
Суддя Шестак В.І.
Представники сторін:
Позивача: не з"явився
Відповідача: ОСОБА_2, адвокат
В судовому засіданні присутній прокурор: Шпак М.В. посвідчення № 018694 від 22.07.2013
Рішення прийнято після оголошеної в судовому засіданні перерви згідно ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурором Щорського району Чернігівської області в інтересах держави в особі позивача Головного управління Держземагенства у Чернігівській області подано позов до Приватного сільськогосподасрького підприємства "Прогрес" про стягнення 51828 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
Ухвалами від 05.08.2014, 02.09.2014 та 18.09.2014 розгляд справи неодноразово відкладався.
Ухвалою від 02.09.2014 в судове засідання для дачі пояснень щодо проведеної перевірки ПСП "Прогрес" викликано представника Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області.
Ухвалою від 18.09.2014 року задоволено клопотання сторін та продовжено строк розгляду справи до 08.10.2014року.
Головне управління Держземагенства у Чернігівській області в клопотанні від 29.08.2014 позовні вимоги підтримало та просить розглянути справу без участі його представника.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, зокрема, у письмовому відзиві посилається на недоведеність позовних вимог. Представник в судовому засіданні неодноразово посилався на те, що матеріали справи не доводять нанесення шкоди ПСП "Прогрес", пояснюючи розорювання земельної ділянки помилковим.
В письмових поясненнях Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області підтримала позицію прокурора, зазначивши що за результатами проведеної перевірки ПСП "Турчанка" - правонаступник ПСП "Прогрес" вчинено самовільне зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 70,17 га, за межами населеного пункту на території Софіївської сільської ради (землі запасу) шляхом розорювання земель. У зв"язку з виявленим порушенням земельного законодавства державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення, винесено постанову про накладення адмінстягнення. Адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн. посадовою особою відповідача сплачено чим визнано себе винною у вчиненні адміністративного правопорушення.
Розглянувши подані матеріали, вислухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд В С Т А Н О В И В:
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ПСП "Турчанка" 06.06.2014 припинила свою діяльність за рішенням засновників в результаті реорганізації шляхом приєднання до ПСП "Прогрес". Правонаступником ПСП "Турчанка" є ПСП "Прогрес".
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обовязки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
З огляду на викладене, відповідачем у справі є ПСП "Прогрес" - правонаступник ПСП "Турчанка".
16.04.2014 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за додержанням земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, Журавльовим В.М. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок на території Софіївської сільської ради Щорського району поза межами населеного пункту, про що складено Акт перевірки № 25 від 22.04.2014 року та Акт обстеження земельної ділянки № 2 від 16.04.2014.
В результаті обстеження встановлено, що ПСП "Прогрес" (ПСП "Турчанка") вчинило самовільне зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 70,71 га на території Софіївської сільської ради Щорського району поза межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які відносяться до земель запасу без наявності правовстановлюючих документів.
Копію акту отримав директор ПСП "Прогрес" ОСОБА_5 року, що підтверджується підписом останнього на акті.
До акту перевірки складено план-схему земельних ділянок, самовільно зайнятих відповідачем.
За результатами перевірки Державною інспекцією сільського господарства 22.04 2014 винесено припис директору ПСП "Прогрес" ОСОБА_5, яким приписано у 30- денний термін з дня отримання припису усунути виявлене порушення земельного законодавства
Припис одержав директор ОСОБА_5 22.04.2014, про що свідчить підпис на зворотньому боці.
Головним спеціалістом відділу оперативного контролю за додержанням земельного законодавства Журавльовим В.М. складено відносно ОСОБА_5- директора ПСП "Прогрес" протокол про адміністративне правопорушення №000014 від 22.04.2014 року.
Другий примірник протоколу отримав ОСОБА_5 22.04.2014, про що свідчить його підпис.
Головним спеціалістом відділу оперативного контролю за додержанням земельного законодавства Журавльовим В.М. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №37 від 22.04.2014 року, згідно якої ОСОБА_5 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на порушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн.
Копію даної постанови отримав особисто ОСОБА_5 22.04.2014 року, про що свідчить запис на зворотному боці постанови.
Головним спеціалістом відділу оперативного контролю за додержанням земельного законодавства Журавльовим В.М. згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007р., здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок загальною площею 70,17 га , що складає 51828 грн.
Даний розрахунок отримано директором ПСП "Прогрес" ОСОБА_5 22.04.2014 про що вчинено відповідний напис.
Директором ПСП "Прогрес" ОСОБА_5 сплачено 340 грн. штрафу, про що свідчить квитанція № 6744.688.1 від 23.04.2014 року.
Згідно Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.06.2014 № 28 проведеної повторно головним спеціалістом відділу оперативного контролю за додержанням земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, Журавльовим В.М. встановлено, що ПСП "Прогрес" на відповідній ділянці подальші роботи не проводяться, повторний припис не складався.
Отже, сума збитків унаслідок самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки сільськогосподарського призначення (земель запасу) загальною площею 70,17 га складає 51828 грн.
Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
В статті 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
В статті 14 Конституції України зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ч. 2 даної статті право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року N963-IV, державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до ст. 9 вищевказаного Закону державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок;
Згідно до Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства N 132 від 25.02.2013 (далі - Порядок), пунктом 5.6. Планові та позапланові заходи з питань перевірки стану дотримання суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ним у процесі ведення господарської діяльності, проводяться за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання у присутності керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи чи у присутності фізичної особи - підприємця або його представника.
Відповідно до пункту 5.3 Порядку за результатами здійснення планових та позапланових заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, державні інспектори складають акт перевірки згідно з уніфікованою формою акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства.
Як вбачається з належних і допустимих доказів, які містяться в матеріалах справи, перевірка дотримання вимог земельного законодавства ПСП "Прогрес" при використанні земельних ділянок на території Софіївської сільської ради Щорського району Чернігівської області проведена у відповідності до норм Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" та вищезазначеного Порядку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі".
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про те, що матеріалами справи підтверджується факт незаконного використання відповідачем земельних ділянок.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно п.„б" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за таке порушення як самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно ч.ч.1,2, п."г" ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відшкодування заподіяних збитків.
Згідно ст.157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 3.8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17 травня 2011 року „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" при розгляді справ даної категорії: „Суди мають враховувати обставини вчинення господарюючими суб'єктами дій щодо оформлення відповідного землекористування та факти своєчасного виявлення контролюючими органами користування земельними ділянками без оформлення правовстановлюючих документів, а також вчинення дій щодо спонукання суб'єкта оформити право землекористування.
25.07.2007 року постановою Кабінету Міністрів України №963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Відповідно до п.3.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" № 6 від 17.05.2011 передбачено, що згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 N 110 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав".
Матеріалами справи підтверджується факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді самовільного зайняття земельних ділянок без правовстановлюючих документів, а саме: актом обстеження земельної ділянки № 2 від 16.04.2014р., актом перевірки (уніфікована форма акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства) від 22.04.2014р. № 25, приписом з вимогами усунення порушень земельного законодавства №000055 від 22.04.2014р., протоколом про адміністративне правопорушення №000014 від 22.04.2014р., постановою про накладення адміністративного стягнення №37 від 22.04.2014 року.
Матеріалами даної справи підтверджується порушення відповідачем прав позивача, тому порушене право підлягає захисту.
На підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N963, контролюючим органом здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ПСП "Прогрес" земельних ділянок на території Софіївської сільської ради Щорського району Чернігівської області.
Згідно розрахунку розмір шкоди становить 51828 грн., який відповідач зобов'язаний відшкодувати на підставі ст. 211 Земельного кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Отже позивачем правомірно нараховано та пред'явлено до стягнення 51828 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
Заперечення відповідача судом не приймаються, оскільки спростовуються вищевикладеними нормами права та матеріалами справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход державного бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Отже, судовий збір підлягає стягненню з відповідача в доход державного бюджету.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" (вул. Шевченка,42. с. Хотуничі, Щорський район, Чернігівська область, р/р 26007134524Райффайзен Банк Аваль, МФО 380805, ідентифікаційний код 00132144) до державного бюджету (одержувач: УК у Щорському районі/Щорський район ГУ ДКСУ у Чернігівській області/24062200, р/р 31116168700569, МФО 853592, ЄДРПОУ 38020282) 51828 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" (вул. Шевченка,42. с. Хотуничі, Щорський район, Чернігівська область, р/р 26007134524Райффайзен Банк Аваль, МФО 380805, ідентифікаційний код 00132144) до державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач - УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, МФО 853592, ідентифікаційний код 38054398, Банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, призначення платежу: „Судовий збір, код 03500068 пункт 2.1", код бюджетної класифікації 22030001) 1827,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.І. Шестак