Рішення № 40768535, 06.10.2014, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
06.10.2014
Номер справи
639/1061/14-ц
Номер документу
40768535
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 639/1061/14-ц

Провадження 2/639/829/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2014 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Гаврилюк С.М.,

за участю секретарів - Олійника Я.С., Брежнєва А.С., Джулфаєва А.С., Венглюк Т.В.,

Тущенко Т.В., Кузнецова М.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання видати довідку,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, який уточнив у судовому засіданні, до Відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови йому у видачі довідки про заробітну плату працівників у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в 1986-1990 роках встановленого зразка за період з 30.05.1986 року по 30.08.1986 року з урахуванням вимог, передбачених на той момент законодавчими актами, зобов'язати відповідача зробити перерахунок та видати довідку про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках встановленого зразка за період роботи ОСОБА_3 в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 30.05.1986 року по 30.08.1986 року відповідно до Висновку судово-економічної експертизи ХНДІСЕ ім. Засл.проф. М.С.Бокаріуса від 31.07.2014 року за № 6274 та стягнути на його користь з відповідача судові витрати понесені на проведення судово-кономічної експертизи у сумі 3700 грн.

В обґрунтуванні своїх позовних вимог ОСОБА_3посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З виходом на пенсію позивач перебуває на обліку і отримує пенсію по інвалідності в Управлінні пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області.

Позивач працював вчителем в Пісочинській середній школі, а з 30.05.1986 року по 30.08.1986 року його було призвано на спеціальні збори у військову частину № 3217 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ОСОБА_3 звернувся із заявою до Відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області про отримання довідки встановленої форми щодо нарахування заробітної плати за період його роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на що йому було відмовлено у зв'язку з тим, що ним не надано документів про відпрацьований час при виконанні робіт в зоні відчуження.

У судовому засіданні позивач та його представник уточнені 30.09.2014 року позовні вимоги підтримали , просила позов задовольнити в повному обсязі , посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві , та на висновок судово-економічної експертизи ХНДІСЕ ім. Засл.проф. М.С.Бокаріуса від 31.07.2014 року за № 6274.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, посилаючись на його недоведеність та на невідповідність висновку експерта матеріалам справи, який вважав необгрунтованим та таким, який викликає сумніви в його правильності.

Суд, вислухавши пояснення позивача, його представника , представника відповідача, дослідивши матеріали справи , приходить до висновку про задоволення уточненого позову в повному обсязі з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аврії на ЧАЕС.

Згідно ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ позивача внесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 з вкладкою НОМЕР_3, а також є інвалідом 3-ї групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.8, 11).

Відповідно до довідки Харківського районного військового комісаріату № 3/653 від 14.05.1991 р. ОСОБА_3 дійсно в період з 08.07.196р. по 30.08.1986 р. знаходився на спеціальних зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в 30 км. зоні на посаді командира взводу, отримав дозу опромінення 25 рентген (а.с. 13).

Згідно листа Відділу освіти Харківської районної державної адміністрації від 13.05.2013 за № 08-24/В-56 ОСОБА_3 відмовлено у видачі довідки про доходи по формі № 3 за період роботи з 30.05.1986 року по 30.08.1986 року , оскільки ним не надано документів про відпрацьований час при виконанні робіт в зоні відчуження (а.с.21).

Відповідно до висновку судово-економічної експертизи № 6274 від 31.07.2014 р., в обсязі наданих документів, з урахуванням зазначених умов щодо встановлення зон небезпеки та підвищення годинної тарифної ставки, розмір заробітної плати ОСОБА_3 за період перебування на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 30.05.1986 р. по 30.08.1986 р., вказаний у довідці від 05.02.2013 № 01-34/496 ( а.с 18), обчислено відповідачем не у відповідності до вимог чинного на той час законодавства; розмір заробітної плати ОСОБА_3 за період перебування на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аврії на ЧАЕС з 30.05.1986 р. по 30.08.1986 р. складає загальну суму 2077, 55 руб.; різниця між заробітною платою, обчисленою судовим експертом за вказаний період та заробітною платою, вказаною у довідці закладу від 05.02.2013 № 01-34/496, станом на 01.07.2014 складає 13015,95 грн. (а.с. 150).

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Таким чином, вбачається, що право позивача порушене, оскільки відсутність довідки про перерахунок заробітної плати позбавляє його на призначення та отримання відповідного підвищення пенсії, внаслідок чого він вимушений звернутись до суду з даним позовом. Законність вимог позивача підтверджується наступними нормативними актами: Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР від 07.05.1986р. №524-156 і Постановою Ради Міністрів України №168-5 від 08.05.1986р., згідно якої передбачено проводити оплату праці працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах з усунення наслідків аварії на ЧАЕС по підвищеним до 100% тарифним ставкам.

Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС№ 665-195 від 05.08.1986р., згідно якої визначено встановлення працівникам підприємств, організацій і установ, що виконують роботи з усунення наслідків аварії на ЧАЕС ,максимального розміру премії - 60% від тарифної ставки на місяць. Пункт 5 цієї постанови дозволяв залучати працівників до робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії у вихідні і святкові дні з оплатою праці в подвійному розмірі.

Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрсовпрофу № 207-7 від 10.06.1986 р. передбачено, що положення постанов №665-195 та №524-156 поширюється також на працівників та військовослужбовців, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Зазначеною постановою № 207-7 встановлений максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки на місяць. При цьому премія, згідно п.1 Постанови Державного комітету СРСР по праці і соціальних питаннях і Секретаріату ВЦСПС № 153\10-43 від 07.05.1996р. повинна нараховуватися зі збільшеної заробітної плати, виходячи з підвищених (Постанова № 524-156) тарифних ставок.

Згідно ст. 3 Закону України "Про правонаступництво" від 12.09.1991р., Закони УРСР і інші нормативні акти діють на території України, оскільки вони не суперечать Законам України, прийнятим після проголошення незалежності, у зв'язку з чим зазначені нормативні акти є діючими, що також підтверджується листом Міністерства праці України №18-д 1452\5 від 23.10.2000р. Крім того, роз'ясненням Міністерства праці України від 23.10.1992р. №09-3751 передбачено, що у випадку неправильності оплати праці в зоні відчуження необхідно зробити перерахунок заробітної плати особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно чинного законодавства.

Постановою Держкомітету СРСР по праці і соціальним питанням та Секретаріату ВЦСПС № 15310-43 від 07.05.1986р. визначено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, установлені граничні розміри премій, які варто обчислювати з підвищених до 100% тарифних ставок й посадових окладів. Пункт 4 цієї Постанови встановлює 6-годинний робочий день і 36-годинний робочий тиждень.

Положеннями п.2 Постанови № 524-156, п.1 Постанови № 665-195, п.1 Постанови №207-7 передбачено, що за працівниками, спрямованими на роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за місцем основної роботи зберігається, крім того, середня заробітна плата.

Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011р. затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктами 3 та 6 якої передбачено, що у разі, коли особа працювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами відчуження. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. В усіх випадках премія, передбачена п.п.3 п.1 Постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986р. №207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

З огляду на вищевказані обставини та досліджені у судовому засіданні докази, суд приходить до висновку , що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а відтак, такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу, встановлено ч.1 ст.60 ЦПК України. Представником відповідача не надано належних та допустимих доказів в обгрунтування його заперечень проти позовних вимог ОСОБА_3

Згідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача понесені ним судові витрати за проведення експертизи у сумі 3700 грн. та на користь держави судовий збір у сумі 243 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст. 5, 6,10, 57, 60, 88, 208,209, 212 -215 ЦПК України , ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 3 Закону України "Про правонаступництво" від 12.09.1991 року, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Визнати неправомірними дії відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області щодо відмови ОСОБА_3 у видачі довідки про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986- 1990 роках встановленого зразка за період з 30.05.1986 року по 30.08,1986 року з урахуванням вимог, передбачених на той момент законодавчими актами.

Зобов'язати відділ освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та видати довідку про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках встановленого зразка за період з 30.05.1986 року по 30.08.1986 року в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Висновку судово-економічної експертизи ХНД1СЕ ім.Засл.проф. М.С. Бокаріуса від 31.07.2014р. №6274.

Стягнути з відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області (код 02146191) на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у сумі 3700 ( три тисячі сімсот) грн.

Стягнути з відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області (код 02146191) на користь держави (р/р 31215206700008, код ЄДРПОУ УДК 37999612, в установі банку - ГУДК України у Харківській області, МФО 851011) судовий збір у сумі 243( двісті сорок три) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя С.М.Гаврилюк