Постанова № 40766241, 29.09.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2014
Номер справи
819/1945/14-а
Номер документу
40766241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1945/14-a

"29" вересня 2014 р.

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Ходачкевич Н.І.

при секретарі судового засідання Скочиляс І..

за участю представників

позивача: Сухарська АВ

відповідача Вонятівська О.В

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом управління обліку та контролю за використанням комунального майна до Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міністерства доходів у Тернопільській області про скасування рішення №0027411705 від 16.06.2014 р.,

ВСТАНОВИВ:

Управління обліку та контролю за використанням комунального майна звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Тернопільській області про скасування рішення №0027411705 від 16.06.2014 р., -

В обґрунтування позову позивач зазначає 16 червня 2014 року Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція винесла рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0027411705 в сумі 5764,86 грн. - штрафних санкцій та 1716,13 грн. - пеня).

Спірне рішення було прийняте у зв'язку з несвоєчасним перерахуванням сум податкових зобов'язань з єдиного внеску управлінням обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради. Однак, позивач вказав, що вищевказане рішення, являється таким, що не відображає дійсних обставин справи, є повністю необґрунтованими та прийнятими з порушенням вимог чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, зазначені у позові.

Представник відповідача проти позову заперечив та просив у його задоволенні відмовити, пояснивши, що спірне рішення відповідає вимогам чинного законодавства. В судовому засіданні надав заперечення на позовну заяву .

Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради зареєстровано як юридична особа у встановленому законом порядку, перебуває на податковому обліку, як платник податків, в ТОДПІ ГУ Міндоходів в Тернопільській області та є платником єдиного внеску.

Відповідно до Закону України від 08.07.2012 № 2464-IV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачем було подано до податкового органу податкові декларації та нараховано суми єдиного внеску, які підлягають сплаті з жовтня 2013р. по січень 2014р.

Відповідно до п.5, п.7 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Як вбачається з матеріалів справи суми єдиного внеску позивачем були сплачені в порядок та строки встановлені законодавством, що підтверджується платіжними дорученнями: від 11.10.2013р. № 230 на суму 690 грн., від 29.10.2013р. №240 на суму 1574,18 грн, від 14.11.2013р. №248 на суму 1000 грн, від 26.11.2013р. №262 на суму 1254,65 грн, від 10.12.2013р. № 273 на суму 1000, від 20.12.2013р. № 288 на суму 1468,82, від 14.01.2013р. на суму 1010, 00 грн, від 11.10.2013р. №229 на суму 4200 грн, від 29.102013 р.№239 на суму 9273,70 грн, від 14.11.2013р. №247 на суму 5300 грн, від 26.11.2003р. №263 на суму 14944,37 грн., від 10.12.2013р. №274 на суму6000 грн, від 20.12.2013р.№289 на суму 8691,48 грн., від 14.01.2014р. №4 на суму 6000 грн., від 20.12.2013р. №291 на суму 19,13 грн, від 20.12.2013р.№292 на суму 737,98 грн, однак позивачем при заповненні поля «Призначення платежу» помилково було вказано код 02001334 замість 37519833.

Досліджуючи фактичні обставини нарахування податкового зобов'язання, судом враховано, що згідно пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи із врахуванням визначення терміну "податкове зобов'язання", вказаного в пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

При цьому занесення сум сплати до карток особових рахунків платників здійснюється засобами програмного забезпечення інформаційних систем в автоматичному режимі (в даному випадку сума занесена до картки особового рахунку платника згідно поля призначення платежу *;101;*02001334;). Таким чином, сплата згідно платіжних доручень засобами програмного забезпечення в автоматичному режимі були рознесені на міську комунальну лікарню №3(код 02001334), яка перебуває на обліку в ДПІ у ТОДПІ, як платник податків за основним місцем обліку.

Судом було встановлено, що дізнавшись про помилку при заповненні поля «Призначення платежу», позивачем було направлено лист від 16.01.2014 № 54/9-у про зарахування перерахованих сум внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період жовтень-грудень 2013 року та січні 2014 р. згідно вищевказаних платіжних доручень від 11.10.2013р. № 230 на суму 690 грн., від 29.10.2013р. №240 на суму 1574,18 грн, від 14.11.2013р. №248 на суму 1000 грн, від 26.11.2013р. №262 на суму 1254,65 грн, від 10.12.2013р. № 273 на суму 1000, від 20.12.2013р. № 288 на суму 1468,82, від 14.01.2013р. на суму 1010, 00 грн, від 11.10.2013р. №229 на суму 4200 грн, від 29.102013 р.№239 на суму 9273,70 грн, від 14.11.2013р. №247 на суму 5300 грн, від 26.11.2003р. №263 на суму 14944,37 грн., від 10.12.2013р. №274 на суму6000 грн, від 20.12.2013р.№289 на суму 8691,48 грн., від 14.01.2014р. №4 на суму 6000 грн., від 20.12.2013р. №291 на суму 19,13 грн, від 20.12.2013р.№292 на суму 737,98 грн, на суму 63 220,31 грн з картки особового рахунку міської комунальної лікарні №3 на картку особового рахунку управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради (код 37519833). В судовому засіданні відповідач не заперечував факт здійснення перерахунку сплачених позивачем коштів на його особовий рахунок.

Крім того Лист управління Державної казначейської служби у м.Тернополі від 17.01.2014р. № 04-03-01/б2 також підтверджує факт здійснення перерахунку сплачених позивачем коштів на особовий рахунок ТОДПІ.

Отже, суд враховує, що питання юридичної визначеності зарахування перерахованих сум внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно платіжних доручень прямо пов'язане із здійсненням такого виду операції як «перерахування коштів в межах одного бюджетного рахунку» по єдиному соціальному внеску .

Суд зазначає, що в силу п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.2.1, п.2.4 ст.6 Закону).

Як вбачається з п.1.7 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску. Відповідно за визначенням п.п.2 п.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п.10, п.13 ст. 25 Закону).

В судовому засіданні позивачем було доведено та відповідачем не заперечувався факт зарахування сплачених сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 по січень 2014р. на рахунки відповідача, відповідно до наданого позивачем листа.

Факт сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутність розбіжностей і заборгованості по єдиному внеску, підтверджується обліковими картками платника податку.

Слід зазначити, що факт направлення до податкового органу платником податків листа від 16.01.2014 №53/9-у також свідчить про відсутність порушення строків перерахування сум внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування останнім.

Тобто, враховуючи викладене, питання реалізації компетенції щодо перевірки органами державної податкової служби інформації від платників податків про зарахування перерахованих сум внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прямо врегульовано Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» таПодатковим кодексом України і не може виходити за межі визначення поняття несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність в Управлінні обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради заборгованості з єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки застосована відповідачем при винесенні спірного рішення норма права передбачає нарахування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) коштів. В даному випадку, на основі наданих пояснень та письмових доказів, судом було встановлено вчасне перерахування визначеного зобов'язання та його зарахування відповідачем, помилка ж у визначенні коду в «призначенні платежу» не впливає на встановлений факт своєчасної сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що обставини, на які посилається відповідач як підставу своїх правомірних дій, не знайшли свого обґрунтування в ході судового розгляду та не підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що рішення №0027411705 від 16.06.2014р. винесене з порушенням вимог податкового законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити повнісию

2. Визнати протиправним та скасувати рішення №0027411705 від 16.06.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

3. Повернути з державного бюджету судовоий збір в сумі 182,70 грн на користь Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, бульвар Т.Шевченка, 21 (код ЄДРПОУ 37519833) .

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 03.10.2014р.

Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.

копія вірна:

Суддя Ходачкевич Н.І.