УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2014 року Справа № 8794/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Ніколіна В.В., Курильця А.Р.
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові ДПС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2013 року по справі за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И Л А:
21.03.2011р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові №0000181511/0/18291 від 24.09.2010 р., №0000181511/1/20429 від 26.10.2010 р., №0000181511/2/130 від 24.12.2010 р.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, самостійно визначене платником податку. Самостійне зарахування відповідачем сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним. Законом України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ не встановлено порядку та механізму погашення податкового боргу за рахунок сплачених платником податків поточних податкових зобов'язань і не наділено орган державної податкової служби повноваженнями здійснювати будь-які дії стосовно черговості сплати податкових зобов'язань чи погашення податкового боргу, зміни призначення платежу, вказаного платником податків.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2013 року позов задоволено.
Податковий орган оскаржив дану постанову з підстав порушення норм матеріального права.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що ЛМКП «Львівтеплоенерго» подано 11.05.10 до ДПІ у м.Львові Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності за І квартал 2010 року (вх.№9001612667), в якому задекларовано: в рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті (р.07-р.08) - 1347768 гривень. В картці особового рахунку платника по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (які належать до комунальної власності) проведено 20.05.10 (граничний строк сплати) нарахування в сумі 1347768,00 грн. та узгодженого податкового зобов'язання з відрахувань частини чистого прибутку (доходу), що призвело до утворення недоїмки в сумі 421343,19 грн. (1347768грн. - 926424,81 грн. переплати). Зазначена сума податкового зобов'язання погашена 19.08.10р. в сумі 421343,19 грн., тобто із затримкою сплати більше 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
На підставі акту від 17.09.10 №3-111/15-1/05506460 та відповідно до вимог пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ у м.Львові прийнято податкове повідомлення-рішення: 24.09.10р. №0000181511/0/18291, яким застосовано штрафні санкції в сумі 210671,60 грн. (50%) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з відрахуванням частини чистого прибутку (доходу).
В рішенні суду зазначено, що податковий орган зарахував дані платежі не як сплату податкового зобов'язання, що виникло в 1-му кварталі 2010 року, а як погашення податкового зобов'язання по якому на той момент перебував спір у суді і яке було внесено у облікову картку платника податку ЛМКП «Львівтеплоенерго» як податковий борг.
Відповідно до п.4.1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.05 N276, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.08.05 за N843/11123 (далі в тексті - Інструкція) нарахуванню в особових рахунках платників підлягають податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п.4.3. Інструкції нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства.
Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунку платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань.
У разі, якщо останній день граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, нарахування платежів в особових рахунках платників здійснюється у наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим від дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону, платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України №2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Узгоджена сума податкового зобов'язання (згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України № 2181-ІІІ), не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у пунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Підпунктом 6.1.7 пункту 6 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафним (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (затвердженої наказом ДПА України від 17.03.01 №110, зі змінами та доповненнями) повідомлення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання: 1) при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів.
Застосування штрафу приймається у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченого погашеного) за цей період податкового боргу. Тобто, повідомлена приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказана період; 2) при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі двадцяти відсотків зі суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу. Аналогічно до попереднього повідомлення приймається одне повідомлення за весь період; 3) при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, повідомлення приймається у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу. Податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Картка особового рахунку платник по частині прибутку (доходу) господарських організацій за 2009-2010 роки, з посиланням на уточнюючий розрахунок від 31.08.09р. №183/15-137 по картці особового рахунку ЛМКП «Львівтеплоенерго» за платежем частини прибутку (доходу) господарських організацій, що належать до комунальної власності 31.08.09р. проведено нарахування в сумі 6117840,0грн. та 305892 грн. штрафної санкції нарахованої платником самостійно, що призвело до виникнення недоїмки в сумі 6423732 грн. (6117840 грн.+305892 грн.) З посиланням на уточнюючий розрахунок від 13.10.09р. №204/15-137 по картці особового рахунку ЛМКП «Львівтеплоенерго» за платежем частини прибутку (доходу) господарських організацій, що належать до комунальної власності, 13.10.09р. проведено зменшення нарахованої суми податкового зобов'язання на суму 6117840,0грн., що призвело до погашення нарахованої суми податкового боргу 6117840,0 грн. Станом на 01.01.10р. в картці особового рахунку платника недоїмка становила 305892грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.10 у справі №2а-602/10/1370 за позовом заступника прокурора м.Львова, поданого в інтересах ДПІ у м.Львові, до ЛМКП «Львівтеплоенерго» про стягнення податкового боргу по частині прибутку (доходу) господарських організацій в сумі 394542,02 грн., в тому числі 305892 грн. нарахованих самостійно платником штрафних санкцій, у задоволенні позову відмовлено повністю. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.09.10р. у справі №31097/10/910 відкрито апеляційне провадження за апеляцій скаргою прокуратури м.Львова.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 11.05.2010р. позивач подав відповідачу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в І кварталі 2010 року.
Відповідно до вказаного розрахунку за звітний період, а саме за І квартал 2010 року, позивач отримав 4 492 560 грн. прибутку (доходу) з якого здійснюються відрахування, 1 347 768 грн. - частина чистого прибутку, що відраховується до бюджету і підлягає сплаті.
Згідно з розрахунком частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в І кварталі 2010 року, позивачем сплачено вказану суму податкового зобов'язання 18.05.2010 р. в сумі 1 000 000 грн. та 19.05.2010 р. в сумі 347 768 грн. із зазначенням призначення платежу - сплата частини чистого прибутку за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в І кварталі 2010 року, що підтверджується платіжними дорученнями від 18.05.2010 р. №278 та від 19.05.2010 р. №279.
Станом на час декларування і сплати зазначеного податкового зобов'язання позивачем, у нього був наявний податковий борг за 2008 рік у розмірі 421 343грн. 19 коп. (305892 грн. - нарахованих самостійно платником штрафних санкцій та 115451 грн. 19 коп. - пені по частині чистого прибутку).
20.05.2010р. відповідачем, всупереч призначенню платежу, який визначений позивачем як сплата частини чистого прибутку за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в І кварталі 2010 року, зараховано грошові кошти позивача у сумі 421343 грн. 19 коп. в рахунок погашення податкового боргу попередніх періодів.
Проведеною перевіркою встановлено, що в порушення п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивачем протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму відрахувань частини чистого прибутку (доходу).
На підставі висновків акта перевірки від 17.09.2010 року №3-Ш/15-1/05506460, керуючись п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Львові винесено податкове повідомлення-рішення від 24.09.2010 р. №0000181511/0/18291, яким позивачу за затримку на 91 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 421343 грн. 19 коп. нарахований штраф в розмірі 50 % від суми податкового боргу, що становить 210 671 грн. 60 коп.
Рішенням відповідача від 22.10.2010 р. №20206/10/25005/347 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення. Крім цього, за результатами розгляду скаргу відповідач прийняв нове податкове повідомлення-рішення від 26.10.2010р. №0000181511/1/20429.
Рішенням ДПА у Львівській області від 17.12.2010 р. оскаржувані податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга позивача - без задоволення.
27.12.2010 р. позивач знову подав скаргу (з урахуванням доповнень від 05.01.2011 р.) до відповідача щодо скасування податкових повідомлень-рішень №0000181511/0/18291 від 24.09.2010 р. та №0000181511/1/20429 від 26.10.2010 р. Рішенням ДПА України від 03.03.2011 р. оскаржувані податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга позивача - без задоволення. Крім цього, за результатами розгляду скаргу відповідач прийняв нове податкове повідомлення-рішення від №0000181511/2/130 від 24.12.2010 р.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідача, оскільки самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Узгоджені податкові зобов'язання зі сплати частини чистого прибутку за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в І кварталі 2010 року, сплачені позивачем в межах граничних термінів, визначених законодавством, що підтверджується платіжними дорученнями від 18.05.2010 р. №278 та від 19.05.2010 р. №279 із зазначенням призначення платежу - сплата частини чистого прибутку за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в І кварталі 2010 року.
Згідно із п.3 ч.1, ч.3 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
п.8.6.2 п.8.6 ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", надає платнику податків право вільно здійснювати операції з коштами без узгодження з податковим органом.
При цьому, наявність податкового боргу за інші податкові періоди не позбавляє права платника податків виконати свої поточні податкові зобов'язання.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику, а тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням п.п.16.5.2 п.16.5 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Згідно з п.3 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування", обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу). Тому, при сплаті податкових зобов'язань за конкретні періоди, обов'язок платника податків щодо сплати податку з прибутку на додану вартість припиняється зі сплатою податку за вказані періоди.
Органи державної податкової служби не наділені повноваженнями здійснювати будь-які дії стосовно черговості сплати податкових зобов'язань чи погашення податкового боргу, зміни призначення платежу, вказаного платником податків та розпоряджання його коштами.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбачено п.7.7. ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
При цьому, колегія суддів враховує вимоги ч.2 ст.71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160, 195-196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові ДПС - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2013 року по справі №2а-3241/11/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: В.В.Ніколін
А.Р.Курилець