Рішення № 40696907, 25.09.2014, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
25.09.2014
Номер справи
920/1818/13
Номер документу
40696907
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25.09.2014 Справа № 920/1818/13Господарський суд Сумської області у складі судді Левченка П.І. при секретарі судового засідання Чепульській Ю.В. розглянув матеріали справи № 920/1818/13

за позовом: Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», м. Суми,

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Сумбуд», м. Суми,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області, м. Суми,

про укладення договору,

за участю представників сторін:

позивача - Степченка В.І.(довіреність № 10-19/17-Д/199 від 26.11.2013) , Турчина С.М. (довіреність № 10-19/17-Д/178 від 28.10.2013)

відповідача - Ємельяненка С.В. (довіреність б/н від 01.01.2014), Антонова М.М. (довіреність б/н від 01.08.2014),

третьої особи - Столяренка М.П. (довіреність № 1268/40-61 від 22.09.2014).

Суть спору: позивач в позовній заяві № 17/12010 від 28.10.2013 року просить суд вважати укладеним договір № 56/212 від 12.09.2013 року про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» та додаток № 1 до договору № 56/212 від 12.09.2013 року про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» в узгодженій сторонами редакції з викладенням в наступній редакції неврегульованих розбіжностей:

- п. 1.2 договору: « 1.2. Місце забезпечення потужності об'єкта Замовника встановлюється: ПС-110/6 кВ «Октябрьська»;

- п. 5 додатку 1 до договору: « 5.Точка забезпечення потужності: ПС-110/6 кВ «Октябрьська»;

- п. 11.1 додатку 1 до договору: « 11.1. Вимоги до електромереж основного та резервного живлення:»;

- п. 11.1.1 додатку 1 до договору: « 11.1.1. Виконати заміну ділянки КЛ-6 кВ «ПС Октябрьська ком. 33 -РП-42 ком. 6» від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська в сторону РП-42 та КЛ-6 кВ розрахункового перетину, але не менше ніж 3х240 кв.мм довжиною 300 м»;

- п. 11.1.2 додатну 1 до договору: « 11.1.2. Виконати заміну КЛ-6 кВ «РП-42 ком. 7 -РП-3 ком. 4» на КЛ-6 кВ розрахункового перетину, але не менше ніж 3x120 кв.мм довжиною 930 м»;

- п. 11.1.3 додатку 1 до договору: « 11.1.3. В РУ-0,4кВ ТП-146 на І секції шин:

- виконати заміну ввідного рубильника на рубильник на номіналом 1000 А;

- встановити рубильник на розрахунковий струм навантаження.»;

- п. 11.1.4 додатку 1 до договору: « 11.1.4. В РУ-0,4кВ ТП-146 на II секції шин встановити два рубильники на розрахунковий струм навантаження (для житлового будинку та офісних приміщень).»;

- п. 11.1.5 додатку 1 до договору: « 11.1.5. На рубильники, з яких буде заживлено житловий будинок та офіси передбачити комплекти запобіжників ПН-2 на розрахунковий струм навантаження.»;

- п. 11.1.6 додатку 1 до договору: « 11.1.6. Житловий будинок заживити змонтованими 2КЛ-0,4 кВ розрахункового перерізу від рубильників на 1 та II секціях шин РУ-0,4 кВ ТП-146. Кількість та переріз КЛ-0,4 кВ визначити проектом.»;

- п. 11.1.7 додатку 1 до договору: « 11.1.7. Офісні приміщення заживити від новостановленого рубильника на II секції шин РУ-0,4кВ ТП-146 КЛ-0,4 кВ розрахункового перерізу.»;

- п. 11.1.6 (другий) додатку 1 до договору: « 11.1.8. Новозмонтовані ЗКЛ-0,4 кВ в РУ-0,4 кВ ТП-146 завести через кабельний канал.»;

- п. 11.2 додатку 1 до договору: « 11.2. Вимоги до релейного захисту й автоматики, компенсації струмів однофазного замикання в мережах з ізольованою нейтраллю тощо: виконати згідно «Правил улаштування електроустановок (ПУЕ) та ДБН В.2.5-27- 2006.».; стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 1147,00 грн.

Рішенням Господарського суду Сумської області від 11.12.2013 року у справі № 920/1818/13 в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» (40035, м. Суми, вул. Д.Коротченка, буд. 7, Ідентифікаційний код 23293513) відмовлено.

Під час перегляду зазначеного рішення в апеляційній інстанції постановою Харківського апеляційного господарського суду від 25.02.2014 року апеляційну скаргу ПАТ «Сумиобленерго» на рішення Господарського суду Сумської області від 11.12.2013 року у справі № 920/1818/13 залишено без задоволення, а зазначене рішення суду першої інстанції залишено без мін.

Постановою Вищого господарського суду України від 19.07.2014 року у даній справі рішення Господарського суду Сумської області від 11.12.2013 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 25.02.2014 року у справі № 920/1818/13 скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Сумської області.

Вищий господарський суд України у вищезазначеній постанові зазначає, що суди попередніх інстанцій не з'ясували обставин справи стосовно технічних характеристик кабелів, прокладених на ділянках від ПС-110/6 кВ «Октябрьська», ком. 33 до РП-42 та від РП-42 до РП-3, а відтак - і їх здатності до передачі збільшеного обсягу струму після приєднання об'єкта відповідача до електричних мереж, внаслідок чого не надали власної правової оцінки доводам позивача, покладеним в основу заявленої вимоги про встановлення місцем (точкою) забезпечення потужності саме ПС-110/6 кВ «Октябрьська».

Також господарськими судами не було взято до уваги й те, що заперечуючи проти заявленого позову та визначаючи точкою (місцем) забезпечення потужності саме ТП-146, відповідач послався лише на лист Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, однак, не надав при цьому техніко-економічного обґрунтування запропонованого ним варіанту приєднання, як те передбачено пп. 1.7.1 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, 17.01.2013 № 32, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 08.02.2013 за № 236/22768.

Відповідно до приписів статті 111-12 Господарського процесуального кодексу України, Вищим господарським судом України у зазначеній постанові зроблено вказівку суду першої інстанції врахувати обставини, які стали підставою для скасування оскаржуваних судових актів, і повно встановивши фактичні обставини справи та надавши їм обґрунтовану правову оцінку, вирішити спір з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

10.07.2014 року справа № 920/1818/13 надійшла на адресу Господарського суду Сумської області. При повторному автоматичному розподілу справу призначено судді Левченко П.І.

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 14.07.2014 року справу № 920/1818/13 призначено до нового розгляду в судовому засіданні на 21.08.2014 року о 10 год. 00 хв. та зобов'язано: позивача подати суду не пізніше ніж за три дні до судового засідання письмову інформацію стосовно технічних характеристик кабелів, прокладених на ділянках від ПС-110/6кв «Октябрьська», ком. 33 до РП-42 та від РП-42 до РП-3, а також письмове технічне обґрунтування їх здатності до передачі збільшеного обсягу струму після приєднання об'єкта відповідача до електричних мереж та правове обґрунтування своїх позовних вимог з огляду на вищезгадані технічні характеристики та технічне обґрунтування, з врахуванням позиції відповідача, листа Держінспекції від 04.11.2013р. № 1673/40-24 та постанови ВГСУ від 19.06.2014 року у даній справі; відповідача не пізніше ніж за три дні до судового процесу подати суду правове та технічне обґрунтування своєї позиції у даній справі з врахуванням змісту постанови ВГСУ від 19.06.2014 року у даній справі.

Представник відповідача подав суду письмові додаткові пояснення, в яких зазначає, що з метою дослідження технічних характеристик кабелів прокладених на ділянках від ПС-110/6 кВ «Октябрьська», ком. 33 до РП-42 та від РП-42 до РП-3 на офіційному веб-сайті ПАТ «Сумиобленерго» та в Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами електричної і теплової енергії у Сумській області були взяті вихідні дані для перевірки наданих позивачем даних щодо технічних характеристик кабелів та їх технічної здатності передачі більшого обсягу струму та спеціалістом здійснено відповідні розрахунки. З отриманих матеріалів вбачається, що спірна електрична мережа у разі приєднання до неї об'єкта ПАТ «Сумбуд» здатна витримати відповідні навантаження. Також представник зазначив щодо питання технічних умов (додаток № 1 до договору № 56/112 від 12.09.2013 року), що ПАТ «Сумбуд» не погоджується з пунктами 11.1.1 та 11.1.2, що запропоновані позивачем, а не з пунктами 11.1 та 11.2 помилково (внаслідок описки) зазначеними в протоколі розбіжностей до договору.

Представник позивача надав суду додаткові пояснення № 17/8601 від 05.09.2014 року, в яких підтримує свої позовні вимоги в повному обсязі та зазначає, що проектами договору про приєднання електричних мереж № 56/212 від 12.09.2013 року та технічних умов приєднання, яке не є стандартним (додаток № 1 до договору № 56/10271 від 12.09.2013 року), що є невід'ємною частиною договору, передбачено, що для приєднання електроустановок житлового будинку по вул. Калініна, 51/1 необхідне проведення реконструкції мереж ПАТ «Сумиобленерго» на ділянках від ПС-110/6 кВ «Октябрьська», ком. 33 до РП-42 (на ділянці від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська) і від РП-42 до РП-3, так як прокладені на цих ділянках кабельні лінії по своїм технічним характеристикам не можуть забезпечити передачі збільшеного (в зв'язку з приєднанням електроустановки відповідача) обсягу електричної енергії.

Представник відповідача подав суду правове та технічне обґрунтування його позиції № 05/12-1 від 08.09.2014 року, в яких зазначає, що при приєднані електричних мереж житлового будинку з офісними приміщеннями потужністю 186,5 струм на КЛ-6кВ від ПС-110/6 кВ «Октябрьська», ком. 33 до РП-42, та на КЛ-6кВ від РП-42 до РП-3 не перевищує допустиме значення, що підтверджується Розрахунком кабельних мереж від РП-42 ком. № 7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6 кВ «Октябрьська», ком. № 33 до РП-42 ком. № 6, виконаним Дочірнім підприємством Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» «Проектно-технологічне підприємство «Сумбудпроект» (а.с. 10-31, том 2).

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області листом № 1256/40-24 від 17.09.2014 року надала суду письмові пояснення по даній справі, де зазначає, що інспекцією в межах своєї компетенції, проведено перевірку технічних характеристик та технічного обґрунтування (розрахунків) пропускної здатності кабельних ліній від РП-42 ком. №7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6кВ «Октябрьська» ком. 33 до РП-42 ком. 6 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська в сторону РП-42) щодо можливості передачі збільшеного обсягу струму в наслідок приєднання електроустановок 10-ти поверхового житлового будинку з офісними приміщеннями ПАТ «Сумбуд» за адресою: м. Суми, вул. Калініна, 51/1.

За результатами такої перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області в листі № 1256/40-24 від 17.09.2014 року (а.с. 44, том 2) наведено Висновок, що вимоги позивача, зазначені в пунктах 11.1.1 та 11.1.2 технічних умов № 56/10271 від 12.09.2013 року щодо заміни ділянок кабельних ліній від РП-42 ком. № 7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6кВ «Октябрьська» ком. 33 до РП-42 ком. 6 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська в сторону РП-42) за рахунок замовника (відповідача) є необґрунтованими та неправомірними.

18.09.2014 року представником позивача до суду надано додаткові пояснення № 17/9117 від 18.09.2014 року, де останній зазначає, що 07.10.2013 року позивачем отримано від відповідача протокол розбіжностей від 01.10.2013 року до договору № 56/212 від 12.09.2013 року про приєднання до електричних мереж, відповідно до якого відповідач не згоден з редакцією пункту 5 додатку № 1 до договору; з редакцією пунктів 11.1, 11.1.3, 11.1.4, 11.1.5, 11.1.6, 11.1.7, 11.1.6 (повторний) та пункту 11.2 додатку № 1 до договору. А також відповідач у протоколі розбіжностей зазначив, що позивачем помилково визначено точкою забезпечення потужностей РП-42 замість ПС-110/6кВ «Октябрьська», з якою ПАТ «Сумбуд» також не погоджується. В зв'язку з наведеним позивачем було підготовлено протокол врегулювання розбіжностей та надіслано поштою на адресу відповідача в день звернення до суду з даним позовом. Не підписання протоколу врегулювання розбіжностей позивач обґрунтовує браком часу, у зв'язку з чим зазначені розбіжності передані на розгляд до господарського суду.

24.09.2014 року представником позивача надано суду з поясненням № 17/9299 від 24.09.2014 року копію витягу оперативного журналу чергового диспетчера філії «Сумський МРЕМ», виписку з відомості заміру навантаження по РП-42 та виписку з відомості заміру навантаження по РП-3.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в письмових поясненнях № 1287/40-24 від 24.09.2014 року зазначає, що Інспекцією Держенергонагляду у Сумській області, здійснено перевірку розрахункових матеріалів (шифр 01.043.14-РМ) пропускної здатності кабельних ліній від РП-42 ком. № 7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6кВ «Октябрьська» ком. №33 до РП-42 ком. № 6, наданих ПАТ «Сумиобленерго» Господарському суду Сумської області щодо можливості передачі збільшеного обсягу струму внаслідок приєднання електроустановок 10-ти поверхового житлового будинку з офісними приміщеннями ПАТ «Сумбуд» за адресом: м. Суми, вул. Калініна, 51/1. Під час перевірки встановлено, що даний розрахунок виходить за межі Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 17.01.2013 р. № 32, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.02.2013 р. за № 236/22768, і не може бути використаний для визначення резервної потужності мереж від РП-42 ком. № 7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6кВ «Октябрьська» ком. № 33 до РП-42 ком. № 6, та можливості передачі ними збільшеного обсягу струму внаслідок приєднання електроустановок 10-ти поверхового житлового будинку з офісними приміщеннями ПАТ «Сумбуд» за адресом: м. Суми, вул. Калініна, 51/1.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

На виконання вимог частини шостої статті 24 Закону України «Про електроенергетику» позивачем було надано відповідачу проект договору № 56/212 від 12.09.2013 року про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» житлового будинку з офісними приміщеннями за адресою: м. Суми, вул. Калініна, 51/1 та проект технічних умов № 56/10271 від 12.09.2013 року приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж позивача, які є додатком № 1 до договору № 56/212 від 12.09.2013 року (надалі - договір).

Відповідач не погодився з редакцією підпункту 1.2 договору, редакцією пунктів 11.1.1 та 11.1.2 пункту 5 додатку № 1 до договору, про що було складено протокол розбіжностей від 01.10.2013 року.

Позивач одержав протокол розбіжностей до договору 07.10.2013 року (а.с. 18, том 1).

Згідно пункту 5 статті 181 Господарського кодексу України, сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегулюваними, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Наведена норма встановлює, що до суду можуть бути передані лише розбіжності, що зазначені у протоколі розбіжностей і залишились неврегульованими.

В супереч вимогам пункту 5 статті Господарського кодексу України позивач у період з 07.10.2013 року (з дня одержання протоколу розбіжностей до договору) до 28.10.2013 року (дня звернення до суду з позовною заявою) не вживав заходів для врегулювання розбіжностей з відповідачем, а в один і той же день - 28.10.2013 надіслав відповідачеві цінним листом з описом вкладення два примірника протоколу врегулювання розбіжностей від 28.10.2013 року до договору та подав безпосередньо до Господарського суду Сумської області позовну заяву від 28.10.2013 року про укладення договору в начебто узгодженій сторонами редакції з викладенням неврегульованих розбіжностей в редакції протоколу врегулювання розбіжностей від 28.10.2013 року до договору № 56/212 від 12.09.2013 року (далі - договору), яка в частині змісту пункту 1.2 договору та пункту 5 додатку № 1 до договору не пропонувались відповідачем позивачеві у протоколі розбіжностей до договору, а відтак щодо змісту пункту 1.2 договору та пункту 5 додатку № 1 до договору не вживались заходи для врегулювання розбіжностей і до суду подані не ті розбіжності, що залишились неврегулюваними, як того вимагає пункт 5 статті 181 Господарського кодексу України, а подана нова редакція пункту 1.2 договору та пункту 5 додатку № 1 до договору відмінна як від змісту проекту договору та проекту додатку № 1 до договору, так і від змісту протоколу розбіжностей до договору.

Нова редакція умов пункту 1.2 договору та пункту 5 додатку № 1 до договору включена позивачем у протокол врегулювання розбіжностей від 28.10.2013 року всупереч вимогам пункту 6 статті 181 Господарського кодексу України, оскільки до протоколу узгодження (врегулювання) розбіжностей вносяться умови щодо яких сторони досягли згоди внаслідок вжиття заходів для врегулювання розбіжностей, а у даному випадку таких заходів не вживалось.

Включення позивачем до своїх позовних вимог нової редакції умов пункту 1.2 договору та пункту 5 додатку № 1 до договору суперечить пункту 5 статті 181 Господарського кодексу України, оскільки позивач після одержання протоколу розбіжностей до договору протягом двадцяти днів не вживав заходів для врегулювання розбіжностей з відповідачем, а передав до суду нову редакцію умов вищезгаданих пунктів, а не розбіжності, що залишились неврегульованими в результаті вжиття заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною (відповідачем), як того вимагає пункт 5 статті 181 Господарського кодексу України.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що редакцією пункту 1.2 договору та пункту 5 додатку № 1 до зазначеного договору було визначено місце (точка) забезпечення потужності об'єкта відповідача в ПС-110/6 кВ «Октябрьська», оскільки, розвиток електричних мереж у вигляді заміни КЛ-6 кВ на ділянках від ПС-110/6кВ «Октябрьська», ком. 33 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська до РП-42 та від РП-42 до РП-3) для приєднання житлового будинку по вул. Калініна, 51/1 розпочинається з ПС-110/6 кВ «Октябрьська».

Позивач, посилаючись на вимоги абз. 47 та абз. 49 статті 1 Закону України «Про електроенергетику» вважає, що місце (точка) забезпечення потужності ПС-110/6кВ «Октябрьська», відповідає редакції пункту 1.2 договору та пункту 5 додатку № 1 до договору, а пункти 11.1 та 11.1.2 додатку № 1 до договору мають бути укладеними в його редакції, в зв'язку з визначенням місяця (точки) забезпечення потужності в ПС-110/6кВ «Октябрьська» встановлюються вимоги про необхідність заміни ділянки КЛ-6 кВ від ПС-110/6кВ «Октябрьська», ком. 33 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська до РП-42 та від РП-42 до РП-43) є необхідною для забезпечення передачі (прийняття) у місці приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропередавальної організації електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості і надійності.

Пункти 11.1, 11.1.3, 11.1.4, 11.1.5, 11.1.6, 11.1.7 та 11.1.6 (повторний) додатку № 1 до договору підлягають укладенню в редакції позивача, оскільки необхідні для забезпечення фактичного підключення (комутації) електроустановки житлового будинку відповідача до мереж ПАТ «Сумиобленерго».

Позивач у своєму позові зазначає, що джерелом енергопостачання житлового будинку по вул. Калініна 51/1 є ПС-110/6 кВ «Октябрьська», ком. « 11 та ком. № 33. Енергопостачання житлового будинку буде здійснюватись за наступною схемою: ПС-110/6 кВ «Октябрьська» - РП-42 - РП-3 - ТП-146 та від РП-42 до РП-3 буде перевищувати допустимий. Допустимий струм кабелів перетином 3 х 120 кв. мм становить 234 А. Існуючий струм кабелів на КЛ-6 кВ від РП-42 до РП-3 становить 157 А, а при приєднанні електричних мереж житлового будинку з офісними приміщеннями потужністю 186,5 кВт (18,7 А) струм складатиме 175,7 А, що на думку позивача перевищуватиме допустиме значення. Розвиток електромереж у вигляді заміни КЛ-6 кВ на ділянках від ПС-110/6 кВ «Октябрьська», ком. 33 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська) до РП-42 та від РП-42 до РП-3 для приєднання житлового будинку відповідача розпочинається з ПС-110/6 кВ «Октябрьська».

Відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на висновки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, які полягають у тому, що за схемою електропостачання об'єкта замовника, наданої ПАТ «Сумиобленерго», найближчою точкою в існуючих (діючих) електричних мережах електропередавальної організації, що відповідає ступеню напруги в точці приєднання, є РУ-0,4кВ ПТ-146.

Правовідносини сторін в даному випадку, а саме відносини , які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників (крім когенераційних установок) до електричних мереж регулюються Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013р. № 32 (надалі - Правила).

Пунктом 1.2. Правил визначено, що зазначені терміни вживаються в таких значеннях:

- місце забезпечення (точка забезпечення) потужності (замовленої до приєднання) - місце (точка) в існуючих електричних мережах електропередавальної організації, від якого електропередавальна організація забезпечує розвиток електричних мереж з метою приєднання електроустановки замовника відповідної потужності або приєднання генеруючих потужностей;

- приєднання електроустановки (далі - приєднання) - надання електропередавальною організацією послуги замовнику зі створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропередавальної організації (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності;

- резерв потужності електричних мереж (резерв потужності) - різниця між потужністю, передачу якої можуть забезпечити діючі електричні мережі на певній межі балансової належності у відповідний період доби, та найбільшою величиною потужності, що використовується в цей час доби, з урахуванням дозволеної потужності іншим споживачам та потужності, замовленої до приєднання.

Згідно з пунктом 1.2 вказаних Правил, під приєднанням електроустановки слід розуміти надання електропередавальною організацією послуги замовнику зі створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропередавальної організації (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності; місцем приєднання (точка приєднання) електроустановки є існуюча або запроектована межа балансової належності електроустановок споживача або замовника.

Відповідно до пункту 1.7 Правил, точка приєднання електроустановок замовника зазначається в договорі про приєднання. Точка приєднання має бути розташована на межі земельної ділянки замовника або, за згодою замовника, на території цієї земельної ділянки.

Як випливає зі змісту позовної заяви, не оспорюючи, що місцем (точкою) приєднання об'єкта замовника повинна бути ТП-146, адже вказана трансформаторна підстанція дійсно має достатній резерв потужності для приєднання об'єкта відповідача, позивач наполягає, що місцем (точкою) забезпечення потужності має бути саме ПС-110/6 кВ «Октябрьська», мотивуючи тим, що приєднання житлового будинку призведе до збільшення струму в кабельних лініях по схемі ПС-110/6 кВ «Октябрьська» - РП-42 - РП-3 - ТП-146, внаслідок чого струм на ділянках від ПС-110/6 кВ «Октябрьська», ком. 33 до РП-42 та від РП-42 до РП-3 буде перевищувати допустимий рівень, визначений для кабелів відповідних технічних характеристик.

Пунктом 1.7.1 Правил визначено, що для визначення типу приєднання (стандартне приєднання або приєднання, яке не є стандартним) за точку забезпечення потужності приймається найближча точка в існуючих (діючих) електричних мережах (кабельна лінія, повітряна лінія або трансформаторна підстанція) електропередавальної організації ступеня напруги, що відповідає ступеню напруги в точці приєднання.

На підставі заяви замовника про приєднання електроустановки певної потужності та викопіювання із ситуаційного плану протягом двох робочих днів електропередавальна організація визначає точки забезпечення потужності з наданням замовнику технічного обґрунтування (у вигляді розрахунків, схем), виходячи зі структури мереж та навантаження у зоні можливого приєднання.

У разі незгоди із запропонованими електропередавальною організацією точками забезпечення потужності замовник на підставі техніко-економічного обґрунтування може запропонувати інші варіанти можливого приєднання. При цьому вихідні дані для розробки техніко-економічного обґрунтування надаються протягом 5 робочих днів електропередавальною організацією безоплатно.

Виходячи з аналізу наведеного, місце (точку) забезпечення потужності визначає саме електропередавальна організація з одночасним наданням технічного обґрунтування (у вигляді розрахунків, схем), виходячи при цьому зі структури мереж та навантаження у зоні можливого приєднання; у разі ж, якщо замовник не погоджується із запропонованим йому місцем (точкою) забезпечення потужності, він вправі запропонувати інші варіанти можливого приєднання, надавши їх техніко-економічного обґрунтування.

Відповідно до пункту 3.1.7 Правил саме електропередавальна організація має забезпечити виконання будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до місця забезпечення потужності (точки приєднання) об'єкта замовника за рахунок коштів, отриманих як плата за приєднання, а у випадку недостатності цих коштів - за рахунок плати за приєднання інших замовників, які приєднуються до того самого місця забезпечення потужності, або складової тарифу на передачу електричної енергії, або за зверненням замовника за рахунок поворотної фінансової допомоги, яка може надаватися електропередавальній організації. Аналогічні роз'яснення містяться у листі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 30.07.2013 р. № 5227/26/47-13.

Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Згідно з пунктом 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Завданнями та функціями Держенергонагляду є: 1) здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; 14) розгляд та вирішення в межах своєї компетенції питань, що виникають у суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

З наведеного вбачається, що до компетенції Державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії належать повноваження щодо здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Відповідно до частини шостої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року № 575/97-ВР Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії за письмовим зверненням заявника надає висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання.

Відповідач письмово листом від 09.10.2013 року № 911 звернувся до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області з питання проведення перевірки законності пункту 5 технічних умов приєднання № 56/10271 від 12.09.2013 року, а саме правильності визначення точки забезпечення потужності РП-42 замість ТП 146 .

Листом від 04.11.2013 року № 1673/40-24 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області було надано відповідь на лист ПАТ «Сумбуд» з якої вбачається неправомірність дій ПАТ «Сумиобленерго» щодо визначення іншого місця забезпечення потужності об'єкта Замовника ніж ТП-146. Ділянка КП-6кВ «ПС Октябрьська ком. ЗЗ-РП-42 ком.6» від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська в сторону РП-42 , яка знаходиться на балансі електропередавальної організації і згідно з п. 11.1.1 ТУ підлягає заміні за рахунок замовника, взагалі знаходиться за межею місця забезпечення потужності. Вимоги, зазначені в пунктах 5, 11.1.1 та 11.1.2 ТУ є по суті заходами з модернізації електрообладнання, які має виконувати безпосередньо енергопередавальна організація як власник цих мереж, а не Замовник, оскільки ці заходи не пов'язані з необхідністю передачі в точку приєднання заявлених обсягів електричної потужності, тобто такі вимоги є неправомірними. (а.с.35-37).

Відповідно до пункту 3.1.7 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 17.01.2013 № 32, саме електропередавальна організація має забезпечити виконання будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до місця забезпечення потужності (точки приєднання) об'єкта замовника за рахунок коштів, отриманих як плата за приєднання, а у випадку недостатності цих коштів - за рахунок плати за приєднання інших замовників, які приєднуються до того самого місця забезпечення потужності, або складової тарифу на передачу електричної енергії, або за зверненням замовника за рахунок поворотної фінансової допомоги, яка може надаватися електропередавальній організації. Аналогічні роз'яснення були надані у листі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 30.07.2013 р. N5227/26/47-13.

Як вбачається з пояснень інспектора Держенергонагляду та встановлено матеріалами справи вимоги пункту 5, пунктів 11.1.1 та 11.1.2 технічних умов №56/10271 від 12.09.2013 року стосовно нового будівництва, реконструкції чи технічного переоснащення мереж (об'єктів) власника (ПАТ "Сумиобленерго") поза межами точки приєднання замовника (ВРП-0,4кВ 10-ти поверхового житлового будинку з офісними приміщеннями по вул. Калініна,51/1) при наявному резерві потужності підстанції ТП-146 такими, які не є обов'язковими для створення технічної можливості приєднання до електричних мереж електроустановок 10-ти поверхового житлового будинку з офісними приміщеннями ПАТ «Сумбуд» за адресою: м. Суми, вул. Калініна,51/1.

Посилання позивача на можливе понаднормативне збільшення струму в кабельних лініях також не знайшли свого підтвердження та спростовані в судовому засіданні поясненнями представника третьої особи (Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії) та вищевказаним листом від 04.11.2013 року № 1673/40-24 де зазначено, що під час проведення перевірки було перевірено дотримання Правил приєднання електроустановок до електричних мереж затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 року № 32 та ДСТУ 3465- 96 «Системи електропостачальні загального призначення» за схемою електропостачання об'єкта замовника, наданої ПАТ «Сумиобленерго», найближча точка в існуючих (діючих) електричних мережах електропередавальної організації, що відповідає ступеню напруги в точці приєднання є РУ-0,4кВ ТП -146.

Судом ухвалою від 08.09.2014 року у даній справі зобов'язано третю особу на стороні відповідача надати суду Висновок стосовно технічних характеристик кабелів, прокладених на ділянках від ПС-110/6кв «Октябрьська», ком. 33 до РП-42 та від РП-42 до РП-3 та технічне обґрунтування їх здатності до передачі збільшеного обсягу струму після приєднання об'єкта відповідача до електричних мереж.

На виконання вимог зазначеної ухвали суду Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області повідомила суду у письмових поясненнях № 1256/40-24 від 17.09.2014 року, що Інспекцією в межах своєї компетенції, проведено перевірку технічних характеристик та технічного обґрунтування (розрахунків) пропускної здатності кабельних ліній від РП-42 ком. № 7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6кВ «Октябрьська» ком. 33 до РП-42 ком. 6 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська в сторону РП-42) щодо можливості передачі збільшеного обсягу струму внаслідок приєднання електроустановок 10-ти поверхового житлового будинку з офісними приміщеннями відповідача за адресою: м. Суми, вул. Калініна, 51/1.

За результатами зазначеної перевірки Інспекцією надано наступний висновок, викладений у письмових поясненнях № 4256/40-24 від 17.09.2014 року (а.с. 44, том 2):

«В порушення вимог Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 року № 32, пункту 1.7.1.1, електропередавальною організацією (позивачем) не було надано замовнику (відповідачу) технічного обґрунтування (у вигляді розрахунків, схем) щодо визначення точки забезпечення потужності, які повинні надаватися на підставі заяви замовника (відповідача) про приєднання електроустановки.

На підставі перевірки і аналізу даних, отриманих від позивача та розрахунків пропускної здатності кабельних ліній від РП-42 ком. № 7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6кВ «Октябрьська» ком. 33 до РП-42 ком. 6 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська в сторону РП-42), які виконані Проектно-технологічним підприємством «Сумбудпроект» ДП ПАТ «Сумбуд» (кваліфікаційний сертифікат серія АР № 000757 від 06.06.2012 року), Інспекцією встановлено, що існуючі кабельні лінії від РП-42 ком. № 7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6кВ «Октябрьська» ком. 33 до РП-42 ком. 6 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська в сторону РП-42) спроможні витримати навантаження та забезпечити передачу збільшеного обсягу струму внаслідок приєднання електроустановок 10-ти поверхового житлового будинку х офісними приміщеннями ПАТ «Сумбуд» за адресою: м. Суми, вул. Калініна, 51/1.

Отже, вимоги, зазначені в пунктах №№ 11.1.1 та 11.1.2 технічних умов № 56/10271 від 12.09.2013 року щодо зміни ділянок кабельних ліній РП-42 ком. № 7 до РП-3 ком. № 4 та від ПС-110/6кВ «Октябрьська» ком. 33 до РП-42 ком. 6 (від перехрестя вул. Баумана та вул. Лепехівська в сторону РП-42) за рахунок замовника, в даному випадку відповідача, є необґрунтованими та неправомірними.».

Статтею 4-3 Господарського процесуального кодексу України визначено, що сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються учасниками судового процесу. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 43 названого Кодексу визначено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

За наведених обставин, позивач не спростував заперечення відповідача та не довів суду належними та допустимими доказами правомірність своїх позовних вимог, оскільки позивач надав суд на розгляд суду розбіжності, які викладені у протоколі врегулювання розбіжностей від 28.10.2013 року, що взагалі неузгоджувалися з відповідачем, а зазначений протокол врегулювання розбіжностей позивачем надіслано відповідачеві одночасно з позовною заявою.

Крім того, позивач не надав суду письмової інформації стосовно технічних характеристик кабелів, прокладених на ділянках від ПС-110/6кв «Октябрьська», ком. 33 до РП-42 та від РП-42 до РП-3 та технічного обґрунтування їх здатності до передачі збільшеного обсягу струму після приєднання об'єкта відповідача до електричних мереж, а також правового обґрунтування своїх позовних вимог з огляду на вищезгадані технічні характеристики та технічне обґрунтування, з врахуванням позиції відповідача, висновків Держінспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області, наведених у письмовому поясненні № 1256/40-24 від 17.09.2014 року, які витребовувалися судом ухвалами від 14.07.2014 року та від 21.08.2014 року у даній справі.

За вищевикладених обставин в задоволенні позову позивачеві має бути відмовлено у зв'язку з безпідставністю, необґрунтованістю та неправомірністю його позовних вимог.

Згідно статі 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по судовому збору покладаються на позивача.

Враховуючи все викладене, керуючись статтями 32, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Повне рішення складено 30.09.2014 року

Суддя П.І. Левченко