УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2014 р. Справа № 876/7291/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.,
суддів Шавеля Р.М., Савицької Н.В.
за участю секретаря Бєлкіної Н.І.
представника відповідача Мельника О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Тернопільське шляхово-будівельне управління №24» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.04.2013 р. у справі №819/518/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Тернопільське шляхово-будівельне управління №24» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення № 0008841530 від 08.10.2012 року,
встановив:
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.04.2013 р. у справі №819/518/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Тернопільське шляхово-будівельне управління №24» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення № 0008841530 від 08.10.2012 року у позові було відмовлено.
В апеляційній скарзі скаржник просить постанову суду скасувати та задовольнити позов. Апеляційна скарга мотивована ненаданням оцінки доводам скаржника, помилкове зазначення номеру акту перевірки, відсутність у податковому повідомленні-рішенні посилання на порушену норму законодавства.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу заперечив за безпідставністю.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Суд першої інстанції встановив та матеріалами справи підтверджується, що 18.09.2012 року працівником Тернопільської ОДПІ Тернопільської області ДПС у приміщенні Тернопільської ОДПІ проведено камеральну перевірку з питань своєчасності внесення до бюджету сум орендної плати за землю ПАТ «Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24» за період з 30.07.2011 року по 06.09.2012 року. За результатами перевірки складено акт від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422, у якому встановлено, що ПАТ «Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24» в період з 30 липня 2011 року по 06 вересня 2012 року сплата самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 115477,91 грн. проводилась з порушенням строків, визначених п.287.3. ст. 287 ПК України, а саме: - у сумі 11762,20 грн., строк сплати 30.07.2011 року, фактично сплачено 16.12.2011 року із затримкою на 139 календарних днів; - у сумі 8637,80 грн., строк сплати 30.08.2011 року, фактично сплачено 16.12.2011 року із затримкою на 108 календарних днів; - у сумі 3124,53 грн., строк сплати 30.08.2011 року, фактично сплачено 11.01.2012 року із затримкою на 134 календарних днів; - у сумі 11762,35 грн., строк сплати 30.09.2011 року, фактично сплачено 11.01.2012 року із затримкою на 103 календарних днів; - у сумі 11762,35 грн., строк сплати 30.10.2011 року, фактично сплачено 11.01.2012 року із затримкою на 73 календарних днів; - у сумі 11762,35 грн., строк сплати 30.11.2011 року, фактично сплачено 11.01.2012 року із затримкою на 42 календарних днів; - у сумі 11420 грн., строк сплати 30.12.2011 року, фактично сплачено 12.04.2012 року із затримкою на 104 календарних днів; - у сумі 11762,35 грн., строк сплати 30.01.2012 року, фактично сплачено 12.04.2012 року із затримкою на 73 календарних днів; - у сумі 11414,79 грн., строк сплати 01.03.2012 року, фактично сплачено 12.04.2012 року із затримкою на 42 календарних днів; - у сумі 10654,40 грн., строк сплати 30.06.2012 року, фактично сплачено 06.09.2012 року із затримкою на 68 календарних днів; - у сумі 11414,79 грн., строк сплати 30.07.2012 року, фактично сплачено 06.09.2012 року із затримкою на 38 календарних днів. Факт зазначеного порушення скаржник не заперечив.
Акт перевірки отриманий позивачем 28.09.2012 року. На підставі акта перевірки від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422 відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0008841530 від 08.10.2012 року, яким визначено штрафні санкції за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 23095,59 грн. Податкове повідомлення - рішення отримане скаржником 13.10.2012 року.
Податкове повідомлення-рішення оскаржувалось скаржником в адміністративному порядку, але було залишено без змін за наслідками розгляду відповідних скарг.
При вирішенні справи суд першої інстанції підставно виходив з того, що відповідно до ст. 288 ПК України платниками орендної плати є орендарі земельних ділянок, та об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які надані в оренду. Згідно з п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Відповідно до п. 287.3. ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 31.1. ст. 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Відповідно до 38.1. ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Згідно з п.87.9. ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2005 р. за № 843/11123, передбачено, що нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства. Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань. Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів. Пунктом 36.5. ст.36 ПК України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Відповідно до п.126.1. ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Сплата ПАТ «Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24» в період з 30 липня 2011 року по 06 вересня 2012 року самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 115477,91 грн. проводилась з порушенням строків, визначених п.287.3. ст. 287 ПК України, а саме при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у зв'язку з чим відповідачем були нараховані позивачеві штрафні (фінансові) санкції згідно розрахунку до Акта № 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422. Застосована до позивача штрафна санкція в сумі 23095,59 грн. розрахована не виходячи з максимальної кількості днів прострочення сплати грошового зобов'язання на суму 115477,91 грн., а у розмірі 20 відсотків від 115477,91 грн. податкового боргу, який був погашений позивачем із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми такого грошового зобов'язання. Таким чином, відповідачем нараховано позивачеві штрафні санкції у відповідності до вимог п.126.1. ст. 126 ПК України.
Посилання скаржника на описку у номері акту та опущення в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні посилання на норму закону, носить формальний характер та не впливає на суть спірних відносин та обізнаність скаржника з підставами притягнення його до відповідальності.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Скаржник у встановленому законом порядку не довів наявність передбачених законом підстав для скасування постанови суду, не надав інших доказів, які б не подавались суду першої інстанції з обґрунтуванням неможливості їх подання такому суду.
Враховуючи наведене, судове рішення відповідає закону та матеріалам справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Тернопільське шляхово-будівельне управління №24» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.04.2013 р. у справі №819/518/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а уразі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Савицька Н.В.
Повний текст ухвали складений 29.09.2014 року.