ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 686/10990/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Порозова І.Ю.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.
при секретарі: Мартинюк В.В.
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: Молявчик О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про перерахунок пенсії , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним рішення від 19.06.2007 року за № 1195 про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії з обмеженням її розміру та зобов'язання до перерахунку пенсії із встановленням її розміру в сумі 13 117 грн. 89 коп. з 01.08.2012 року.
Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23.06.2014 року вказаний позов задоволено частково: визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо перерахунку позивачу пенсії за вислугу років та обмеження її розміру; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому нарахувати та виплачувати позивачу з 02.12.2013 року пенсію на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 01.08.2012 року № 18-18 вих-12 без обмеження її максимального розміру та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів за цей період.
Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
У судовому засіданні представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримала у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Позивач проти доводів апелянта заперечив та просив суд у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та думку учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, виходячи з наступного.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, з 2006 року позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в м.Хмельницькому та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року, позивач звернувся в управління пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 18-18 вих. 12 від 01.08.2012 року, виданої прокуратурою Хмельницької області. Листом управління від 21.08.2012 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку, оскільки розмір пенсії позивача перевищує її максимальний розмір - 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-III, чинній до 01.10.2011 р.) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.
Так, згідно з частиною тринадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Водночас Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Кабінетом Міністрів України 31.05.2012 року прийнято постанову № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури", яка набрала чинності 14.16.2012 року. У зв'язку з цим, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року. При цьому розмір пенсії обчислюється від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати за нормами Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на час набрання чинності вказаною постановою та з урахуванням п.2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії, з урахуванням визначеної законом граничної межі.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", "Про Державний бюджет України на 2013 рік" і "Про Державний бюджет України на 2014 рік" встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: у 2012 році з 1 липня - 844 грн., з 1 жовтня - 856 грн., з 1 грудня - 884 грн., у 2013 році з 1 січня - 894 грн., з 1 грудня - 949 грн., у 2014 році - 949 грн..
Отже, максимальний розмір пенсії працівників прокуратури з 01.07.2012 року не міг перевищувати 8 440 грн., з 01.10.2012 року - 8 560 грн., з 01.12.2012 року - 8 840 грн., з 01.01.2013 року - 8940 грн., з 01.12.2013 року - 9490 грн., з 01.01.2014 року - 9490 грн..
Таким чином, права на перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року позивач немає через те, що розмір його пенсії - 12159,27 грн. перевищує максимальний розмір, встановлений ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, судова колегія вважає, що суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, не правильно застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому задовольнити повністю .
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про перерахунок пенсії, - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "09" вересня 2014 р.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Залімський І. Г.
Смілянець Е. С.