Постанова № 40683821, 28.08.2014, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2014
Номер справи
802/1477/14-а
Номер документу
40683821
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 802/1477/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Альчук М.П.

Суддя-доповідач: Біла Л.М.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Білої Л.М.

суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б.

при секретарі: Швець А.І.

за участю представника сторони:

представника позивача - Данилюка Віталія Михайловича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "ДОМІНІК 777" про стягнення коштів , -

В С Т А Н О В И В :

позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ДОМІНІК 777" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені в розмірі 18 079, 50 грн та 119,24 грн відповідно.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 05 червня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги. Клопотань та заяв від інших учасників судового процесу до суду не надходило.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю "ДОМІНІК 777" подано у Фонд звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік, згідно з яким середньооблікова кількість штатних працівників становила 161 особа, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, - 5 осіб.

Проте, кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", також самостійно розрахована відповідачем і становить 6 осіб.

Відтак, у зв'язку з не виконанням нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 1 особи, до ТОВ "ДОМІНІК 777" застосовано адміністративно-господарські санкції у розмірі середньомісячної заробітної плати штатного працівника на підприємстві, а саме 18 079,50 грн.

Крім того, за порушення термінів сплати зазначених санкцій ТОВ "Домінік 777" зобов'язане сплатити пеню у розмірі 119,24 грн., яка розрахована починаючи з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій, тобто з 16.04.2013 року, по день звернення до суду з позовом, тобто по 07.05.2014 року.

Таким чином невиконання вимог відповідачем щодо сплати зазначених сум адміністративно-господарської санкції та пені стало підставою для звернення до суду.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищенності інвалідів в Україні", адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями і т.д. самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 зазначеного Закону та Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 15.07.2007 року №223, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

ТОВ "ДОМІНІК 777" не виконано вимог щодо нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 1 робочого місця, і, відповідно, ним самостійно було розраховано суму адміністративно-господарських санкцій в 06 рядку поданого до Фонду соціального захисту інвалідів Звіту в розмірі середньої річної заробітної плати - 18 079,50 грн.

А так як, товариство не здійснило сплату зазначеної адміністративного-господарської санкції, Фондом правомірно нараховану суму пені у розмірі 119,24 грн за період з 16.04.2014 року по 07.05.2014 року.

Також, ч.ч. 3, 5 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відтак, виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством інвалідів, для яких це місте роботи є основним.

При цьому, державна служба зайнятості відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" лише сприяє працевлаштуванню інвалідів, які знаходяться на обліку та зареєстровані як безробітні.

Апеляційний суд звертає увагу на той факт, що ТОВ "Домінік 777" створило робочі місця для інваладів за такими спеціальностями як програміст та художник-конструктор. Такі спеціальності не знаходяться на обліку в центрі зайнятості, та не відповідають виду діяльності даного підприємства (оптова торгівля парфумерними та косметичними товарами). Отже, центр зайнятості був позбавлений можливості направити до ТОВ "Домінік 777" інвалідів для працевлаштування.

Оскільки, державні органі не можуть безпосередньо здійснювати працевлаштування інвалідів на підприємствах, відтак підприємства зобов'язані вживати всіх належних заходів для виконання встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Більше того, з метою створення умов для ведення повноцінного способу життя та рівної можливості для участі в суспільному житті, стимулювання підприємств до створення та надання робочих місць інвалідам для працевлаштування, забезпечення їх належними умовами праці Закон України "Про основи соціальної захищенності інвалідів в Україні" не пов'язує застосування адміністративно-господарських санкцій з будь-якими обставинами, які перешкоджають працевлаштуванню інвалідів.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу Вінницького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів необхідно задовольнити, постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05 червня 2014 року скасувати, оскільки вона ухвалена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити повністю.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "ДОМІНІК 777" про стягнення коштів, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ДОМІНІК 777" на користь Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (одержувач: Держбюджет м. Вінниці, р/р 31214230700002, код 38054707, банк одержувача: ГУ ДКСУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015, символ звітності 230, код бюджетної класифікації 50070000, призначення платежу: "платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2013 рік") адміністративно-господарські санкції в розмірі 18079,50 грн., пеню в розмірі 119,24 грн.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі "04" вересня 2014 р. .

Головуючий Біла Л.М.

Судді Гонтарук В. М.

Матохнюк Д.Б.