УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2014 року Справа № 63254/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2.06.2011 року в справі за позовом Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську до управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2011 року Державна податкова інспекція (далі - ДПІ) в м. Івано-Франківську звернулася до суду з адміністративним позовом до управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління про стягнення податкового боргу.
Позивач просив стягнути з управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління податковий борг в сумі 1 320 098, 08 грн. з банківських рахунків та за рахунок готівки, що належить боржнику, а також за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2.06.2011 року позов задоволено.
Стягнуто з управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління в дохід бюджету податковий борг в сумі 1 320 098,08 грн. з рахунків управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління у банках, обслуговуючих такого платника, та за рахунок готівки, що належить боржнику.
Не погодившись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить її скасувати та постановити рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Посилається на те, що судом першої інстанції залишено поза увагою, що пеня, яка нарахована на суму несплаченого податкового боргу, не занесена до картки особового рахунку платника податків, тому не може бути примусово стягнута.
Особи, які беруть участь в справі, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте в судове засідання не прибули, що є підставою для її розгляду в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно матеріалів справи, управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління зареєстроване виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради як юридична особа та перебуває на обліку як платник податків в ДПІ в м.Івано-Франківську.
Суд першої інстанції встановив, що відповідач подав ДПІ в м. Івано-Франківську податкові декларації з податку на додану вартість за лютий-липень 2009 року, листопад-грудень 2009 року, квітень-вересень 2010 року, в яких самостійно визначив сума податкових зобов'язань на суму 597 990 грн.
Відповідно до поданих відповідачем 9.08.2010 року декларації з податку на прибуток підприємства та 15.01.2010 року уточненого розрахунку податкових зобов'язань з податку на прибуток, самостійно визначені відповідачем податкові зобов'язання з цього виду податку становлять 14 112 грн.
Також, відповідачем згідно з п.17.2 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» самостійно нараховано суму штрафу у зв'язку з виправленням помилки в розмірі 698 грн.
21.01.2009 року та 27.01.2010 року відповідач подав позивачу податковий розрахунок земельного податку на 2009 та 2010 роки, відповідно до яких ним розраховано суми вказаних зобов'язань в загальному розмірі 73320,05 на 2009 рік та 77645,93 на 2010 рік. Зазначені самостійно задекларовані зобов'язання відповідач в повному обсязі не сплатив, і податковий борг із земельного податку становить 60843,68 грн.
Крім того, відповідачем не сплачено 11721,54 грн. самостійно задекларованого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та 92,29 грн. збору за забруднення навколишнього природного середовища, самостійно визначеного згідно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2010 року.
За наслідками проведених позивачем невиїзних документальних перевірок своєчасності і повноти сплати в бюджет податку на додану вартість позивачем складено акти №11464/15-2 від 22.09.2009 року, № 11150/15-2/05393205 від 18.06.2010 року, якими встановлено порушення відповідачем пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На підставі актів перевірок позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення № 0007021502/0 від 22.09.2009 року, №0004211502/0 від 18.06.2010 року, якими відповідачу визначені податкові зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 157062,12 грн.
Також, відповідачем згідно з п.17.2 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» згідно податкових декларацій з податку на додану вартість №79758 від 19.06.2009 року, №9002511006 від 15.01.2010, №9003869526 від 17.09.2010 року самостійно нараховано суму штрафу, у зв'язку з виправленням помилки на загальну суму 1880 грн.
За результатами проведених невиїзних документальних перевірок своєчасності і повноти сплати в бюджет податку на прибуток позивачем складено акти №4226/15-1/-5393205 від 30.03.2009 року, № 13782/15-1/05393205 від 11.08.2010 року, якими встановлено порушення відповідачем пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а за результатами проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток складено акт №13783/15-1/05393205 від 11.08.2010 року, яким встановлено заниження податкового зобов'язання.
На підставі вищевказаних актів перевірок позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення № 0004761501/0 від 7.04.2009 року, № 0013561501/0 від 11.08.2010 року, № 0013571501/0 від 11.08.2010 року, якими відповідачу визначене податкові зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 197631,91 грн. (в тому числі 94463,91 грн. штрафних санкцій).
Також за наслідками проведених позивачем перевірок відповідачу визначено податкові зобов'язання із сплати штрафних санкцій по земельному податку в розмірі 8389,11 грн. та податку з власників транспортних засобів в розмірі 503,54 грн.
Прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення відповідачем отримані та ним не оскаржувалися.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що сума податкового боргу відповідача належним чином встановлена, підтверджена матеріалами справи, тому підлягає стягненню з відповідача.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.
Пунктом 3 ч.1 ст. 9 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Пунктом 5.1 та пп. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу такого платника.
Згідно з пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 вищевказаного Закону, на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) нараховується пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідачу за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань та штрафних санкцій, нараховано пеню на загальну суму 93757,77 грн., в тому числі: з податку на додану вартість в розмірі 74999,73 грн., з податку на прибуток в розмірі 14951,93 грн., з земельного податку в розмірі 3318,86 грн., з податку з власників транспортних засобів в розмірі 485,13 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 2,12 грн.
Згідно довідки про борг за платежами, що контролюються органами державної податкової служби і обліковуються в картках особових рахунків від 18.11.2010 року №584, за відповідачем рахується пеня, яка обліковується по особовому рахунку за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 141763,72 грн., з податку на прибуток в розмірі 32560,11 грн., з земельного податку в розмірі 1091,11 грн., з податку з власників транспортних засобів в розмірі 1,18 грн., а всього на суму 175416,12 грн.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно матеріалів справи, податковий борг відповідача станом на 18.11.2010 року становив 1 320 098, 08 грн.
Даний податковий борг в розмірі 1 320 098, 08 грн. підтверджений податковими деклараціями, актами перевірки, податковими повідомленнями-рішеннями, довідкою про борг за платежами, що контролюються органами державної податкової служби і обліковуються в картках особових рахунків від 18.11.2010 року №584, обліковими картками платника податків. Крім того, наявність податкового боргу не оспорюється самим відповідачем.
Посилання апелянта щодо необґрунтованості позову в частині стягнення пені в розмірі 93 757, 77 грн. не заслуговують на увагу, оскільки відповідно до пп.16.1.2 п.16.1, пп. 16.3.1 п.16.3 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, а закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. Тобто, розмір пені не є сталою величиною та змінюється в залежності від суми та термінів погашення податкового боргу боржником.
За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про стягнення з управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління податкового боргу в сумі 1 320 098, 08 грн..
Враховуючи вищевказане, суд першої інстанції повно встановив обставини справи, належно оцінив докази, правильно застосував норми матеріального та процесуального права та на законних підставах задовольнив позов, тому підстав для скасування оскаржуваної постанови колегія суддів не знаходить.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2.06.2011 року в справі № 2а-1854/11/0970 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
Д.М. Старунський