Постанова № 40681176, 15.09.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2014
Номер справи
810/5233/14
Номер документу
40681176
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 вересня 2014 року 810/5233/14

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Щавінського В.Р., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування наказу,

в с т а н о в и в:

ТДВ «Узинський цукровий комбінат» звернулось до суду з позовом до Білоцерківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування Наказу від 04.09.2014 №1300 «Про затвердження Порядку роботи представників Білоцерківської ОДПІ на акцизному складі Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат», що виготовляє альтернативні види палива, розташованого за адресою: м. Узин, вул. Маяковського, буд. 2».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем були порушені вимоги Податкового кодексу України. Податковий орган під час видання оскаржуваного Наказу дійшов необґрунтованих висновків про здійснення позивачем діяльності, спрямованої на виготовлення альтернативних видів палива, які і стали підставою для затвердження Порядку роботи представників відповідача на акцизному складі позивача. Позивач вважає такі висновки податкового органу необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, просив відмовити у його задоволенні та вважає позовні вимоги необґрунтованими. На думку відповідача, при прийнятті Наказу від 04.09.2014 року №1300 «Про затвердження Порядку роботи представників Білоцерківської ОДПІ на акцизному складі Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат», що виготовляє альтернативні види палива, розташованого за адресою: м. Узин, вул. Маяковського, буд. 2» податковим органом не було допущено порушень законодавства, а Наказ є законним та обґрунтованим.

В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Направив на адресу суду заяву про розгляд справу у їх відсутність.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, ТДВ «Узинський цукровий комбінат» знаходиться на податковому обліку в Білоцерківській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області.

04.09.2014 Білоцерківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Київській області видано Наказ №1300 «Про затвердження Порядку роботи представників Білоцерківської ОДПІ на акцизному складі Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат», що виготовляє альтернативні види палива, розташованого за адресою: м. Узин, вул. Маяковського, буд. 2».

Як вбачається з Наказу, даний Наказ видано відповідно до статті 229 Податкового кодексу України, пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 5 січня 2011 року №19 «Питання використання спирту етилового для виробництва лікарських засобів», на виконання вимог Наказу ДПА України від 11.01.2011 «Про затвердження Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах» та з метою ефективності організації роботи Білоцерківської ОДПІ та Наказу Міністерства доходів і зборів України від 14.04.2014 № 242 «Про надання практичної допомоги».

Даним Наказом, серед іншого, призначено представника податкової інспекції на акцизному складі позивача (п.1); визначено порядок роботи представників податкової інспекції на акцизному складі в ТДВ «Узинський цукровий комбінат» за адресою: м. Узин, вул. Маяковського, буд. 2 таким, який відповідає графіку роботи закладу: вівторок, четвер з 9-00 години до 13-00 години для забезпечення порядку та повного контролю роботи акцизного складу (п.3); представникам Білоцерківської ОДПІ наказано здійснювати постійний безпосередній контроль за дотриманням встановленого порядку виробництва і відпуску спирту етилового та продукції з його вмістом згідно «Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.01.2011 № 14 (п. 5).

Оцінюючи правомірність прийняття наказу від 04.09.2014 №1300 «Про затвердження Порядку роботи представників Білоцерківської ОДПІ на акцизному складі Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат», що виготовляє альтернативні види палива, розташованого за адресою: м. Узин, вул. Маяковського, буд. 2», суд зазначає наступне.

Статтею 229 Податкового кодексу України, на яку посилається відповідач в якості підстави для видання Наказу № 1300 від 04.09.2014, регламентовано особливості оподаткування деяких підакцизних товарів залежно від напряму його використання.

Пунктом 229.1 статті 229 Податкового кодексу України встановлено особливості оподаткування спирту етилового.

Як вбачається із ст. 230 Податкового Кодексу України, акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.

Згідно п.14.1.6 ст. 14 Податкового кодексу України, акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників органу державної податкової служби розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.

Пунктом 14.1.224 ст.14 Податкового кодексу України передбачено, що розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку.

Згідно п.230.5. ст. 230 Податкового Кодексу України, представник (представники) органу державної податкової служби здійснює (здійснюють) постійний безпосередній контроль за дотриманням установленого порядку відпуску спирту етилового та сплати податку з нього.

У відповідності до п. 230.11. ст.230 Податкового Кодексу України, основним завданням представника контролюючого органу на акцизних складах є здійснення постійного безпосереднього контролю за дотриманням установленого порядку виробництва, зберігання, відпуску спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів і сплати податку, вжиття заходів для недопущення порушення законодавства України.

Як передбачено вимогами п.230.12. ст. 230 ПК України представник контролюючого органу на акцизному складі відповідно до покладених на нього завдань:

а) здійснює контроль за виробництвом, зберіганням, відпуском, за наявності витратоміра-лічильника, та обліком спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів за даними бухгалтерського обліку акцизного складу;

б) здійснює контроль за обліком, зберіганням та використанням марок акцизного податку і маркуванням продукції;

в) здійснює контроль за обліком надходження, витрачання сировини, яка використовується для виробництва спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, і кількістю виробленої продукції;

г) здійснює контроль за додержанням установленого порядку обчислення та сплати податку;

ґ) бере участь у проведенні інвентаризації сировини, спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів і марок акцизного податку;

д) надає у разі виявлення порушень установленого законодавством порядку ведення обліку, зберігання і відпуску спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, марок акцизного податку, сировини розпоряднику акцизного складу пропозиції щодо усунення виявлених порушень та контролюють їх виконання;

е) вносить пропозиції щодо вдосконалення системи контролю за обліком, зберіганням, відпуском і транспортуванням горілки та лікеро-горілчаних виробів;

є) присутній у разі опломбування місць можливого доступу до спирту (в тому числі лічильників спирту), спиртосховища, цеху розливу та складу готової продукції після закінчення робочого дня.

Порядок роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах затверджено Наказом Державної податкової адміністрації України від 11.01.2011 № 14 (Порядок № 14).

Відповідно до п.1.1 Порядку № 14, цей Порядок визначає механізм здійснення контролю представниками органів державної податкової служби за виробництвом та обігом спирту етилового, спирту етилового денатурованого (спирту технічного), біоетанолу (далі - спирт), горілки і лікеро-горілчаних виробів на акцизних складах та підприємствах, де використовується спирт, отриманий за нульовою ставкою акцизного податку. Представники органів державної податкової служби діють на акцизних складах - спеціально обладнаних приміщеннях на обмеженій території, де провадиться господарська діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.

Отже, законодавством чітко встановлено, що представниками органів державної податкової служби контроль здійснюється на акцизних складах у суб'єктів господарювання у спеціально обладнаних приміщеннях на обмеженій території, де провадиться господарська діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів. Тобто, такий суб'єкт господарювання у своїй діяльності повинен провадити господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів. При цьому, такий суб'єкт господарювання, як розпорядник акцизного складу, повинен відповідати вимогам законодавства, що ставляться до розпорядників акцизного складу - одержати ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв та бути платником акцизного податку або бути особою, на яку покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції).

Таким чином, вищевикладені обставини підлягають з'ясуванню судом при дослідженні правомірності прийняття оскаржуваного наказу від 04.09.2014 №1300.

З матеріалів справи не підтверджується отримання позивачем ліцензії на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв. Відповідачем факту отримання такої ліцензії позивачем не доведено.

При визначенні того, чи являється позивач платником акцизного податку або особою, на яку покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), суд виходить з наступного.

У спірному Наказі № 1300 вказано, що позивач виготовляє альтернативні види палива.

Пунктом 8 Підрозділу 5 Податкового кодексу України регламентовано «Особливості застосування ставок акцизного податку та екологічного податку» та тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлено ставку акцизного податку на такі товари, зокрема, код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 3824 90 97 10, опис товару (продукції) згідно даного коду товару УКТ ЗЕД - паливо моторне альтернативне

Отже, для наявності правових підстав для здійснення податковим органом постійного контролю на акцизному складі позивача, позивач у даному випадку у своїй діяльності повинен виготовляти продукцію з кодом УКТ ЗЕД 3824 90 97 10, опис товару (продукції) - паливо моторне альтернативне, тобто позивач повинен бути таким, що виготовляє альтернативні види палива.

Матеріалами справи не підтверджується, що ТДВ «Узинський цукровий комбінат» виготовляє і реалізує альтернативні палива, за кодом УКТ ВЭД 3824 90 97 10, на підставі чого суд приходить до висновку, що позивачем не виготовляються вищевказані підакцизні товари (продукція). Відповідачем протилежного не доведено.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, основними видами діяльності за КВЕД позивача є: 10.81 виробництво цукру, 08.12 добування піску, гравію, глини і каоліну, 20.59 виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у., 23.32 виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини, 46.36 оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами, 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

Згідно Класифікатора КВЕД, вид діяльності за КВЕД 20.59 «Виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у.» включає виготовлення компоненту палива моторного альтернативного універсального (КМПУ), як добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин).

Матеріалами справи підтверджується, що КПМУ виготовляється позивачем на власних потужностях відповідно до ТУ У 20.5-00372536-001:2013 «Компонент палива моторного альтернативного універсальний (КМПУ). Технічні умови».

Матеріалами справи також підтверджується, що позивачем отримано сертифікати відповідності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Державної системи сертифікації УкрСЕРПО на Компонент палива моторного альтернативного універсальний (КМПУ), за кодом ДКПП 20.59.42-50.00, який відповідає вимогам ТУ У 20.5.-00372536-001:2013.

Отже, з аналізу ст. 215 Податкового кодексу України, яка визначає перелік товарів згідно з кодами товарів УКТ ЗЕД з яких справляється акцизний податок, вбачається, що товар за кодом УКТ ЗЕД 3811 19 00, який виготовляється позивачем, не віднесено до підакцизних.

Крім того, суд вважає за необхідне відзначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 23 січня 2014 року комісією в складі службових осіб Департаменту контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Міністерства доходів і зборів України та представників позивача, на підставі наказів Департаменту контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Міністерства доходів і зборів України (далі - Департаменту) від 01.11.2013 за № 797-К, № 798-К з 04.11.2013 по 17.11.2013 року проведено роботи з огляду виробництва КМПУ на зневоднюючих колонах ОК 1 С 530 та ОК 2 С 540, дисталяційній колоні С 510, ректифікаційній колоні РРК Е 520 ТДВ «Узинський цукровий комбінат».

Встановлено, що позивач здійснює свою діяльність відповідно до регламенту на виробництво Компоненту палива моторного альтернативного універсального (КМПУ) від 01.02.2013 № б\н на потужностях ТДВ «Узинський цукровий комбінат», згідно якого виробництво КМПУ здійснюється шляхом біоферментативної переробки вуглеводовмісної відновлюваної нехарчової рослинної сировини та введення денатуруючих добавок та підвищувачів октанового числа за технологічними умовами ТУ У 20.5.-00372536-001:2013.

Як вбачається з матеріалів справи, зразки КМПУ місткістю 0,5 літра в кількості 3 (три) одиниці було направлено до незалежного аналітичного центру ДНУ «Українського науково-дослідного інституту спирту і біотехнології продовольчих продуктів» для проведення експертного дослідження на відповідність фізико-хімічних показників вимогам ДСТУ 7166:2010 «Біоетанол. Технічні умови», ТУ У 15.9-30219014-010:2007 «Біоетанол. Технічні умови» та ТУ У 20.5-00372536-001:2013 «Компонент палива моторного альтернативного універсальний (КМПУ). Технічні умови».

За результатами проведеного дослідження (Протокол випробувань №8288 від 13 січня 2014 року, який наявний в матеріалах справи) зразки КМПУ №16223, 16224, 16225 за перевіреними органолептичними та фізико-хімічними показниками відповідають вимогам ТУ У 20.5-00372536-001:2013 «Компонент палива моторного альтернативного універсальний (КМПУ). Технічні умови» та не відповідають вимогам ДСТУ 7166:2010 «Біоетанол. Технічні умови», не відповідають вимогам ТУ У 15.9-30219014-010:2007 «Біоетанол. Технічні умови», а відповідно і не підпадають під код УКТ ЗЕД 2207 20 0000 «Спирт етиловий, недетатурований, з концентрацією спирту 80 об. % або більше...».

Наведеним підтверджується той факт, що позивачем не виготовляється біоетанол (спирт етиловий).

За результатами дослідження матеріалів справи судом встановлено, що позивачем не виготовляються і не реалізуються альтернативні види палива (кодом за УКТ ЗЕД 3824 90 97 10), як це зазначено в наказі відповідача, а також продукт, що виготовляє Позивач, не є біоетанолом (спиртом етиловим). Судом встановлено, що позивач здійснює виробництво Компоненту палива моторного альтернативного універсального на власних потужностях за адресою: вулиця Маяковського, будинок 2, місто Узин, Білоцерківського району, Київської області з дотриманням вимог до виробництва, згідно атестату виробництва виданого Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, відповідно до технологічного регламенту та ТУ У 20.5.-00372536-001:2013. Наведена обставина підтверджена наявними в матеріалах справи сертифікатами відповідності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України із зазначенням коду ДКПП 20.59.42-50.00 та відповідає характеристиці даного коду «Засоби антидетонаторні», які відносяться до хімічних речовин і хімічних продуктів і не є підакцизними товарами.

З наведеного слідує, що позивачем не здійснюється виготовлення підакцизних товарів, з огляду на що на позивача не розповсюджуються норми ст. 229 Податкового кодексу України, постанова Кабінету Міністрів України від 5 січня 2011 року№ 19 «Питання використання спирту етилового для виробництва лікарських засобів», Наказ ДПА України від 11.01.2011 «Про затвердження Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах» .

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність передбачених законодавством підстав для видання наказу №1300 «Про затвердження Порядку роботи представників Білоцерківської ОДПІ на акцизному складі Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат», що виготовляє альтернативні види палива, розташованого за адресою: м. Узин, вул. Маяковського, буд.2».

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В силу частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, та той факт, що відповідачем не надано доказів, які спростовували б доводи позивача, суд дійшов висновку, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 69, 70, 71, 72, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Наказ Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області від 04.09.2014 №1300 «Про затвердження Порядку роботи представників Білоцерківської ОДПІ на акцизному складі Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат», що виготовляє альтернативні види палива, розташованого за адресою: м. Узин, вул. Маяковського, буд. 2».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В.Р.