Постанова № 40680993, 18.08.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2014
Номер справи
804/11259/14
Номер документу
40680993
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2014 р. Справа № 804/11259/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Жукової Є.О.

при секретарі судового засідання - Риженко О.В.

за участю:

представника позивача - Кулешової Л.В.

представника відповідача - Стародубського П.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпропетровському регіоні» до Комунального закладу «Криворізька міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради про стягнення заборгованості за порушення законодавства України в галузі електроенергетики в сумі 1 700,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

31 липня 2014 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпропетровському регіоні» до Комунального закладу «Криворізька міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради про стягнення заборгованості за порушення законодавства України в галузі електроенергетики в сумі 1 700,00 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2014 р. провадження по справі було відкрито та справа призначена до судового розгляду.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.

20.12.2013 року державним інспектором було проведено перевірку Комунального закладу «Криворізька Міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради на предмет виконання припису від 12.04.2011 року №01/11-61-111, під час якої встановлено факт невиконання пункту 1 цього припису, про що складено акт перевірки від 20.12.2013 р. №01/11-61-109 та акт перевірки (протокол) від 20.12.2013 р. №01/11-61-109/13. На підставі зазначених обставин старший державний інспектор Голуб О.А. виніс постанову від 26.12.2013 р. №01/11-45-132 про накладення на Комунальний заклад «Криворізька міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради штраф у розмірі 1 700 грн. Так, як Комунальний заклад «Криворізька міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради не сплатив у встановлені чинним законодавством строки штраф, нарахований постановою від 26.12.2013 р. №01/11-45-132., він підлягає стягненню у судовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі за викладених у ньому підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти адміністративного позову та просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на заперечення від 18.08.2014 року, в яких зазначив наступне.

Комунальний заклад «Криворізька міська лікарня №7» не є головним розпорядником бюджетних коштів. З 2008 року по теперішній час адміністратція лікарні неодноразовно зверталась до Управління охорони здоров`я Криворізького міськвиконкому, а з 2012 року до Департаменту Охорони здоров`я Дніпропетровської обласної адміністрації щодо виділення коштів на придбання резервних (автономних) джерел живлення (АБЖ) з метою недопущення загрози життю та здоров`ю людей у випадку аварійних відключень електропостачання, на підтвердження чого відповідачем надані копії листів про звернення, однак кошти на теперішній час не виділені.

З метою прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі, судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія довідки АА №420794 про влючення до ЄДРПОУ НЕК «Укренерго»; копія витягу зі статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»; копія положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляду у Дніпропетровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»; копія довідки АБ №903553 про включення до ЄДРПОУ Держенергонадляду у Дніпропетровському регіоні; копія положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної і теплової енергії в Дніпропетровській області; копія припису від 12.04.2011 р. №01/11-61-11; копія; копія звернення від 20.07.2012 р. №1295; копія положення від 27.10.2011 р. №47/647; копія положення від 27.08.2012 р. №47/631; копія акту перевірки від 20.12.2013 р. №01/11-61-109/13; копіу перевірки від 20.12.2013 р. №01/11-61-109; копія постанови від 26.12.2013 р. №01/11-45-132; копія заперечень від 11.08.2014 р. №1093; копія листа від 14.07.2011 р. №1408; копія листа від 14.07.2011 р. №1408; копія листа від 21.03.2011 р. №525; копія листа від 22.12.2010 р. №2427; копія листа від 07.12.2010 р. №2309; копія листа від 11.02.2010 р. №245; копія листа від 01.10.2009 р. №1897; копія листа від 04.02.2009 р. №168; копія листа від 21.02.2008 р. №534; копія листа від 26.08.2008 р. №1277; копія листа від 29.05.20012 р. №900; копія листа від 27.06.2012 р. №1159; копія листа від 18.07.2012 р. №1267; копія від 20.07.2012 р. №1281; копія листа від 08.08.2012 р. №1367; копія листа від 27.02.2014 р. №296; копія листа від 13.03.2014р. №379; копія листа від 12.05.2014 р. №644; копія відповіді від 11.04.2014 р. №3428/0/29-14; копія листа від 04.04.2014 р. №500; копія листа від 13.03.2014 р. №379; копія витягу з рішення Дніпропетровської обласної ради «Про трудові відносини з керівниками обласних комунальнихх підприємств, закладів та установ ,що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області; копія поснень по справі від 18.08.2014 р.; копія ухвали Вищого адміністративного суду України від 23.05.2013 р.К/991/48238/11.

Дослідивши в судовому засіданні докази, наявні в матеріалах справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд встановив наступне.

Державним інспектором з енергетичного нагляду - Бичковою О.І., відносно Комунального закладу «Криворізька Міська лікарня №7» винесено обов'язковий до виконання припис від 12.04.2011 р. №01/11-61-111, зі змісту якого вбачається, що відповідачу необхідно здійснити наступні дії та вказано термін виконання: пункт 1. забезпечити резервними (автономними) джерелами живлення хірургічне, реанімаційне відділення, пологовий будинок, гінекологічне відділення (хірургія) відповідно до п.п.1.2.17; 1.2.18 ПУЕ до 10.10.2011 р.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач листом від 20.07.2012 р. №1295, копія якого міститься в матеріалах справи, звернувся до заступника начальника інспекції Держенергонагляду в Дніпропетровській області - С.В. Махнік про перенесення терміну виконання припису від 12.04.2011 р. №01/11-61-111, обґрунтоване наступним. КЗ «Криворізька міська лікарня №7» ДОР є бюджетною організацією і протягом трьох років неодноразового листами: від 21.02.2008 р. №534; від 26.06.20014 р. №1277; від 04.02.2009 р. №168; від 01.10.2009 р. №1897; від 11.02.2010 р. №245; від 07.12.2010 р. №2309; від 22.12.2010 р. №2427; від 21.03.2011 р. №525; від 14.07.2011 р. №1408 звертався до Управління охорони здоров`я Криворізького виконкому міської ради з проханням виділити бюджетні кошти на придбання та встановлення АБЖ у відділеннях, але при формуванні річного бюджету вони виділені не були. Після переведення КЗ «Криворізька міська лікарня №7» ДОР у підпорядкування Головного Управління охорони здоров`я Дніпропетровської обласної ради адміністрація лікарня на протязі півроку листами: від 27.06.2012 р. №1159; від 29.05.2012 р. №900; від 10.04.2012 р. №610; від 02.02.2012 р. №160 зверталась з проханням вирішити питання щодо встановлення АБЖ у відділеннях, однак відповіді надано не було.

Термін виконання припису від 12.04.2011 р. №01/11-61-111 Інспекцією Держенергонагляду в Дніпропетровській області Криворізького відділення було продовжено до 01 липня 2013 р. та зобов`язано надати письмову інформацію про виконання зазначеного припису не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання листом чи факсом (404-71-38) на адресу: Криворізького відділення інспекції Держенергонагляду в Дніпропетровській області 50031, м.Кривий Ріг, вул.Кеневська, 1, що підтверджується погодженням від 07.10.2011 р. №47/647, копія якого міститься в матеріалах справи.

У період з 19.12.2013 р. по 20.12.2013 р. включно державним інспектором з енергетичного нагляду - Бичковою О.І. було проведено перевірку Комунального закладу «Криворізька міська лікарня №7» на предмет виконання припису від 12.04.2011 р. №01/11-61-111, під час якої встановлено факт невиконання п.1 цього припису, а саме: забезпечити резервними (автономними) джерелами живлення хірургічне, реанімаційне відділення, пологовий будинок, гінекологічне відділення (хірургія) відповідно до п.п.1.2.17; 1.2.18 ПУЕ, про що складено акт перевірки від 20.12.2013 р. за №01/11-67-109 та акт перевірки (протокол) від 20.12.2013 р. №01/11-61-109/13. На підставі зазначених обставин старший державний інспектор - заступник начальника Криворізького відділення інспекції Держенергонагляду в Дніпропетровській області Голуб О.А. виніс постанову від 26.12.2013 р. №01/11-45-132 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 1 700 грн., яка отримана керівником Комунального закладу «Криворізька міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради - Стародубським П.А., що підтверджується його власним підписом в зазначеному протоколі та скріплено печаткою «Криворізької міської лікарні № 7» Дніпропетровської обласної ради. Вищезазначена постанова від 26.12.2013 р. №01/11-45-132 відповідачем у судовому порядку не оскаржувалась.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулювання відносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцію та захист прав споживачів і працівників галузі, накладення на суб`єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР, Законом України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. №575/97-ВР, Постановою «Про затвердження положень про порядок накладення на суб`єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» від 21.07.1999 р. №1312, тощо.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст.10, 11 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд дійшов висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про електроенергетику" до принципів державної політики в енергетиці належать: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпечення раціонального споживання палива і енергії; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики; підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії; збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку електричної енергії; забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики; створення умов для перспективних наукових досліджень; забезпечення стабільного фінансового стану електроенергетики; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів; сприяння розвитку альтернативної енергетики як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики шляхом встановлення "зеленого" тарифу та оплати електростанціям, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише малими гідроелектростанціями), всієї виробленої ними електричної енергії в повному обсязі у грошовій формі, без застосування будь-яких видів заліків погашення заборгованості із розрахунків за електроенергію.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Відповідно до абзаців 3, 4, 8 ч. 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до части 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачена відповідальність суб'єктів господарської діяльності за порушення в електроенергетиці, а саме: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Відповідно до п.6 Порядку накладення на суб`єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику та сфері теплопостачання встановлено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:

за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.

Як вбачається із вищевикладеного, позивач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та у межах визначеної законом компетенції.

Судом встановлено, що у встановлені законодавством строки відповідач не сплатив нарахований йому, за порушення вимог чинного законодавства, штраф в розмірі 1 700,00 грн., згідно постанови від 26.12.2013 р. №01/11-45-132, із дотриманням граничних розмірів штрафів, передбачених законодавством України та Положеннями про порядок накладення на суб`єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 21.07.1999 р. №1312, а саме у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, та з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого цим Положенням - на підставі акту перевірки (протоколу) від 20.12.2013 р. №01/11-61-109/13.

Крім того, суд зазначає, що при розгляді даної справи було встановлено, що будь-яких дій щодо оскарження припису №01/11-61-111 від 12.04.2011 р. відповідачем вчинено не було, натомість матеріали справи містять письмові докази, а саме - лист від 07.10.2011 р. №47/647 (про продовження терміну виконання припису), з яких вбачається згода відповідача з виявленим позивачем порушень.

Також матеріали справи не містять будь-яких належних доказів в розумінні ст.70 КАС України, які б свідчили про факт оскарження з боку відповідача постанов №01/11-45-132 від 26.12.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання щодо накладення на КЗ «Криворізька міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради штрафу у розмірі 1 700 грн., яка, як вбачається з копії зазначеної постанови, була 26.12.2013 р. особисто отримана Стародубським Петром Аркадійовичем.

Зазначене додатково підтверджує законність та обґрунтованість винесеної постанови від 26.12.2013 р. №01/11-45-132 та не ставить під сумнів обов`язковий характер її виконання.

Разом з тим, суд не приймає до уваги пояснення відповідача з приводу того, що КЗ «Криворізька міська лікарня №7» ДОР не є головним розпорядником бюджетних коштів, а відтак - не має об`єктивної можливості виконати вимоги припису позивача від 12.04.2011 р. №01/11-61-111, навіть не зважаючи на неодноразові звернення адміністрації лікарні до Управління охорони здоров`я Криворізького міськвиконкому та Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної адміністрації щодо виділення коштів на придбання АБЖ (копії листів містяться а матеріалах справи), оскільки наведені вище норми чинного законодавства України у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання не ставлять в залежність необхідність забезпечення резервними (автономними) джерелами електропостачання лікувальних закладів відповідного переліку від виділення коштів на придбання АБЖ, враховуючи при цьому високий ступінь ризику виникнення життю та здоров`ю людей у випадках аварійних відключень електропостачання у зазначених лікарнях.

Враховуючи викладене вище, позивачем була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з Комунального закладу «Криворізька Міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради штрафу за порушення законодавства України в галузі електроенергетики в сумі 1 700,00 грн.

За таких підстав, суд вважає адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпропетровському регіоні» до Комунального закладу «Криворізька міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради про стягнення заборгованості за порушення законодавства України в галузі електроенергетики в сумі 1 700,00 грн. таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Так як, в матеріалах справи містяться докази понесених позивачем судових витрат у розмірі 182,70 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 30 квітня 2014 р. №812, яке міститься в матеріалах справи, сплаченого судового збору, суд враховуючи задоволення адміністративного позову в повному обсязі, вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпропетровському регіоні» судові витрати у розмірі 182,70 грн.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпропетровському регіоні» до Комунального закладу «Криворізька Міська лікарня №7» Дніпропетровської обласної ради про стягнення заборгованості за порушення законодавства України в галузі електроенергетики в сумі 1 700,00 грн. - задовольнити.

Стягнути з Комунального закладу «Криворізька міська лікарня №7» Дніпропетровської міської ради (50089 Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул.Маршака, буд.1а, ЄДРПОУ 01985995, МФО 805012) 1 700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн.) 00 коп. штрафу до Державного бюджету України на п/р 31117106700025 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 38031648, МФО 805012, одержувач - УДКСУ у Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області за кодом бюджетної класифікації 21081100.

Стягнути на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпропетровському регіоні» з державного бюджету суму сплаченого судового збору в розмірі 182 грн.70 коп.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 22 серпня 2014 року.

Суддя Є.О. Жукова