ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2014 р. Справа № 804/11304/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Власенка Д.О.
при секретарі судового засідання Пасічнику Т.В.
без участі сторін
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду у м.Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Дніпродзержинське житлове об'єднання" до Відділу Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області, в якому просив:
1. Визнати протиправними дії відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області щодо видачі листа від 18.02.2014р. №1/04-488 в частині вартості 1 к.м. земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га у розмірі 636,35грн.
2. Визнати протиправними дії відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області по застосуванню коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), а саме 2,5 при визначені вартості 1 к.м. земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га.
3. Зобов'язати Відділ Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області надати Витяг з технічної документації грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2014р., що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га із застосуванням коефіцієнту функціонального призначення земельної ділянки Кф - 0,7.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що орган Держземагенції всупереч вимогам чинного законодавства надав листи, з яких не зрозуміло, як складалась вартість земельної ділянки, та перевищив свої повноваження застосовуючи коефіцієнт функціонального призначення під час надання вартості земельної ділянки Кф-2,5, чим змінив цільове використання земельної ділянки.
Представник позивача в судове засідання не з'явився надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС України визначено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких підстав суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки судом вжито усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи.
Сторони у судове засідання не з'явились повідомлялись належним чином, тому у відповідності до ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (ст. 128 КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013р. №842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ, яка введена в дію з 01.01.2014р.
Листом від 18.02.2014 року за №1/04-488 Позивач отримав інформацію, у якому вказано, що нормативна грошова оцінка 1кв.м. земельної ділянки за адресою: 50 років СРСР, 12А для земель комерційного використання складає 636,35 грн..
Позивач звернувся до Відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області з проханням «надати Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, в якому буде зазначено кожний коефіцієнт окремо (Км1, Км2, Км3) та встановлений коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), що разом складають вказану Вами вартість земельної ділянки в розмірі 636,35 грн. кв.м.».
У відповідь надав інформацію у формі листа від 15.07.2014 №1/04-2455, в якому зазначалось наступне:
«Км1 = 1
Км2 = 1,25 (48 економіко-планувальна зона, відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ, затвердженої Дніпродзержинською міською радою)
Км3 = 1,02 (у намивних (насипних) територіях, згідно рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI)
К(ф) = 2,5 (для земель комерційного використання)
Базова вартість 1 кв.м. земель міста - 199.64.».
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.286.1 ст.286 податкового кодекс України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
П. 286.2. Податкового кодексу України передбачає, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Додатком 2 до розділу 4 Наказу державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за №388/12262 «Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затверджено Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який згідно п.4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року №445, Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань видає.
Зазначене відображено і в п.5.1. рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013р. №842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ».
Суд зазначає, що листом від 18.02.2014р. №1/04-488 Відповідач своїми діями, всупереч приписів чинного законодавства, надав інформацію, форма якої не існує.
Матеріалами справи підтверджується, що 01.07.1997 року рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради народних депутатів №199 Управлінню житлового господарства Дніпродзержинського виконкому надано в постійне користування земельну ділянку площею 1,43 га вздовж Дніпродзержинського водосховища для розміщення водно-спортивного-комплексу (зазначеної вище водно-спортивної бази), відповідно до якого був виданий Державний акт на право постійного користування землею ІІ-ДП №002371, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №238.
Рішенням Дніпродзержинської міської ради №45-4/ХХІІІ від 29.10.1998р. Управління житлового господарства виконкому міської ради реорганізовано з 01.01.1999р. в Комунальне підприємство «Дніпродзержинське житлове об'єднання» (надалі - КП «ДЖО»), яке здійснює господарську діяльність на основі права господарського управління, у зв'язку з чим все майно, у тому числі побудована господарський способом водно-спортивна база, перейшло на баланс КП «ДЖО».
На теперішній час водно-спортивна база, розташована у м.Дніпродзержинську по просп.50 років СРСР, 12А, знаходиться на балансі Комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове об'єднання» (на рахунку основних фондів), є комунальною власністю територіальної громади міста Дніпродзержинська в особі Дніпродзержинської міської ради на підставі рішення господарського суду Дніпропетровської області від 19.06.2012 по справі №36/5005/3310/2012, що набрало законної сили 03.07.2012р. згідно Довідки від 04.07.2012р. за №36/5005/3310/2012/33751/12.
Вищезазначене також встановлено та відображено в рішенні господарським судом Дніпропетровської області під час розгляду справи про визнання права власності за територіальною громадою міста Дніпродзержинськ об'єкту: водно-спортивна база за адресою просп.50 років СРСР, 12А м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області по справі №36/5005/3310/2012.
Ч. 1 ст.72 КАС України встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На підставі викладеного вище, можна дійти висновку, що державний акт на постійне користування землею ІІ-ДП №002371, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №238, має безпосереднє відношення до водно-спортивного комплексу, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області.
Ч.1 статті 120 Земельного кодексу України передбачає, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Ураховуючи той факт, що майно передано на баланс комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове об'єднання», на теперішній час Державний акт на право постійного користування вищевказаною земельною ділянкою ніким не скасовано та не визнано недійсними, Позивач без зміни цільового використання, в порядку ст.120 Земельного кодексу України, є належним користувачем вищезазначеної земельної ділянки площею 1,43 га.
З матеріалів справи вбачається, що 11.02.2014 року Позивач звернувся до начальника відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області з заявою №38/2 щодо надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) щодо земельної ділянки, розташованої: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, площею 1,43га.
Відповідач, листом від 24.03.2014р. за №1/04-1032, надав Позивачу Довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) станом на 01.01.2014р., в якій зазначено що дана земельна ділянка відноситься до графи 43 - землі громадського призначення.
Наказом Державного комітету статистики України від 05.11.98 за №377 «Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998р. за №788/3228 затверджені форми статистичної звітності, а саме форма №6-зем «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності».
Так, Додатком 4 до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель затверджена Класифікація видів економічної діяльності на землях громадського призначення (у графі 43), а саме Секція О група 92.6 - діяльність у сфері спорту.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах Міністерства аграрної політики України Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України української академії аграрних наук від 27.01.2006 за N 18/15/21/11 «Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 р. за N 388/12262 затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Порядок регламентує механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території, матеріали інвентаризації земель населених пунктів проекти забудови та розподілу території населених пунктів, місцеві правила забудови.
Додаток 1 до Порядку встановлені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф), а саме значенням коефіцієнта для категорії земель за функцією використання «Землі громадського призначення» по коду розділу КВЕД «091-092», визначається у розмірі 0,7.
На підставі викладеного вище, ураховуючи листи відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області (Відповідача), можна дійти висновку, що при розрахунку вартості 1м2 земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, Відповідач повинен застосовувати Кф - 0,7, як того передбачають норми чинного законодавства, а не 2,5, як це було зроблено.
Застосовуючи коефіцієнт функціонального призначення під час надання вартості земельної ділянки Кф-2,5, органи Держземагенції змінюють цільове використання земельної ділянки.
Але, відповідно до ст.20 ЗКУ віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що станом на час судового розгляду справи зміна цільового призначення земельної ділянки не здійснювалась. Акту відповідної інспекції щодо порушення використання земельної ділянки не за цільовим призначенням не складалось.
Таким чином, посилання Позивача на те,що орган Держземагенції перевищив свої повноваження застосовуючи Кф-2,5 є цілком обґрунтованими.
Судом з письмових пояснень Позивача на виконання ухвали суду про витребування доказів від 28.08.2014 року встановлено, що на підставі Технічного звіту по інвентаризації та встановленню меж земельної ділянки в натурі Управлінню житлового господарства водно-спортивної бази на лівому березі в м.Дніпродзержинську, Дніпропетровської області, розробленого в 1997 року, здійснено роботи по інвентаризації та встановленню зовнішньої межі земельної ділянки в натурі, в якому містяться рішення виконкому Дніпродзержинської міської ради з додатком, Акт встановлення меж земельної ділянки в натурі, план встановлення меж, тощо (копії документів наявні в матеріалах справи).
Як результат, на підставі Технічного звіту та рішення виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради народних депутатів №199 від 01.07.1997 року Управлінню житлового господарства Дніпродзержинського виконкому надано в постійне користування земельну ділянку площею 1,43 га вздовж Дніпродзержинського водосховища для розміщення водно-спортивного-комплексу (зазначеної вище водно-спортивної бази), відповідно до якого був виданий Державний акт на право постійного користування землею ІІ-ДП №002371, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №238 (копії документів долучені до матеріалів справи).
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що наведені в позовній заяві обставини підтверджуються належними та достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача про визнання дій Відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечуючи проти позову, відповідач, який за визначенням Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень, правомірність вчинених дій належним чином не довів.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки в матеріалах справи містяться докази понесених позивачем судових витрат у розмірі 219,24 грн. сплаченого судового збору, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок Державного бюджету України судові витрати у розмірі 219,24 грн.
Тому згідно із ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в розмірі 219,24 грн. присуджується на користь позивача за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Комунального підприємства "Дніпродзержинське житлове об'єднання" до Відділ Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області щодо видачі листа від 18.02.2014р. №1/04-488 в частині вартості 1 к.м. земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га у розмірі 636,35грн.
Визнати протиправними дії відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області по застосуванню коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), а саме 2,5 при визначені вартості 1 к.м. земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га.
Зобов'язати Відділ Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області надати Витяг з технічної документації грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2014р., що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га із застосуванням коефіцієнту функціонального призначення земельної ділянки Кф - 0,7.
Присудити Комунальному підприємству "Дніпродзержинське житлове об'єднання" (ідентифікаційний код юридичної особи 19304487) здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України в сумі 219,24 грн. (двісті дев'ятнадцять гривень 24 копійки).
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Д.О. Власенко