Постанова № 40660700, 29.09.2014, Переяславський міськрайонний суд Київської області (до 25.04.2025 - Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області)

Дата ухвалення
29.09.2014
Номер справи
373/2247/14-а
Номер документу
40660700
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 373/2247/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2014 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд

Київської області в складі:

головуючого судді Овдієнко К.М.

при секретарі Домантович О.П.

з участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяславі-Хмельницькому

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання призначити пенсію, -

встановив:

Позивач 26.08.2014 р. звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача та просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі по відмові у призначенні йому пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов"язати відповідача нарахувати та виплачувати йому пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 04.03.2014 р.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що працюючи в період з 25.07.1979 року по 01.03.1994 року в Автобазі тресту «Київводбуд», він був відряджений на роботу в зону відчуження з 8 травня 1987 року по 17 травня 1987 року, а також 30 липня 1987 року та 31 серпня 1987 року, внаслідок чого отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 04.03.2014 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 5 років, але йому було відмовлено у призначенні пенсії.

В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 вимоги підтримали. Представник позивача зауважив, що факт отримання його довірителем посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є підставою для зменшення пенсійного віку.

Представник відповідача Кукса Н.О., належним чином повідомлена про час і місце судового розгляду, до суду не з»явилася. В попередньому судовому засіданні та надісланих до суду запереченнях позов не визнала, посилаючись на те, що згідно з актом зустрічної перевірки факту виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підтверджено виконання цих робіт лише 31.07.1987 р. та 31.08.1987 р., чого недостатньо для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

З пояснень позивача та його представника, досліджених матеріалів справи судом встановлено такі обставини.

Згідно з записом у паспорті ОСОБА_1 серії НОМЕР_1, виданому 11.12.2001 року Переяслав-Хмельницьким МРВ ГУ МВС України в Київській області, він народився ІНФОРМАЦІЯ_1.

В трудовій книжці позивача, яка видана йому 28.07.1979 р. Автобазою тресту «Київводбуд», зазначено, що він працював на цьому підприємстві з 25.07.1979 р. по 01.03.1994 р.

Позивач мав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_2, яке 22.12.1998 року було замінене на посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 3) серії НОМЕР_3. Як пояснив позивач, посвідчення з другої на третю категорію було замінене у зв»язку з тим, що не вистачало необхідної кількості днів роботи у зоні відчуження.

Як повідомив на запит Управління пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі начальник управління захисту населення, постраждалого від Чорнобильської катастрофи Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (лист від 20.03.14 № 625/05-52), вказане посвідчення видане ОСОБА_1 на підставі довідки автобази «Київводбуд» від 13.11.1992 № 258.

Згідно із вказаною довідкою ОСОБА_1 за місцем основної роботи за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 30 липня 1987 року та 31 серпня 1987 року виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі.

З матеріалів пенсійної справи без номера вбачається, що 04.03.2014 р. позивач звернувся в Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (із зниженням на 5 років пенсійного віку) як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На підтвердження періодів роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач надав довідку форми № 122, видану ВАТ «Бориспільська автобаза 01035006» 21.12.2007 за № 208, якою підтверджується, що ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботі, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з 8 травня 1987 року по 17 травня 1987 року; з 30 липня 1987 року по 30 липня 1987 року; з 31 серпня 1987 року по 31 серпня 1987 року. Підстави видачі цієї довідки не зазначені.

Згідно з актом № 51 від 24.03.2014 зустрічної перевірки факту виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з травня по серпень 1987 року, підтверджено, що він виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 30.07.87 та 31.08.87 ( маршрут: Ковпилівка - Варовичі, ч/з Ріпа).

Рішенням начальника управління від 18.04.2014 року позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку.

Судом встановлено, що має місце спір фізичної особи із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення про відмову у призначенні пенсії.

Правовідносини регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон).

Згідно зі ст.10 Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України".

Статтею 14 Закону визначені категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій. Зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з числа осіб, які працювали у зоні відчуження протягом 1987 року від одного до десяти робочих днів віднесені до третьої категорії.

Таким чином позивачеві на законних підставах видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, оскільки він працював у зоні відчуження два дні в 1987 році.

Відповідно до ст. 55 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня

1986 року з 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на п»ять років.

На підставі аналізу норм ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та встановлених судом обставин суд дійшов до висновку, що отримання позивачем статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії не дає йому права на зменшення пенсійного віку на 5 років, оскільки не знайшов підтвердження період його роботи у зоні відчуження 10 і більше днів.

Очевидно, що ці ж обставини були враховані і при заміні його посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з другої на третю категорію.

Суд вважає правомірними дій відповідача, який не взяв до уваги надану позивачем довідку № 208 від 21.12.2007 року на підтвердження періодів його роботи, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах, оскільки вона не містить підстав для видачі, а при проведенні звірки первинних документів, які б підтверджували період роботи з 08.05.87 по 17.05.87 не виявлено.

За таких обставин суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову.

На підставі ст.ст.10,14,55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", керуючись ст.ст.159,160,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання призначити пенсію.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням апелянтом копії

скарги до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя