ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2014 року справа № 823/2350/14
м. Черкаси
15 год. 25 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Паламара П.Г.,
при секретарі - Овсієнко О.І.,
за участю представника позивача Валька І.В. - за договором, представника відповідача Барабаш О.П. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик" до Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області про визнання протиправними та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик", в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 22.07.2014 року №220 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Агровет Атлантик" з питань взаємовідносин з ТОВ "Опт Торг Комплект" за березень 2014 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що оскаржуваний наказ про проведення документальної позапланової перевірки винесено без встановлених законом обставин для проведення такої перевірки, оскільки відповідь на запит відповідача підприємством була надана у повному об'ємі, а тому наказ підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував повністю з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов, в яких зазначив, що позивачем на запит податкової інспекції були надані документальні підтвердження господарських взаємовідносин з його контрагентами не в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик" зареєстроване як юридична особа Монастирищенською районною державною адміністрацією Черкаської області 14.04.2006р. за №10121020000000199, ідентифікаційний код 34323885.
03 червня 2014 року відповідачем надіслано запит № 1125/15 „ Про проведення зустрічної звірки", згідно якого позивачу потрібно надати документи по взаємовідносинах з ТОВ «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467) за березень 2014 року, а саме податкові накладні, видаткові накладні (акти виконаних робіт), договори, доручення, книга або реєстри продажу-придбання, копії платіжних документів, товарно-транспортні накладні, інші первинні документи, які підтверджують правдивість відображення господарських взаємовідносин з вищезгаданим суб'єктом господарювання., посилаючись на п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України.
24 червня 2014 року товариством з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик" надано копії документів, які підтверджують взаємовідносини з ТОВ «Опт Торг Комплект»: договір поставки товару №42 від 25.03.2014р., видаткова накладна №46 від 26.03.2014р. на суму 355898, 40 грн., рахунок - фактура 46 від 26.03.2014р. на суму 355898, 40 грн., податкова накладна №46 від 26.03.2014р. на суму 355898, 40 грн., товарно-транспортна накладна №2603 від 26.03.2014р., видаткова накладна 47 від 27.03.2014р. на суму 370668, 00 грн., рахунок-фактура 47 від 27.03.2014р. на суму 370668, 00 грн., податкова накладна 47 від 27.03.2014р. на суму 370668, 00 грн., товарно-транспортна накладна №2703 від 27.03.2014р., видаткова накладна №49 від 28.03.2014р. на суму 424228, 80 грн., рахунок - фактура 49 від 28.03.2014р. на суму 424228, 80 грн., податкова накладна №49 від 28.03.2014р. на суму 424228,80 грн., товарно-транспортна накладна №2803 від 28.03.2014р., видаткова накладна №50 від 31.03.2014р. на суму 448420, 80 грн., рахунок - фактура №50 від 31.03.2014р. на суму 448420,80 грн., податкова накладна №50 від 31.03.2014р. на суму 448420,80 грн., товарно-транспортна накладна №3103 від 31.03.2014р., платіжне доручення №131 від 15.04.2014р. на суму 159921,60 грн.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначені Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - Податковий кодекс).
Відповідно до вимог пункту 73.3. статті 73 Податкового кодексу органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно п. 73.5. ст. 73 ПКУ, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Пунктами 4, 6 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27.10р. №1232, зазначено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
29 липня 2014 року відповідачем видано наказ №220 на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Агровет Атлантик» з питань взаємовідносин з ТОВ «Опт Торг Комплект» за березень 2014 року.
На підставі п.п 75.1.2, п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI та наказу №220 винесено повідомлення від 22.07.2014р. №72 про проведення перевірки з 25 липня 2014р.
Пунктом 75.1. статті 75 цього Кодексу передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Згідно положень підпункту 78.1.1. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу документальна позапланова перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Підставою для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Агровет Атлантик", відповідно до наказу № 220 Христинівської міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області та пояснень її представника в судовому засіданні, був акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Опт Торг Комплект" та встановлення ним фактів, що свідчили про порушення податкового законодавства, а метою її проведення - питання дослідження правомірності господарських операцій позивача з ТОВ "Опт Торг Комплект" за березень 2014 року.
Як вбачається із матеріалів справи, зустрічна звірка ТОВ «Опт Торг Комплект» не проводилася, що підтверджується актом від 28.05.2014р. №278/22-10/39040467 «Про неможливість проведення зустрічної звірки «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467) щодо підтвердження господарських взаємовідносин з постачальниками та покупцями за період лютий, березень, квітень 2014 року», порушень податкового законодавства з боку ТОВ "Опт Торг Комплект" по господарських взаємовідносинах з позивачем не встановлено.
З аналізу норм чинного законодавства та обставин справи суд приходить до висновку, що у Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області відсутні підстави для винесення наказу № 220 від 22.07.2014 р. про проведення невиїзної позапланової документальної перевірки з питань взаємовідносин з ТОВ "Опт Торг Комплект" за березень 2014 року, таким чином даний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 1 ст.94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 9, 69-70, 86, 94, 97, ст.ст.158 - 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області від 22.07.2014 року № 220.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик" сплачений судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст постанови виготовлений 16 вересня 2014 року