Постанова № 4063079, 06.07.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2009
Номер справи
2а-4449/09/0470
Номер документу
4063079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

Іменем УКРАЇНИ

06 липня 2009р. Справа № 2-а-4449/09/0470

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії

головуючий суддя  Юхименко О.В.,

суддя Баранник Н.П.,

суддя Мірошниченко М.В.,

при секретарі Гулая О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  

апеляційну скаргу Міністерства транспорту та зв'язку України,

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду

у справі № 2-а-4449/09/0470

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Металургтранс»,

пл. Леніна, 1, м. Дніпропетровськ, 49000;

до відповідача Міністерства транспорту та зв'язку України,

пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135;

про визнання нечинним розпорядження, -

встановили: Товариством з обмеженою відповідальністю «Металургтранс» подано позов до Міністерства транспорту та зв'язку України про визнання нечинним Розпорядження № 38 від 03.12.2008р. про усунення порушень Ліцензійних умов при провадженні господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд (головуючий Захарчук Н.В.) своєю постановою від 24.04.2009р. адміністративний позов задовольнив.

Постанова суду мотивована наступним:

Ліцензією є документом державного зразка, який засвідчує тільки право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому певного виду господарської діяльності; видом господарської діяльності Позивача є організація перевезень вантажів залізничним транспортом та надання інформаційних послуг, пов'язаних із рухом вагонів, які не підлягають ліцензуванню;

кваліфікаційні вимоги, що встановлені Ліцензійними умовами, затвердженими наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту України від 8 червня 2001р. N 85/363, поширюються тільки на той персонал, який безпосередньо заподіяний у діяльності щодо надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом;

сертифікація послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом та надання інформаційних послуг, пов'язаних із рухом вагонів, здійснена на добровільних засадах, та жодним чином не свідчить про те, що Позивач надає послуги з перевезення вантажів залізничним транспортом;

центрів спеціального навчання працівників суб'єктів перевезення на сьогоднішній день не створено;

жодним чинним нормативним актом не передбачено обов'язку проведення аудиту товариствами за певні періоди, чи у певних випадках;

ТОВ «Металургтранс» не придбає та не експлуатує запірно-пломбувальних пристроїв (ЗПП), та не має необхідності у розробці Інструкції з їх експлуатації.

(Див. на звороті)

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Міністерство транспорту та зв'язку України, Відповідач, вказує на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

З огляду на приписи Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 1 червня 2000 року N 1775-III, Переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, Порядку розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 р. N 173, всі послуги, які надає «Металургтранс» на залізничному транспорті, підлягають ліцензуванню.

На балансі Товариства є як власні так і орендовані вагони; одним з основних видів діяльності ТОВ «Металургтранс» є перевезення вантажів залізничним транспортом.

Отримання ТОВ «Металургтранс» сертифікату відповідності свідчить про те, що при проведенні сертифікаційних випробувань послуги по перевезенню вантажів залізничним рухомим складом органом з сертифікації, згідно до вимог ДСТУ 3413-96 та ДСТУ 3414-96 «Система сертифікації УкрСЕПРО. Атестація виробництва. Порядок проведення», було встановлено факт того, що технічні можливості Товариства забезпечують стабільність надання послуги та відповідають вимогам технічних умов ТУ У 60.1-33074226-001:2006 «Надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом. Послуга перевезення вантажів залізничним рухомим складом».

Мінтрансзв'язку не вимагав в ході перевірки аудиторського висновку чи фінансового звіту. ТОВ «Металургтранс» мало надати копію фінансової звітності, яка ба надала можливість зробити висновок про фінансову стійкість підприємства.

Судом першої інстанції не прийняті до уваги надані Мінтрансзв'язку докази у справі - укладені Позивачем договори на закупку запірно-пломбувальних пристроїв.

Невідповідність кваліфікаційних вимог у окремих працівників Ліцензійним умовам встановлена на підставі аналізу посадових інструкцій.

Просить постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду скасувати та прийняти нову постанову. У позові відмовити.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Металургтранс», Позивач, скаргу оспорив. В запереченнях на апеляційну скаргу вказує на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Перевезення вантажів здійснює безпосередньо залізниця. Наявність на балансі підприємства власних та орендованих вагонів не вказує на надання послуг Товариством з перевезення вантажів.

Сертифікат відповідності лише підтверджує технічну та нормативну можливість здійснювати такі послуги з перевезення вантажів, та не свідчить про те, що послуги з перевезення вантажів ТОВ «Металургтранс» фактично надає.

Пунктом 5.3 Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів залізничним транспортом, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту України від 11 лютого 2002 р. N 16/73 не передбачено надання підприємством для підтвердження своєї фінансової спроможності інших фінансових документів, крім аудиторського звіту.

Підприємство не експлуатує ЗПП, а сама наявність таких пристроїв не вимагає розробки інструкції з їх експлуатації.

Згідно до статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 1 червня 2000 року N 1775-III ліцензуванню підлягає такий вид господарської діяльності як надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів залізничним транспортом. Послуги, які надає підприємство - організація перевезення та надання інформації, ліцензуванню не підлягають.

Фахівці управління комерційної роботи не беруть участі у процесі перевезення, тому на них не поширюються умови щодо відповідної кваліфікації.

Апеляційну скаргу Міністерства транспорту та зв'язку України просить залишити без задоволення.

Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Оберіг».

Сутність спору: Товариство з обмежено відповідальністю «Металургтранс», код за ЄДРПОУ 33074226, має ліцензію серії АБ № 271890, терміном дії до 25.07.2011р., видану Міністерством транспорту та зв'язку України на вид господарської діяльності - надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом.

Підприємством задекларована можливість надавати комплекс послуг:

ТУ-У 60-1-33074226-001:2006 надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом, послуга з перевезення вантажів залізничним транспортом;

ТУ-У 63.4-33074226-002:2006 надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом, послуга з організації перевезення вантажів залізничним транспортом;

ТУ-У 63.4-33074226-003:2007 надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом, послуга з надання інформації.

20.11.2008р. уповноваженими фахівцями контролюючого органу проведена планова перевірка щодо додержання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом, про що складений Акт № 91/л від 20.11.2008р.

На підставі Акту перевірки, Міністерством транспорту та зв'язку України 03.12.2008р. видано Розпорядження № 38 Про усунення порушень Ліцензійних умов при провадженні господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Металургтранс» зобов'язано:

- забезпечити відповідну кваліфікацію окремих фахівців середнього та нижчого керівного складу та виробничого персоналу відповідно до вимог пункту 2.1.1 абз. 2, 3, 4 Ліцензійних умов;

- забезпечити підвищення кваліфікації окремих відповідно до вимог пункту 2.1.2 абз. 1, 2 Ліцензійних умов;

- підтвердити виконання своїх поточних та фінансових зобов'язань перед клієнтами шляхом надання достатньої для цього інформації відповідно до вимог пункту 2.2.2 абз. 1 Ліцензійних умов та п. 5.3 абз. 4 Порядку контролю;

- врегулювати питання щодо наявності інструкцій з експлуатації на інші супутні механізми, за допомогою яких надаються послуги з перевезення вантажів залізничним транспортом та про порядок виявлення відповідальних за порушення технічних умов надання послуг відповідно до вимог пункту 2.3.1 абз. 1, 4, 5 Ліцензійних умов та п. 5.3 абз. 2 Порядку контролю;

- врегулювати питання щодо відповідності змісту послуг, що фактично надаються згідно до договорів, з обсягом послуг, вказаних у ліцензії серії АБ № 271890, відповідно до вимог п. 5.3 абз. 9 Порядку контролю.

Визнання нечинним Розпорядження № 38 від 03.12.2008р. про усунення порушень Ліцензійних умов при провадженні господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, знаходить апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню.

За позицією Позивача, з чим погодився суд першої інстанції, видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Металургтранс» є надання послуг з організації перевезення, а не перевезення вантажів безпосередньо, як виду діяльності, який підлягає ліцензуванню.

Отже, сама лише наявність ліцензії на такий вид господарської діяльності як перевезення вантажів залізничним транспортом, не зобов'язує ліцензіата до провадження певного виду господарської діяльності, та, відповідно, не поширює ліцензійні умови на суб'єкта господарювання в частині, в якій послуги не надаються.

Така позиція видається колегії суддів помилковою.

Відповідно до вимог п. 35 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 1 червня 2000 року N 1775-III (1775-14) провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів залізничним транспортом підлягає ліцензуванню.

По-перше, ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов.

Згідно до Переліку документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2001 р. N 756, до заяви про видачу ліцензії для надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів залізничним транспортом надаються:

засвідчена в установленому порядку копія сертифіката відповідності надання послуг з перевезення залізничним транспортом технічним умовам (технічному регламенту);

технічні умови (технічний регламент), які визначають умови і порядок надання послуги, за підписом заявника - суб'єкта господарської діяльності.

За визначенням статті 1 Закону України «Про підтвердження відповідності» від 17 травня 2001 року N 2406-III -

сертифікація - процедура, за допомогою якої визнаний в установленому порядку орган документально засвідчує відповідність продукції <…> персоналу встановленим законодавством вимогам;

сертифікат відповідності - документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи екологічного управління, персонал відповідає встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством.

І, на кінець, надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом, згідно до Класифікації видів економічної діяльності, затвердженої і введеної в дію наказом Держстандарту України від 22 жовтня 1996 р. N 441, включає як діяльність, пов'язану з виконанням залізничних вантажних перевезень усіма видами сполучення, так і допоміжну діяльність, пов'язану з забезпеченням перевізного процесу (див. у 63.11.0 - 63.40.0).

Позивач, з чим погодився суд першої інстанції, помилково ототожнює діяльність, пов'язану з наданням послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом виключно з перевезенням. Основна діяльність залізничного транспорту є складовою частиною загальної господарської діяльності і означає діяльність усіх взаємопов'язаних підприємств

Крім того, статтею 8 Закону (1775-14) встановлено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів залізничним транспортом (далі - Ліцензійні умови) затверджені спільним наказом Держпідприємництва України та Мінтрансу України від 08.06.2001 N 85/363 (реєстрація в Мін'юсті України 23.06.2001 за N 540/5731).

Згідно вимог пункту 2.5.2 Ліцензійних умов під час надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів залізничним транспортом є неприпустимим:

здійснення діяльності на ринку послуг, пов'язаних з перевезенням пасажирів та вантажів залізничним транспортом, без ліцензій;

надавати послуги, пов'язані з перевезенням пасажирів та вантажів залізничним транспортом, з порушенням вимог, зазначених у нормативних актах, передбачених пунктом 2.5.1 цих Ліцензійних умов, та засвідчених сертифікатом відповідності.

Пунктом 2.5.1 Ліцензійних умов встановлено, що суб'єкти господарської діяльності повинні надавати послуги, пов'язані з перевезеннями пасажирів і вантажів залізничним транспортом, без порушення вимог, що регламентують цю діяльність відповідно до чинного законодавства.

Отже, з викладеного вище,

отримання (видача) ліцензії є свідченням того, що ліцензіат потенційно відповідає вимогам, встановленим для цього виду діяльності;

здійснення діяльності на ринку послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів залізничним транспортом не обмежується виключно та безпосередньо перевезенням вантажів, а включає і послуги, пов'язані з перевезенням вантажів залізничним транспортом.

З огляду на приписи Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 1 червня 2000 року N 1775-III, Переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, Порядку розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 р. N 173, всі послуги, які надає «Металургтранс» на залізничному транспорті, підлягають ліцензуванню.

Товариство з обмежено відповідальністю «Металургтранс», про що зазначено вище, має ліцензію серії АБ № 271890, терміном дії до 25.07.2011р., видану Міністерством транспорту та зв'язку України на вид господарської діяльності - надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом.

Підприємством задекларована можливість надавати комплекс послуг:

ТУ-У 60-1-33074226-001:2006 надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом, послуга з перевезення вантажів залізничним транспортом;

ТУ-У 63.4-33074226-002:2006 надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом, послуга з організації перевезення вантажів залізничним транспортом;

ТУ-У 63.4-33074226-003:2007 надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом, послуга з надання інформації.

Отримання ТОВ «Металургтранс» сертифікату відповідності свідчить про те, що при проведенні сертифікаційних випробувань послуги по перевезенню вантажів залізничним рухомим складом органом з сертифікації, згідно до вимог ДСТУ 3413-96 та ДСТУ 3414-96 «Система сертифікації УкрСЕПРО. Атестація виробництва. Порядок проведення», було встановлено факт того, що технічні можливості Товариства забезпечують стабільність надання послуги та відповідають вимогам технічних умов ТУ У 60.1-33074226-001:2006 «Надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом. Послуга перевезення вантажів залізничним рухомим складом».

Ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження господарської діяльності щодо надання послуг суб'єктами господарювання з перевезення пасажирів, вантажів залізничним транспортом.

Суб'єкт господарювання при здійсненні господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів залізничним транспортом повинен забезпечити виконання кваліфікаційних, організаційних, технологічних та інших вимог, установлених цими Ліцензійними умовами.

За обставин, коли Позивач по суті виявлених порушень Ліцензійних умов їх не оспорює, видане Міністерством транспорту та зв'язку України Розпорядження в межах повноважень, та узгоджується з приписами законодавства, що регулює спірні відносини.

Невідповідність висновків суду обставинам справи є підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

У відповідності з п. 6 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Керуючись ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В

Апеляційну скаргу Міністерства транспорту та зв'язку України задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2009р. у справі № 2-а-4449/09/0470 скасувати та прийняти нову постанову суду.

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Постанову складено у повному обсязі 10.07.2009р.

Головуючий суддя О.В.Юхименко

Суддя Н.П.Баранник

Суддя М.В.Мірошниченко