ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
22 вересня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2455/14
Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Скраль Т.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Державного підприємства "Солотвинський солерудник" стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства "Солотвинський солерудник" стягнення податкового боргу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Державне підприємство «Солотвинський солерудник» станом на 04.07.2014 року рахується податковий борг по земельному податку (не заявлений на стягнення) в розмірі 10526,16 грн., який виник на підставі самостійно поданої відповідачем податкової декларації № 9005074983 від 07.02.2014 року по строках сплати: 30.05.2014р. та 30.06.2014р. - 5263,08 грн. щомісяця. Підприємством не вжито достатніх заходів, щодо погашення в добровільному порядку заборгованості, що слугує підставою для звернення до суду, щодо погашення податкового боргу в розмірі 10526,16 грн. такого платника податків шляхом стягнення за рахунок коштів, що належать йому на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на розрахункових рахунках. 22.09.2014 року представник позивача подав до суду заяву в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі.
Відповідач повторно в судове засідання не з'явився, на адресу суду подав письмові заперечення на позов, в яких він зазначає, зокрема, що Комісія з ліквідації ДП «Солотвинський солерудник» повідомляє, що наказом Мінагрополітики України від 04.07.2013 року № 214 «Про ліквідацію ДП Солотвинський солерудник»-підприємство припинило діяльність шляхом ліквідації, про що розміщена інформація на стр.83 у Бюлетень Державної Реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 254 (19) Київ-2013. В ліквідаційній процедурі підприємства відбувається ліквідація платника податків та закриття рахунків. Крім того, позивач заявив, що адміністративний позов про стягнення податкового боргу за податковими вимогами №1/210 від 03.03.2007 р. та №2/304 від 11.04.2007р., за якими сплинув податковий строк давності. Зазначив, що за процесуальним статусом ліквідаційна комісія не являється платником податку відповідно до вимог Податкового кодексу України і не являється стороною по справі, а тому не визнає позов ДПІ у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до відповідача. Відповідач у запереченнях вказує на те, що у ліквідаційній комісії відсутні кошти на відрядження представника для участі у судовому розгляді справи, тому просить розглянути справу, без участі представника і ухвалити рішення, яким позивачу у задоволенні адміністративного позову відмовити .
У відповідності до ч.4 ст. 122 КАСУ , особа, яка бере участь у справі , має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до статті 128 частини 6 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час, і місце судового розгляду, суд, має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до статті 3 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи , Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, та Спеціального Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ДП "Солотвинський солерудник" зареєстрований за адресою : 90575, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Солотвино, вул. Шахтарська, будинок 36, ідентифікаційний код 00383544 (а.с. 4-5, 70-73).
Відповідно до Довідки про взяття на облік платника податків від 08.04.2011 року № 52/29-00/11, ДП "Солотвинський солерудник" узятий на облік в органах ДПС 10.09.1993 року за № 012 та на дату видачі даної довідки перебував на обліку у ДПІ у Тячівському районі Закарпатської області ДПС ( а. с. 6).
Як встановлено судом станом на 04.07.2014 року рахується податковий борг по земельному податку (не заявлений на стягнення) в розмірі 10526,16 грн., безперервність даного податкового боргу підтверджується обліковими картками платника податків за період із 2007 року по 2014 рік ( а.с. 25-68).
Даний борг виник на підставі податкової декларації з плати за землю № 9005074983 від 07.02.2014 року по строках сплати: 30.05.2014р. та 30.06.2014р. - 5263,08 грн. щомісяця, ( а.с. 9-10).
Щодо доводів голови ліквідаційної комісії, що наказом Мінагрополітики України від 04.07.2013р. № 214 "Про ліквідацію ДП Солотвинський солерудник" підприємство припинило діяльність шляхом ліквідації, про що надана інформація на стр.83 у Бюлетень Державної Реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 254{ 19) Київ-2013, а ліквідаційна комісія не являється платником податків і не визнає позовну ДПІ у Тячівському районі головного управління Міндоходів у Закарпатській області про стягнення податкового боргу з ДП "Солотвинський солерудник" по даній справі, суд зауважує, що згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців станом на 22 вересня 2014 в такому зазначено, що 17.07.2013 року юридична особа в процесі припинення за рішенням засновників та відомості про державну реєстрацію припинення юридичної особи відсутні станом на 15.09.2014 року, ( а.с. 16).
За приписами ст. 104 ч.2 Цивільного Кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру записів про її припинення. За вимогами ст. 105 ЦК частини 3 Цивільного кодексу України, з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи.. Комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
В силу п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до п. 287.3. ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Статтею 54 ПК України передбачено що, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175., п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання не підлягає оскарженню. Відповідно до п.57.3 ст. 57 ПК України у разі визнання грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1-54.3.6 п.54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Зазначена сума грошового зобов'язання є узгодженою платником податків.
ДП "Солотвинський солерудник" не було сплачено узгоджені суми у встановлені строки, відповідачу було вручено під розписку податкові вимоги від 03.03.2007 року № 1/210 та від 11.04.2007 року № 2/304 і строк за такими згідно карток обліку не переривався, (а.с. 25-68). Окрім того, податковий борг відповідача стверджується податковими деклараціями з плати за землю від 07.02.2014 року ( а.с. 9-10), картками обліку ( а.с. 11, 25 -68).
В силу пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України, податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Слід також зазначити, що п. 95.3 ст.95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Також, відповідно до п.95.4 ст.95 ПК України державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а саме "Порядком стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу", затвердж. Постановою КМ № 1244 від 29 грудня 2010 року.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.
Так як позивачем у даній справі є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем юридична особа, то в силу ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Державного підприємства "Солотвинський солерудник" стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Солотвинський солерудник» (90575, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Солотвино, вул. Шахтарська, будинок 36, код ЄДРПОУ 00383544 ) податковий борг в сумі 10526,16 грн. ( десять тисяч п'ятсот двадцять шість гривень, 16 копійок) за рахунок коштів, що належать платнику на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на розрахункових рахунках.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
СуддяТ.В. Скраль