ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2014 р. Справа № 804/16832/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельно-промислова група "Формула" про тимчасову заборона діяльності , -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговельно-промислова група «Формула» (далі - ТОВ «ТПГ «Формула», підприємство, відповідач), у якому просить тимчасово заборонити (зупинити) діяльність ТОВ "ТПГ "Формула" щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів.
Позовні вимоги обгрунтовані порушенням підприємством норм природоохоронного законодавства у вигляді відсутності у ТОВ "ТПГ "Формула" лімітів на утворення та розміщення відходів.
Відповідачем заперечень на позовну заяву до суду не надано.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ТОВ «ТПГ «Формула» здійснює свою діяльність на підставі Статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради від 26.03.2012 року за №12241050011044042, свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 17.09.2009р. серії А01 № 055508. Основний вид діяльності - виробництво поліетиленових та метало -пластикових труб.
У період з 11.11.2013р. по 29.11.2013р. відповідно до плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на IV квартал 2013 року, на підставі наказу №1629-П від 17.10.2013р., направлення № 4-10092-11-3 від 17.10.2013р., повідомлення № 4-10092-11-3 від 17.10.2013р., позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ "ТПГ "Формула".
За результатами проведеної перевірки працівниками Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області було складено акт від 29.11.2013р.
Користування адміністративними та виробничими приміщеннями за адресою: вул. Героїв Сталінграду, 158, м. Дніпропетровськ, здійснюється на підставі договорів оперативної оренди від 03.05.2011 року № 2-Ф та від 03.06.2013 року № 1-15, укладеного між ТОВ «ТПГ «Формула» та ПрАТ «Динаміка-Корпорейшн».
В ході перевірки ТОВ «ТПГ «Формула» встановлено, що на підприємстві утворюються відпрацьовані ртутьвмісні лампи, відпрацьовані шини, промащене ганчір'я, тверді побутові відходи, відходи виробництва металопластикових труб, відходи виробництва полістирольного листа та інші. Інвентаризація відходів, що утворюються при діяльності підприємства відсутня, норми утворення, їх склад, властивості та ступінь небезпечності для навколишнього природного середовища не визначено, дозволи на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2013 рік відсутні. Таким чином, підприємством порушуються вимоги ст. 17, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
У зв'язку з виявленням порушень відповідачем вимог природоохоронного законодавства, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює свою діяльність на підставі Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 (надалі -Положення про Інспекцію). Пунктом 4.2 вказаного положення, передбачено, що Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства. Відповідно до пункту 6.4 вказаного Положення Держекоінспекція у Дніпропетровській області для виконання покладених на неї завдань проводить перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ст. 1 Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Частиною 7 статті 7 вказаного закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Право позивача обмежувати чи зупиняти діяльність підприємств у випадку їх експлуатації з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища прямо випливає з п. "ж" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Зобов'язання відповідача обмежити або тимчасово заборонити діяльність підприємства, яке порушує вимоги екологічної безпеки випливає з приписів п. 4 "Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища", затвердженого Постановою Верховної ради України від 29.10.1992р.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначено Законом України «Про відходи».
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України "Про відходи", відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про відходи", суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, зокрема, запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів, забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію, на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.
Статтею 32 Закону України "Про відходи" заборонено вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення лімітів. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах встановлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання (ч. 4 ст. 33 Закону України «Про відходи»).
Згідно з ст. 33 Закону України "Про відходи", на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Статтею 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Таким чином, враховуючи відсутність заперечень на позов, а також доказів усунення виявлених контролюючим органом порушень природоохоронного законодавства, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельно-промислова група "Формула" про тимчасову заборону діяльності - підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговельно-промислова група «Формула» (код ЄДРПОУ 36161468, юридична адреса: вул. Героїв Сталінграду, 158, м.Дніпропетровськ, 49057).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельно-промислова група "Формула" (код ЄДРПОУ 36161468) на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 37988899, р/р №35213001012677 у ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) судові витрати у розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень вісімдесят дві копійки).
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Р.А. Барановський