ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
24.09.2014 Справа № 904/4049/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кузнецова В.О.,
суддів: Павловського П.П., Науменка І.М.,
секретар судового засідання: Сусла Я.Б.,
за участю сторін:
від боржника: Нестюріна Н.В., довіреність №02/0614 від 02.06.2014 р., представник,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2014 р. по справі
за заявою приватного підприємства "МАК-ТРАНС", м.Перещепине, Новомосковський район, Дніпропетровська область
до приватного підприємства "МАК-ТРАНС", м.Перещепине, Новомосковський район, Дніпропетровська область
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2014 р. у даній справі (суддя Єременко А.В.) приватне підприємство "МАК-ТРАНС" визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 5 місяців, до 08.12.2014 р. Ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Талана І.Р. Зобов'язано ліквідатора вчинити певні дії.
Згадана постанова мотивована посиланням на те, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, що з урахуванням положень ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", є підставою для визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора.
Не погодившись з цією постановою, Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати.
Скаржник посилається на неможливість проведення позапланової перевірки банкрута, у зв'язку з відсутністю його посадових осіб або повноважних представників за місцезнаходженням підприємства, про що свідчить акт про неможливість проведення перевірки № 135/221/380106901 від 18.07.2014 р.
У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор банкрута просить припинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою податкової інспекції на підставі п.1 ч.1-1 ст.80 ГПК України, оскільки податковий орган на час подання апеляційної скарги не набув статусу кредитора боржника або іншого учасника провадження у справі про банкрутство.
24.09.2014 р. скаржник не забезпечив в судове засідання явку повноважного представника, надав суду клопотання, в якому просив розглянути справу за відсутністю його представника.
Колегія суддів вважає, що матеріали справи містять достатньо доказів для можливості розгляду справи за відсутністю представника скаржника.
Заслухавши пояснення представника ліквідатора, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційне провадження у даній справі підлягає припиненню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.2014 р. заява приватного підприємства "МАК-ТРАНС" про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" прийнята до розгляду в підготовчому засіданні.
Ухвалою господарського суду від 24.06.2014 р. порушено провадження про банкрутство приватного підприємства "МАК-ТРАНС" за процедурою встановленою ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Копія згаданої ухвали надіслана на адресу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції 03.07.2014 р. та отримання останньою 07.07.2014 р. (а.с.174).
Спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
Згідно з ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
11.03.2014р. єдиним учасником приватного підприємства "МАК-ТРАНС" прийнято рішення №167 про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації та призначено голову ліквідаційної комісії Бабіна Володимира Івановича.
Рішенням № 1156 від 26.05.2014р. голову ліквідаційної комісії Бабіна В.І. замінено Талана Ігоря Ростиславовича.
Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 18732095 від 26.05.2014 р. містить запис про внесення 11.03.2014р. відомостей про початок процедури припинення Приватного підприємства "МАК-ТРАНС".
В Бюлетені державної реєстрації № 277 (7) від 13.03.2014 р. опубліковано оголошення про припинення Приватного підприємства "МАК-ТРАНС" шляхом ліквідації.
З моменту публікації вказаного оголошення інформація щодо рішення про ліквідацію товариства стала загальновідомою.
На виконання вимог підпункту 11.1.1. пункту 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.11р. № 1588, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.03.13р. за № 04/03-2, направлено до Новомосковської державної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якій платник перебуває на обліку, заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП.
Згідно ч. 8 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
За результатами розгляду пред'явлених кредиторських вимог до боржника, проведеної інвентаризації активів і зобов'язань, станом на 23.05.2014р. складено проміжний ліквідаційний баланс Приватного підприємства "МАК-ТРАНС".
Проміжний ліквідаційний баланс 26.05.2014р. затверджено рішенням № 1156 власника Приватного підприємства "МАК-ТРАНС".
Згідно цього балансу кредиторська заборгованість становить 3 989 432,76 грн.; дебіторська заборгованість, основні засоби, товарно-матеріальні цінності, нематеріальні активи - відсутні, залишок грошових коштів на рахунку становить 7 300,00 грн.
З огляду на наведене, господарським судом правомірно встановлено, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, при цьому до звернення ліквідатора до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, було дотримано вимоги цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на судовий захист.
Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в ст.14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону.
Відповідно до статті 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон).
Статтею 9 Закону встановлено, що справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 91 ГПК України передбачено, що апеляційну скаргу мають право подати також особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки.
Згідно ч.6 ст.106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі.
В силу особливостей процедури банкрутства, коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи з метою попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
За ст. 1 Закону учасниками провадження у справі про банкрутство є: сторони (конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут)), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Виходячи зі змісту наведеної правової норми, Новомосковська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області не може мати іншого правового статусу, окрім статусу кредитора боржника, тобто - сторони у справі про банкрутство.
В силу ч.3 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
Отже, у справі про банкрутство боржника, який ліквідується власником, особа може набути статусу кредитора - сторони у справі про банкрутство лише після прийняття постанови про визнання банкрутом та у разі звернення із кредиторськими вимогами до боржника.
Частиною 1 статті 210 ГК України встановлено, що правами кредиторів щодо неплатоспроможних боржників користуються також визначені законом органи справляння податків, зборів (обов'язкових платежів).
Наведена правова норма не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство. Статус кредитора щодо неплатоспроможного боржника набувається через вказані вище процедури.
Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області в порядку ч.3 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не зверталась із заявою до господарського суду з вимогами до боржника, у зв'язку з наявністю заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів).
Доказів наявності грошових вимог до боржника податкова інспекція не надала і суду апеляційної інстанції.
Отже, скаржник не набув статусу кредитора боржника, а тому не має правових підстав для звернення до суду з даною апеляційною скаргою.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання скаржника на неможливість проведення податкової перевірки боржника, оскільки орган державної податкової служби у ліквідаційній процедурі боржника не позбавлений та має право здійснити податкову перевірку, у тому числі після прийняття постанови про визнання боржника банкрутом. У разі ж виявлення порушень вимог податкового законодавства та заборгованості боржника по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів) податковий орган має право заявити свої претензії до такого боржника шляхом подачі заяви із кредиторськими вимогами.
При цьому, податковий орган у разі незгоди з відмовою ліквідатора боржника надати документи для перевірки, не позбавлена права оскаржити відповідні дії у встановленому законом порядку.
Згідно до п.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України", якщо апеляційну скаргу подано, зокрема, особою, яка не має права її подавати, то у таких випадках апеляційний господарський суд повинен відмовити у прийнятті апеляційної скарги і винести з цього приводу відповідну ухвалу з посиланням на статті 91 або 106 ГПК України. У разі помилкового порушення апеляційного провадження в зазначених випадках суд апеляційної інстанції припиняє таке провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи викладене, з метою усунення процесуального порушення при прийнятті до провадження апеляційної скарги Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області колегія суддів вважає за необхідне припинити апеляційне провадження з перегляду постанови господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2014 р. у справі № 904/4049/14.
Керуючись п.1 ч.1 ст.80, ст.ст. 91, 99 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційне провадження за скаргою Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2014 р. по справі №904/4049/14 припинити.
Головуючий суддя В.О.Кузнецов
Судді П.П.Павловський
І.М.Науменко