УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2014 р.Справа № 818/1583/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.07.2014р. по справі № 818/1583/14
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"
до ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області , Головного управління Державного казначейства України в Сумській області , Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області
про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов`язання,
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області , Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області, в якому просить суд стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" надміру сплачену суму грошового зобов'язання по податку на прибуток в розмірі 1 005 008, 00 грн.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, код 23293513) надміру сплачену суму грошового зобов'язання по податку на прибуток в розмірі 1 005 008, 00 (один мільйон п'ять тисяч вісім) грн. 00 коп. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, код 23293513) судовий збір в розмірі 4 872, 00 (чотири тисячі вісімсот сімдесят дві) грн. 00 коп.
Державною податковою інспекцією у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.07.2014 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи у їх сукупності, постанову суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню , виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що за результатами 1 кварталу 2011 року ПАТ «Сумиобленерго» задекларувало суму податку на прибуток до сплати у розмірі 2651418,0 грн., про що зазначено в рядку 17 декларації. Ця сума була сплачена товариством платіжним дорученням № 3727 від 18.05.11р. Тобто, за результатами 1 кварталу 2011 року у товариства була відсутня переплата з податку на прибуток.
За період з 2-го кварталу 2011 року ПАТ «Сумиобленерго» здійснило оплату податку на прибуток в сумі 15446486,0 грн. Зі змісту платіжних документів та декларацій вбачається, що податок на прибуток сплачувався в держбюджет м. Суми.
В той же час сума податку, що підлягає сплаті по місту Суми за період з 2-го кварталу 2011 року складає 14153466,0 грн. та включає:
1) суму податку нарахованого згідно декларації за 2011 рік (рядок 14 декларації + рядок 20ад декларації) 4909209,0 + 2903593,0 грн. = 7812802,0 грн.;
2) суму податку нарахованого згідно декларації за 2011 рік (рядок 14 декларації + рядок 20ад декларації) 4363901,0 + 1976763,0 грн. = 6340664,0 грн.
Різниця між сумою сплаченого та нарахованого податку складає 15446 486 грн. - 14153466,0 грн. = 1293020,0 грн.
Із суми переплати 1293020,0 грн. на підставі листа товариства від 18.05.13 № 52/5787 сума 288111,0 грн. була зарахована ДПІ у м. Сумах в рахунок сплати авансового внеску з податку на прибуток. Отже, сума переплати складає: 1293020,0 грн. - 288111,0 грн. = 1004909,0 грн.
Крім того, в результаті раніше виявленої описки в складанні податкового повідомлення-рішення до вказаної суми переплати податковим органом додана сума 99,0 грн.
Таким чином, сума переплати ПАТ «Сумиобленерго» при сплаті податку на прибуток в місті Суми складає 1005008,0 грн.
14.05.2014 року з метою повернення надміру сплаченого податку позивач з посиланням на п. 43.1. ст. 43 ПК України звернувся до ДПІ у м. Сумах з заявою за № 52/4722 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 1005008,0 грн.
Сума переплати у розмірі 1005008,0 грн. підтверджується відповідачем, про що свідчать дані акту звірки від 06.05.14 № 3524-20, складеного між позивачем та відповідачем.
Проте, зазначені кошти надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 1005008,0 грн. не були повернені.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 1005008,0 грн.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, виходячи з наступного.
Сума податку на прибуток з урахуванням питомої ваги витрат структурних підрозділів обчислюється відповідно до п. 2 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України наростаючим підсумком.
Як вбачається з матеріалів справи в 2 кварталі 2011 року у товариства виникли додаткові об'єкти оподаткування (сплата авансових внесків в зв'язку з виплатою дивідендів), а на протязі року питома вага головного підприємства в структурі витрат зменшилась в порівнянні зі структурними підрозділами, то відповідно підсумкова сума податку за рік виявилась меншою в порівнянні зі сплаченою на протязі року поквартально.
У відповідності до п. 152.4 Кодексу платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів такого платника податку в загальній сумі витрат цього платника податку.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).
Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи.
Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Отже, право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі заяви про їх повернення, поданої 14.05.2014 року, тобто в межах встановленого законом строку.
При цьому, відповідач не заперечував проти того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Таким чином, позивачем дотримано всіх вимог ст.43 Податкового кодексу України при подачі заяви про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток. Вказана стаття містить вичерпний перелік умов повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Стаття 43 ПК України передбачає, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
На виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок № 974/1597/499).
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
На теперішній час залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємства складає 1005008,0 грн., який позивачу з державного бюджету не повернуто, що не заперечувалось ДПІ у м. Сумах.
У відповідності до п. 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.
Колегія судді не приймає до уваги посилання ДПІ на те , що відповідно до Наказу Головного управління Міндоходів у Сумській області « Про індикативні показники доходів на травень 2014 року» № 217 від 21.05.2014р. до Координаційно - моніторингового управління Головного управління Міндоходів у Сумській області був направлений лист №27420/8/18-19-20.01-21 від 21.05.2014р. для погодження зарахування надмірно сплачених сум грошових зобов'язань згідно лист позивача, станом на 03.06.2014р. даний лист не був погоджений Головним управлінням Міндоходів у Сумській області, про що повідомлено підприємство листом №29990/10/18-19-20-03-45 від 03.06.2014р., так як питання стосовно повернення надміру сплаченої суми потребує додаткового вивчення, оскільки зазначений наказ суперечить нормам чинного податкового законодавства, які не передбачають у якості обов'язкової умови для повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання погодження чи повідомлення органом державної податкової служби інших управлінь, відділів чи інших органів та/чи установ щодо надання згоди на таке повернення.
Також, слід вказати, що зазначений наказ не є нормативно-правовим актом та не був зареєстрований у встановленому порядку в Міністерстві юстиції України, тому його положення регулюють виключно питання внутрішньої діяльності органу державної податкової служби та не можуть змінювати норми Податкового кодексу України.
При розгляді справи судом не встановлено підстави з яких неможливо проведення надміру сплаченого Публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 1005008,0грн.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо необхідності повернення позивачу надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1005008,0.
Доводи апеляційної скарги є помилковими та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.07.2014р. по справі № 818/1583/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М. Повний текст ухвали виготовлений 22.09.2014 р.