Постанова № 4060427, 18.05.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2009
Номер справи
2а-1163/09/0870
Номер документу
4060427
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Держави в особі   Категорія статобліку 6.14

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 травня 2009 року о 17 год. 48 хв. Справа № 2а-1163/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Стрельнікової Н.В.

при секретарі Горбовій І.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Токмацького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі

Державної комісії з цінних паперам та фондовому ринку, м. Запоріжжя

до: Закритого акціонерного товариства «Украгротехнологія», с. Кірове

Токмацького району Запорізької області

про стягнення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів,

за участю представників:

від прокуратури:  не з'явився;

від позивача: Альохіна О.В., довіреність № 14/д від 08 січня 2009 року;

від відповідача:  не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Токмацький міжрайонний прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Запорізького територіального управління Державної комісії по цінним паперам та фондовому ринку до Закритого акціонерного товариства «Украгротехнологія», в якому просить суд стягнути з відповідача 1700,00 грн. фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів. В обґрунтування позову посилається на те, що відповідач в порушення вимог ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» не розкрив річну інформацію за 2007 рік на фондовому ринку. Тому, за вказаним фактом 12.11.2008 р. спеціалістом відділу ДКЦПФР складено акт № 296-ЗП про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Украгротехнологія» та постановою Запорізького територіального управління ДКЦПФР від 25.11.2008 р. № 298-ЗП на відповідача накладено штраф в розмірі 1700,00 грн. Однак, відповідач в добровільному порядку штраф не сплатив, що і стало підставою для звернення до суду.

Від представника прокуратури надійшла заява, згідно якої, він просить позов задовольнити, розглянувши справу без його участі.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги з підстав, викладених у позові, просить стягнути 1700,00 грн. штрафу.

Відповідач письмового відзиву на позов не надав, повноважний представник в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не відомі. Про час і місце слухання справи відповідач був повідомлений належним чином.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Правові засади регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР (надалі за текстом - Закон).

Контроль за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, за винятком приватизаційних, здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення на місцях.   

Статтею 5 Закону передбачено, що державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, комплексні заходи щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням, порушенням у цій сфері.

Відповідно до ст. 6 Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Пунктами 1, 3, 4 Положення про Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке є позивачем у справі, зазначене територіальне управління входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і реалізує в м. Запоріжжі і Запорізькій області завдання, покладені на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку у сфері забезпечення реалізації єдиної державної політики в регіоні щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних відповідно до визначених повноважень.

Згідно вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», регулярна інформація про емітента - це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку. Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюється ДКЦПФР.

Пункт 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів встановлює, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.

Судом встановлено, що 23.07.2008 уповноваженою особою в.о. начальника ЗТУ ДКЦПФР відносно ЗАТ «Украгротехнологія» видано розпорядження №156-ЗП, згідно якого товариство повинно було усунути до 20.10.2008 порушення вимог ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» №3480-ІV та п. 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006, а саме розкрити річну інформацію за 2007 рік на фондовому ринку.   

Згідно з пунктами 3.1., 3.2. Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, у випадку наявності ознак правопорушення порушується справа про правопорушення на ринку цінних паперів, про що виноситься постанова про порушення справи, що передбачено п. 4.1 цих Правил. Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, отримані в законному порядку, що свідчать про наявність чи відсутність правопорушення.

Так, 28.10.2008 уповноваженою особою ЗТУ ДКЦПФР було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Украгротехнологія» за фактом порушення законодавства про цінні папери, а саме: за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.07.2008 р. № 156-ЗП.

Одним із пунктів зазначеної постанови, керівнику або уповноваженому представнику ЗАТ «Украгротехнологія» було запропоновано з'явитись до Запорізького ТУ ДКЦПФР 12.11.2008 р. об 15-00 год. для надання пояснень та для складення акту про правопорушення на ринку цінних паперів.

Супровідним листом вказана постанова була надіслана поштою до відповідача (копії поштової квитанції та реєстр відправлення листів знаходяться в матеріалах справи).

Відповідач, належним чином повідомлений про день, час та місце надання пояснень та складання акту про правопорушення на ринку цінних паперів до Запорізького ТУ ДКЦПФР не з'явився.

За даним фактом 12.11.2008 р. уповноваженою особою позивача відповідно до п. 4.3. та п. 4.6. Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій було складено акт № 296-ЗП про правопорушення на ринку   цінних паперів у відношенні ЗАТ «Украгротехнологія».

13.11.2008 р. начальником Запорізького ТУ ДКЦПФР винесено постанову про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів. Пунктами 1 та 2 цієї постанови було призначено місце, дату та час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно відповідача у справі на 25.11.2008 р. о 10-00 год. та передбачено, що справу буде розглянуто в присутності керівника або уповноваженого представника ЗАТ «Украгротехнологія». У випадку неявки справу буде розглянуто без них.

Супровідним листом зазначені вище акт та постанова були надіслані відповідачу, доказом чому є реєстр відправлених листів, копія якого долучена до матеріалів справи.

На розгляд справи 25.11.2008 р. відповідач не з'явився, пояснень щодо порушення чинного законодавства не надав, як не надав і доказів усунення порушень на ринку цінних паперів.

Пунктом 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб.

Відповідно до ст. 11 цього Закону, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів Державна комісія з цінних паперів накладає штраф у розмірі до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 12 та ч. 5 ст. 12 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», штрафи, передбачені с. 11 цього Закону, накладаються (...) начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів які засвідчують факт правопорушення. (...) Рішення про накладання штрафу оформлюється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф.

25.11.2008 р. начальник Запорізького ТУ ДКЦПФР, розглянувши матеріали щодо правопорушення на ринку цінних паперів з боку ЗАТ «Украгротехнологія», виніс постанову № 298-ЗП про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої на відповідача за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 156-ЗП від 23.07.2008 р. накладено штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 1 700,00 грн.

Вищезазначена постанова була направлена на адресу відповідача 26.11.2008 р., що підтверджується фінансовими чеками та реєстром відправлених листів (знаходяться в матеріалах справи).

Згідно з п. 19.1. Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.

Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, позивача про сплату штрафу не повідомив, доказів оскарження постанови в судовому порядку не надано.

Відповідно до п. 19.4. Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, зазначених вище, у разі не сплати штрафу правопорушником у визначені строки (п. 19.1 зазначених Правил), штраф стягується у судовому порядку.

Згідно з п. п. 6 п. 5 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14.02.97 № 142/97, комісія, у т.ч. і її територіальні управління, мають право звертатись до суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.

За таких обставин, заявлені прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимоги про стягнення з ЗАТ «Украгротехнологія» штрафних санкцій в сумі 1700,00 грн. за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень на ринку цінних паперів суд визнає обґрунтованими, підтвердженими зібраними в справі доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 71, 72, 159-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Токмацького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Украгротехнологія» про стягнення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Украгротехнологія» (71700, вул. Центральна, 110, с. Кирове Токмацького району Запорізької області, р/р 26004000185001 у філії Запорізької дирекції АТ «Індекс банк» м. Запоріжжя, МФО 3313861, р/р 2600030233117 ДВУ ПІБ м. Дніпропетровськ, МФО 305437) в доход Державного бюджету України фінансові санкції у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. (код бюджетної класифікації 21081100, символ 101, на р/р №31112106700302 в УДК в Запорізькій області, МФО 813015, одержувач Токмацьке відділення Державного казначейства, код ЄДРПОУ 34676874).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанову складено у повному обсязі 22 травня 2009 р.

Суддя (підпис) Н.В. Стрельнікова

Постанова набрала законної сили 02.06.2009 р.

Суддя: