ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" вересня 2014 р. м. Київ К/800/16429/14
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Олендера І.Я. (доповідача), Бутенка В.І., Лиска Т.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фону України в Хмельницькій області, Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області про призначення пенсії, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року та постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23 жовтня 2013 року,-
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2013 року позивач - ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив зобов'язати УПФ України в Ізяславському районі Хмельницької області призначити йому пенсію з 11.06.2009 року.
Постановою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що при вирішенні питання щодо дати призначення позивачу пенсії за віком відповідач діяв на підставі та у спосіб, що визначені Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення», а тому вимоги позивача задоволенню не підлягають.
У поданій касаційній скарзі позивач заявив вимоги про скасування рішення судів попередніх інстанцій, як таких, що ухвалені із порушенням норм матеріального і процесуального права, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
У доводах касаційної скарги, заявник зазначає, що пенсійного віку він досяг 11.06.2009 року, а тому саме з цієї дати необхідно призначити йому пенсію за віком. Він вчасно звернувся за призначенням пенсії, оскільки 01.06.2009 року звертався з приводу призначення пенсії до Прем'єр-міністра України.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до пункту першого частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.
З заявою до УПФ України в Ізяславському районі Хмельницької області за призначенням пенсії ОСОБА_4 звернувся 12.01.2011 року. Рішенням УПФ України в Ізяславському районі Хмельницької області відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком.
Пенсія за віком позивачу призначена УПФ України в Ізяславському районі Хмельницької області з 12.01.2011 року на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.12.2012 року у справі № 2-а/2207/4/2012 та ухвали від 22.05.2013 року.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням позивач оскаржив його до ГУПФ України в Хмельницькій області, оскільки вважає, що пенсія за віком має бути призначена йому з 11 червня 2009 року, тобто з дня, коли йому виповнилось шістдесят років. Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області йому відмовило на підставі роз'яснення, яке було надано в ухвалі Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2013 року.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про те, що зазначена касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.
Спірні правовідносини регулюються Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Порядок звернення за призначенням пенсії визначається ст. 44 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до вимог якої, заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Згідно ч. 1 ст. 58 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення» виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція Пенсійного фонду та підвідомчі їй територіальні органи. Виконавча дирекція Пенсійного фонду є постійно діючим виконавчим органом, організовує та забезпечує виконання рішень правління, діє від імені Пенсійного фонду в межах та в порядку, що визначаються його статутом та Положенням про виконавчу дирекцію Пенсійного фонду, і підзвітна правлінню Пенсійного фонду. Територіальними органами виконавчої дирекції Пенсійного фонду є головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
З огляду на вимоги п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та встановлені судами попердніх інстанцій обставини, зокрема рішення Вінницького апеляційного адміністративного у справі № 2-а/2207/4/2012, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що для призначення пенсії по віку ОСОБА_4 потрібно було б не пізніше 11.09.2009 року звернутись з відповідною заявою до УПФ України в Ізяславському районі Хмельницької області, однак позивач цього не зробив, а тому підстави для призначення йому пенсії з 11.06.2009 року відсутні.
Доводи касаційної скарги спростовуються викладеними вище нормами права та установленими обставинами справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування оскаржуваних судових рішень.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що з оскаржуваних судових рішень вбачається, що при їх ухваленні, суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для скасування чи зміни судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 222, 223, 224, 231, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року та постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23 жовтня 2013 року у справі № 675/1967/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді І.Я. Олендер
В.І. Бутенко
Т.О. Лиска