Ухвала суду № 40593008, 15.09.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2014
Номер справи
2а-2258/12/1370
Номер документу
40593008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2014 року Справа № 147707/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.

судді Запотічний І.І.

секретар судового засідання Дутка І.С.

за участю:

представників позивача: Завалишин Ю.О., Саноцький Ю.Л.

представника відповідача: Ліуш Б.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.07.2012р. по справі № 2а-2258/12/1370 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

15.03.2012 року Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомленнь-рішеннь від 21.11.2011р. №0042411751/4159/1700 та №0049331700/4157/1700.

В обгрунтування адміністративного позову покликається на те, що висновки Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції за наслідками проведеної документальної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" ДТГО "Львівська залізниця" щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства, оскільки окремі дільниці (обертові депо, околотки, чергові пункти, енергодиспетчерські пункти тощо) які входять до складу відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання", не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не включені до ЄДРПОУ, не мають затверджених положень, не нараховують заробітну плату найманим працівникам, та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.07.2012 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції №0042411751/4159/1700 від 21.11.2011р; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції м. Львова №0049331700/4157/1700 від 21.11.2011р.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, вважаючи її неправомірною та необгрунтованою Свалявська міжрайонна державна податкова інспекція подала апеляційну скаргу. В обгрунтування апеляційної скарги покликається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до невірного вирішення спору.

В судовому засідання представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримав, просив постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Представники позивача заперечили доводи апеляційної скарги, вважають їх необгрунтованими та такими, що не відповідають законодавству, просять постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Даючи правову оцінку покликанням апелянта на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та помилкове застосування норм процесуального права, колегія суддів виходить з таких міркувань.

Як встановлено із матеріалів справи, та підтверджено матеріалами справи на підставі направлень, виданих ДПІ у м.Ужгороді, податковими інспекторами проведено документальну позапланову виїзну перевірку відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010р. по 30.06.2011р. за результатами якої складено Акт від 02.11.2011р. №2467/17-319/10/05391324.

За наслідками проведення перевірки та складення вказаного вище акта перевірки Свалявською міжрайонною державною податковою інспекцією винесено два податкових-повідомлення-рішення, а саме №0042411781/4159/1700 від 21.11.2011р., яким було збільшено грошове зобов'язання по ПДФО на суму 62630,36 грн., у т.ч. за основним платежем -62629,36 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -1 грн., та №0049331700/4157/1700 від 21.11.2011р., яким було збільшено грошове зобов'язання по ПДФО на суму 39108,776 грн., у т.ч. за основним платежем -62629,36 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -1 грн..

Податковий орган прийшов до переконання , що в порушення ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2756, з наступними змінами та доповненнями по відокремленому підрозділі "Ужгородська дистанція електропостачання", виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, в тому числі, по Воловецькому району на суму -62629,36 грн., а також по Свалявському району на суму 39107,77 грн. відповідно.

Пунктом 15.1. ст.15 Податкового Кодексу України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

В розумінні п.15.1 ст. 15 Податкового Кодексу України, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 18.04.2006р. Положення про відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" ДТГО, який взятий на облік як платник ПДФО" за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м.Ужгород вул.Пирогова,1 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.

Згідно ст.. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи -це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Згідно норми ст. 64 Господарського Кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

З матеріалів справи встановлено, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» зареєстрований розпорядженням виконавчого комітету Ужгородської міської ради 28.05.2009р. (місцезнаходження суб'єкта господарювання відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію: м.Ужгород, вул.Пирогова, 1.) та взято на податковій облік в органах державної податкової служби 02.04.1997р. за № 01-15-12/483.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" від 18.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306 і діє відповідно до ст. 64 Господарського Кодексу України. Без права юридичної особи відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу "Служба електропостачання" ДТГО. Відповідно до штатного розпису Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" складається з структурних підрозділів, в тому числі: район контактної мережі Воловець (ЕЧК-5, ЦЕХ 34) І гр.-08, де працюють 22 особи, Тягова підстанція Воловець (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 28) І гр., де працює 5 осіб, Тягова підстанція Свалява (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 29) І гр., де працює 4 особи.

Як встановлено п.п.14.1.180 ст. 14 Податкового Кодексу України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), само зайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування(виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом ІV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом ІV цього Кодексу.

Підпунктом 168.1.1 Податкового Кодексу України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно п.п.168.4.1 Податкового Кодексу України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним Кодексом України.

Статтею 64 Бюджетного Кодексу України чинною на момент виникнення правовідносин передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою ( її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом ) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Згідно п.п. 168.4.3 ст.168 Податкового Кодексу України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;

Пунктом 168.4.4 ст. 168 Податкового Кодексу України передбачено, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Аналізуючи вимоги ст.. 64 Господарського Кодексу України, суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем район контактної мережі Воловець (ЕЧК-5, ЦЕХ 34) І гр.-08, Тягова підстанція Воловець (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 28) І гр., Тягова підстанція Свалява (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 29) І гр., до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО з відповідними органами місцевого самоврядування (Мукачівського району та м.Мукачева) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.

Згідно п.176.2 Податкового Кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок та подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

В розумінні положень ПК України, відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" юридично наділений статусом податкового агента.

Разом з тим, з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків за ІІ квартал 2011року поданих Відокремленим підрозділом "Ужгородська дистанція електропостачання" до ДПІ у м.Ужгороді, такі були прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ у м.Ужгороді не представлено.

Таким чином, обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням - до бюджету м. Ужгорода.

З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.07.2012р. по справі № 2а-2258/12/1370 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Ліщинський А.М.

Запотічний І.І.