Постанова № 40590395, 24.03.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2014
Номер справи
9101/185033/2012
Номер документу
40590395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

24 березня 2014 рокусправа № 2а-1451/11 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області

на постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 16 серпня 2011 року

справа № 2а-1451/11

за позовом ОСОБА_1

до управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області

про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області та зобов'язання проведення перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2010-2011 рік.

Постановою Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 16 серпня 2011 року адміністративний позов задоволено.

Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області щодо недоплати на користь ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах нижчих п'яти мінімальних заробітних плат встановлених статтею 48 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2010 - 2011 років.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за період 2010 - 2011 років у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат на рік, з розрахунку мінімальної заробітної плати встановленої на відповідний період, із виключенням суми отриманої щорічної допомоги.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області в подальшому здійснювати нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, на весь час дії статті 48 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про часткове задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області нарахована та виплачена щорічна допомога на оздоровлення за 2010, 2011 роки у розмірі 100 гривень, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановленому статтею 48 Закону України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», чим порушило норми діючого законодавства.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з такими висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії (а. с. 4).

Відповідно до статті 48 Закону України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, яка виплачується в таких розмірах: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

У 2010 році зміст статті 48 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не змінювався, а її дія не призупинялася.

Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області щорічна допомога на оздоровлення ОСОБА_1 у 2010 році нарахована та виплачена у січні 2011 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 гривень (а. с. 5, 6), тобто у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 48 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положенням Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» встановлено, що у 2010 році норми і положення статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2010 рік.

У 2010 році нормативні акти Кабінетом Міністрів України з приводу встановлення розмірів виплат одноразової допомоги на оздоровлення особам, визначених статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не приймалися.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що у 2010 році нарахування та виплата одноразової допомоги на оздоровлення повинні здійснюватися відповідно до статті 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 при нарахуванні одноразової допомоги на оздоровлення суперечить положенням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та не може бути віднесено до реалізації права визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області та зобов'язання проведення перерахунку та виплати позивачеві, суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік.

Однак, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про неповне з'ясування судом першої інстанції всіх обставин, що мають значення для справи, з огляду на наступне.

Як вбачається з довідки управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області від 04 квітня 2011 року №17/09-118, наданої на звернення позивача, за 2010 рік ОСОБА_1, щорічна допомога на оздоровлення виплачена 18 січня 2011 року (а. с. 10), а виплата допомоги за 2011 рік управлінням не здійснювалась.

Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

При цьому, необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.

Суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що право позивача на отримання одноразовою допомоги на оздоровлення за 2011 рік не порушено відповідачем, оскільки на момент звернення до суду із позовом, а саме 13 травня 2011 року, ОСОБА_1 ще не було виплачено даний вид допомоги у відповідності до Закону та повноважень відповідача, якій діє як розпорядник бюджетних коштів та в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.

Окрім цього, позовні вимоги позивача, щодо зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області в подальшому здійснювати нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, на весь час дії статті 48 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, стосуються дій відповідача у майбутньому, в зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, що є порушенням норм процесуального права та призвело до прийняття неправильного рішення, в зв'язку з чим, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню, з прийняттям нової постанови.

Керуючись статтями 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області - задовольнити частково.

Постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 16 серпня 2011 року - скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області щодо невиконання законодавчо визначеного обов'язку здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах нижчих ніж передбачено статтею 48 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2010 рік.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, суму щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2010 рік відповідно статті 48 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням виплаченої суми.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим