ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2014 року справа № 813/434/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
з участю секретаря судового засідання Процько Ю.В.,
представника позивача Талалаєвої О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Стрийське лісове господарство»
до Жидачівської об'єднаної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції у Львівській області про визнання неправомірною та скасування вимоги
ВСТАНОВИВ:
ДП «Стрийське лісове господарство» звернулось з позовом до Жидачівської ОДФІ, у якому з врахуванням уточнених позовних вимог просило визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача № 22-15/1955 від 17.12.2013 р. щодо проведення претензійно-позовної роботи з одержувачами благодійної допомоги щодо повернення коштів на суму 75,1 тис. грн.; проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування покупцями суми недоотриманих підприємством доходів у розмірі 11,22 тис. грн. у зв'язку з порушенням пункту 1 додаткових угод від 01.09.2011 року № 3, від 26.09.2011 року № 4, п.1 ст. 629 Цивільного кодексу України, п.4 ст. 198 Господарського кодексу України при реалізації лісопродукції у 2011 році на експорт закордонному покупцю ФК «Інвест Кошіце»; проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування покупцями сум недоотриманих підприємством доходів у розмірі 16,76 тис. грн. у зв'язку із порушенням пункту 1.5 Положення «Про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини», затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 року № 42 внаслідок реалізації лісопродукції на внутрішньому ринку по прямих угодах за цінами нижчими ніж склалися на останньому біржовому аукціоні; забезпечення максимального усунення виявлених в ході ревізії порушень, зокрема порушення визначення тарифів на послуги із лісозаготівлі ділової деревини, що призвело до завищення витрат на оплату послуг із заготівлі ділової деревини за 2011 рік на суму 141,97 тис. грн.; забезпечення максимального усунення виявлених в ході ревізії порушень, зокрема, порушення визначення тарифів на послуги, які закуповуються підприємством, зокрема по угодах на надання послуг з навантаження лісопродукції на період 2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що затвердження фінансового плану, звіту про виконання фінансового плану ДП «Стрийлісгосп» здійснюється Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства; Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства затвердило, погодило і дозволило провести позивачу всі благодійні та спонсорські відрахування у 2011 - 2012 році; відвантаження лісопродукції на експорт у жовтні 2011 року відбувалось на умовах дії доповнення № 5, оплата контрагента - ФК «Інвест Кошіце» здійснювалась у жовтні 2011 року на підставі рахунку, продукцію відвантажено по ціні 29,0 Євро за 1 м3; позивач - ДП «Стрийлісгосп» при організації господарської діяльності має право встановлювати ціни на свою продукцію за домовленістю з кожним контрагентом окремо; перевіряючі ревізори не вказали даними із яких аукціонів вони керувалися, де такі аукціони проводились, яку продукцію на них реалізовували; ДБН Д.2.7.-2000 застосовується лише у сфері будівництва, до будівельних машин, не може братись за основу при визначенні ціни на послуги по навантаженню, розвантаженню та навантаженню у вагони лісопродукції, які виконуються зовсім іншими машинами; ціни на послуги навантаження, розвантаження та навантаження у вагони не встановлені та не регулюються жодним нормативно-правовим актом України, тому ціни за такі послуги можуть визначатись самостійно кожним підприємством з врахуванням здійснення розумної калькуляції вартості таких послуг.
Представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, викладених у позові та додатковому обґрунтуванні до клопотання про збільшення розміру позовних вимог № 193 від 09.04.2014 р.
Представники відповідача проти позову заперечили. Відповідач у запереченні на позовну заяву від 03.03.2014 р. № 13-35/1461 зазначає, що починаючи з жовтня 2011 року експорт продукції ФК «Інвест Кошіце» здійснювався по ціні 29,0 Євро за 1 м3, що суперечить вимогам доповнень № 3, № 4 до контракту, тобто 510,32 м3 лісопродукції було експортовано за ціною 29,0 Євро за 1 м3 замість по ціні 31,0 Євро, що призвело до недоотримання коштів на суму 1020,64 Євро; в ході ревізії проведено аналіз рівня цін на лісопродукцію, що склались на біржових аукціонах, проведених Львівською універсальною товарною біржею станом на 02.03.2011 р., на 27.05.2011 р., на 30.06.2011 р., на 22.12.2011 р. (наведені у Бюлетенях біржових торгів) з цінами, по яких ДП «Стрийське лісове господарство» у квітні-липні 2011 р. та червні 2012 р. реалізовувалась лісопродукція окремим покупцям по прямих угодах (за даними звітів по реалізації лісопродукції та товарно-транспортних накладних), на підставі проведеного аналізу та отриманих даних був проведений розрахунок суми втрат доходів при реалізації лісопродукції по прямих угодах; у фінансовий план не було внесено змін щодо збільшення витрат на спонсорську допомогу, тому висновок про нанесені збитки внаслідок надання спонсорської допомоги (в частині перевищення суми фактично наданої допомоги над сумою затвердженою фінансовим планом) є правомірним; у надісланих вимогах, які стосуються усунення порушень ст.2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» та порушень щодо завищення витрат на оплату послуг із заготівлі, навантаженні (розвантаженні) лісопродукції не передбачено забезпечення відшкодування сум виявлених порушень у грошовому еквіваленті, а зобов'язано керівника дотримуватись вимог чинного законодавства, які регулюють взаємовідносини між замовниками та виконавцями, та при визначенні тарифів на послуги, які закуповуються підприємством, враховувати діючі тарифи у структурних підрозділах Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, а також державні ресурсні кошторисні норми експлуатації будівельних машин та механізмів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представників відповідача, оцінивши докази, суд виходив з наступного.
Жидачівською об'єднаною державною фінансовою інспекцією ДФІ у Львівській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» за період з 01.01.2011 року по 31.08.2013 р., за результатами якої складено акт від 25.11.2013 р. № 27-38/17.
За наслідками перевірки винесено вимогу № 22-15/1955 від 17.12.2013 р. «Про усунення порушень за наслідками ревізії».
Позивач частково не погоджуючись з висновками перевірки та вимогою відповідача звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України від 26.01.1993 р., № 2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (надалі Закон № 2939).
Згідно ст. 2 Закону № 2939 державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2939 інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія (ст. 11 Закону № 2939).
Згідно акту ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» підприємство не розраховано уточнені витрати на спонсорську допомогу, чим спричинено перевищення планових граничних показників фінансового плану на 2011 рік в сумі 12010,0 грн. та за 2012 рік в сумі 63096,74 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 75106,74 грн., чим порушено п.1 ст.3 та п.1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1997 р. № 996-ІV, ст.ст. 75, 78 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-ІV, п.13 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006 р. № 1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів». ДП «Стрийське лісове господарство» за 2011-2012 роки надано благочинної та спонсорської допомоги на суму 63,1 тис. грн. при відсутності планування та затвердження таких витрат у фінансових планах підприємства або у розмірах, що перевищують затверджені фінансовими планами.
Жидачівською ОДФІ ДФІ у Львівській області у вимозі № 22-15/1955 від 17.12.2013 р. зобов'язано позивача провести претензійно-позовну роботу з одержувачами благодійної допомоги. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у наданні благодійної допомоги на суму 75,1 тис. грн. шкоду у порядку та розмірах, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Статтею 73 Господарського кодексу України передбачено, що державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Відповідно до ч.1 ст. 75 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення, враховувати їх при формуванні виробничої програми, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку та виборі контрагентів, а також складати і виконувати річний та з поквартальною розбивкою фінансовий план на кожен наступний рік.
Пунктом 13 Постанови КМ України від 29.11.2006 р. № 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів передбачено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади повинні установлювати під час формування та затвердження фінансових планів суб'єктів господарювання державного сектору економіки граничний обсяг їх витрат, які можуть бути визначені (за результатами попереднього звітного року), зокрема, на суму витрат на благодійну, спонсорську та іншу допомогу суб'єктів господарювання, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків, у розмірі не більш як 1 відсоток обсягу чистого прибутку (за результатами попереднього звітного року). У разі виникнення об'єктивної потреби у плануванні зазначених витрат понад визначені граничні розміри та/або за відсутності чистого прибутку їх обсяг встановлюється за рішенням органу, уповноваженого управляти майном (корпоративними правами) суб'єкта господарювання, відповідно до поданого суб'єктом розрахунку таких витрат, за погодженням з органами, уповноваженими затверджувати фінансові плани.
Згідно ч.2 ст. 75 Господарського кодексу України основним плановим документом державного комерційного підприємства є фінансовий план, відповідно до якого підприємство отримує доходи і здійснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом року відповідно до установчих документів. Фінансовий план підлягає затвердженню до 1 вересня року, що передує плановому, якщо інше не передбачено законом: підприємств, що є суб'єктами природних монополій, та підприємств, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень, - Кабінетом Міністрів України; інших підприємств - органами, до сфери управління яких вони належать.
Відповідно до Статуту Державного підприємства «Стрийське лісове господарство», затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України 26.11.2007 р. № 752, ДП «Стрийське лісове господарство» створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 року № 133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством», зареєстровано розпорядженням голови Стрийської районної державної адміністрації від 18.05.1998 року № 201, засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та входить до сфери управління Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Згідно акту ревізії у розділі «Перевірка фінансових планів та стану їх виконання» (с.5-7) ревізією складання та затвердження фінансового плану, внесення до нього змін, а також його виконання за 2011-2012 роки та І півріччя 2013 р. встановлено, що фінансові плани ДП «Стрийське лісове господарство» за 2011-2013 роки складені на підставі планових показників діяльності підприємства в попередніх роках з врахуванням приросту основних виробничих показників та затверджений Держагенством лісових ресурсів України та погоджений Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.
Також у даному розділі акту ревізії містяться відомості про виконання підприємством фінансових планів.
Тому судом не встановлено порушення позивачем ст.75 Господарського кодексу України. Також ним не могло бути порушено п.13 Постанови КМ України від 29.11.2006 р. № 1673, оскільки вказана норма встановлена для міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
Згідно матеріалів справи ДП «Стрийське лісове господарство» у 2011-2012 роках надавало благодійну та спонсорську допомогу з ініціативи, дозволу та погодження органу до сфери управління якого воно належить, та який затверджує фінансовий план, - Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства (а.с. 135-166 Т.1).
Отже, вимогу Жидачівської об'єднаної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції у Львівській області № 22-15/1955 від 17.12.2013 р. в частині - провести претензійно-позовну роботу з одержувачами благодійної допомоги щодо повернення коштів на суму 75,1 тис. грн. слід визнати неправомірною та скасувати.
Ревізією фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» встановлено, що в порушення вимог п.1 додаткових угод від 01.09.2011 р. № 3, від 26.09.2011 року № 4, п.1 ст. 629 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-VІ, п.4 ст. 198 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-ІV при реалізації ДП «Стрийське лісове господарство» лісопродукції в 2011 році на експорт закордонному покупцю ФК «Інвест Кошіце», м. Братіслава, Словацька республіка, на лісопродукцію об'ємом 510,32 м3 занижено ціну на 2,0 Євро за кожен 1м3 реалізованої продукції, що призвело до недоотримання коштів на суму 1,02 тис. євро - 11,22 тис. грн. по курсу євро станом на 01.10.2011 року (1,02 тис. євро х 10,99 грн.), чим завдано підприємству матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.
Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 Цивільного кодексу України).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Статтею 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо.
01.04.2011 року ДП «Стрийське лісове господарство» (продавець) та ФК «Інвест Кошіце» (покупець) уклали контракт № 124748 на поставку лісопродукції в обсязі 5500,0 м3 на суму 198000,0 Євро.
У контракті передбачено, що ціна та кількість поставки на протязі дії контракту може змінюватись доповненням або додатком на основі даного контракту.
01.07.2011 року сторонами договору підписано додаток № 2 до контракту № 124748 від 01.04.2011 року, яким збільшено об'єм контракту на 5500 м3, загальний об'єм контракту склав 15200 м3, загальна сума контракту збільшена на 170500,00 Євро і склала 519700,00 Євро.
01.09.2011 року ДП «Стрийське лісове господарство» та ФК «Інвест Кошіце» підписано додаток № 3 до контракту № 124748 від 01.04.2011 року, яким збільшено об'єм продукції на 2500 м3, загальний об'єм контракту склав 17700 м3, загальна сума контракту збільшена на 77500,00 Євро і склала 597200,00 Євро.
26.09.2011 року сторонами контракту укладено додаткову угоду № 4 до контракту № 124748 від 01.04.2011 року, яким збільшено об'єм продукції на 500 м3, загальний об'єм контракту склав 18200 м3, загальна сума контракту збільшена на 15500 Євро і склала 612700 Євро.
Додатком № 5 до контракту № 124748 від 01.04.2011 року, укладеним 01.10.2011 року, ДП «Стрийське лісове господарство» та ФК «Інвест Кошіце» внесено зміни до п.2 контракту щодо кількості і ціни. Збільшено об'єм продукції на 5000 м3, загальний об'єм контракту склав 23200 м3. Також сторонами змінено ціну: на дрова паливні твердих порід ціна встановлена 29,00 Євро, на дрова паливні м'яких порід - 27,00 Євро.
Отже, за змістом контракту № 124748 від 01.04.2011 року та додатку № 5 до нього з 01.10.2011 року сторони погодили зміну ціни продукції.
Помилковим є посилання відповідача на те, що кожне наступне доповнення до контракту не призупиняло дію попереднього, а доповнювало його та безпідставними є висновки про те, що з жовтня 2011 року експорт продукції ФК «Інвест Кошіце» позивач повинен був здійснювати по ціні 31,0 Євро, а не за ціною згідно додатку № 5 до контракту № 124748.
З дати укладення додатку № 5 ДП «Стрийське лісове господарство» правомірно здійснювало поставку лісопродукції ФК «Інвест Кошіце» за зміненою ціною.
Тому судом встановлено наявність правових підстав для задоволення позову в частині визнання неправомірною та скасування вимоги Жидачівської об'єднаної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції у Львівській області № 22-15/1955 від 17.12.2013 р. - провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування суми 11,22 тис. грн. у зв'язку з реалізацією продукції ФК «Інвест-Кошіце».
Згідно акту ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» протягом квітня - червня 2011 року в порушення 1.5 Положення «Про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини», затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 року № 42 ДП «Стрийлісгосп» проводило реалізацію половника дуба 1-3 сортів ТзОВ «Еліт Вуд» по прямій угоді № 2 від 04.01.2011 року, № 34 від 20.05.2011 року по цінах нижче від тих, що склались на аналогічну лісопродукцію на останньому аукціоні (02.03.2011року), що призвело до недоотримання ДП «Стрийлісгосп» фінансових ресурсів за квітень 2011 року у сумі 2623,2 грн., за червень 2011 рік - 254,7 грн.
Заниження ціни реалізації лісопродукції встановлено також у відносинах ДП «Стрийлісгосп» з ПП ОСОБА_2, ТзОВ «Гама-Віста», ПП «Бірюза», ТзОВ «Модус», ФОП ОСОБА_3 Внаслідок реалізації ТзОВ «Гама-Віста» у липні 2011 року пиловника хвойного (ялиці, Журавно, проміжний склад) за цінами, нижче ніж на останніх біржових торгах, ДП «Стрийлісгосп» недоотримало дохід у сумі 3196, 74 грн. Внаслідок заниження ціни реалізації у липні 2011 року ПП ОСОБА_2 половника букового ІІІ сорту (Бориничі, л.н.п.) недоотримано доходів в сумі 480, 32 грн., половника хвойних порід у червні 2011 року (Журавно п.с.) ПП «Бірюза» - 4168, 4 грн., половника хвойних порід у липні 2011 році (Журавно п.с.) ФОП ОСОБА_3 - 1645, 68 грн., фансировини берези ІІ сорту у червні 2012 році (Бориничі л.н.п.) ТзОВ «Модус»- 3935, 5 грн.
У зв'язку з наведеним у вимозі № 22-15/1955 від 17.12.2013 р., Жидачівська ОДФІ вказала, що підприємству слід провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування покупцями сум недоотриманих підприємством доходів внаслідок реалізації продукції за цінами нижчими ніж передбачено в угодах та реалізації її за цінами нижчими ніж склалися на останніх біржових торгах. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у виявлених порушеннях заподіяну шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 КЗпП України.
Згідно п. 1.2 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 р. № 42 (надалі Положення) реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі. Відповідно до п.1.3 Положення аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.
Пунктом 1.5 Положення передбачено, що не реалізована на товарних біржах необроблена деревина реалізується підприємствами - постійними лісокористувачами по прямих договорах за цінами, не нижчими від тих, що склались на останньому аукціоні.
В ході ревізії проведено аналіз рівня цін на лісопродукцію, що склались на біржових аукціонах, проведених Львівською універсальною товарною біржею станом на 02.03.2011 року, на 27.05.2011 року, на 30.06.2011 року, на 22.12.2011 року з цінами, по яких ДП «Стрийське лісове господарство» в квітні-липні 2011 року та червні 2012 р. реалізовувало лісопродукцію покупцям по прямих угодах (з даними звітів по реалізації лісопродукції та товарно-транспортних накладних).
Виявлене під час ревізії порушення при реалізації продукції вищезазначеним покупцям по прямих угодах за цінами нижче від тих, що склались на аналогічну лісопродукцію на останньому аукціоні, недоотримання ДП «Стрийське лісове господарство» фінансових ресурсів в сумі 16,76 тис грн. підтверджується матеріалами справи та позивачем не спростовано.
На підтвердження своїх доводів відповідачем долучено до матеріалів справи, витяг з Бюлетня Львівської універсальної товарної біржі (а.с.233-246 Т.4).
ДП «Стрийлісгосп» вірно зазначає, що при організації господарської діяльності підприємство має право встановлювати ціни на свою продукцію за домовленістю з кожним контрагентом окремо, однак у даному випадку ДП «Стрийське лісове господарство» повинно було б враховувати п.1.2, п.1.3, п.1.5 Положення, що не було дотримано.
Отже, підстав для скасування вимоги відповідача до позивача про проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування покупцями сум недоотриманих підприємством доходів у розмірі 16,76 тис. грн. у зв'язку із порушенням пункту 1.5 Положення «Про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини», затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 року № 42 внаслідок реалізації лісопродукції на внутрішньому ринку по прямих угодах за цінами нижчими ніж склалися на останньому біржовому аукціоні не встановлено.
Оспорювані позивачем у вимозі № 22-15/1955 від 17.12.2013 р. пункти щодо забезпечення усунення виявлених в ході ревізії порушень визначення тарифів на послуги із лісозаготівлі ділової деревини, що призвело до завищення витрат на оплату послуг із заготівлі ділової деревини за 2011 рік на суму 141,97 тис. грн. та визначення тарифів на послуги, які закуповуються підприємством, зокрема по угодах на надання послуг з навантаження лісопродукції на період 2011 року взаємопов'язані.
Згідно акту ревізії перевіряючі прийшли до думки, що ДП «Стрийське лісове господарство» завищено тарифи на послуги з навантаження (розвантаження) лісопродукції на період 2011 року. У зв'язку з чим завищено ціни на послуги лісозаготівлі ділової деревини за 2011 рік на 141,97 тис. грн.
Під час перевірки порівнювались ціни, які визначені позивачем та ціни на вказані послуги в інших структурних підрозділах Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства та тарифи, діючі в підрозділах ДТГО «Львівська залізниця» за період 2011-2012 рік, січень-серпень 2013 р. В акті міститься також посилання на тарифи державних ресурсних кошторисних норм експлуатації будівельних машин та механізмів ДБН Д.2.7-2000.
З огляду на наведене, позивачу виставлена вимога дотримуватись вимог чинного законодавства при укладенні угод про надання послуг з сторонніми організаціями (фізичними особами), забезпечити ведення обліку витрат з експлуатації механізмів сторонніх підприємств, залучених при наданні послуг з навантаження (розвантаження) лісопродукції відповідно до вимог наказу Міністерства статистики України від 13.06.1997 р. № 149 «Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку роботи будівельних машин та механізмів»; при визначенні тарифів на послуги, які закуповуються підприємством, враховувати тарифи, діючі в структурних підрозділах Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, а також державні ресурсні кошторисні норми експлуатації машин та механізмів, а також забезпечити максимальне усунення виявлених в ході ревізії порушень.
В акті ревізії зазначено, що внаслідок застосування тарифів на послуги з навантаження (розвантаження) лісопродукції вищих ніж тарифи державних ресурсних кошторисних норм експлуатації будівельних машин та механізмів ДБН Д.2.7-2000, а також зважаючи на тарифи, які діяли на вказані послуги в інших структурних підрозділах Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства та тарифи, діючі в підрозділах ДП «Львівська залізниця» за період 2011 року по ДП «Стрийське лісове господарство» розрахункова сума різниці у послугах складає 8365550,66 грн. По аналогічній причині за період 2012 рік розрахункова сума різниці в тарифах по оплаті послуг з навантаження (розвантаження) лісопродукції становить 5458978,59 грн., за січень-серпень 2013 року - 3959334,39 грн. Всього за ревізійний період розрахункова сума різниці в тарифах на оплату таких послуг складає 17783863,64 грн., чим порушено п.8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ІV.
Відповідно до п.1.2 ДБН Д.2.7.-2000 ресурсні кошторисні норми експлуатації будівельних машин і механізмів є обов'язковими для нового будівництва, розширення, реконструкції та технічного переоснащення підприємств, будівель і споруд, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери і комунального призначення та благоустрою, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування, що здійснюються із залученням бюджетних коштів підприємств, установ та організацій державної форми власності. При будівництві за рахунок інших джерел фінансування ці норми носять рекомендаційний характер і їх застосування обумовлюється контрактом.
Відповідно ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту та вимог розумності та справедливості. Згідно з ч.1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціни в договорі встановлюються за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Позивач правомірно зазначає, що ціни за послуги навантаження, розвантаження та навантаження у вагони не встановлені та не регулюються жодним нормативно-правовим актом України, тому ціни за такі послуги можуть визначатись самостійно кожним підприємством з урахуванням здійснення розумної калькуляції вартості таких послуг.
У 2011 році ДП «Стрийське лісове господарство» розроблено калькуляцію собівартості послуг на навантаження, розвантаження лісопродукції, у якій встановлено, що вартість послуг по навантаженню, розвантаженню складає 69,00 грн. та 89,00 грн., навантаження у вагони - 99грн. та 89 грн. за 1 кб.м. У 2012 році - вартість послуг по навантаженню та розвантаженню становила 76,00 грн., навантаження у вагони 84,00 грн. У 2013 році закріплена вартість по навантаженню та розвантаженню 1 кб.м. лісопродукції у розмірі 76,00 грн.
Ціни на послуги по навантаженню, розвантаженню лісопродукції у вагони встановлювались ДП «Стрийське лісове господарство» з контрагентами у межах калькуляції собівартості послуг.
Не правомірним є посилання відповідача на те, що позивач повинен враховувати тарифи на послуги з навантаження, розвантаження, діючі в інших структурних підрозділах Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, оскільки під час перевірки не було досліджено складові частини вартості послуг, які надавались іншими ДП, методи розрахунку ін.
Позивач зазначив, що в переважній більшості суб'єкти господарської діяльності, які надавали послуги ДП «Стрийське лісове господарство» за період 2011 р. - серпень 2013 р. використовують автомобілі УРАЛ 4320 з гідроманіпуляторами, оскільки саме такі машини можуть забезпечити безпечне та швидше переміщення лісопродукції із глибин лісу до дороги, або до іншого визначеного місця. За наведеною інформацією у акті ревізії інші ДП використовували крани - ККС-12 тон та КБ-572Б, а не автомобілі УРАЛ 4320 з гідроманіпуляторами.
Отже, вимога Жидачівської ОДФІ щодо забезпечення усунення порушень визначення тарифів на послуги з лісозаготівлі ділової деревини у зв'язку з виявленим під час перевірки завищенням витрат на оплату послуг із заготівлі ділової деревини за 2011 рік у сумі 141,97 тис. грн. та забезпечення усунення порушень визначення тарифів на послуги з навантаження (розвантаження) лісопродукції. у зв'язку з виявленням під час перевірки порушень при визначенні тарифів не є обґрунтованою та підлягає скасуванню.
З врахуванням викладеного, позов слід задоволити частково, визнати неправомірною та скасувати вимогу Жидачівської об'єднаної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції у Львівській області № 22-15/1955 від 17.12.2013 р. в частині: вимоги провести претензійно-позовну роботу з одержувачами благодійної допомоги щодо повернення коштів на суму 75,1 тис. грн.; вимоги провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування суми 11,22 тис. грн. у зв'язку з реалізацією продукції ФК «Інвест-Кошіце»; вимоги забезпечити усунення порушень визначення тарифів на послуги з лісозаготівлі ділової деревини у зв'язку з виявленим під час перевірки завищенням витрат на оплату послуг із заготівлі ділової деревини за 2011 рік у сумі 141,97 тис. грн.; вимоги забезпечити усунення порушень визначення тарифів на послуги з навантаження (розвантаження) лісопродукції. у зв'язку з виявленням під час перевірки порушень при визначенні тарифів. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати неправомірною та скасувати вимогу Жидачівської об'єднаної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції у Львівській області № 22-15/1955 від 17.12.2013 р. в частині:
- вимоги провести претензійно-позовну роботу з одержувачами благодійної допомоги щодо повернення коштів на суму 75,1 тис. грн.;
- вимоги провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування суми 11,22 тис. грн. у зв'язку з реалізацією продукції ФК «Інвест-Кошіце»;
- вимоги забезпечити усунення порушень визначення тарифів на послуги з лісозаготівлі ділової деревини у зв'язку з виявленим під час перевірки завищенням витрат на оплату послуг із заготівлі ділової деревини за 2011 рік у сумі 141,97 тис. грн.;
- вимоги забезпечити усунення порушень визначення тарифів на послуги з навантаження (розвантаження) лісопродукції. у зв'язку з виявленням під час перевірки порушень при визначенні тарифів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Крутько О.В.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15.09.2014 року.