ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/3404/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Ковальова Д.О.,
представника позивача - Зайцевої Г.С.,
представника відповідача - Мосієнко В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінатур" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
28 серпня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мінатур" (далі - позивач, ТОВ "Мінатур") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі - відповідач, Кременчуцька ОДПІ) про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки позивача та складання акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур"; визнання протиправними дій щодо проведення коригувань показників податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що були змінені на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур"; зобов'язання відновити показники податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що були змінені на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур".
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на порушення відповідачем порядку проведення зустрічної звірки. Наполягав на безпідставному коригуванні відповідачем показників податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. В письмових запереченнях посилався на те, що зустрічна звірка позивача проведена у відповідності із вимогами чинного законодавства, на адресу позивача надіслано листи про надання документів та пояснень щодо підтвердження господарських операцій із контрагентами, однак відповідь не отримана.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позов належить задовольнити, з огляду на наступні обставини.
Судом встановлено, що ТОВ "Мінатур" (ідентифікаційний код 36367683) зареєстровано 16.02.2009 р., змінено назву із ТОВ "АВД-Технологія", державна реєстрація змін до установчих документів здійснена 24.06.2014 р. Взято на податковий облік в Кременчуцькій ОДПІ 12.02.2014 р.
Старшим державним ревізором-інспектором Кременчуцької ОДПІ Таракановим Д.Ю. 21.07.2014 р. складено акт № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур" щодо формування податкового кредиту та податкового зобов'язання за лютий-березень 2014 року, у висновку якого зафіксовано, що проведеною звіркою господарських операцій щодо придбання та продажу не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для здійснення господарських операцій. Підтвердити отримання продаж та товару та право на формування податкового кредиту та податкового зобов'язання від контрагентів та відповідно підтвердити реальне здійснення продажу та купівлі товару не надається можливим за лютий-березень 2014 року.
Згідно витягу з АІС "Податковий блок" Кременчуцькою ОДПІ на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 проведено коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року.
Позивач не погодився із такими діями відповідача та оскаржив їх до суду.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносно позовних вимог позивача про визнання дій Кременчуцької ОДПІ щодо проведення зустрічної звірки та складення акту неправомірними суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Пунктом 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 /далі - Порядок № 1232/ передбачено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктом 3 Порядку № 1232 передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про надання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до вимог пункту 3.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України № 236 від 22 квітня 2011 року з метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій.
Матеріалами справи підтверджено, що Кременчуцькою ОДПІ складено акт від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур" щодо формування податкового кредиту та податкового зобов'язання за лютий-березень 2014 року.
Разом з тим, Кременчуцькою ОДПІ не надано суду жодних доказів того, що контролюючими органами проводилися перевірки контрагентів ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року, а також письмових запитів від ініціаторів на проведення зустрічних звірок з ТОВ "Мінатур".
У акті Кременчуцької ОДПІ не зазначено контролюючий орган, що є ініціатором проведення вказаної зустрічної звірки, та не вказано підстави її проведення.
Із пояснень представника відповідача у судових засіданнях встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки, оформленої актом від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683, Кременчуцькою ОДПІ направлялись ТОВ "АВД-Технологія" на адресу вул. Перемоги, 3-А, м. Кременчук письмові запити від 16.04.2014 р. № 9809/10 та від 13.06.2014 р. № 14487/10 про надання інформації та копій первинних документів щодо підтвердження господарських операцій із ТОВ "Фетіс", ТОВ "БІП-Консалт", ПП "Скіф-Рейсінг".
Суд також зазначає, що вказаними вище письмовими запитами Кременчуцькою ОДПІ надано строк для надання копій документів та письмових пояснень протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту Кременчуцької ОДПІ.
Відтак, відповідач встановив строк надання відповіді на письмові запити - 10 робочих днів з дня надходження запиту.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Проте, доказів вручення позивачу запитів від 16.04.2014 р. № 9809/10 та від 13.06.2014 р. № 14487/10 Кременчуцькою ОДПІ суду не надано.
Таким чином, вказані вище письмові запити, складені Кременчуцької ОДПІ з порушенням вимог пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України та пункту 6 Порядку № 1232.
Крім того, Кременчуцькою ОДПІ не надано суду доказів надіслання запиту про надання інформації ТОВ "Мінатур" за адресою: вул. Профспілкова, 1, м. Кременчук, хоча листом від 24.06.2014 р. № 1/24-14 ТОВ "Мінатур" повідомлено Кременчуцьку ОДПІ про зміни у складі засновників, керівника та місцезнаходження підприємства, у зв'язку із зміною назви ТОВ "АВД-Технологія" на ТОВ "Мінатур".
Суд зазначає, що Порядком № 1232 не встановлено права органів державної податкової служби проводити зустрічні звірки без надіслання завіреного печаткою запиту про поданні інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання у разі відсутності запитуваної ініціатором інформації та її документального підтвердження.
Враховуючи встановлені обставини справи, аналізуючи положення пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, положення Порядку № 1232 та Наказу № 236, суд приходить до висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, позаяк за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що Кременчуцькою ОДПІ проведено зустрічну звірку ТОВ "Мінатур", за результатами якої складено акт від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683, за відсутності підстав для проведення такої зустрічної звірки та з порушенням порядку її проведення.
Таким чином, Кременчуцькою ОДПІ не доведено правомірності дій по проведенню зустрічної звірки ТОВ "Мінатур" та складення акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683, у зв'язку із чим позовні вимоги про визнання дій Кременчуцької ОДПІ щодо проведення зустрічної звірки позивача та складання акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур" неправомірними підлягають задоволенню.
Відносно позовних вимог про визнання протиправними дій щодо проведення коригувань показників податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що були змінені на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур" та зобов'язання відновити показники податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що були змінені на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур", суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Із пояснень представника відповідача у судовому засіданні встановлено, що Кременчуцькою ОДПІ на підставі висновків зазначеного вище акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683, без винесення податкових повідомлень - рішень, здійснено коригування в Автоматизованій системі співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів "Податковий блок".
Таким чином, Кременчуцькою ОДПІ без вивчення та аналізу документів первинного бухгалтерського обліку, без співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання здійснено коригування в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок" показників податкової звітності ТОВ "Мінатур".
Разом з тим, висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений контролюючим органом лише після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про визнання протиправними дій щодо проведення коригувань показників податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що були змінені на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур" та вважає за необхідне зобов'язати Кременчуцьку ОДПІ відновити показники податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що були змінені на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур".
Таким чином, вказані позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінатур" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області щодо проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінатур" та складання акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур"код за ЄДРПОУ 36367683 з платниками податків за лютий, березень 2014 року".
Визнати протиправними дії Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області щодо проведення коригувань показників податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що були змінені на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур"код за ЄДРПОУ 36367683 з платниками податків за лютий, березень 2014 року".
Зобов'язати Кременчуцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Полтавській області відновити показники податкової звітності ТОВ "Мінатур" за лютий-березень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що були змінені на підставі акту від 21.07.2014 р. № 616/16-03-22-02-12/36367683 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Мінатур"код за ЄДРПОУ 36367683 з платниками податків за лютий, березень 2014 року".
Стягнути з Державного бюджету України в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінатур" (ідентифікаційний код 36367683) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 73,08 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 23 вересня 2014 року.
Суддя А.Б. Головко