КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2014 року справа № П/811/2751/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., за участю секретаря Мусієнко Л.О. та представників:
позивача: ОСОБА_1;
відповідача: Кравцова О.М.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доУправління Державної служб України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській областіпрозобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Державної служб України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про зобов'язання Управління Державної служб України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області провести обчислення вислуги років для призначення пенсії з урахуванням того, що часом навчання у Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування є період з 02 серпня 1988 року по 28 червня 1993 року включно.
В обґрунтуванні своєї позиції позивач зазначає, що 03 липня 2014 року звернувся до керівництва УДСНС України у Кіровоградській області з проханням провести розрахунок вислуги років для призначення пенсії. У наданому розрахунку, час навчання у Кіровоградському ін ституті сільськогосподарського машинобудування, для зараховування у вислугу років, зазначений як період з 01 вересня 1988 року по 17 червня 1993 року. Зазначений час навчання визначений відповідачем згідно з дипломом, позивача який отримав після закінчення навчального закладу у 1993 році.
Позивач вважав, зазначений розрахунок протиправним, оскільки не відповідає фактичному часу навчання у зазначеному інституті, зменшує наявну вислугу років для призначення пенсії та позбавляє права на пенсійне забезпечення. Вважав, що часом навчання є період з 02 серпня 1988 року по 28 червня 1993 року відповідно до наказів про зарахування та відрахування з навчального закладу.
Відповідач надав суду пояснення в яких позов визнав та зазначав, що внесення змін до порядку обчислення вислуги років не є юрисдикцією Управління Державної служб України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, а інші нормативні документи які б надавали вичерпну нормативну-правову регламентацію відсутні.
Дослідивши подані документи і матеріали відповідно до положень ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, виходячи з положень ч. 1 ст. 138 КАС України (щодо предмету доказування), суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що ОСОБА_1 з 01 липня 1996 року і на час розгляду справи безперервно проходить службу у Державній службі України з надзвичайних ситуацій на посадах начальницького складу (а.с.19).
03 липня 2014 року позивач звернувся до керівництва УДСНС України у Кіровоградській області з проханням провести розрахунок вислуги років для призначення пенсії (а.с.14).
Позивачу, наданий розрахунок вислуги років для призначення пенсії від 03.07.2014 року.
Як вбачається з розрахунку, час навчання у Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування зараховуваний у вислугу років з 01 вересня 1988 року по 17 червня 1993 року. Підстава дипломом ЦВ №628641 від 28.06.1993 року (а.с.13).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 1 Закону визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ст. 12 Закону до календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону, до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах.
Пунктом 2.16 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 №58 зазначено, що Для студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів, та клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад (наукова установа) вносить записи про час навчання на денних відділеннях (у тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів. Підставою для таких записів є накази навчального закладу (наукової установи) про зарахування на навчання та про відрахування з числа студентів, учнів, аспірантів, клінічних ординаторів.
Досліджуючи спірні правовідносини суд встановив, що згідно наказу Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування від 02 серпня 1988 року № 131-П «про зарахування на 1 курс» (копія витягу додається) я був зарахований студентом 1 курсу (а.с.11).
Відповідно до наказу Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування від 28 червня 1993 року № 92-03-С «Про випуск молодих фахівців ФАЕ та про їх відрахування з інституту» позивач відрахований з інституту (а.с.10).
Як вбачається з архівної довідки Кіровоградського національного технічного університету від 20 лютого 2006 року №43-58/12-325 позивач, відповідно до вищезазначених наказів інституту зарахований 02 серпня 1988 року та відрахований 28 червня 1993 року (а.с.12)
Крім того, відповідно до п.15 «Положення о высших учебных заведеннях СССР» затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 січня 1969 року «Об утверждении положення о высших учебных заведеннях СССР» (яке діяло на час навчання позивача) передбачено, що «студенту, защитившему дипломный проект (работу) или сдавшему государственные экзамены, решением Государственной экзаменационной комиссии присваивается квалификация в соответствии с полученной специальностью, вручаются диплом и нагрудный знак установленного образца».
Як вбачається з диплому позивача, він виписаний та вручений 28 червня 1993 року. Тобто до зазначеної дати не відрахований з інституту і вважався студентом.
Суд критично ставиться до тверджень представника відповідач про те, що внесення змін до порядку обчислення вислуги років працівників Управління Державної служб України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області не є юрисдикцією Управління та непередбачено нормативними документами зазначає наступне.
Порядок ведення обліку кадрів в органах і підрозділах цивільного захисту та Правил оформлення і ведення особових справ осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджено наказом ДСНС України від 18.10.2013 року №656.
Пунктами 4.4, 4.5, 4.6 зазначених Правил визначено:
4.4. Документи, що долучаються до частин особової справи, нумеруються і заносяться до описів цих частин із зазначенням їх назв та кількості аркушів.
4.5. Не допускається внесення до особових справ змін та доповнень, що не підтверджені відповідними документами.
4.6. Для опрацювання, внесення змін, підготовки та залучення документів особові справи видаються виключно працівникам кадрових органів, яким відповідно до їх посадових обов'язків надано право роботи з ними.
Таким чином, відповідач наділений повноваженнями самостійно вносити відповідні зміни до особових справ осіб рядового і начальницького складу в органах і підрозділах цивільного захисту.
Більш того, суд звертає увагу на те, що в дипломі позивача взагалі відсутня графа, яку зазначив відповідач як підставу у розрахунку. Представник відповідача не надав суду доказів де саме в дипломі зазначена дата початку навчання з 01 вересня 1988 року.
Таким чином, часом навчання ОСОБА_1 у Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування яке підлягає зарахуванню до вислуги років для призначення пенсії є період з 02 серпня 1988 року по 28 червня 1993 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд також вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 73,08 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.69,70,71, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов - задовольнити.
2.Зобов'язати Управління Державної служб України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області провести обчислення вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням того, що часом навчання ОСОБА_1 у Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування є період з 02 серпня 1988 року по 28 червня 1993 року включно.
3.Зобов'язати Державну казначейську службу у Кіровоградській області стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка Управління Державної служб України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 38613719).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст виготовлений 07.09.2014 року.
Суддя Р.В. Жук