Постанова № 40575514, 23.09.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2014
Номер справи
813/5894/14
Номер документу
40575514
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2014 року 11 год. 00 хв. Справа № 813/5894/14

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош В.М., розглянуши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго" до Дочірнього підприємства Львівського спеціалізованого управління "Стальконструкція № 137" Відкритого акціонерного товариства "Центростальконструкція" про стягнення штрафу,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго" до ДП Львівського спеціалізованого управління "Стальконструкція № 137" ВАТ "Центростальконструкція" про стягнення штрафу в сумі 5 100 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача законодавства про електроенергетику, а саме - ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 13.09.2013 року № 03/23-47-530. Позивач наголошує, що постановою № 08 від 19.02.2014 року на відповідача накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн. за невиконання вимог вищевказаного припису. Оскільки штраф у добровільному порядку відповідачем не сплачений, постанова про накладення штрафу не оскаржена, позивач звернувся до суду з позовом про примусове стягнення штрафних санкцій.

Ухвалою суду від 22.08.2014 року відкрито скорочене провадження у даній адміністративній справі.

Відповідачу надіслано судом копію ухвали про відкриття скороченого провадження, разом із витягом про процесуальні права та обов'язки сторін та запропоновано протягом десяти днів з дня одержання ухвали подати заперечення проти позову, а також необхідні документи або ж заяву про визнання позову.

Поштова кореспонденція, направлена відповідачу на адресу зазначену у довідці з ЄДРПОУ, повернулась на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до п.11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

З врахуванням того, що на адресу суду від відповідача не надходило заперечення проти позову та заяви про визнання позову, суд вважає за можливе, у відповідності до вимог ч.4 ст.183-2 КАС України, розглядати справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику» та п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929 (зі змінами та доповненнями), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням на суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», «;Про Державний бюджет України на 2014 рік», до доходів Державного бюджету України зараховувались та зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, ненадходження коштів до Державного бюджету України спричиняє матеріальну шкоду інтересам Держави.

Енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України, і правопорушення в електроенергетиці є порушенням загальнодержавних інтересів, тому що створює загрозу життю населення, обслуговуючого персоналу та навколишньому середовищу, що зобов'язує прокурора звернутися в інтересах держави та в особі позивача з відповідним позовом до суду.

Судом встановлено, що 12.02.2014 року у присутності уповноваженої особи Дочірнього підприємства Львівського спеціалізованого управління "Стальконструкція № 137" Відкритого акціонерного товариства "Центростальконструкція" енергетика Дуфанця Андрія Ярославовича була проведена перевірка щодо виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду у Львівській області №03/23-47-530 від 13.09.2013 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику. При цьому, перевіркою було встановлено факт ухилення від виконання вищевказаного припису, про що було складено акт перевірки №03/23-47-28 від 12.02.2014 року.

Так, у зв'язку із ухиленням відповідача від виконання вимог вищевказаного припису, позивачем винесено постанову № 08 від 19.02.2014 року, якою накладено на відповідача штраф у розмірі 5 100,00 грн. Даний штраф необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.

Відповідно до п.2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за №1312, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Аналогічні норми містяться і у Законі України «Про електроенергетику» (ст. 27) та Законі України «Про теплопостачання» (ст. 31).

Судом взято до уваги, що до матеріалів справи не додано доказів того, що постанова про накладення штрафу від 19.02.2014 року № 08 була оскаржена відповідачем в адміністративному або судовому порядку, відтак штраф за порушення законодавства в сфері електроенергетики відповідач повинен був сплатити протягом 30 днів з дня прийняття постанови.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд, згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що постанова про накладення штрафу винесена з порушенням вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 5 100,00 грн.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства, на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Відповідно до частини першої статті 138 КАС України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафних санкцій, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення штрафних санкцій у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Вказане узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України (постанова від 24.04.2013 року у справі №К/9991/15364/11).

Отже, з урахуванням викладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 17-19, 69-72, 86, 87, 94, 160-165, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в :

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Дочірнього підприємства Львівського спеціалізованого управління "Стальконструкція № 137" Відкритого акціонерного товариства "Центростальконструкція" (79040, м. Львів, вул. Конюшинна, 5, ЄДРПОУ 01413715) на користь Державного бюджету України (банк отримувача ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, р/р 31119106700003, ЄДРПОУ 38007594, код платежу 21081100) штраф у розмірі 5 100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок).

Постанова виконується негайно відповідно до п.9 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Сакалош В.М.