ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2014 року № 813/4821/14
15 год. 23 хв. зал судових засідань №8
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Петрик Р.І.,
за участю:
представника позивача Кохан Н.В.,
представника відповідача Шимборської О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Маст» про зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Маст», в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог б/н, б/д просить зобов'язати відповідача допустити працівників позивача до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" після закінчення мораторію на проведення перевірок, передбачених ст. 31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».
Відповідач подав до суду заперечення на позов від 24.07.2014 р., в якому проти позову заперечив з тих підстав, що позивач не наділений повноваженнями для звернення до суду із вимогою зобов'язати допустити працівників інспекції до перевірки та надання необхідних документів.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у порядку, встановленому законодавством, відповідача було повідомлено про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, на підставі відповідного наказу та направлення на проведення перевірки, однак, працівниками відповідача не було допущено до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, про що складено відповідний акт про не допуск.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши думку представників сторін, розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що старшим державним інспектором охорони навколишнього природного середовища Львівської області на підставі направлення № 616 (виданого на підставі наказу Держекоінпсекції №249-і/п від 12.05.2014 р.) на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства необхідно було провести позапланову перевірку ТОВ НВП «Маст», що знаходиться за адресою: 79004, м. Львів, вул.Пекарська, б. 13, кв. 7, у термін з 12.05.2014 р. по 23.05.2014 р.
14.05.2014 р. старшим державним інспектором ОНПС Львівської області Ярошик В.Л. здійснено виїзд на фактичну адресу підприємства: м. Львів , вул. Пекарська, б. 13, кв. 7, однак доступ до офісного приміщення підприємства був заблокований групою людей, які представилися представниками підприємців Львівщини і не дали можливості пройти на територію підприємства для проведення перевірки.
Відповідно до п. 4.10 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 року N 464, у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведенні перевірки. В цьому акті зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи, яку ознайомлено з актом та якій вручено акт під розписку, або робиться відмітка щодо відмови від ознайомлення з актом та його отримання. У разі, якщо керівник або уповноважена ним особа суб'єкта господарювання відмовляється від отримання акта про відмову особисто, такий акт із зазначенням в ньому реєстраційного номера передається через канцелярію суб'єкта господарювання або відправляється рекомендованим листом.
У результаті недопущення старшого держінспектора до проведення перевірки, ним складено акт про не допуск до проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.05.2014 р. №25.1.3. При цьому, представники ТОВ НВП «Маст» від підписання акту і його отримання відмовились, про що зроблено відповідну відмітку.
Другий примірник акту відповідно до вимог п. 4.10 Порядку N 464 скеровано на адресу ТОВ НВП «Маст», що підтверджується печаткою на супровідному листі вих. №03-1894 від 15.05.2014 р.
Згідно з повідомленням про вручення, 22.05.2014 р. акт отримано представником ТОВ НВП «Маст».
При цьому, відповідачем на адресу Державної екологічної інспекції у Львівській області скеровано лист від 15.04.2014 року щодо виконання вимог припису від 04.12.2013 року №235/03/1111-03.
Позивачем на адресу ТОВ НВП «Маст» скеровано лист від 19.05.2014 р. №03-1946 із вимогою надати інформацію стосовно виконання п. 4 від 04.12.2013р. №1111-03 щодо забезпечення вимог технологічного регламенту у відповідності до висновку державної екологічної експертизи від 27.05.1998 р. №05-01-40 при обробленні відпрацьованих нафтопродуктів.
Станом на 18.06.2014 р. відповідь на вказаний лист до Держінспекції не надходила.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно статті 5 вищевказаного Закону, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити:
-дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу;
-найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
-найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Аналогічні приписи містяться і в Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженому наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року №464, яким передбачено, що для здійснення перевірки керівником відповідного органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками). На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу Держекоінспекції (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Планова перевірка здійснюється відповідно до квартального плану діяльності органу Держекоінспекції і проводиться за наказом органу Держекоінспекції. Орган Держекоінспекції не пізніше як за десять днів до початку проведення перевірки надсилає рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу Держекоінспекції, або вручає особисто посадовій особі суб'єкта господарювання під розписку повідомлення про проведення планової перевірки. У повідомленні про проведення планової перевірки зазначається дата початку та закінчення перевірки, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснюється перевірка, найменування органу Держекоінспекції.
Водночас, за приписами пункту 4.10 вказаного Положення, у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведенні перевірки. В цьому акті зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи, яку ознайомлено з актом та якій вручено акт під розписку, або робиться відмітка щодо відмови від ознайомлення з актом та його отримання. У разі, якщо керівник або уповноважена ним особа суб'єкта господарювання відмовляється від отримання акта про відмову особисто, такий акт із зазначенням в ньому реєстраційного номера передається через канцелярію суб'єкта господарювання або відправляється рекомендованим листом.
Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача та не заперечив представник позивача, посадовими особами відповідача не було допущено до проведення перевірки держінспектора ОНПС Львівської області і не надано відповідних документів, у зв'язку із тим, що відповідачем не було отримано повідомлення про проведення перевірки.
Окрім цього, на вимогу суду представником позивача у свою чергу не було представлено для огляду у судовому засіданні оригінал повідомлення про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідача у період з 12.05.2014 р. по 23.05.2014 р.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача допустити працівників позивача до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" після закінчення мораторію на проведення перевірок, передбачених ст. 31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», суд зазначає таке.
Згідно з ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать: здійснення комплексного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища в республіці, проведення єдиної науково-технічної політики з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів, координація діяльності міністерств, відомств, підприємств, установ та організацій в цій галузі; державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки; обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів; координація роботи інших спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів; здійснення міжнародного співробітництва з питань охорони навколишнього природного середовища, вивчення, узагальнення і поширення міжнародного досвіду в цій галузі, організація виконання зобов'язань України відповідно до міжнародних угод з питань у (контролю) до здійснення заходів державного нагляду за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів виконує й інші функції відповідно до положення про нього, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Компетенція інших спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і раціонального використання природних ресурсів визначається законодавством України, а також положеннями про ці органи, які затверджуються у встановленому порядку.
З аналізу зазначеної норми Закону вбачається, що спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органам на місцях не надано право звертатись до суду з позовними заявами про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити його фахівців до проведення перевірки.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
Таким чином, звертаючись до суду з заявою про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити його фахівців до проведення перевірки, позивач діяв не у спосіб, визначений Законом, та з перевищенням повноважень, наданих йому чинним законодавством України.
Відповідно до положень статті 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 22.09.2014 року.
Суддя Братичак У.В.