Постанова № 40574724, 04.09.2014, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2014
Номер справи
806/3551/14
Номер документу
40574724
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2014 р. м.Житомир справа № 806/3551/14

категорія 10.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання - Шкорботун Ю.О.,

представник позивача та представник відповідача у судове засідання не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-Транс" про стягнення штрафних санкцій за порушення терміну подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку

встановив:

31 липня 2014 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області (далі – УПФУ в Малинському районі) із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-Транс" (далі – ТОВ "Полісся-Транс") про стягнення штрафних санкцій за порушення терміну подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у сумі 131421 грн 56 коп.

У позовній заяві УПФУ в Малинському районі вказало, що ТОВ "Полісся-Транс" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. До ТОВ "Полісся-Транс" рішенням від 2 грудня 2008 року №828 було застосовано фінансові санкції за несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 90775 грн 67 коп. та рішенням від 2 грудня 2008 року №829 було застосовано фінансові санкції за порушення терміну подання комплекту документів первинної звітності, що використовуються у системі персоніфікованого обліку у розмірі 50921 грн 09 коп. У зв'язку із несплатою вказаних сум фінансових санкцій у ТОВ "Полісся-Транс" виникла заборгованість у сумі 131421 грн 56 коп. Просить стягнути з ТОВ "Полісся-Транс" на користь УПФУ в Малинському районі 131421 грн 56 коп. заборгованості зі штрафних санкцій за порушення терміну подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 4 серпня 2014 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, 18 серпня 2014 року подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, у клопотанні вказав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.13).

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про причини неявки у судове засідання не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.15).

Справа розглядається судом за наявними у ній доказами на підставі положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом встановлено, що ТОВ "Полісся-Транс" перебуває на обліку як платник страхових внесків в УПФУ в Малинському районі Житомирської області.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України №1058-ІV) ТОВ "Полісся-Транс" є страхувальником.

Обов’язок страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом було встановлено пунктом 4 частини 2 статті 17 Закону України №1058-IV.

Порядок та строки подачі звітності, в тому числі, відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку було встановлено Порядком формування та подання органами Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 10 червня 2004 року №7-6, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за №1000/9599 (далі – Порядок №1000/9599).

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон України №2464-VI) визначено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Абзацом 1 статті 15 Закону України №1058-IV встановлено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до абзаців 1-10 пункту 11.11 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі – Інструкція №64/8663), що були чинними на час виникнення спірних правовідносин, платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції. Платники, зазначені в підпункті 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції та формою згідно з додатком 34 цієї Інструкції. У розрахунку вказуються всі передбачені в ній показники. У разі не заповнення того чи іншого рядка через відсутність операції цей рядок прокреслюється. Розрахунок заповнюється чорнилом, кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, принтерів, засобів механізації та інших засобів, які забезпечують збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності. У розрахунку не має бути ніяких підчисток, помарок. Виправлення помилок у розрахунку проводиться з дотриманням Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за №168/704. Розрахунок заповнюється в гривнях з копійками. Оригінал розрахунку подається платником до органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника. Усі примірники розрахунку страхових внесків підписуються керівником, головним бухгалтером підприємства, установи, організації та завіряються печаткою. Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, - не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Платники страхових внесків мають право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання документів надіслати їх органу Пенсійного фонду поштою з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установленим Кабінетом Міністрів України. Звітність може бути надана органу Пенсійного фонду України за добровільним рішенням платника страхових внесків в електронній формі з умовою дотримання чинного законодавства, що регулює ці питання.

Згідно з пунктом 11.13. Інструкції №64/8663 розрахунок подається платником незалежно від стану його фінансово-господарської діяльності. Реєстрація поданих платниками розрахунків проводиться працівником органу Пенсійного фонду, який відповідає за діловодство, у журналі реєстрації розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за формою згідно з додатком 27 цієї Інструкції. Журнал реєстрації розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ведеться окремо для страхувальників, зазначених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2 пункту 2.1, та окремо для страхувальників, зазначених у підпунктах 2.1.3 та 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції. На другому примірнику, який залишається в бухгалтерії платника, проставляється відмітка про здання розрахунку в орган Пенсійного фонду.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1.3 Порядку №1000/9599 страхувальник один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подає до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік. Перелік форм документів первинної звітності до СПОВ наведено у розділі 2 цього Порядку.

Пунктом 5 частини 9 статті 106 Закону України №1058-IV, у редакції що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, передбачалося, що за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з абзацами 1-3 пункту 9.3.5 Інструкції №64/8663 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 17 цієї Інструкції. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт про зазначене порушення, складений у довільній формі.

21 жовтня 2008 року працівниками УПФУ в Малинському районі за результатами проведених перевірок складено акт №27 у якому встановлено факт несвоєчасного подання ТОВ "Полісся-Транс" розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством та 3 листопада 2008 року складено акт №30 у якому зафіксовано порушення ТОВ "Полісся-Транс" терміну подання комплекту документів первинної звітності, що використовуються в системі персоніфікованого обліку.

На підставі вказаних актів перевірки начальником УПФУ в Малинському районі на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України №1058-ІV прийнято рішення від 2 грудня 2008 року №828, яким до ТОВ "Полісся-Транс" було застосовано фінансові санкції за несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 90775 грн 67 коп. та рішення від 2 грудня 2008 року №829, яким до ТОВ "Полісся-Транс" було застосовано фінансові санкції за порушення терміну подання комплекту документів первинної звітності, що використовуються у системі персоніфікованого обліку у розмірі 50921 грн 09 коп. (а.с.6-7).

Зазначені рішення були оскаржені платником у судовому порядку. Постановами Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2009 року у справі №2а-2423/09/0670 та від 17 грудня 2009 року у справі №2-а2662/09/0670 у задоволенні адміністративних позовів було відмовлено.

Рішення про застосування фінансових санкцій від 2 грудня 2008 року №828 та №829 були подані УПФУ в Малинському районі до відділу державної виконавчої служби Малинського районного управління юстиції для примусового виконання, однак постановами від 17 липня 2014 року ВП №19150109 та ВП №19149213 були повернуті без виконання у зв'язку із відсутністю у боржника майна на яке можливо звернути стягнення (а.с.8-9).

Відповідач у встановлені законом строки заборгованості з фінансових санкцій не сплатив, отже станом на 29 липня 2014 року ТОВ "Полісся-Транс" має прострочену заборгованість на загальну суму 131421 грн 56 коп.

Позивачем до матеріалів справи додано розрахунок суми боргу за період з 6 січня 2010 року до 30 липня 2014 року, згідно з яким загальна заборгованість відповідача перед УПФУ в Малинському районі становить 131421 грн 56 коп. (а.с.5).

Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, про що повідомляє у своєму клопотанні позивач (а.с.13), суд задовольняє адміністративний позов.

Відповідно до положень пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи звільняються від сплати судового збору.

Керуючись статями 71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-Транс" на користь Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області 131421 грн 56 коп. заборгованості зі сплати штрафних санкцій за порушення терміну подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2008 рік.

Видати або направити копію постанови особам які, беруть участь у справі, та особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи інтереси чи обов’язки, за правилами встановленими статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін