Постанова № 40574235, 16.09.2014, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
16.09.2014
Номер справи
927/102/14
Номер документу
40574235
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2014 р. Справа№ 927/102/14

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Тищенко О.В.

суддів: Самсіна Р.І.

Іоннікової І.А.

при секретарі Дмитрина Д.О.

розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства "Житлоінвест"

на рішення господарського суду Чернігівської області від 08.04.2014

у справі № 927/102/14

за позовом Приватного підприємства "Житлоінвест"

до Бахмацької міської ради

про зобов'язання вчинити певні дії

СУТЬ СПОРУ ТА СКАРГИ:

На розгляд господарського суду Чернігівської області передані вимоги Приватного підприємства "Житлоінвест" до Бахмацької міської ради про: зобов'язання Бахмацької міської ради зменшити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бахмач при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" на суму кошторисної вартості зовнішніх інженерних мереж: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання замовнику цього будівництва - приватному підприємству „Житлоінвест" на загальну суму 360967,00 грн.; прийняття цих інженерних мереж у комунальну власність територіальної громади м. Бахмач.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення ч.5 ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" відповідач відмовляється зменшити розмір пайової участі позивача у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач на суму кошторисної вартості інженерних мереж каналізації, водопостачання, електропостачання, газопостачання, розташовані поза межами земельної ділянки, яка була надана ПП „Житлоінвест" в оренду, та прийняти їх у комунальну власність. Також, на думку позивача, оскільки кошторисна вартість будівництва інженерних мереж перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури м. Бахмач, відповідач має відшкодувати позивачу різницю між здійсненими витратами та розміром пайової участі позивача у розвитку інфраструктури населеного пункту.

В судовому засіданні 20.02.2014 року місцевим господарським судомо було прийнято заяву позивача про зміну предмету позову, в якій він просив:

- зобов'язати Бахмацьку міську раду відповідно до ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності ", пп. 2.8. п. 2 Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач, який є Додатком №1 до рішення 18 сесії Бахмацької міської ради від 27 грудня 2011 року, зменшити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бахмач при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" на суму кошторисної вартості зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання замовнику цього будівництва - приватному підприємству „Житлоінвест", на загальну суму 330 725,60 грн.;

- прийняти ці інженерні мережі у комунальну власність територіальної громади м. Бахмач;

- зобов'язати Бахмацьку міську раду відповідно до ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" відшкодувати різницю в розмірі 30 241,40 грн. між здійсненими витратами по будівництву зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" та розміром пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 08.04.14р. в задоволенні позову Приватного підприємства "Житлоінвест" відмовлено.

Вищезазначене рішення місцевого господарського суду обґрунтовано тим, що позивачем не було доведено належними засобами доказування розмір обсягів та фактичну кошторисну вартість інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки. Крім того в рішення суду зазначено про неможливість застосування положень ч.5 ст.30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" з огляду на значне перевищення розміру кошторисної вартості будівництва інженерних мереж поза межами його земельної ділянки від обумовленого сторонами розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту згідно договору від 22.10.2012 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Приватне підприємство "Житлоінвест" звернулося до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Чернігівської області від 08.04.14р. у справі № 927/102/14 скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що рішення Господарського суду Чернігівської області прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, з невідповідністю висновків, викладених у рішенні обставинам справи.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.04.14р. апеляційну скаргу Приватного підприємства "Житлоінвест" призначено до розгляду на 21.05.14.р

Ухвалами Київського апеляційного господарського суду від 21.05.14р., 04.06.14р., 18.06.14р. розгляд апеляційної скарги відкладався.

Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 25.06.14р. апеляційну скаргу у справі №927/102/14 передано на розгляд колегії суддів у складі: Власова Ю.Л. (головуючий), Самсіна Р.І., Тищенко О.В.

Київським апеляційним господарським судом ухвалою від 25.06.2014р. розгляд апеляційної скарги призначено на 23.07.2014р.

Розпорядженням Заступника Голови Київського апеляційного господарського суду від 23.07.14р. апеляційну скаргу у справі №927/102/14 передано на розгляд колегії суддів у складі: Тищенко О.В. (головуючий), Самсіна Р.І., Іоннікової І.А.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23.07.2014 року справу №927/102/14 прийнято для здійснення апеляційного провадження у наступному складі колегії суддів: головуючий суддя Тищенко О.В., судді Іоннікова І.А., Самсіна Р.І. та у зв'язку з формування нової колегії суддів розгляд справи призначено на 09.09.2014 року.

Апелянт в судовому засіданні апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав, просив апеляційну скаргу задовольнити, рішення Господарського суду Чернігівської області від 08.04.2014 р. у справі № 927/102/14 скасувати, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання 09.09.2014 року не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги.

Стаття 22 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Явка в судове засідання представників сторін -це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 77 ГПК України у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Застосовуючи згідно з частиною 1 статті 4 ГПК України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, колегія суддів зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії"(Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989).

Враховуючи, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи, судова колегія визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу у відсутності представника відповідача.

Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу, також апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення господарського суду у повному обсязі.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, Київський апеляційний господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як було встановлено судом першої інстанції 03.02.2010 року між приватним підприємством „Житлоінвест" (замовник) та дочірнім підприємством „УкрСіверБуд" ЗАТ „ДСК" (генпідрядник) укладено підрядний договір №3, за умовами якого замовник передає генпідряднику будівельний майданчик для будівництва 110 квартирного житлового будинку за адресою: вул. Пушкіна, 11, м. Бахмач; замовник фінансує будівництво об'єкту; вартість обсягів робіт, пов'язаних з будівництвом об'єку та витрат на інженерне забезпечення, необхідне для його експлуатації, становить 15085200 грн.

08.03.2010 року між Бахмацькогю міською радою (орендодавець) та приватним підприємством „Житлоінвест" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, строком на 5 років, платне користування земельну ділянку площею 0,5899 га для будівництва і обслуговування 5-ти поверхового 90-квартирного житлового будинку, яка знаходиться в м. Бахмач, вул. Пушкіна, 11-А.

22.10.2012 між Бахмацькою міською радою (Сторона - 1) та приватним підприємством „Житлоінвест" (Сторона - 2) 22.10.2012 укладено договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач (далі - Договір про пайову участь).

Предметом даного договору є пайовий внесок Сторони - 2 на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач при здійсненні будівництва об'єкта містобудування - „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" (п.1 договору), ( далі - об'єкт -„Будівництво доступного житла").

Згідно п. 2.1 договору Сторона - 2 перераховує кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач в розмірі 330 725,60 грн. єдиним платежем на рахунок міської ради відповідно до розрахунку (додаток №1 до Договору) до 31.12.2012, тобто до визначення виконавчим комітетом Бахмацької міської ради права власності на об'єкт нерухомого майна.

Відповідно до п. 3.1 договору Сторона - 2 зобов'язується перерахувати кошти в сумі, зазначеній у п. 2.1 договору. Оплата вноситься одним платежем шляхом перерахування грошових коштів не пізніше ніж за один місяць після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

У випадку несвоєчасного внесення коштів, Сторона - 2 сплачує пеню в розмірі 0,1% від загальної суми пайової участі, визначеної у п. 2.1 договору за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язань (п. 4.3 договору).

Додатком №1 до Договору про пайову участь, підписаного обома сторонами договору і скріпленого їх печатками, передбачено, що згідно зведених кошторисних розрахунків вартості будівництва об'єкту загальна вартість будівництва з ПДВ складає відповідно вбудовані приміщення 2690256 грн., гаражі для легкових автомобілів 436000 грн., господарські приміщення в підвальному поверсі 181000 грн., всього 3397256 грн. Плановий розмір пайової участі (внеску) у створення і розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Бахмач в розмірі 10% нежитлових будівель і споруд буде складати 330725 грн.

Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Чернігівській області 07.11.2012 зареєстровано Декларацію про готовність об'єкта - „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" до експлуатації.

Рішенням Бахмацької міської ради від 30.11.2012 року № 289 оформлено право приватної власності на квартири та адміністративно-торгові приміщення, розташовані за адресою: м. Бахмач, вул. Пушкіна, 11-А за приватним підприємством „Житлоінвест".

Листом від 28.11.2012 року №136 позивач звернувся до міського голови м. Бахмач з проханням зменшити розмір пайового внеску по об'єкту - „Будівництво доступного житла" на суму вартості інженерних мереж по вказаному об'єкту та прийняти їх у комунальну власність. В листі зазначено, що кошторисна вартість мереж відповідно до зведених кошторисних розрахунків складає: зовнішні мережі водопостачання 42 874,00 грн., зовнішні мережі каналізації 29 728,00 грн., зовнішні мережі водопостачання 42 874, 00 грн., зовнішні мережі електропостачання 62 956,00 грн., зовнішні мережі газопостачання 225 409,00грн. Додатком до листа є зведені кошторисні розрахунки вартості зовнішніх мереж водопостачання, каналізації, електропостачання та газопостачання.

Також, з аналогічним проханням позивач звернувся до міського голови м. Бахмач листом №1 від 02.01.2013 року.

Листом від 04.01.2013 №03-21/26 міський голова П.М. Шимка повідомив позивача про розгляд його звернень від 28.11.2012 №156 та від 02.01.2013 №01 та вказав про необхідність надання перелічених в листі документів для визначення розміру пайової участі замовника на розвиток інженерно-транспортної інфраструктури м. Бахмач.

Матеріали справи містять акт комісії по обстеженню інженерних мереж до житлового будинку №11-а по вул. Пушкіна в м. Бахмач, у складі: заступника міського голови, начальника відділу з правових та гуманітарних питань виконавчого комітету Бахмацької міської ради, заступника начальника відділу з житлово-комунальних питань та будівництва виконавчого комітету Бахмацької міської ради, інженера - геодезиста, з якої вбачається, що даною комісією проведено обміри земельної ділянки площею 0,5899га, яка згідно договору оренди земельної ділянки перебуває в оренді ПП „Житлоінвест" та встановлено, що газорегуляторні пункти в кількості 2 шт. розміщено в межах вищевказаної земельної ділянки, обстеження інших інженерних мереж (мережі каналізації, водопроводу та електромережі) є неможливим через їх знаходження в ґрунті.

Відповідач не задовольнив прохання позивача, викладені останнім у вищевказаних листах.

В той же час прокурором Бахмацького району в інтересах держави в особі позивача - Бахмацької міської ради було подано позов до приватного підприємства „Житлоінвест" про стягнення 352 375,40 грн. заборгованості зі сплати пайового внеску згідно договору б/н від 22.10.2012 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач, з яких: основна заборгованість по сплаті пайового внеску - 330 725 грн. 60 коп., 3% річних - 3 615 грн. 33 коп., пеня за несвоєчасну сплату пайового внеску - 18 034 грн. 47 коп.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 09.08.2013 року по справі № 927/732/13 у вищевказаному позові відмовлено повністю. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2013 року, яке залишено без змін постановою Вищого господарського суду України від 23.01.2014 року, апеляційну скаргу заступника прокурора Чернігівської області на рішення господарського суду Чернігівської області від 09.08.2013 у справі № 927/732/13 за позовом прокурора Бахмацького району в інтересах держави в особі Бахмацької міської ради до приватного підприємства „Житлоінвест" про стягнення 352 375 грн. 40 коп. задоволено; рішення господарського суду Чернігівської області від 09.08.2013 у справі № 927/732/13 про відмову у задоволенні позову скасовано; прийнято нове рішення по справі № 927/732/13, яким позов прокурора Бахмацького району в інтересах держави в особі Бахмацької міської ради до приватного підприємства „Житлоінвест" про стягнення 352 375,40грн. задоволено повністю; стягнуто з приватного підприємства „Житлоінвест" на користь Бахмацької міської ради суму основної заборгованості по сплаті пайового внеску в розмірі 330725,60 грн., пеню за несвоєчасну сплату пайового внеску в сумі 18 034,47 грн. та 3% річних в сумі 3 615,33 грн.

Позивач, вважаючи що його права порушені з боку відповідача, посилаючись на ч. 5 ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності", пп. 2.8. п. 2 Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач звернувся до господарського суду для вирішення даного спору у судовому порядку.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судовому засіданні з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи їх взаємний зв'язок, Київський апеляційний господарський суд вважає що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності"

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про планування та забудову територій" (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) проект забудови території визначає: розташування об'єктів містобудування, місцевих проїздів відносно червоних ліній; архітектурно-просторове вирішення, призначення, щільність, поверховість та інші показники конкретних об'єктів містобудування; показники та технічні вирішення інженерно-транспортної інфраструктури; потребу в проведенні інженерної підготовки території та обсяг цих робіт; місця та технічні вирішення під'єднання інженерного обладнання об'єктів містобудування до зовнішніх інженерних мереж і споруд; організацію будівництва; техніко-економічні показники та загальний кошторис забудови території; інші вимоги, визначені державними будівельними нормами.

У разі необхідності у складі проекту забудови території може розроблятися проект розподілу території.

Проект забудови території погоджується і затверджується як проектна документація в порядку, визначеному законодавством.

Згідно зі ст. 27 вказаного Закону, основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки; технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта містобудування; завдання на проектування. При наданні технічних умов враховується, що місце приєднання інженерних мереж замовника до магістральних чи інших інженерних мереж знаходиться на межі земельної ділянки замовника або за його згодою на території цієї земельної ділянки. Якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів поза межами його земельної ділянки, величина пайової участі (внеску) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту зменшується на суму пов'язаних з цим витрат. Побудовані замовником інженерні мережі та/або об'єкти передаються на баланс відповідним підприємствам з їх утримання.

Статтею 271 Закону України "Про планування і забудову територій" визначено, що величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі (внеску) замовника від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Встановлений органом місцевого самоврядування розмір пайової участі (внеску) замовника не може перевищувати граничного розміру пайової участі (внеску) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів.

Граничний розмір пайової участі (внеску) замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів з урахуванням не заборонених законом інших відрахувань, встановлених органом місцевого самоврядування, не може перевищувати, зокрема, 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та/або споруд.

Отже враховуючи норми Закону України "Про планування і забудову територій" суд дійшов висновку, що до величини пайової участі (внеску) у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту не повинні включатись витрати, пов'язані з інженерними мережами поза межами земельної ділянки (позамайданчикові інженерні мережі).

Так, відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 40 вказаного Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвиток зазначеної інфраструктури.

Тобто, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" на органи місцевого самоврядування покладено обов'язок встановлювати порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту відповідно до норм вказаного Закону.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Бахмацької міської ради від 27.12.2011 року (18-ї сесії шостого скликання) затверджено Порядок залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмача (надалі - Порядок).

Відповідно до п.п. 1.4., 2.1.- 2.4. Порядку пайова участь замовника у створенні розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Бахмача полягає у перерахуванні замовником до бюджету Бахмацької міської ради коштів для створення і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури, згідно з Договором.

Величина пайової участі визначається у розрахунку, який є невід'ємною частиною Договору, як відсоток від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання і виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж, споруд та транспортних комунікацій.

Граничний розмір пайової участі замовника з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4% - для житлових будинків. У разі будівництва житлових будинків з вбудовано-прибудинковими об`єктами комерційного призначення, розмір коштів пайової участі визначається диференційовано, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта (будівництво об`єкта комерційного призначення - відповідно до п. 2.4.1., будівництво житлового будинку - відповідно до п. 2.4.2.).

Встановлений Бахмацькою міською радою для замовників розмір пайової участі не може перевищувати граничний розмір пайової участі, встановлений згідно законодавства.

При цьому, згідно з приписами ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Аналогічні положення містяться у п. 2.8 вищевказаного Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмача.

При цьому, в зазначеному Порядку не регламентовано способу зменшення сум пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту у випадку якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки.

Однак, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено імперативну норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами.

Згідно з п.1 ст.30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.

Відповідно до ч.8 ст.1 вказаного Закону містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Як вбачається з матеріалів справи відповідно до технічних умов № 4 від 25.03.2010 року Бахмацького управління по газопостачанню та газифікації ВАТ «Чернігівгаз» вбачається, що газозабезпечення абонентів житлового будинку по вул. Пушкіна, 11-А можливо при проектуванні та будівництві газопроводу середнього тиску з точкою врізки в існуючий газопровід на перетині вулиці та провулка Пушкіна до двох ШГРП типу ШП-2, та газопроводу низького тиску від ШП-2 до відключаючого пристрою в середній частині будинку. При проектуванні та будівництві двох ШП-2 передбачити їх огородження та накриття, а також влаштування твердого покриття їх території.

З технічних умов № 688 від 18.02.2010 року КП «Бахмач-водсервіс» вбачається, що приєднання водопроводу вводу до діючої водопровідної мережі необхідно виконати біля житлового будинку № 7 по вул. Пушкіна. Для цього побудувати водопровідний колодязь із встановленням засувки.

Приєднання житлового будинку до мережі самопливної каналізації потрібно виконати з необхідною кількістю каналізаційних колодязів. Місце приєднання до діючої каналізації виконати по вул. Першотравневій.

З технічних умов приєднання до електричних мереж № 21-10 від 28.04.2010 року ВАТ ЕК «Чернігівобленерго» вбачається, що Позивачу необхідно було виконати згідно з проектом реконструкцію ЗТП-458 (зовнішня трансформаторна підстанція); встановити другий силовий трансформатор Т-2 розрахункової потужності разом з необхідним електричним обладнанням; прокласти кабелі згідно з проектом, та інше.

Також, знаходження інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки, яка була надана ПП «Житлоінвест» в оренду підтверджується Зведеним планом мереж з виділенням на ньому зовнішніх мереж водопроводу, водовідведення, мереж електропостачання та газопостачання, який виконано ДП «УкрСіверБуд» в межах повноважень генпроектувальника щодо складення плану, що в свою чергу спростовує висновок місцевого господарського суду про відсутність необхідності будівництва позивачем інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури саме поза межами його земельної ділянки.

Щодо висновку місцевого господарського суду з приводу недоведеності позивачем належними доказами вартості проведених ним робіт з будівництва об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Згідно із ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

При цьому, належністю доказів є спроможність фактичних даних містити інформацію щодо обставин, що входять до предмета доказування, слугувати аргументами (посилками) у процесі встановлення об'єктивної істини.

На підтвердження позивачем власного розрахунку вартості виконаних робіт по будівництву зовнішніх інженерних мереж було надано наступні документи:

- зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва «Зовнішні мережі газопроводу до житлового будинку по вул. Пушкіна 11А, м. Бахмач, Чернігівська область», що складений Генеральним проектувальником будівництва ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», затверджений Замовником будівництва ПП «Житлоінвест» на загальну суму 225 409 грн. 00 коп. та Локальним кошторисом № 6-1-1 на зовнішні мережі газопостачання «Зовнішній газопровід»;

- зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва «Зовнішні мережі водопроводу до житлового будинку по вул. Пушкіна 11А, м. Бахмач, Чернігівська область», що складений Генеральним проектувальником будівництва ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», затверджений Замовником будівництва ПП «Житлоінвест» на загальну суму 42 874 грн. 00 коп. та Локальним кошторисом № 6-1-1 на водопровід «Зовнішні мережі водопроводу»;

- зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва «Зовнішні мережі електромережі до житлового будинку по вул. Пушкіна 11А, м. Бахмач, Чернігівська область», що складений Генеральним проектувальником будівництва ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», затверджений Замовником будівництва ПП «Житлоінвест» на загальну суму 62 956 грн. 00 коп. та Локальним кошторисом № 4-1-1 на зовнішні електромережі (додаткові-обведення гаражів) «Зовнішні електромережі»;

- зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва «Зовнішні мережі каналізації до житлового будинку по вул. Пушкіна 11А, м. Бахмач, Чернігівська область», що складений Генеральним проектувальником будівництва ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», затверджений Замовником будівництва ПП «Житлоінвест» на загальну суму 29 728 грн. 00 коп. та Локальним кошторисом № 6-1-1 на каналізацію зовнішню «Позамайданчикові мережі каналізації».

Складання локальних кошторисів та зведених кошторисних розрахунків вартості будівництва передбачено Державними будівельними нормами України ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» (надалі по тексту - ДБН Д.1.1-1-2000).

Відповідно до абзаців 1, 2, 3 преамбули до ДБН Д.1.1-1-2000, ці будівельні норми встановлюють основні правила визначення вартості нового будівництва, реконструкції та технічного переоснащення підприємств, будівель і споруд, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери і комунального призначення та благоустрою тощо, і носять обов'язковий характер при визначенні вартості будов (об'єктів), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств державної власності.

По будовах (об'єктах), будівництво яких здійснюється за рахунок інших джерел фінансування, ці норми носять рекмендаційний характер і їх застосування обумовлюється договором.

ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» поширюються на підрядний, господарський та змішаний способи здійснення будівництва.

Відповідно до пп. 1.2. п. 1 Договору, Позивач здійснював фінансування будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Пушкіна, 11А, м. Бахмач, Чернігівської області в повному обсязі. Генпідрядником виступало - ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК».

Згідно пп. 1.3. п. 1 Договору, вартість робіт пов'язаних з будівництвом зовнішніх інженерних мереж, що знаходяться поза межами земельної ділянки та необхідні для експлуатації Об'єкту складає:

Зовнішні мережі водопостачання - 42 874 грн. 00 коп.;

Зовнішні мережі каналізації - 29 728 грн. 00 коп.;

Зовнішні мережі електропостачання - 62 956 грн. 00 коп.;

Зовнішні мережі газопостачання - 225 409 грн. 00 коп..

Пп. 3.2.10. Договору передбачено, що при будівництві зовнішніх інженерних мереж, що знаходяться поза межами земельної ділянки застосовуються «Правила визначення вартості будівництва» ДБН Д. 1.1-1-2000, що затверджені наказом Держбуду України від 27.08.2000 року № 174.

При здійснення будівництва, відповідно до пп. 2.4.1 п. 2.4. ДБН Д. 1.1-1-2000 локальні кошториси складаються в поточному рівні цін на трудові і матеріально- технічні ресурси за формою, наведеною в додатку «Д». Додаток «Д», що носить обов'язковий характер, передбачає необхідність врахування лише прямих витрат.

Згідно пп. 2.8.1, 2.8.4 п. 2.8. ДБН Д. 1.1-1-2000 зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва - це кошторисний документ, що визначає повну кошторисну вартість будівництва, включаючи кошторисну вартість будівельних і монтажних робіт, витрати на придбання устаткування, а також усі супутні витрати (кошторисний прибуток, кошти на покриття адміністративних витрат будівельно-монтажних організацій, податки, збори, обов'язкові платежі, встановлені чинним законодавством і не враховані складовими вартості будівництва тощо).

Таким чином, локальні кошториси на зовнішні інженерні мережі передбачають лише прямі витрати (трудові та матеріально-технічні ресурси), а зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва зовнішніх інженерних мереж крім прямих витрат, визначає повну кошторисну вартість будівництва (прямі та супутні витрати).

Виконання робіт за Договором Генпідрядником (ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК») та їх оплата Позивачем, відповідно до пп. 1.2. п. 1 Договору підтверджується Актом звірки взаємних розрахунків.

Відповідно до Акту звірки взаємних розрахунків станом на 27.12.2012 рік щодо будівництва зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки та необхідні для експлуатації Об'єкту за Договором, встановлено:

1) ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» виконало роботи по будівництву зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки та необхідні для експлуатації Об'єкту за підрядним договором № 3 від 3 лютого 2010 р. в редакції від 24 березня 2010: Зовнішні мережі водопостачання - 42 874 грн. 00 коп.; Зовнішні мережі каналізації - 29 728 грн. 00 коп.; Зовнішні мережі електропостачання - 62 956 грн. 00 коп.; Зовнішні мережі газопостачання - 225 409 грн. 00 коп.. Всього на суму 360 967 грн. 00 коп.

2) Позивачем перераховано кошти за будівництво зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки та необхідні для експлуатації Об'єкту за Договором в розмірі 360 967 грн. 00 коп..

Листом № 116/1 від 14 лютого 2014 року, який адресовано Позивачу, ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», повідомляє, що роботи по будівництву об'єкту: «Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктами соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11А в м. Бахмач», в тому числі роботи по будівництву зовнішніх позамайданчикових мереж газо-, електро-, водопостачання та каналізації виконані ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» в повному обсязі. Розрахунки за виконані роботи, відповідно до Договору проведено повністю, в тому числі за виконані роботи по будівництву зовнішніх інженерних мереж приватним підприємством «Житлоінвест» сплачено:

Зовнішні мережі водопостачання - 42874 грн. 00 коп.;

Зовнішні мережі каналізації - 29728,00 грн. 00 коп.;

Зовнішні мережі електропостачання - 62956 грн. 00 коп;

Зовнішні мережі газопостачання - 225409 грн. 00 коп.

Приватним підприємством «Житлоінвест» за виконані роботи по будівництву зовнішніх інженерних мереж всього сплачено 360967 грн. 00 коп.

Таким чином, Позивач поніс витрати по будівництву зовнішніх інженерних мереж у розмірі 360967 (триста шістдесят дев'ятсот шісдесят сім) грн. 00 коп.

Витрати понесені Позивачем при будівництві зовнішніх інженерних мереж водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання також підтверджуються первинними документами: Рахунком-фактурою № СФ-0000138 від 30.05.2012 р.; Платіжним дорученням № 69 від 07.06.2012 р.; Рахунком-фактурою № СФ-0000475 від 30.11.2012 р.; Платіжним дорученням № 201 від 21.12.2012 р.; Платіжним дорученням № 202 від 21.12.2012 р.; Платіжним дорученням № 204 від 21.12.2012 р.; Рахунком-фактурою № СФ-0000489 від 28.12.2012 р.; Платіжним дорученням № 205 від 28.12.2012 р. Позивачем за виконані роботи по будівництву зовнішніх інженерних мереж, згідно платіжних доручень № 69 від 07.06.12 р., № 201, 202, 204 від 21.12.12 р., № 205 від 28.12.12 р. сплачено 360967 грн. 00 коп.

Крім того позивач листом № 179 від 18 грудня 2013 року звернувся до експертної установи «Сіверексперт» щодо визначення об'ємів (обсягів) та вартості робіт по будівництву зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межеми земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання при будівництві об'єкта: "Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціального-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів".

Експертною установою встановлено:

1) Технічними умовами передбачається необхідність будівництва зовнішніх мереж водопроводу поза межами земельної ділянки замовника (водопровід з труб поліетиленових водопровідних, улаштування круглих колодязів зі збірного залізобетону). Вартість виконаних замовником робіт складає 42 874 грн. 00 коп.

2) Технічними умовами передбачається необхідність будівництва зовнішніх електромереж поза межами земельної ділянки замовника (прокладення кабелів у траншеях довжиною 225 метрів погонних). Вартість виконаних замовником робіт складає 62 956 грн. 00 коп.

3) Технічними умовами передбачається необхідність будівництва зовнішніх мереж газопроводу поза межами земельної ділянки замовника (газопровід низького тиску з труб поліетиленових газових, підземний газопровід середнього тиску, регуляторні пункти, заземлення та захист від блискавки). Вартість виконаних замовником робіт складає 225 409 грн. 00 коп.

4) Технічними умовами передбачається необхідність будівництва зовнішніх мереж каналізації поза межами земельної ділянки замовника (каналізація з труб ПВХ каналізаційних безнапірних, улаштування круглих збірних залізобетонних каналізаційних колодязів). Вартість виконаних замовником робіт складає 29 728 грн. 00 коп.

Загальна вартість зовнішніх інженерних мереж, які збудовані поза межами земельної ділянки замовника складає 360 967 грн. 00 коп.

Отже позивачем було доведено суду, необхідність у будівництві спірних об'єктів інженерної інфраструктури та заявлену до зменшення у позові, суму витрат на їх будівництво, яка складає 360967, 00 грн. належними та допустимими доказами у розумінні ст.ст. 32,33 ГПК України.

Також колегія судді не погоджується з висновком місцевого господарського суду, що положення ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не передбачають можливості зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту у разі перевищення кошторисної вартості будівництва інженерних мереж поза межами інфраструктури населеного пункту самого пайового внеску визначеного договором, оскільки положення частини п'ятої даної статті слід розглядати у сукупності, тобто у разі виникнення ситуації з перевищенням кошторису вартості будівельних робіт вартості сплаченого пайового внеску, відбувається зменшення розміру внеску пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму, яка повністю вичерпує сам пайовий внесок, а різниця, котра при цьому залишилась не відшкодованою, покривається органом місцевого самоврядування у відповідності до абзацу 2 частини 5 цієї статті.

При цьому, судова колегія не погоджується із позицією місцевого господарського суду, що зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури можливе лише у випадку передачі таких інженерних мереж у комунальну власність, оскільки ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не ставить в залежність факт зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури від фактичної передачі даних об'єктів до комунальної власності. Крім того, дана норма не визначає термінів передачі зазначених об'єктів до комунальної власності, а отже передування рішення органу місцевого самоврядування фактичному зменшенню розміру пайової участі не є визначальним. (Аналогічна позиція була висловлена у постанові Вищого господарського суду України 29 липня 2014 року справа № 924/51/14).

Крім того не відповідає фактичним обставинам справи посилання Господарського суду Чернігівської області на те, що Позивач просить суд начебто зобов'язати Відповідача прийняти «ці інженерні мережі» у комунальну власність, не зазначаючи при цьому індивідуальні ознаки речі (речей), яка є предметом матеріального світу (абз. 6 с. 10 рішення суду першої інстанції).

Позивач заявою № 20 від 20 лютого 2014 року змінив предмет позову і просив суд першої інстанції зобов'язати Бахмацьку міську раду, відповідно до ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пп. 2.8. п. 2 Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач, який є Додатком № 1 до рішення 18 сесії Бахмацької міської ради від 27 грудня 2011 року, зменшити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бахмач при будівництві об'єкта: "Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціального-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів", на суму кошторисної вартості зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межеми земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання замовнику цього будівництва - приватному підприємству "Житлоінвест", на загальну суму 330 725 грн. 60 коп. та прийняти ці інженерні мережі у комунальну власність територіальної громади м. Бахмач.

В ході судового розгляду встановлено, що до переліку інженерних мереж, які підлягають передачі до комунальної власності міста Бахмач Чернігівської області належать зовнішні інженерні мережі, що знаходяться поза межами земельної ділянки та необхідні для експлуатації Об'єкту: «Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктами соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11А в м. Бахмач» і підлягають передачі до комунальної власності міста Бахмач, Чернігівської області:

Зовнішні мережі водопостачання - 42874 грн. 00 коп.;

Зовнішні мережі каналізації - 29728,00 грн. 00 коп.;

Зовнішні мережі електропостачання - 62956 грн. 00 коп;

Зовнішні мережі газопостачання - 225409 грн. 00 коп.

Отже підсумовуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що незважаючи на неодноразові звернення ПП «Житлоінвест» до Бахмацької міської ради з клопотанням про зменшення розміру пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач на суму кошторисної вартості інженерних мереж каналізації, водопостачання, електропостачання, газопостачання та прийняти їх в комунальну власність, Відповідач не вчинив жодних дій на виконання пп. 2.8. п. 2 Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач, який є Додатком № 1 до рішення 18 сесії Бахмацької міської ради від 27 грудня 2011 року, ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" чим порушив вимоги чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 104 Господарського процесуального кодексу України, підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є:

1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи;

4) порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Оскільки рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права, апеляційна скарга Приватного підприємства «Житлоінвест» підлягає задоволенню, рішення Господарського суду Чернігівської області від 08.04.2014р. у справі № 927/102/14 скасуванню.

У зв'язку з задоволенням апеляційної скарги позивача, відповідно до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Житлоінвест» задовольнити повністю.

2. Рішення Господарського суду Чернігівської області від 08.04.2014р. у справі № 927/102/13 скасувати .

3. Прийняти нове рішення, яким:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Зобов'язати Бахмацьку міську раду відповідно до ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності ", пп. 2.8. п. 2 Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач, який є Додатком №1 до рішення 18 сесії Бахмацької міської ради від 27 грудня 2011 року, зменшити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бахмач при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" на суму кошторисної вартості зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання замовнику цього будівництва - приватному підприємству „Житлоінвест", на загальну суму 330 725,60 грн. та прийняти ці інженерні мережі у комунальну власність територіальної громади м. Бахмач.

Зобов'язати Бахмацьку міську раду відповідно до ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" відшкодувати різницю в розмірі 30 241,40 грн. між здійсненими витратами по будівництву зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" та розміром пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач.

3. Стягнути з Бахмацької міської ради (ідентифікаційний код: 36460901, адреса: 16500, Чернігівська обл., м. Бахмач, вул. Жовтнева, 42) на користь Приватного підприємства «Житлоінвест» (ідентифікаційний код: 36430901, адреса: 14000, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 9, оф. 210) судовий збір у розмірі 8 437,34 грн. (вісім тисяч чотириста тридцять сім гривень 34 коп.) за розгляд позовної заяви.

4. Стягнути з Бахмацької міської ради (ідентифікаційний код: 36460901, адреса: 16500, Чернігівська обл., м. Бахмач, вул. Жовтнева, 42) на користь Приватного підприємства «Житлоінвест» (ідентифікаційний код: 36430901, адреса: 14000, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 9, оф. 210) судовий збір у розмірі 4 218,67 грн. (чотири тисячі двісті вісімнадцять гривень 67 коп.) за розгляд апеляційної скарги.

5. Видачу наказу на виконання даної постанови доручити Господарському суду Чернігівської області.

6. Матеріали справи № 927/102/14 повернути до Господарського суду Чернігівської області.

7. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.

Головуючий суддя О.В. Тищенко

Судді Р.І. Самсін

І.А. Іоннікова