ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2681/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Івлевій В.О., за участю прокурора Зельцер О.В., представника відповідача Токузан С.Ж., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міжрайонного екологічного прокурора до Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування пунктів 13-25 додатка до рішення від 25.11.2011 р. № 471,
встановив:
Херсонський міжрайонний екологічний прокурор (далі по тексту - прокурор) звернувся да суду з позовом до Херсонської міської ради (далі по тексту - ХМР або відповідач) про визнання протиправним та скасування пунктів 13-25 додатка до рішення від 25.11.2011 р. № 471.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевіркою законності і користування земельних ділянок на території Херсонської міської ради Херсонською міжрайонною екологічною прокуратурою встановлено, що рішенням сесії Херсонської міської ради від 25.11.2011 р. №171 затверджено проект землеустрою та технічну документацію із землеустрою державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва і будування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) громадянам. Так, згідно пунктів 13-25 списку, що є додатком до рішення, затверджено документацію із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських споруд (присадибні ділянки) площею по 1000 м2 громадянам ОСОБА_2 - АДРЕСА_1, ОСОБА_3 - АДРЕСА_2, ОСОБА_4 - АДРЕСА_3, ОСОБА_5 - АДРЕСА_4, ОСОБА_6 - АДРЕСА_5, ОСОБА_7 - АДРЕСА_6, ОСОБА_8 АДРЕСА_7, ОСОБА_9 - АДРЕСА_8, ОСОБА_10 - АДРЕСА_9, ОСОБА_11 - АДРЕСА_10, ОСОБА_12 - АДРЕСА_11, ОСОБА_13 - АДРЕСА_12, ОСОБА_14 - АДРЕСА_13 із земель, які перебували в оренді ТОВ "Фірма Тайрос", згідно договорів оренди. Вказані пункти рішення вважає протиправним, оскільки вважає, що земельні ділянки розташовані у прибережній захисній смузі р. Дніпро та відносяться до прибережної захисної смуги.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав та просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення просив відмовити. Заперечення обґрунтовані тим, що цільове призначення вказаних земельних ділянок - під забудову кварталу одноквартирними жилими будинками, межі земельних ділянок установлені на місцевості. Тому, передача прав на зазначені вище земельні ділянки громадянам проведена із існуючих земель, визначених на місцевості, без зміни їх цільового призначення, що і враховано міською радою при прийнятті оскаржуваного рішення. Крім цього, вказав, що відповідно до ст. 88 Водного кодексу України передбачено, що у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації. Згідно із зонуванням Генерального плану міста Херсона, територія, на якій розміщені зазначені в опротестованому рішенні земельні ділянки, знаходиться в межах зони садибної житлової забудови (існуючий стан) та зони "інші землі", яка, як правило, використовується для вибіркового будівництва. Окрім того, у позовній заяві не зазначено будь-якого посилання на існуючу забудову, що склалася. Тобто, спірні земельні ділянки не знаходяться у "першій лінії" від урізу води, а знаходяться в межах існуючої забудови. При цьому пояснив, що скасування висновку Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області від 18.04.2008 № 07-14/9-3016, на яке посилається прокурор, яке відбулося у 2012, не обґрунтоване і слід звернути увагу, що Наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 05.11.2004 № 434 "Про затвердження Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок" взагалі не визначено повноважень щодо скасування своїх висновків.
Заслухавши пояснення осіб які беруть участь у справі, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного: відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII, предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Статтею 23 Закону "Про прокуратуру" передбачено, що у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Херсонською міжрайонною екологічною прокуратурою проведено перевірку законності і користування земельних ділянок на території Херсонської міської ради і встановлено, що рішенням сесії Херсонської міської ради від 25.11.2011 р. №171 затверджено проект землеустрою та технічну документацію із землеустрою щодо державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) площею по 1000 м.2 громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14
Судом встановлено, що 26 серпня 2011 року Херсонською міською радою прийняте рішення № 328 щодо надання вказаним громадянам згоди на розробку проектів землеустрою та технічної документації із землеустрою.
Рішенням Херсонської міської ради №471 від 25 листопада 2011 року затверджено проекти землеустрою та технічна документація із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, які розташовано за адресою: АДРЕСА_14.
05 січня 2012 року Херсонським міжрайонним екологічним прокурором внесено протест на зазначене рішення Херсонської міської ради №471 від 25 листопада 2011 року, який рішенням Херсонської міської ради від 24 лютого 2012 року № 561 відхилено.
Відповідно до статті 12 Земельного Кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 58 Земельного Кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів. Для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою.
Статтею 60 Земельного Кодексу України визначено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.
Статтею 88 Водного кодексу України передбачено, що з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського транспорту .
Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.
Судом встановлено, із зонуванням Генерального плану м. Херсона, територія, на якій розташовані спірні земельні ділянки, знаходиться в межах зони садибно-житлової забудови та зони "Інші землі" та відноситься до категорії земель - землі житлової та громадської забудови.
Так, рішенням Херсонської міської ради № 379 від 30.09.2011 р. затверджено містобудівну документацію "Коригування Генерального плану м. Херсона" та її складових частин: "Схема плану червоних ліній магістральних вулиць м. Херсона"; "Схема розміщення АЗС в м. Херсоні"; "План зонування територій міста" та "Схема планувальних обмежень" у складі містобудівної документації "Правила забудови. Херсон", якою передбачалось розміщення садибної забудови на території зеленої зони, громадської зони відпочинку "Гідропарк", в тому числі у межах прибережної захисної смуги в районі вул. М.Фортус, мікрорайон Старий острів (Нафтогавань).
На підставі протесту прокурора м. Херсон від 23.11.2011 року рішенням сесії Херсонської міської ради №510 від 28.12.2011 року рішення Херсонської міської ради №379 від 30.09.2011 року "Про затвердження містобудівної документації" було скасовано.
Окрім цього, відповідно до плану земельних ділянок, які відводились в оренду ТОВ "фірма "Тайрос" під забудову кварталу одноквартирними житловими будинками в мкр. Старий острів, в районі будинку №8 по вул. Марії Фортус, наданого Херсонським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру, прибережна смуга по берегу річки становить менше 100 метрів.
Отже, пункти 13-25 рішення сесії Херсонської міської ради "Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачу ділянок у власність, спільну сумісну власність" від 25.11.2011 року № 471 в частині затвердження технічної документацію із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) площею по 1000 метрів квадратних громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_16 ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, із земель, які перебували в оренді ТОВ "Фірма Тайрос" прийняті з порушенням вимог законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин.
Суд не приймає до уваги заперечення представника відповідача, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні чинного законодавства України.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач по справі довів правомірність своїх вимог, у досліджуваних судом правовідносинах.
Суд вважає, що в даному випадку відповідачем не надано належних, допустимих доказів правомірності своїх дій та не доведено їх законність.
У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позов Херсонського міжрайонного екологічного прокурора до Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування пунктів 13-25 додатка до рішення від 25.11.2011 р. № 471 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 17, 18, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати пункти 13-25 додатку до рішення сесії Херсонської міської ради "Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачу ділянок у власність, спільну сумісну власність" від 25.11.2011 року № 471 в частині затвердження технічної документацію із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) площею по 1000 метрів квадратних громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_16 ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, із земель, які перебували в оренді ТОВ "Фірма Тайрос".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 вересня 2014 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 6.2