Україна
ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2014 року Справа № 174/448/14-а
п/с 2-а/174/19/2014
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області,
в складі: головуючого судді Шаповала Г.І.
при секретарі Пелипас Н.І.
з участю: представника позивача Чміль О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за позовом Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги сім'ям з дітьми, третя особа у справі: Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області,
У С Т А Н О В И В:
13.05.2014 року позивач звернувся в суд з позовом, в якому зазначив, що 09 червня 2010 року до управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (далі за текстом - УПСЗН) звернулась громадянка України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (далі за текстом - Відповідач) із заявою «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» (допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, далі за текстом - допомога). При подачі заяви про призначення допомоги від 09 червня 2010 року Відповідачем були подані документи, що передбачені п.20 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (далі за текстом - Постанова), та Відповідача було ознайомлено із ст.22 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі за текстом - Закон), згідно із якою одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Рішенням від 11 червня 2010 року «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» Відповідачу було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років.
Згідно із ст. 14 Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця, з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
В ст.15 Закону зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Відповідно до п.20 Постанови, виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Керуючись ст.21 Закону, органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право в разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.
Рішенням Вільногірської міської ради Дніпропетровської області від 25 листопада 2011 року № 484 - 24/УІ, змінено найменування управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області з 01 грудня 2011 року на департамент соціально - гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (далі за текстом - ДСГП). Відповідно до даного рішення, ДСГП є правонаступником УПСЗН. До структури департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області входить управління праці та соціального захисту населення (далі по тексту - УПСЗН ДСГП).
Згідно із наказом ДСГП від 28 грудня 2012 року №330-ОД-12, з 01 січня 2013 року управління праці та соціального захисту населення департаменту соціально - гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області перейменовано на управління соціального захисту населення департаменту соціально - гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області від 06 листопада 2013 року № 139 (надалі по тексту - УСЗН ДСГП).
20 грудня 2013 року державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення ДСГП Слівчук Г.Г. проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої заявницею ОСОБА_2 (Відповідачем) для призначення допомоги, про що складено акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення усіх видів допомог від 30 грудня 2013 року № 44 (надалі за текстом - Акт).
В ході перевірки виявлено, що Відповідач, відповідно до листа TOB «Вільногірське скло» від 06 листопада 2013 року № 139, працює на даному підприємстві з 14 грудня 2012 року, про що не було повідомлено працівників УСЗН ДСГП. Це призвело до надмірного нарахування та виплати допомоги.
Таким чином, згідно із Актом державного соціального інспектора УСЗН ДСГП від 30 грудня 2013 року № 44, сума переплати допомоги Відповідачу за період з 14 грудня 2012 року по 07 березня 2013 року становить 364 грн. 83 коп. (триста шістдесят чотири гривні 83 копійки). Неправомірними діями Відповідача порушено норму Закону та інтереси держави, чим спричинені збитки державному бюджету.
ДСГП вжито всіх заходів щодо досудового врегулювання спору з даного питання, а саме: 30 грудня 2013 року Відповідачу було направлене повідомлення №6313/01/01-57/13-03/04 (копія повідомлення додається) з пропозицією добровільно повернути надміру нараховані кошти в сумі 364 грн. 83 коп. до Державного бюджету в строк, зазначений в повідомленні.
Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області (надалі - ДФІ в Дніпропетровській області) проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в департаменті соціально-гуманітарної політики за період з 01.01.2010 року по 31.12.2013 року та завершений звітний місяць 2014 року. Відповідно до акту ревізії фінансово-господарської діяльності департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області за період з 01.01.2010 року по 31.12.2013 року та завершений період 2014 року від 02 квітня 2014 року № 04-20/10, наданого ДФІ в Дніпропетровській області (копія витягу з Акту додається), встановлено порушення щодо несвоєчасного відшкодування до державного бюджету надміру нарахованих та виплачених субсидій та пільг. Згідно з додатком № 80 «Реєстр невідображених в бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості зайво нарахованих субсидій та допомог за період з 01.01.2010 року по 31.12.2013 року» до Акту ДФІ в Дніпропетровській області встановлено, що ОСОБА_2 своєчасно не повернута допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 364 грн. 83 коп. (триста шістдесят чотири гривні 83 копійки).
Згідно ст. 15 Закону України від 26 січня 1993 року №2939-ХІІ « Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На виконання вимог ДФІ в Дніпропетровській області від 15 квітня 2014 року № 04-04-05-15/3899 «Про направлення вимог щодо усунення порушень» та відповідно до листа ДФІ в Дніпропетровській області від 15 квітня 2014 року № 04-04-05- 15/3900 «Про ініціювання цивільного позову» до осіб, які в добровільному порядку не повернули до державного бюджету надміру нараховані субсидії та пільги, ОСОБА_2 було направлено лист ДСГП від 22 квітня 2014 року № 1821/01/01-57/14-06/01 про повернення надміру нарахованої та виплаченої допомоги до 06 травня 2014 року.
Станом на 13 травня 2014 року жодних добровільних дій зі сторони Відповідача, з приводу виплати надміру виплаченої допомоги, не було.
Позовна заява подається відповідно до акту ревізії фінансово-господарської діяльності департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області за період з 01.01.2010 року по 31.12.2013 року та завершений період 2014 року Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 02.04.2014 року №04-20/10, на виконання вимог Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 15.04.2014 року №04-04-05-15/3899 «Про направлення вимог щодо усунення порушень», враховуючи лист ДФІ в Дніпропетровській області від 14 квітня 2014 року №04-04-05-15/3900 «Про ініціювання цивільного позову», відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно із ст.145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.8 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР„ ст.22 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», статтями 6, 17, 18, 99, 104, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства в Україні від 06 липня 2005 року № 2747-ІУ, на виконання вимог ДФІ в Дніпропетровській області від 15 квітня 2014 року № 04-04-05-15/3899 «Про усунення порушень» та вимог від 15 квітня 2014 року № 04-04-05-15/3900 «Про ініціювання цивільного позову», департамент соціально - гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, позивач прохає:
1. Стягнути із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області надміру нараховану суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, в сумі 364 грн. 83 коп. (триста шістдесят чотири гривні 83 копійки).
2. Стягнуті кошти в сумі 364 грн. 83 коп. (триста шістдесят чотири гривні 83 копійки) перераховувати за наступними реквізитами: одержувач - ДСГП Вільногірської міської ради, ЄДРПОУ - 23928609, банк одержувача - ГУДКСУ в Дніпропетровській обл., МФО - 805012, р/р - 35414017052947, назва платежу - повернення допомоги згідно з актом ДФІ.
В судовому засіданні представник позивача, Чміль О.С., позовні вимоги та їх обгрунтування, що викладені в позовній заяві, підтримала в повному обсязі. З її додаткових пояснень витікає, що відповідачці неодноразово, в тому числі, після подання до суду позову, надавався строк для добровільного повернення переплаченої суми коштів, проте до цього часу ОСОБА_2 коштів не повернула.
Відповідачка в судове засідання в черговий раз не з'явилася, причину неявки не повідомила, заперечень проти позову не надала, проте сама була повідомлена належним чином про час та місце судового засідання. Суд на підставі ст. 128 КАС України дійшов висновку про проведення судового засідання за відсутності відповідачки, яка не з'явилася в судове засідання без поважних причин.
Третя особа, Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області, надала пояснення до адміністративного позову, де зазначила, що позов обгрунтований і підлягає задоволенню, оскільки, відповідно до акту ревізії ДФІ було виявлено неповернуту надміру виплачену допомогу ОСОБА_2 по догляду за її дитиною до 3 років в сумі 364.83 грн. (а.с.42-43)
Суд вважає, що між сторонами виникли правовідносини з факту невиконання особою, яка отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, обов'язку, передбаченого Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", про повідомлення органу, який призначає і здійснює виплату допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, а саме, про отримання нею додаткового доходу в виді заробітної плати, що вплинуло на визначення розміру цієї допомоги.
Дослідивши і оцінивши в сукупності та взаємозв'язку представлені в судове засідання письмові докази:
- копію листа ДСГП до ОСОБА_2 про повернення надміру нарахованої допомоги від 22 квітня 2014 року № 1821/01/01-57/14-06/01 (а.с.6);
- копію повідомлення управління соціального захисту населення департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області з пропозицією добровільно внести нараховану переплату в сумі 364 грн. 83 коп. від 30 грудня 2013 року № 6313/01/01-57/13-03/04 (а.с.7);
- копію акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення усіх видів допомог державного соціального інспектора управління соціального захисту населення департаменту соціально - гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області від 30 грудня 2013 року № 44 (а.с.8);
- копію розрахунку суми переплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що виникла внаслідок несвоєчасного повідомлення про вихід на роботу одержувача допомоги від 20.12.2013 року (а.с.9);
- копію листа ТОВ «Вільногірське скло» від 06 листопада 2012 року № 139 (а.с.10);
- копію рішення УПСЗН «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» ОСОБА_2 від 11 червня 2010 року (а.с.11);
- копію заяви ОСОБА_2 від 09 червня 2010 року «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» (а.с.12);
- копію паспорта ОСОБА_2, 03 березня 1989 р. н., виданого Вільногірським МВ УМВС України в Дніпропетровській області 19 квітня 2010 року, серія НОМЕР_2, (а.с.13);
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Вільногірського міського управління юстиції Дніпропетровської області 20 квітня 2010 року, серія НОМЕР_3 (а.с.14);
- копію додатку № 80 до Акту ДФІ в Дніпропетровській обл., «Реєстр невідображених в бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості зайво перерахованих субсидій та допомог за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2013 р. (а.с.15);
- копію листа ДФІ в Дніпропетровській області від 15 квітня 2014 року № 04-04-05-15/3899 «Про направлення вимог щодо усунення порушень» (а.с.16-18);
- копію листа ДФІ в Дніпропетровській області від 15 квітня 2014 року № 04-04-05-15/3900 «Про ініціювання цивільного позову» (а.с.19);
- копію витягу з Акту ДФІ в Дніпропетровській області від 02 квітня 2014 року № 04-20/10 (а.с.20-21);
- копію рішення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області від 25 листопада 2011 року № 484-24/УІ «Про зміну найменування управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області» (а.с.25);
- копію листа ДСГП до ОСОБА_2 про повернення надміру нарахованої допомоги від 13.05.2014 року № 2113/01/01-57/14-03/04 (а.с.29);
- заяву ОСОБА_2 від 25.07.2014 р. з прохання: перенести судове засідання на іншу дату у зв'язку з добровільною сплатою переплати (а.с.36) - керуючись законом, суд доходить висновку, що позовна заява обґрунтована і підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Згідно ст. 22 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно ч.1 ст. 1166 ЦК України, шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, якщо вона не доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Суд доходить висновку, що відповідачка, ОСОБА_2, внаслідок своїх дій, які виразилися в навмисному неповідомленні позивача про отримання нею додаткового доходу в виді заробітної плати, незаконно отримала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14 грудня 2012 року по 07 березня 2013 року на загальну суму 364.83 грн., яка підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача.
Вирішуючи питання про відшкодування судових витрат, суд, керуючись п. 1, ч. 3, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», доходить висновку про стягнення з відповідачки в дохід держави України судового збору в сумі - 1827.00 грн. за задоволені майнові вимоги.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167,185,186,254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки м. Вільногірська, Дніпропетровської області, і/н № НОМЕР_1, зареєстрованої за місцем проживання АДРЕСА_1, на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, юридична адреса: Дніпропетровська область, 51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 29, з перерахуванням на рахунок: р/р 35414017052947, в ГУДКС України в Дніпропетровській області, МФО 805012, отримувач - ДСГП Вільногірської міської ради, ЄДРПОУ 23928609, назва платежу: повернення допомоги до 3-х років згідно акту ДФІ, - 364.83 грн. (триста шістдесят чотири гривні 83 копійки), для відшкодування надміру нарахованої та сплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 р. н., до досягнення нею трирічного віку.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави України судовий збір - 1827.00 грн. (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень 00 копійок) за задоволені майнові вимоги.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копію постанови протягом трьох днів з дня виготовлення його в повному обсязі надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення сторонам.
Головуючий суддя Шаповал Г.І.