ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Літвін О.Т.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" серпня 2014 р. Справа № 806/1872/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
при секретарі Степанській А.В. ,
за участю
представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр", Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "28" травня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" до Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Червоногранітний кар'єр" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №0001271500 від 14.04.2014 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 51884 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 25942 грн.
Позов обґрунтовано тим, що спірне податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, таким, що не відповідає фактичним обставинам справи та нормам діючого законодавства, оскільки позивачем з дотриманням вимог ст.200 ПК України задекларовано від'ємне значення з ПДВ за січень 2014 року в розмірі 107721 грн. Крім того, позивачем раніше не вчинялися податкові правопорушення щодо завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а тому застосування відповідачем штрафної (фінансової) санкції у розмірі 50% є помилковим.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.05.2014 р. позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 14.04.2014 року №0001271500 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 12971 грн.
В задоволенні решти вимог відмовлено за безпідставністю.
Не погоджуючись із цим судовим рішенням ТОВ "Червоногранітний кар'єр" подало апеляційну скаргу, в якій, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову - про задоволення позову.
Володарсько-Волинська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області також подала апеляційну скаргу в якій просить рішення суду інстанції скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позову.
В апеляційних скаргах сторони посилається на порушення судом норм матеріального, процесуального права та неповне з'ясування обставин справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга ТОВ "Червоногранітний кар'єр" підлягає задоволенню, а апеляційна скарга Володарсько-Волинська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, що посадовими особами податкового органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Червоногранітний кар'єр" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за січень 2014 року, в результаті, якої складено акт № 117/15-35/38215180 від 28.03.2014 року, на підставі якого Володарсько-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області 14.04.2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0001271500 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 51884 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 25942 грн. (а.с.12).
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції посилався на те, що позивачем в порушення п.200.4, п.200.14 ст.200 ПК України не враховано результати перевірки щодо завищення ТОВ "Червонограштний кар'єр" залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду податкової декларації з ПДВ за листопад 2013 року в сумі 107721 грн. оформленої актом №74/15-35/38215180 від 25.02.2014 року.
Колегія суддів не погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Згідно п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.3 ст. 200 ПК України визначено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.4 ст. 200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то :
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного
відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п.200.6 ст. 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах.
Відповідно до пп. "а" п. 200.14 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.
З аналізу даних правових норм можна зробити висновок, що платник податку має право задекларувати бюджетне відшкодування з ПДВ в сумі попередньо задекларованого від'ємного значення, що дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, за умови, що на момент такого декларування відсутні факти встановлення контролюючим органом порушень декларування цих сум податку на додану вартість (від'ємного значення, бюджетного відшкодування.
З матеріалів справи вбачається, що Володарсько-Волинською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області з 17.03.2014 року по 21.03.2014 року на підставі направлення на перевірку від 17.03.2014 року №51 та наказу від 17.03.2014 року №87, проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності декларування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок ТОВ "Червоногранітний кар'єр" на загальну суму 2 383 885грн., відображених у податковій декларації з ПДВ за січень 2014 року .
Вказана перевірка проводилася в зв'язку з поданням ТОВ "Червоногранітний кар'єр" 18.02.2014 року податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року.
При цьому акт перевірки №74/15-35/38215180, на який здійснив посилання суд обґрунтовуючи висновок щодо безпідставності позовних вимог, датований 25.02.2014 року.
Разом з тим, право задекларувати бюджетне відшкодування з ПДВ в сумі 107721 грн. ТОВ "Черовногранітнніі кар'єр" реалізувало до того (18.02.2014 року), як контролюючим органом був встановлений факт завищення залишку від'ємного значення (25.02.2014 року) та зменшено товариству від'ємне значення суми ПДВ (податкове повідомлення-рішення від 12.03.2014 року №0000881500).
Таким чином, твердження суду, що позивачем не було враховано при декларуванні бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за січень 2014 року, поданій 18.02.2014 року, результати перевірки, викладені в акті №74/15-35/38215180 від 25.02.2014 року є безпідставними, оскільки подання декларації з задекларованим бюджетним відшкодуванням в сумі 107721 грн. в даному випадку є первинним фактам по відношенню до проведеної перевірки та складеного акту, в якому встановлено факт завищення залишку від'ємного значення.
Також помилковою є позиція суду щодо узгодження податкового повідомлення-рішення №0000881500 від 12.03.2014 року станом на 21.03.2014 року.
Позапланова перевірка правомірності декларування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок ТОВ "Червонофанітний кар'єр" на загальну суму 2 385 885грн, відображених у податковій декларації з ПДВ за січень 2014 року, проводилася відповідачем за період з 17.03.2014 року по 21.03.2014 року.
Відповідно до пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Згідно п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення. крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Таким чином, діючим законодавством чітко встановлений термін узгодження (набрання правомірності) податковим повідомленням-рішенням - 10 календарних днів, наступних за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення від 12.03.2014 року №0000881500, як зазначено в акті перевірки №117/15-35/3821518, було отримане посадовою особою ТОВ "Червоногранітний кар'єр"12.03.2014 року. Отже, дата, з якої вказані податкове повідомлення-рішення чинне та обов'язково повинно враховуватися платником податків - 23.03.2014 року.
Згідно з п. 50.2 ст. 50 ПК України платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.
Отже, ТОВ "Червоногранітний кар'єр" мало можливість подати уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за січень 2014 року лише до 17.03.2014 року.
Таким чином, враховуючи дату початку перевірки декларування бюджетного відшкодування з ПДВ за січень 2014 року - 17.03.2014 року та дату узгодження податкового повідомлення-рішення №0000881500 - 23.03.2014 року, ТОВ "Червоногранітний кар'єр" з об'єктивних причин не мало змоги подати уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року, що безпідставно не було враховано судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови.
Відповідно до п. 200.6 ст. 200 ПК України, згідно якого платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах.
З аналізу даних правових норм можна зробити висновок, що у випадку встановлення перевіркою контролюючого органу факту заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірки платник податку має право на отримання бюджетного відшкодування на суму такого заниження в наступних звітних (податкових) періодах.
Також діючими нормами податкового законодавства України не встановлено обмеження права декларування бюджетного відшкодування в даному випадку в наступних періодах.
Як зазначено вище, акт перевірки №74/15-35/38215180 складений по результатам декларування бюджетного відшкодування за грудень 2013 року. Податковим повідомленням-рішенням №0000881500 було встановлено суму заниження платником розміру бюджетного відшкодування - 107721,00 грн. Виходячи з норми п. 200.6 ст. 200 ПК України ТОВ "Червоногранітний кар'єр" мало право на бюджетне відшкодування вказаної вище суми починаючи з січня 2014 року.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що ТОВ "Червоногранітний кар'єр" з дотриманням вимог ст. 200 ПК України задекларувало від'ємне значення з ПДВ за січень 2014 року в розмірі 107721,00 грн.
Суд першої інстанції на зазначені обставини не зверну уваги, що призвело до неправильного вирішення справи.
Доводи апеляційної скарги Володарсько-Волинської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області висновків суду не спростовують, а тому її апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення.
Враховуючи викладене, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення - постанови про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" задовольнити, апеляційну скаргу Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "28" травня 2014 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №0001271500 від 14.04.2014 р.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч
судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "26" серпня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" вул.Леніна,1,с.Червоногранітне,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12135
3-представник позивача Файдюк С.М. АДРЕСА_1
4- відповідачу/відповідачам: Володарсько-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул. Володарського,4,смт.Володарськ-Волинський,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12100
- ,