Постанова № 40496292, 25.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.07.2014
Номер справи
826/7974/14
Номер документу
40496292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 липня 2014 року 08:55 № 826/7974/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, (надалі - позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Київської міської ради, (надалі - відповідач), про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.

У позовних вимогах позивач просив:

1) визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради, що стала наслідком не належного реагування на заяву ОСОБА_1 щодо передачі йому у власність земельної ділянки площею 0,1000 га (кадастровий номер 8000000000:79:142:0097) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки;

- зобов'язати Київську міську раду (ідентифікаційний код 22883141) на підставі поданої заяви передати ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 0,1000 га (кадастровий номер 8000000000:79:142:0097) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем було безпідставно не розглянуто заяву про надання у власність земельної ділянки, чим порушено вимоги порядку розгляду таких клопотань, що передбачений чинним законодавством України.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, на судові засідання не з'являвся, письмових заперечень на позовну заяву не подавав.

Необхідність у заслуховуванні свідка чи експерта у справі відсутня, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приймаючи до уваги викладене, розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

21 листопада 2013 позивач звернувся до Київської міської ради з заявою та доданими матеріалами, в якій просив передати у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 га (кадастровий номер 8000000000:79:142:0097) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1. До зазначеної заяви позивачем було додано: оригінал технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку; електронний обмінний файл; копію довіреності.

04 грудня 2013 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано позивачу відповідь, викладену в листі №057021-25341, в якому повідомлено про розгляд заяви позивача від 21.11.2013 р. та зазначено про необхідність забезпечення внесення електронного файлу до міського земельного кадастру, що передбачено ст.ст. 12, 26 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві, затвердженого Рішенням Київської міської ради №63/9120 від 28.02.2013 р.

Вирішуючи дану справу на підставі норм чинного законодавства та наявних матеріалів справи суд виходить з наступного.

Земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону. Порядок та підстави набуття громадянами права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності визначений Земельним кодексом України.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час звернення позивача із заявою про надання земельної ділянки) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Статтею 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах в розмірі не більше 0,10 гектара.

Статтею 9 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на їх території належить: розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до законодавства, зокрема Закону України "Про місцеве самоврядування".

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 вищезазначеного Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про столицю України -місто-герой Київ" у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України, Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

З метою реалізації покладених на неї повноважень щодо розпорядження землею в межах міста, Київською міською радою було прийнято рішення №63/9120 від 28.02.2013 "Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві", яким затверджено Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві (надалі - Тимчасовий порядок №63/9120).

Порядок передачі (надання) земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (без проекту землеустрою щодо її відведення) регулюється Розділом 5 (ст.14-16) Тимчасового порядку №63/9120

Положеннями статті 16 Тимчасового порядку №63/9120 передбачено наступне.

Зацікавлена особа з метою прийняття Київською міською радою рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) звертається до державного адміністратора дозвільного центру з заявою на одержання документа дозвільного характеру за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.

До заяви на одержання документа дозвільного характеру додаються:

оригінал технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки;

витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;

висновок Департаменту містобудування та архітектури (у випадку, передбаченому пунктом 9 статті 14 цього Порядку);

довіреність або засвідчена в установленому законодавством порядку її копія, на підставі якої інтереси зацікавленої особи представляє його уповноважена особа (у разі якщо заява подається представником).

У разі невідповідності заяви та складу доданих до неї документів вимогам цього Порядку заява не приймається.

Державний адміністратор дозвільного центру у день реєстрації заяви на одержання документа дозвільного характеру або протягом наступного робочого дня передає заяву з доданими до неї документами до секретаріату Київської міської ради.

Секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження заяви на одержання документа дозвільного характеру або протягом наступного робочого дня надсилає її разом з доданими до неї документами до Департаменту земельних ресурсів для розгляду та підготовки проекту рішення Київської міської ради про надання (передачу) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову в наданні (передачі) земельної ділянки в користування (у власність) у разі невідповідності технічної документації вимогам законодавства та прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам.

У випадку надходження до Департаменту земельних ресурсів заяви на одержання документа дозвільного характеру з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка не відповідає вимогам цього Порядку (не відповідає вимогам до складу технічної документації; не подавалась для внесення відомостей про зазначену документацію із землеустрою до міського земельного кадастру; до технічної документації у випадку, передбаченому пунктом 9 статті 14 цього Порядку, не додано висновок Департаменту містобудування та архітектури; документація не містить відомостей і документів щодо правового статусу нерухомого майна (будівель, споруд), розташованого на земельній ділянці, які підтверджують речове право зацікавленої особи на таке майно; відсутність інших документів чи відомостей, які повинні бути складовою технічної документації), така заява разом з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та доданими до неї документами повертається Департаментом земельних ресурсів через державного адміністратора дозвільного центру зацікавленій особі на доопрацювання.

У рішенні про надання (передачу) земельної ділянки зазначається кадастровий номер земельної ділянки та її розмір (площа), а також реєстраційний номер і дата надходження заяви на видачу документа дозвільного характеру та номер кадастрової справи.

Рішення про надання (передачу) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову в наданні (передачі) земельної ділянки приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради, та у строки, встановлені законодавством.

Рішення Київської міської ради про надання (передачу) земельної ділянки особі у користування (у власність) або про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність) передається секретаріатом Київської міської ради державному адміністратору дозвільного центру для видачі зацікавленій особі або її уповноваженому представнику, а засвідчена копія такого рішення надсилається із супровідним листом територіальному органу Державного агентства земельних ресурсів України в місті Києві для внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, а також надсилається до Департаменту містобудування та архітектури.

Суд звертає увагу, що у зазначеному вище Листі Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №057021-25341 від 04.12.2013 р. останній, посилаючись на ст.ст. 12, 26 Тимчасового порядку №63/9120, повідомив про необхідність забезпечення внесення електронного файлу до міського земельного кадастру.

Проте, суд звертає увагу, що ст.ст. 12, 26 Тимчасового порядку №63/9120 регулюються питання державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, позаяк, позивач звернувся із заявою про передання йому земельної ділянки у приватну власність, а тому дані посилання є необґрунтованими.

Судом встановлено, що до поданої позивачем заяви від 21.11.2013 р., останнім були додані усі, передбачені чинним законодавством документи.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Київської міської ради, що стала наслідком не належного реагування на заяву ОСОБА_1 щодо передачі йому у власність земельної ділянки площею 0,1000 га (кадастровий номер 8000000000:79:142:0097) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Водночас, вирішуючи адміністративну справу в частині вимог про зобов'язання відповідача на підставі поданої заяви передати ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 0,1000 га (кадастровий номер 8000000000:79:142:0097) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки, суд зазначає наступне.

За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо передачі земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність є виключною компетенцією уповноваженого органу.

Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим завданням адміністративного суду є здійснення правосуддя.

Таким чином, вищевказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.

В частині вимог про зобов'язання Київської міської ради у місячний строк з моменту набрання законної сили постанови суду про задоволення позовних вимог направити звіт про виконання судового рішення суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини 1 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки судом визнано необґрунтованою позовну вимогу щодо зобов'язання відповідача передати позивачу у власність земельну ділянку, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання Київської міської ради у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду належних доказів на підтвердження відсутності протиправної бездіяльності Київської міської ради, що стала наслідком не належного реагування на заяву ОСОБА_1 щодо передачі йому у власність земельної ділянки площею 0,1000 га (кадастровий номер 8000000000:79:142:0097) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку часткову обґрунтованість позовних вимог.

Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 158-163, 167, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради, що стала наслідком не належного реагування на заяву ОСОБА_1 щодо передачі йому у власність земельної ділянки площею 0,1000 га (кадастровий номер 8000000000:79:142:0097) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Присудити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у сумі 36,54 грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири коп.).

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Ю.Т. Шрамко