Постанова № 40493853, 15.07.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2014
Номер справи
808/3632/14
Номер документу
40493853
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2014 року 12:00Справа № 808/3632/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернової Ж.М.

при секретарі Батигіні О.В.

за участю:

позивача: не з'явився

відповідачів: не з'явилися

третіх осіб: не з'явилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

до відповідача1: Державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольги Олександрівни

до відповідача2: Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області Білаш Наталі Іванівни

третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Елтекс», ОСОБА_3

про: скасування державної реєстрації змін до установчих документів,

ВСТАНОВИВ:

04.06.2014 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до відповідача1- Державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольги Олександрівни, до відповідача2- Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області Білаш Наталії Іванівни, третіх осіб - Товариства з обмеженою відповідальністю «Елтекс», ОСОБА_3, в якому позивач просить зобов'язати відповідача1 зняти з обліку ТОВ «Елтекс», яке змінило свою юридичну адресу на 69035, м.Запоріжжя, вул.Діагональна, буд.8 та зобов'язати відповідача2 скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів стосовно міста знаходження юридичної особи ТОВ «Елтекс».

Представник позивача у судове засідання не прибув. Обґрунтовує свої вимоги Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та ст. 67 Податкового кодексу України. Зазначає, що згідно відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, шляхом внесення змін до установчих документів, ТОВ «Елтекс» змінено місцезнаходження на адресу: 69035, м.Запоріжжя, вул.Діагональна, буд.8.. Проте, товариство не зверталося до позивача із заявою про взяття на облік, а проведеними заходами встановлено, що ТОВ не знаходиться за новим місцезнаходженням. З урахуванням вищевикладеного просить позов задовольнити.

Відповідач1- Державний реєстратор Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольга Олександрівна - у судове засідання не прибула, направила до суду клопотання, в якому просить розглянути справу без її участі. Додатково повідомила, що відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники юридичної особи.

Відповідача2 у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Заперечень проти позовних вимог не надав.

Треті особи у судове засідання не з'явилися, про час, місце та дату розгляду справи були повідомлені належним чином. Будь яких пояснень суду не надали.

З урахуванням неявки всіх учасників процесу відповідно до положень ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Елтекс» (код ЄДРПОУ 37812896) зареєстроване 26 серпня 2011 року як юридична осоа та взято на облік в Кременчуцькій об'єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Полтавській області з 26.08.2011.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 14 грудня 2013 року державним реєстратором Реєстраційної служби кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області Білаш Наталією Іванівною внесено запис №158510500006007875 про зміну місцезнаходження підприємства. Відповідно до цього запису Товариство з обмеженою відповідальністю «Елтекс» змінило адресу на 69035, м. Запоріжжя, Заводський район, вул. Діагональна, буд. 8.

Позивач наголошує, що ТОВ «Елтекс» не зверталося до ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя ані з заявою про взяття на облік (за формою №1-ОПП), ані за отриманням довідки про взяття на облік платника податків (форма №4-ОПП).

Проведеними заходами щодо перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню ТОВ «Елтекс» встановлено, що третя особа за новим місцезнаходженням Запоріжжя, вул. Діагональна, буд. 8, не знаходиться, про що заступником начальника ОВ ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області складено довідку від 16.01.2014 №195/7/08-26-07-07 від 16.01.2014.

На думку позивача, на підставі неправдивих даних, щодо місцезнаходження товариства проведено внесення змін до установчих документів та державна реєстрація останнього за вказаною вище адресою, а тому просить скасувати відповідні записи.

Пунктом 1 частини першої статті 3 КАС України, справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, втому числі на виконання делегованих повноважень.

Держава делегувала державному реєстратору Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» здійснювати від імені Держави державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

Відповідно до ст.6 Закону України №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці:

- проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

- проводить резервування найменувань юридичних осіб;

- передає органам державної статистики (далі органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб;

- формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів;

- здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну;

- оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру;

- проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;

- проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями;

- звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку;

- здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них;

- вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду;

- здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Як свідчать викладені повноваження державного реєстратора, ним не здійснюється під час проведення реєстрації перевірка документів на відповідність вимогам чинного законодавства, а лише перевіряється комплектність документів. Також він не зобов'язаний перевіряти мету суб'єкта господарювання спрямовану або не спрямовану на здійснення підприємницької діяльності, та в подальшому ведення фінансово-господарської діяльності.

Згідно ч.1 ст.19 Закону №755-ІV у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається (надсилається) реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

Відповідно до ч.2 ст.19 зазначеного Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.

Як було встановлено із матеріалів справи, 14.12.2013 державним реєстратором Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області Білаш Наталі Іванівни внесено запис №158510500006007875 про проведення реєстраційної дії, про внесення змін до установчих документів юридичної особи, в тому числі зміна місцезнаходження та інші зміни.

Згідно ч.5 ст.19 Закону №755-ІV, державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону, або якщо до реєстраційної картки не додано документи, передбачені частиною першою цієї статті, або якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Із письмових пояснень державного реєстратора Тимченко О.О. (вх.№23692 від 18.06.2014) з'ясовано, що за правилами ст.8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники юридичної особи.

Тобто, підстави для повернення поданих документів були відсутні.

Таким чином запис №158510500006007875 про проведення реєстраційної дії, про внесення змін до відомостей про юридичну особу до ЄДР внесено правомірно.

Відповідно до статті 14 Закону №755-ІV, ТОВ «Елтекс» знято з обліку Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи. Реєстраційну справу передано до Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, де юридичну особу взято на облік.

Приймаючи дане рішення, суд також враховує наступне.

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За приписами п.67.2. ст.67 ПК України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно з ч.3 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.6 цього Закону державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ч.1 ст.14 зазначеного Закону, у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Згідно з ч.1 ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

При цьому, на думку суду, вимоги контролюючого органу про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, можуть бути предметом розгляду у тому випадку, коли такі органи діють на реалізацію своєї владної компетенції у разі порушення юридичною особою вимог податкового законодавства.

В даному випадку, твердження позивача про фактичну відсутність товариства за зареєстрованим місцезнаходженням, як на підставу скасування державної реєстрації змін до установчих документів підприємства, є безпідставними, з огляду на те, що факт відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою для внесення запису до Єдиного державного реєстру про таку відсутність.

До того ж, суд звертає увагу не той факт, що поштова кореспонденція, яка була направлена на адресу ТОВ «Елтекс» в процесі розгляду цієї справи, була отримана уповноваженою особою товариства саме за адресою: 69035, Запоріжжя, вул. Діагональна, буд. 8, що в свою чергу спростовує твердження позивача про відсутність ТОВ «Елтекс» за вказаною адресою.

Відповідно до п. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з п.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У зв'язку із вищенаведеним суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а відтак, про необхідність відмовити у задоволенні вимог позивача.

Керуючись ст. ст. 158, 160, 162, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М.Чернова